carcinom scuamos moderat

14-01-2012
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
Buna ziua! rezultatele diagnosticului histopatologic al tatalui meu este urmatorul: carcinom scuamos moderat diferentiat invaziv.
Descriere macroscopica: piesa de aprox 3, 5/2/1, 5 cm, o formatiune tumorala ulcero vegetanta
Limite operatorii -invadate tumoral
Descriere microscopica : fragmente tesut acoperit de un epiteliu scuamos nekeratinizat, intens dispazic, prezentand subepitelial o proliferare tumorala constituita din grupuri si insule de celule cu raport n/c marit, nuclei veziculari, separate prin fine benzi fibroase, unele insotite de perle keratozice, discreta reactie desmoplastica si inflamatie cronica; structurile neoplazice invadeaza stroma subjacenta, pana la nivelul unei glande salivare si tesutului muscular care sunt indemne.

In prezent a fost operat si a inceput deja tratamentul cu citostatice.

Intrebarea mea este cat de grava este aceasta forma de cancer si unde este localizata mai exact. Credeti ca are vrei sansa daca nu de vindecare macar de ameliorare?
Multumesc mult!!!
55 comentarii 12 Înainte ›
0
15-01-2012, ora 00:04
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
unde s-a intervenit, la ce organ???ce alte date aveti??din ceea ce relatati este vorba de cancer de gradul 2..da, sunt sanse de imbunatatire a calitatii vieti..multa sanatate.
0
15-01-2012, ora 00:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este vorba de un cancer de sfera ORL; evident nu se poate preciza pe baza buletinului de mai sus daca este amigdala sau baza de limba sau altceva, cert este ca a fost operat. un diagnostic de cancer este intotdeauna ceva serios, dar despre "gravitate" nu se poate spune pana cand medicii care se ocupa de el nu formuleaza un STADIU care se codifica prin literele TNM, fiecare insotit de cate o cifra. de asemenea operatia, tot conform buletinului de mai sus, nu a reusit sa indeparteze tot tesutul tumoral, ceea ce presupune sanse foarte mari ca boala sa recidiveze. trebuie sa va intrebati medicul ce STADIU este cancerul (I, II, III sau IV), pentru ca numai ei stiu.

intrebarea mea este urmatoarea: dupa operatie, de ce nu a facut RADIOTERAPIE ? conform standardului, un cancer de zona ORL trebuie iradiat, dupa operatie. de ce nu s-a procedat asa ? este planificata in viitor ?

neputand sa-ti spunem prea multe despre prognostic (pentru ca nu stim stadiul), putem totusi sa-ti spunem ca, in cel mai rau caz, are sanse foarte bune ca lucrurile sa se amelioreze si sa aiba o usurare a simptomelor, asta cu tratament corespunzator.

unde a fost operat si unde e face chimioterapia, si ce schema de citostatice urmeaza ?
0
15-01-2012, ora 02:40
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
I s-a efectuat si radioterapie insa doar o sedinta, urmand a i se face ulterior si altele sa vada cum reactioneaza.Momentan a facut trei sedinte de chimioterapie si o sa mai faca luna viitoare alte trei. Tratamentul il urmeaza la Targoviste iar in functie de evolutie il vor transfera la Bucuresti.Schema de citostatice nu o stiu inca, dar o sa o aflu.


Multumesc pentru raspunsuri!
O sa revin cu detalii!
0
15-01-2012, ora 13:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentul standard in momentul de fata ar fi fost RADIOTERAPIE + CHIMIOTERAPIE concomitent. care e motivul pentru care nu s-a recurs la el ? probleme tehnice sau ceva de genul acesta ? sunt frecvente in romania.
0
13-02-2012, ora 22:19
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
Buna seara!!! citostaticele care ii sunt administrate tatalui meu sunt sinplatin 50mg/50ml ( 2cutii), si sintopozid(100mg/5 ml), 6 bucati. astea le face in trei sedinte o data pe luna. Mai ia aloxin pentru stari de greata insa momentan singurul efect secundar daca il pot numi asa a fost caderea parului.
0
13-02-2012, ora 22:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate chimioterapia nu este variata cea mai buna de tratament a cancerelor de sfera ORL. cum am spus, principalul tip de tratament, daca nu se poate opera, este IRADIEREA + CHIMIOTERAPIA IN ACELASI TIMP (se numeste chimiotradioterapie).

altfel zis, cum iti dai seama ca singurele efecte sunt caderea parului ?
0
27-02-2012, ora 23:14
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
Singurul efect vizibil, in afara starilor de greata de dupa citostatice. El a fost operat inca din noiembrie, e rau ca are dificultati de inghitire si el oricum era slab. Dupa ce face sedintele de citostatice mananca putin mai bine. Ideea e ca am incercat sa il aducem in Bucuresti insa medicul de la Targoviste a spus ca odata inceput tratamentul acolo e necesar sa i se faca niste analize sa vada cum evolueaza. Suntem disperati mai ales ca el este deprimat iar sansele de vindecare.nu prea mai exista.
0
28-02-2012, ora 21:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
oricum ar fi, incazul cancerelor ORL, trebuie facuta iradierea.
0
02-03-2012, ora 23:46
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
Ne puteti recomanda un centru, spital unde sa i se faca un tratament adecvat? pentru ca in targoviste cam lasa de dorit si sincer nu stiu nici unde ne am putea indrepta, costuri si alte lucruri si chiar nu am mai avut cazuri in familie. Multumesc
0
04-03-2012, ora 18:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cred ca exista centru de radioterapie in targoviste. in bucuresti insa, sunt destule. medicul de familie trebuie sa va indrume mai bine.
0
16-03-2012, ora 20:41
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
Am reusit in sfarsit sa vorbesc cu doctorul care il trateaza pe tatal meu, iar de luna viitoare o sa inceapa si radioterapia. Insa, mi se pare ciudat ca atunci cand am intrebat de stadiul in care se afla, a spus ca nu pare avansat. Adica nimic cert. Iar stadiul despre care imi vorbeati dvs TNM nu exista pe documentele lui. Daca nici medicul nu stie atunci cine?
0
17-03-2012, ora 00:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are cel putin un CT sau chiar un RMN de cap si gat facut ? fara asa ceva, e greu de spus ce stadiu are.
0
21-03-2012, ora 11:45
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
Nici macar nu stiam ca trebuie facute. Multumesc pentru informatii. Imi propusesem sa il aduc luni la spitalul militar in vederea radioterapiei. Credeti ca ne vor primi fara analizele acestea? Unde le putem face?
0
21-03-2012, ora 12:24
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
se pot face gratuit cu trimitere de la medicul de familie?
0
24-03-2012, ora 10:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu. insa orice om diagnosticat cu cancer trebuie luat in evidenta la un ONCOLOG DE TERITORIU (de policlinica), care functioneaza ca un fel de medic de familie pentru pacientii cu cancer (pentru problemele specifice). el poate da retete gratuite si bilete de trimitere catre, de exemplu, CT sau RMN, compensate. totusi o parte o veti plati tot voi si asta se face in limita banilor disponibili pe o luna, deci e posibil sa trebuiasca sa asteptati.
0
24-03-2012, ora 11:02
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
Multumesc mult!! Este ;uat in evidenta la un medic oncolog in targoviste. Acum sa vedem, ne orientam astfel incat sa i fie lui bine. De marti o sa vina in bucuresti pentru radioterapie la spitalul elias. o zi buna si multumesc inca o data pentru timpul acordat!!
0
31-03-2012, ora 23:55
bubu22
Nu este medic/terapeut
bubu22
Se pare ca l-au programat la radioterapie de abia pe 7 mai. Intre timp continua chimioterapia si urmeaza sa faca si un CT. Medicul Moise de la Spitalul Elias a spus ca doctorul oncoloc de teritoriu s -a grabit cu citostaticele. Probabil din pricina ca trebuia facut un tomograf sa se vada stadiul, ceva si dupa aceea stabilit un tratament corespunzator. Dar...traim in romania...
0
01-04-2012, ora 12:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, chiar si in romania totusi exista mijloace si metode, fie ele si de compromis. intr-adevar, ar fi fost optim sa aiba o EVALUARE (macar un CT) inainte de orice tratament. de asemenea, ideal ar fi fost ca primul tratament pe care il primeste sa fie IRADIEREA cu chimioterapie concomitenta. intre timp, neexistand alta varianta si pentru a se preveni pe cat posibil metastazarea sau progresia tumorii, se indica chimioterapia. formal vorbind, doctorul de la elias are perfecta dreptate, dar tratamentul oricum trebuie inceput, cum se poate, pentru ca boala este dincolo de posibilitati de vindecare, lucru relevat prin cuvintele cheie scrise chiar de tine "limite operatorii - invadate tumoral", deci tumora nu a putut fi scoasa in totalitate si are sanse extrem de mari sa progreseze.

mult succes !
0
25-04-2012, ora 15:19
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
va rog dati-mi niste raspunsuri mai pe intelesul oamenilor de rand.Tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom scuamos necheratinizat.Am sa notez mai jos rezultatele buletinului histopatologic:

DIAGNOSTICUL HISTOPATOLOGIC:carcinom scuamos al pavilionului auricular necheratinizat, slab diferentiat, care infiltreaza cartilajul.Marginile de excizie chirurgicala sunt libere.pT2NxMx COD :8070/3
DESCRIERE MACROSCOPICA: fragment de pavilion auricular de 60x20x35 mm, ce prezinta pe suprafata o formatiune tumorala de culoare cenusie-maronie, elevata din planul pielii, ulcerata, de 42x20mm, de consistenta crescuta.
DESCRIERE MICROSCOPICA:fragment de pavilion auricular tapetat de epiteliu pavimentos stratificat cheratinizat, cu focare de ulceratie, ce prezinta o proliferare tumorala, constituita din placarde neregulate, de diferite forme si dimensiuni, infiltrative, alcatuite din celule scuamoase de dimensiuni medii, cito[plasma eozinofila, nuclei hipercromi, neregulati, cu plemorfism marcat si cu figuri micotice atipice.Focal se mai observa si placarde cu necroza centrala..Placardele tumorale infiltreaza cartilajul urechii.Reactia dezmoplazica si infiltratul inflamator peritumoral sunt moderat reprezentate. Grosimea maxima a tumorii:11mm.Nu se observa invazii perineurale nici embolii limfo-vasulari.Marginile de excizie chirugicala sunt libere de tumora.Celulele tumorale exprima pozitivitate la reactia imunohistochiomica pt. citocheratina 5/6 si sunt negative la bcl-2 si CD-10, astea din urma fiind pozitive la nivelul celulelor stromale peritumorale.
VA ROG MULT DE TOT SPUNETI-MI LA CE SA MA ASTEPT DE LA ACEST REZULTAT.
VA ROG DIN SUFLET SA-MI RASPUNDA CINEVA.
0
25-04-2012, ora 22:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
lucrurile par favorabil: diagnosticul este cel de cancer de piele; partea buna e ca pare a fi un stadiu incipient, care se preteaza la rezectie, ca singur act medical, care pare ca s-a facut in conditii bune, tumora indepartandu-se cu totul. sansele de vindecare sunt maxime. ce mai trebuie facut este un control medical, eventual oncologic, sau de ORL, spre a se vedea daca exista niste ganglioni mariti prin jur, pe la nivelul gatului in special, si sunt suspecti. altfel tumora are toate sansele sa fi fost indepartata complet doar prin operatie, si sa nu mai aveti probleme. e bine deci!

trebuie urmarita cu atentie la distanta, pentru ca in cazul recidivei sa fie aplicate din prima alte tratamente necesare: eventual reinterventie chirurgicala, radioterapie, sau altceva. totusi sansele sunt destul de mici sa se intample asta si va doresc sa nu !

completati operatia aceasta cu un consult la medicul de familie; deci un consult clinic, o radiografie pulmonara si un examen local pe la nivelul gatului, pentru siguranta.

numai bine !
0
26-04-2012, ora 22:44
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
multumesc din inima pt raspuns.Sper sa fie totul bine, miercuri mergem la un medic oncolog pt o parere in plus.MULTUMESC MULT
0
27-04-2012, ora 09:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine! te asteptam si cu alte informatii.
0
27-04-2012, ora 11:15
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
sigur ca da.Am sa revin saptamana viitoare miercuri, dupa controlul oncologic.MULTUMESC
0
28-04-2012, ora 12:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !
0
02-05-2012, ora 11:57
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
BUNA ZIUA, am fost astazi la un consult oncologic si medicul ne-a spus ca nu este nevoie de radioterapie deoarece marginile de excizie sunt libere.In caz de recidiva sa revenim pt radioterapie.Care este parerea d-voastra?Ar fii fost oare nevoie de radioterapie, facuta preventiv?
0
04-05-2012, ora 00:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, cred ca varianta propusa este cea mai buna! totusi trebuie urmarit periodic, cu consulturi, spre a nu aparea vreo recidiva, sau daca apare, sa fie rezolvata din pripa!

numai bine si noroco !
0
04-05-2012, ora 18:14
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
MULTUMESC MULT, DOAMNE AJUTA SA FIE BINE
0
16-05-2012, ora 11:14
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
Buna ziua, soacra mea a fost diagnosticata cu melanom malign ulcerat, operat perete toracic, clark 4, pt 4bN1M0, confirmare de malignitate S11177.Din axila iau mai scos 17 ganglioni.Din buletinul histopatologic a rezultat ca doi din cei 17 ganglioni, 2 erau cu micrometastaza de melanom malign.Acum a inceput tratamentul cu interferon.Primeste cate o injectie la doua zile.In prima saptamana iau recomandat o doza de 3mil, in a doua saptamana 6 mil, iar in a treia saptamana mil.Spuneti-mi va rog frumos parerea d-voastra despre diagnostic si tratament.ASTEPT RASPUNS, VA MULTUMESC.
0
16-05-2012, ora 11:16
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
Ma scuzati, am observat ca nu s-a tastat ca in a treia saptamana primeste interferon o doza de 9 mil.
0
17-05-2012, ora 00:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentul cu interferon este standard in melanomul malign operat cu scop curativ. intrebarea cheie: aveti un examen CT de torace si abdomen si un CT sau RMN cerebral, facut inainte de interferon ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
55 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: