carcinom scuamos in gat

296 comentarii 1 2 ..... 6789 10 Înainte ›
1
05-01-2011, ora 10:12
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Va multumesc mult domnule dr. pentru raspuns. Deja crizele de sufocare noaptea si durerile de gat dimineata se manifesta destul de puternic. Speram sa il convingem cat mai repede sa mearga la control.



brun3tzik: imi pare rau pt tatal tau, Dumnezeu sa il odihneasca!
As vrea sa te intreb, cand a inceput sa aiba prima data simptomele descrise mai sus si in ce stadiu era boala cand ati ajuns la doctor?
Multumesc!
0
05-01-2011, ora 11:45
brun3tzik
Nu este medic/terapeut
brun3tzik
Dumnezeu sa-l odihneasca!
ema, tata si-a depistat umflatura la gat la sfarsitul lunii iunie, anul acesta. Atunci nu avea niciun simptom, doar acea umflatura destul de mare si tare aparuta la gat. De prin luna august, tata a inceput sa raguseasca si sa nu mai poate respira foarte bine...in acest timp noi am incercat si tratamentul naturist, respectiv cataplasme cu argila si bitter suedez aplicate la gat, insa fara niciun rezultat. De prin septembrie treburile s-au complicat foarte mult, tusea foarte tare, respira foarte greu si obosea foarte repede...totul s-a produs foarte repede. In octombrie tata a fost operat, si desi ne asteptam la vesti bune, am primit vestea soc, carcinom scuamos slab diferentiat, cea mai urata forma de cancer care din spusele doctorului si informatiile citite de mine se extinde foarte rapid in corp si nu raspunde la niciun tratament. Partea stanga, unde se afla acea umflatura era paralizata complet, respectv corzile vocale...i-a fost aplicata canula traheala, lucru care l-a demoralizat complet pe tata si l-a descurajat, inima i-a fost foarte tare afectata, a fost diagnosticat cu insuficienta cardiaca III, fibrilatie...poate daca depistam la timp nu s-ar fi ajuns pana aici, desi tata nu a avut niciun simptom pana sa-i apara acea umflatura la gat :(
Nu vreau sa te sperii, insa la tata a avut o evolutie foarte rapida...in iunie depistat, octombrie operat si decembrie din pacate a decedat :(
Multa sanatate iti doresc si tie si tatalui tau si daca te ma pot ajuta cu ceva anuta-ma.
0
05-01-2011, ora 12:14
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
brun3tzik, iti multumesc tare mult pentru informatii! De asta ne temem si noi, de o evolutie rapida, mai ales ca asa cum spuneam tata nu suporta ideea de a merge la doctor (din pacate este si alcoolic si lucrurile se complica) si probabil va mai trece ceva vreme pana il vom convinge. Cel mai probabil va ajune la doctor in momentul in care se va sufoca de tot si am inteles ca in astfel de cazuri il opereaza imediat.

Multa sanbatate iti doresc si multumesc inca o data!
0
13-01-2011, ora 10:04
Ratzy
Nu este medic/terapeut
Ratzy
Buna ziua,
Ema imi pare rau pt cazul tau. Si eu am trecut prin asta, tatal meu intr-un final a mers la medic insa la 4 spitale nici un dr. nu s-a bagat sa il opereze. I s-a recomandat traheotomia, pe care a refuzat-o. A ajuns la urgenta in ultimul moment cand deja respiratia i se taia foarte foarte des.I s-a facut traheotomie intr-un final pentru ca era singura scapare. A avut aceleasi simptome... tusea, era ragusit, slabise, obosea, si uneori scuipa firicele de sange... Probabil tatal tau are o frica pentru care nu vrea sa mearga la medic, sau are motivele lui. Fiecare dintre noi poate am proceda la fel. Poate nu vrea sa se chinuie sau sa va chinuie pe voi. Trebuie doar inteles si ajutat cat se poate. Incearca sa il convingi ca va pasa si macar pentru voi sa faca asta. Daca nu, asa cum a spus si dl. Dr. o sa va ceara singur sa il duceti. Multa sanatate si sa ne ti la curent.
Toate bune!
0
13-01-2011, ora 18:36
lyzeu
Nu este medic/terapeut
lyzeu
Buna seara, tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom epidermoid spinocelular cheratinizat invaziv, este purtator de canula traheala, se afla la a 22 sedinta de radioterapie dar nu se mai poate alimenta din cauza durerilor din gat.doctorul ne-a recomandat gargara cu xilina, dar facand o "proba"cu ceai de musetel am descoperit ca nu prea poate sa faca gargara si inghite o mare cantitate din el...exista vreun risc daca inghite xilina?va multumesc
0
13-01-2011, ora 19:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu este nici un risc
sa faceti periodic Tranzit baritat esofagian.. casa vedeti cum trece mancarea prin esofag
0
25-01-2011, ora 10:13
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Buna dimineata dl. doctor.
V-am scris cu ceva vreme in urma despre problemele de sanatate ale tatalui meu.
Astazi a avut programare la dvs. la ora 10. V-as ruga sa imi spuneti ce parere aveti dupa consultatie.
Probabil va fi necesar sa faca si anumite investigatii, insa sunt convinsa ca dvs cu experienta pe care o aveti va puteti da seama despre ce este vorba.

Va multumesc!
0
25-01-2011, ora 11:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate nu am cu ce sa va linistesc
problema este grava. este nevoie de internare si tratament chirurgical la ORL Iasi.
0
25-01-2011, ora 14:29
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Probabil nu o sa va vina sa credeti, insa tatal meu refuza cu vehementa sa mearga sa se interneze.
Daca nu face operatia am inteles ca tumora va bloca complet caile respiratorii si se va sufoca. Este o chestiune de saptamani, luni?
Nu stim in ce fel sa reactionam si cum sa ne pregatim; cat mai are de trait daca nu se opereaza?
In cazul in care se sufoca si chemam salvarea, il pot baga direct in operatie fara acceptul lui?

Va multumesc!
cred ca este un caz ciudat pt dvs., de obicei pacientii fac tot ce se poate ca sa traiasca, tatal meu nu vrea sa faca nimic pentru asta.
0
25-01-2011, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
interventiile se fac numai cu acceptul pacientului
in caz de urgenta si pacient inconstient, incoerent.. se fac manevrele vitale fara acceptul pacientului ( semneza rudele)
0
19-02-2011, ora 19:30
anna_m41
Nu este medic/terapeut
anna_m41
Buna ziua.Tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom spinocelular mediu diferentiat invaziv.Exista vreo sansa de vindecare cu ajutorul naturistelor???
0
14-03-2011, ora 00:38
Bunea Anca
Nu este medic/terapeut
Bunea Anca
Tatal meu a fost diacnosticat (carcinom epidermoid infiltrativ relativ bine diferentiat) va rog din suflet daca stie cineva cat de grav este sa ma ajute...suntem toti DISPERATI. merge miercuri 16-03 la targu mures pt operatie. ajutati-ma va rog di suflet
0
28-04-2011, ora 22:09
gabrielcarligeanu
Nu este medic/terapeut
gabrielcarligeanu
Buna seara,

Tatalui meu i-a apraut o tumoare la amigdala dreapta. Imediat s-a operat si aceasta a fost extrasa cu tot cu amigdala. A fost diagnosticat cu carcicom spinocelular slab diferentiat (cheratozic, infiltrant) cu metastaza limfoganglionara intr-unul din 3 limfoganglioni latero-cervicali drepti. In acest moment se simte relativ bine, mananca, bea apa, insa cand inghite are uneori dureri( nu a trecut inca o luna de la operatie). Urmeaza sa faca tratament prin radioterapie -la recomadarea doctorului. Intrebarea mea este cat de grava este aceasta situatie si cel mai importat - sansele de reusita(avand in vedere ca are 69 de ani.)
Astept un raspuns. Va multumesc!
0
07-06-2011, ora 20:35
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna ziua d-le doctor, as dori sa va intreb si eu ceva in legatura cu un diagnostic de iesire din spital STATUS POST LARINGECTOMIE FRONTO LATERALA DREAPTA.As dori sa stiu ce inseamna acest lucru.Multumesc din suflet..
0
07-06-2011, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a fost extirpat numia o parte a laringelui..cu pastrarea partiala a functiei.
0
10-06-2011, ora 23:06
gabrielcarligeanu
Nu este medic/terapeut
gabrielcarligeanu
Buna seara,

Tatalui meu i-a apraut o tumoare la amigdala dreapta. Imediat s-a operat si aceasta a fost extrasa cu tot cu amigdala. A fost diagnosticat cu carcicom spinocelular slab diferentiat (cheratozic, infiltrant) cu metastaza limfoganglionara intr-unul din 3 limfoganglioni latero-cervicali drepti. In acest moment se simte relativ bine, mananca, bea apa, insa cand inghite are uneori dureri( nu a trecut inca o luna de la operatie). Urmeaza sa faca tratament prin radioterapie -la recomadarea doctorului. Intrebarea mea este cat de grava este aceasta situatie si cel mai importat - sansele de reusita(avand in vedere ca are 69 de ani.)
Astept un raspuns. Va multumesc!
0
07-07-2011, ora 22:18
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
Buna ziua.domnul doctor nu stiu daca va mai aduceti aminte insa dvs m-ati ajutat foarte mult cu sfaturi dupa operatia tatalui meu.au trecut aproape 2 ani de la operatia de laringectomie partiala fronto-laterala a unui carcinom spinocelular microinvaziv.Dupa ce a efectuat si 20 de sedinte de raze totul a decurs ok.Insa acum 2 zile mi-a spus ca il jeneaza ceva il ustura cand inghite si simte ca un nod in capul pieptului.In situatia data vom merge la control cat mai repede insa doream sa aflu si o parere de la dvs, ar putea sa fie ceva grav??sau e posibil totusi sa existe o iritatie ceva de genul.Mentionez ca la respiratie nu il deranjeaza cu nimic.Va multumesc si astept un rasp.sa va dea dzeu multa sanatate.
0
08-07-2011, ora 07:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil si.a permis sa manance ceva mai acru, iritant ( poate ceva fructe verzi) si a avut o reactie de reflux gastric..
dar e bien sa faceti un tranzit baritat esofagian.
0
08-07-2011, ora 08:50
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
va multumesc domnul doctor.intr-adevar a mancat niste corcoduse verzi dar el intreaba ca daca e vb de reflux gastric e posibil sa dureze usturimea din gat 2-4 zile?zice ca nodul din capul pieptului s-a mai dus insa usturimea il deranjeaza.azi mergem la medic ptr control si vdm ce ne spune, dar eu tin sa va multumesc din nou ptr atentia acordata deoarece la dvs am gasit mereu sprijin cand nu am putut ajunge la medic.sanatate va doresc!
0
08-07-2011, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. poate dura usturimea.
dupa o iritatie cu acid.. mucoasa faringelui se reface in 3 saptamani.
0
08-07-2011, ora 09:28
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
va multumesc din suflet.acum mai ramane sa vdm ce ne spune si la control ca ne-am cam speriat daca pana acum totul a fost ok.sanatate multa si noroc va doresc.
0
26-07-2011, ora 12:47
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna ziua domnule doctor, as dori sa va intreb despre diagnosticul adenocarcinom invaziv fara elemente neoplazice.a fost operat la gat la coarda vocala dreapta.va multumesc..!
0
29-07-2011, ora 23:00
Mona C
Nu este medic/terapeut
Mona C
buna va scriu despre sotul meu operat in urma cu 5 ani la clinica orl tg mures a.suportat o laringectomie totala si limfadenectomie laterocervicala regionala bilaterala.plaga s-a vindecat per primam si nu i s-a recomandat tratament adjuvant radioterapic. care este parerea dumneavoastra/?
0
30-07-2011, ora 10:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca au trecut 5 ani.. si nu a recdivat.. lucrurile stau foarte bine.
dar periodic, anual ar fi bine sa fie vazut la ORL
0
22-08-2011, ora 11:20
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Buna ziua dl. doctor. V-am scris cu ceva timp in urma, ( prin ianuarie-februarie) in legatura cu boala tatalui meu. (cancer laringian, stadiu III, nu imi amintesc diagnosticul exact).
A fost si la dvs la consultatie, apoi a fost trimis la Iasi, unde i s-a facut o traheotomie ( in luna ianuarie), fara a i se extirpa tumora.
A urmat radioterapia, in mai-iunie, aproximativ 25 de sedinte, pe care le-a suportat foarte bine. Ulterior, s-a simtit foarte bine, chiar a luat in greutate.
De cateva zile insa, i s-a inflamat gatul : a inceput sub barbie, apoi s-a extins si in lateral.
Imi puteti spune, despre ce poate fi vorba? ( mentionez ca a mai consumat alcool, e o problema mai veche si nu am reusit sa o eliminam in totalitate. Inflamatia apare mai ales dupa consumul de alcool.)

Va multumesc!
0
22-08-2011, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate este posibila o recidiva a bolii cu adenopatii metastatice...
este bine sa mergeti la Oncologie la iasi pentru evaluare
0
22-08-2011, ora 11:46
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs prompt.
Ne gandeam ca poate fi doar o infectie, ceva...
Va merge saptamana asta la comisie, pentru a se stabili daca face sau nu citostatice, deoarece are si probleme cu inima.
0
26-08-2011, ora 13:57
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Buna ziua,

Asa cum va spuneam tatal meu a mers la Iasi pentru evaluare; comisia a hotarat ca nu poate face chimioterapie din cauza problemelor cardiace pe care le are. Doctorul oncolog i-a prescris Medrol 16 mg (antiinflamator din cate am inteles) si a spus ca se va inflama si mai tare si vor aparea si alte simptome ale bolii din ce in ce mai grave.
Foarte multe explicatii nu ne-au mai dat, de aceea v-as ruga pe dvs. sa imi spuneti ce putem face in situatia aceasta?

Multumesc frumos!
0
26-08-2011, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la pascani. exista sectie de Paliative in spiatulu Municipal
se fac tratamente simptomatice si antialgice..
daca o sa fie cazul o sa trebuieasca internat acolo
0
26-08-2011, ora 14:16
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Nu cred sa fie cazul de asa ceva, tatal meu se simte foarte bine, mananca bine, nu il doare nimic, este activ, (inflamatia de la gat nu doare).
De aceea ne gandeam ca mai poate urma vreun tratamnet care sa stopeze evolutia bolii, pe cand la oncologie la Iasi l-au tratat ca si cum ar fi in ultimul stadiu (au recomandat si ei internare acolo pentru ingrijire).
Mentionez ca nu i-au mai facut niciun fel de analize; doar fiinda gatul s-a inflamat inseamna ca e grav?

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
296 comentarii 1 2 ..... 6789 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.