cardio

13-10-2015
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
in urma unei radiologi rezultatul estecord cu ict global marit de tip miocardiopatic si aorta dilatata.tatal meu ia pentru inima sintrom digixin si bisoblok.radiologia a facuito pt plamani si are bpoc.intrebarea mea estee ceva grav cardio ???
3 comentarii
0
15-10-2015, ora 09:29
lachriss
lachriss
Buna ziua. Aceasta radiografie trebuie interpretata in context clinic. din descrierea dv, pot sa va spun ca este vorba despre o insuficienta cardiaca, adica inima nu-si mai poate indeplini corespunzator functia ei de pompare a sangelui. Insuficienta cardiaca, da, este o boala serioasa.
0
15-10-2015, ora 10:44
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
multumesc! si ar trebui sa mearga din nou la cardiolog? cardiologul stie de insuficienta cardiaca si pt asta ia tratamentul de mai sus si are si arutmii.acu nu stiu cu aorta dilatata daca stie cardiologul. ar trebui facut un ecocord?
0
19-10-2015, ora 17:47
lachriss
lachriss
Pentru afectiunile pe care le are, tatal dv trebuie urmarit periodic de catre medicul cardiolog. In functie de evolutie, acesta va stabili frecventa reevaluarilor si a investigatiilor necesare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici