carcinom scuamos in gat

296 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 9 10 Înainte ›
0
27-09-2010, ora 11:41
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
va multumesc ptr rasp domnul doctor.acum ca stau si ma gandesc cred ca s-a mai intamplat modificarea de voce apoi a revenit la normal.o sa vb cu el sa nu mai faca atat efort cu vocea.va multumesc, o zi buna si numai sanatate!
0
28-09-2010, ora 23:17
andreeavvv
Nu este medic/terapeut
andreeavvv
Buna seara! Ttal meu a fost diagnosticat in luna mai a acestui an cu carcinom scuamos moderat diferentiat keratinizat, pe amigdala stanga. A fost operat la iasi, unde i-a fost scoasa amigdala stanga, actionandu-se si la baza limbii, intrucat cancerul se extinsese. In continuare a facut doua cicluri de chimioterapie pe care le-a suportat fara probleme. Mentionez si faptul ca nu s-au descoperit ganglioni sau metastaze. dupa chimioterapie a urmat radioterapia care nu a mai fost asa usoara. I-au fost facute 33 de raze. Analizele i-au iesit in continuare bune toate, inclusiv la externarea din spitatl de dupa radioterapie. Dupa terminarea razelor, tatal meu a solicitat un consult medicului care l-a operat. Acesta a fost foarte multumit de rezultatele obtinute. Totusi, pe mine ma nelinisteste foarte mult faptul ca tatal meu nu poate manca nimic solid, iar lichide aproape deloc. Singurul aliment pe care nu il refuza este laptele dulce. A slabit foarte mult in ultimele doua saptamani., ajungand la 55 de kg-de nerecunoscut! Abia poate sa se miste. A fost consultat de medicul oncolog care nu a fost dispus sa il interneze in spital pentru perfuzii. I se administreaza tratament injectabil pentru durere, vitamina A uleioasa pentru pansament bucal, ulei de galbenele, gargara cu xilina si cu bicarbonat de sodiu, dar fara mare efect ;desi foloseste xilina, tatal meu nu se poate alimenta din cauza durerilor de limba si de gat. Mai nou, au inceput sa il doara oasele si sa se umfle incheieturile de la maini si picioare. Daca aveti date suficiente din ce v-am zis eu mai sus, imi puteti spune cum ar trebui sa evolueze situatia de acum inainte si ce putem face noi, restul familiei ca sa il ajutam? Sau daca este ceva ce tatal meu nu imi spune tocmai pentru a ma proteja? Sunt foarte dezorientata, pentru ca nu stiu ce sa fac si cum as putea sa il ajut. Va multumesc!
0
29-09-2010, ora 08:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergeti sa faceti UN TRANZIT BARITAT ESOFAGIAN.. sa se vada motivul de ce nu inghite.
dupa rezultat se decide urmatorul pas.
0
29-09-2010, ora 09:06
andreeavvv
Nu este medic/terapeut
andreeavvv
S-a observat ca din cauza ranilor provocate de raze tatal meu nu poate sa inghita..Asta noapte l-am dus cu salvarea la spital, deoarece i s-a facut rau. Expresia fetei e total diferita fata de cea avuta anterior, cand era sanatos. Privirea ii este fixa, desi e constient si raspunde coerent la intrebari..Exista riscul de a nu face fata din cauza faptului ca organismul este slabit prea tare? Si perfuziile cu glucoza pot suplini tot necesarul de vitamine si calorii de care are el nevoie acum? Va multumesc din suflet pentru raspunsul prompt pe care mi l-ati dat!
0
29-09-2010, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
perfuziile numai cu glucoza. NU pot suplinin necesitatile organizmului.
vorbiti cu un medic Chirurg sa.i puna o sonda gastrica si sa.l alimentati prin sonda
0
01-10-2010, ora 14:00
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna ziua, domnule dr., revin la cazul tatalui meu care a fost operat prima oara de carcinom invaziv la coarda vocala dreapta cu aceeasi biopsie, urmand alte 3 operatii, dar cu biopsii diferite de granulom piogenic.a ajuns la a patra operatie cu aceeasi diagnostic de granulom piogenic cu specificarea ca riscul de cancer a mai disparut (dar poate aparea oricand) odata cu diagnosticul de granulom dupa cele 4 operatii.as vrea sa va intreb, am inteles ca la ultimul control, profesorul i-a zis ca nu e nici bine nici rau, si ma gandesc ca poate l-ar mai opera odata.Ce este acest granulom si de ce persista, poate ajunge la carcinom din nou?ce sanse sunt sa nu-i puna buton?va multumesc din suflet..
0
03-10-2010, ora 18:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eimposibil sa va dau un raspuns.
acel medic care vede larinfgele.. decide cum trebuie sa procedeze in fiecare caz.
pot numai sa va spun parerea mea.. ca uneori.. este mai recomandat si mai bine pentru pacient.. sa se faca din prima o operatie completa de laringectomie.. sa ramana cui canula.. dar sa nu aida complicatii si risc de recidiva a cancerului.
nu trebuie sa va fie frica de acel buton
0
16-10-2010, ora 00:10
andreeavvv
Nu este medic/terapeut
andreeavvv
Buna seara. Revin pentru a anunta moartea tatalui meu, survenita in urma cu aproximativ doua saptamani. Dincolo de faptul ca imi este foarte greu sa accept situatia, ma framanta cateva intrebari. Asa cum am zis mai sus, l-am dus pe tatal meu la spital, intrucat nu putea sa inghita nimci sold, nu putea sa se alimenteze corespunzator. Acolo, i-au bagat perfuzii care, dupa spusele medicilor, contineau tot complexul de vitamine si minerale necesar pentru el. In prima zi, tinut in perfuzii, s-a simtit mai bine, desi durerile puternice de oase si de muschi le avea in continuare. Nu se putea misa de durere, dar nici nu paralizase. I-au luat analizele la sange, iar a doua zi cand au venit rezultatele, ni s-a sups ca moartea lui este iminenta, totul fiind o chestiune de cateva ore. Justificarea medicilor s-a referit la faptul ca din analize reiesea ca toate organele tatalui meu au fost afectate. Nu ni s-a spus nimic mai mult. In contradicite cu spusele doctorilor de la spitalul unde a fost dus tatal meu vin cele ale medicilor de la spitalul unde a facut tatale meu razele. In timpul cat a stat internat pentru aze a facut ecografie la ficat, stomac, plamani, rinichi, inima ( astea mi le aduc aminte acum) si toate, dar absolut toate i-au iesit perfect nirmale. Iar intre momentul cand au fost cauta aceste analize si cel al internarii lui la urgenta nu a fost o perioda mai mare de doua saptamani! Daca este vorba de metastaze, atunci e posbil ca sa nu fie vazute deloc? Nici la echograf si nici in analizele de sange? Ca si acestea din urma au iesit normale...Si nici explicatii prea multe nu ni s-au dat, nici in acte, nici verbal. Ni s-a zis doar ca o sa moara. Ce complicatii as ade grave si tardive pot aparea in urma chimioterapiei? De ce nu se vad la timp? Este normal ca in actul constator al decesului sa fie scris doar ca facut stop cardiac fara sa se indice exact cauza lui? Ca in act asa scrie..cauza imediata a mortii-stop cardiac; apoi este adaugat doar diagnosticul de neoplasm amigdalian..Astept o parere atat de la dvs, domunle doctor, cat si de la cei care au cunoscut cazuri asemanatoare...Eu, dincolo de toate, sunt descurajata...
0
16-10-2010, ora 14:39
Ratzy
Nu este medic/terapeut
Ratzy
Buna andreeavvv si condoleante. Imi pare rau sa vad astfel de cazuri te inteleg perfect acum 4 luni si eu am trecut prin asta. Am citit cazul tau. Imi pare rau cel mai mult ca nu avem doctori cu caracter in tara. Nu vreau sa jignesc pe nimeni sunt si exceptii si ii multumesc domnului doctor de pe forum pentru timpul dansului de a ne raspunde la intrebari tot respectul. Insa putini sunt asa. Din pacate tatal meu a decedat in iunie, a avut cancer in gat si la plaman. I s-a pus canula in noiembrie 2009, a facut 30 de sedinte de radioterapie care abia abia le-a suportat insa asta era ultima lui speranta ca o sa mai traiasca si nu a vrut sa renunte, desi i-a fost foarte rau de la raze. Dupa o mica pauza a facut cobaltoterapie. Doar 2 sedinte de citostatice dupa care a cazut la pat. Putin timp a mai putut sa stea in fund pe marginea patului si sa fie ajutat sa se duca la baie. Din cauza razelor in ultima lui zi i s-a crapat gatul. Au fost momente cumplite, am alergat la doctori, spitale insa tot asa putine informatii. Nici un doctor nu sta de vorba raspunsul pe care il primeam era... are cancer nu va dati seama ca nu mai putem face nimic??? Stiu ca e greu eu nici acum nu mi-am revenit si poate nu realizez uneori e greu sa iti pierzi parintele insa trebuie sa fi tare, sa te incurajezi singura. Raspunsuri nu o sa gasesti pentru ca traim intr-o tara unde nimeni nu isi da interesul. Boala invinge si din pacate la noi medicina nu a evoluat foarte mult. Pana sa i se faca traheotomia tatalui meu a mai fost internat la doua spitale, insa nici un doctor nu s-a bagat sa il opereze, sa ii faca ceva. Chiar un doctor i-a spus tatalui meu domne, daca te tai pt operatie te intorc cu patura. In ultima faza cand deja tumoarea la gat se marise si se sufoca am chemat salvarea, l-a bagat imediat la operatie i-a facut biopsie iar cand s-a dus pt raspus doctorita i-a spus direct aveti cancer!!! Nu mi se pare normal sa se intample asa un om in faza asta trebuie altfel anuntat ce boala are. Din cauza raspunsurilor la doctori tatal meu a iintrat in depresie. Pana la urma suntem oameni, mai mult sau mai putin sensibili iar un doctor trebuie sa stie cum sa vorbeasca cu pacientul. Si eu sunt tare dezamagita si speriata de ceea ce se intampla la noi insa aici traim si nu avem ce face. Ca sa traiesti, sa ti boala cat de cat ai nevoie de bani. Imi pare rau si sper sa poti sa gasesti puterea sa treci peste clipele astea si sa ai grija de tine. Toate bune si sanatate!
0
16-10-2010, ora 14:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie sa va faceti ganduri acum.. nu i.l ajutati cu nimic si va blocati si activitatea Dvs de zi cu zi.
un pacient cu cancer amigdalian cu complicatii ladistanta.. daca NU se poate alimenta dect prin sonda sau perfuzabil...Nu mai este vindecabil..in sensul ca sa se faca sanatos !!!
ati putut sa.i mai prelungiti cu 1 zi, 1 saptamana, 1 luna..chinul si durerile..atat.
alceva nu ati putut face !! nici Dvs..si nici medicii
alarma trebuie batuta cu ani in urma cand au aparut primele semne de probmema in gat, un cancer de gr 1-2 se opereaza fara complicatii. orice intarziere duce la rezultate nemultumitoare.
0
22-10-2010, ora 14:30
angela353
Nu este medic/terapeut
angela353
buna spuneti-mi va rog in cazul carcinom scuamos keratinizat bine diferentiat bolnav fiind persoana de gen masculin virsta 48 ani, ce prognostic de viata exista si tratamant si despre alimentatie multumesc mult de tot
0
24-10-2010, ora 19:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
despre alimentatie.. puteti gasi un articol.. in adresa personala CMI ORL dr Flueraru.. pe romedic.ro
prognosticul.. este cu atat mai bun.. cu cat mai rapid a fost diagnosticata boala.
mai mult poate sa va spuna numia medicul care a vazut pacientul
0
01-11-2010, ora 22:18
brun3tzik
Nu este medic/terapeut
brun3tzik
Buna seara dl doctor! Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema. Tatal meu in varsta de 63 de ani a fost operat pe 4 octombrie practicandu-se tiroidectomie subtotala + legatura V. jugul int stg. traheostomie.
Diagnostic Histopatologic postoperator
Raport Preliminar
1) Carcinom scuamos cheratinizant cu arii de tip slab diferentiat, determinare la nivelul masei lobului stang tiroidian, cu invazia tesutului fibroconjunctiv si muscular striat adiacent, arii de invazie vasculara, necroza hemoragica, arii de slaba diferentiere cu aspect sincitial multinucleat.
2) Parenchim adiacent si de fond anizofolicular cu epitelii cubice si plate N.L.posibila determinare de vecinatate (esofag, trahee)
- se sugereaza evaluarea imagistica CT.
- evaluarea oncologica multidisciplinara

Initial am crezut ca este vorba de un cancer tiroidian, insa ni s-a spus ca e vorba mai degraba de un cancer la gat care a afectat si tiroida. Ce ma nelinisteste tare este faptul ca tata inca tuseste destul de tare si expectoreaza lichid pe canula, iar in seara asta cand ii curatam canula am observat o umflatura destul de mare pe partea dreapta a gatului. E posibil sa inceapa sa faca metastaze atat de repede?

Va rog mult sa-mi spuneti ce este de facut? Cu trebuie sa ne adresam?
Va multumesc mult pentru tot!
0
02-11-2010, ora 09:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. din pacate este posibil sa nu fie scoasa toata tumora.
trebuie internat la ORL.. si de facut investigatii complete. ( CT, endoscopii..s.a)
0
15-11-2010, ora 23:25
andreeavvv
Nu este medic/terapeut
andreeavvv
Buna seara! va contactez din nou cu o problema. Din luna iunie a acestui an am fost diagnosticata ca avand o rinita alergica la praf. pe langa asta, mi s-au inflamat si amigdalele. Am urmat tratamentul prescris de medicul de familie si rinita a disparut. amigdala ma jeneaza in continuare. am fost din nou la medicul de familie, acuzand dureri la amigdala stanga si senzatia ca am mereu ceva in gat si ca, oricat mi-as drege eu vocea, foarte greu scap de flegma foarte vascoasa care mi se formeaza. In spatele nasului, de asemenea, dimineata, la cateva ore dupa trezire, apare acea flegma formata in spatele nasului, pe care reusesc sa o elimin. Doamna doctor mi-a zis ca am faringo amigdalita acuta si mi-a prescris tratment cu antibiotice. am urmat tratamentul, cu rezultat doar pentru cateva zi;e, maxim o saptamana. Zic asta pentru ca acum, ma confrunt cu aceeasi durere la amigdala, cu senzatia de gat incarcat, cu acelasi dres al vocii. Nu sunt ragusita si nu am alte simptome, gen scadere in greutate, greata, dureri de cap sau febra, dar ma ingrijoreaza faptul ca nu imi mai trece orice as avea eu in gat. Imi puteti spune, va rog, daca e cazul sa ma ingrijorez mai tare, dat fiind faptul ca in familie am un caz de cancer la amigdala? Sau ce analize ar trebui sa fac, altele decat un examen sumar al amigdalelor, pentru a trata corect problema? Se poate face o ecografie la gat? Va multumesc!
0
15-11-2010, ora 23:27
andreeavvv
Nu este medic/terapeut
andreeavvv
Am uiat sa va spun si de faptul ca nu suport foarte bine ploverele pe gat, avand senzatia ca ma sufoc...
0
16-11-2010, ora 17:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a trata corect problema.. NU tre sa mai faceti tratamente la medicul de familie pentru presupuse diagnostice ORL.
ati facut 3 tratamente cu diferite medicamente.. care au ameliorat unele simptome locale ( in nas sau in gat) dar nu au rezolvat problema de baza.
daca sa luam ca problema de baza este gastrica. cu un reflux care irita faringele si amigdalele.. in acest caz unele antibiotice si antiinflamatoare NU trebuieau luate.. ca au deranjat si mai mult mucoasa gastrica.
Acum cred ca trebuie sa faceti un consult ORL.. si o endoscopie nazo-faringiana ( mai ales Rinofaringele).
deasemenea un consult la Gastrologie.
0
26-11-2010, ora 18:34
brun3tzik
Nu este medic/terapeut
brun3tzik
Buna seara! Dl doctor va rog mult imi puteti spune de unde as putea achizitiona comprese pentru a le pune in jurul canulei? Am gasit doar pe site-urile straine, se numesc Metalline Tracheo-Kompresse si m-ar interesa daca se gasesc si la noi in farmacii. O seara placuta va doresc!
0
27-11-2010, ora 10:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in farmacii NU
numai la depozite de materiale sanitare.
dati pe google denumirea romaneasca de comprese pentru canula traheala.. si o sa va apara site-uri romanesti
0
28-11-2010, ora 20:07
iulia_me
Nu este medic/terapeut
iulia_me
Buna seara d-nl doctor,
Revin cu ceva neclaritatii (sa va reamintesc este vorba de tatal meu in varsta de 63 de ani, operat in aprilie 2010, laringectomie totala), doctorul care la operat ia prescris buton fonotor.
Va rog sa imi spuneti daca exista posibilitatea sa vorbeasca cu acest buton fonator, daca sunt de mai multe tipuri, va fi o noua operatie sa i se puna acest buton, trebuie sa mearga la un logoped pentru a invata sa vorbeasca cu acest buton fonotor?

Va multumesc anticipat si multa sanatate.
0
29-11-2010, ora 11:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
http://www.jurnalul.ro/jurnalul-national/jurnalul-national/vocea-din-burta-print-514465.html
0
05-12-2010, ora 21:29
Ratzy
Nu este medic/terapeut
Ratzy
Buna seara, brun3tzik si eu am trecut prin asta cu tatal meu, mama mea ii schimba canula si ca pansament folosea compresa sterila sau tifon taiat un patratel si la jumatate pe orizontala mai facea o taietura de vreo 4 cm care intra pe langa canula. nu este greu si e mai simplu decat sa stai sa tot cauti. daca ai nelamuriri lasa-mi id-ul tau. toate bune.
0
05-12-2010, ora 21:39
brun3tzik
Nu este medic/terapeut
brun3tzik
Buna seara Ratzy! Mi-a zis dr de la Orl ca nu voi gasi pansamentele astea speciale, asa ca tot compresa sterila, cum mi-ai sugerat si tu, folosesc. uite iti las id-ul meu, mi-ar prinde bine cateva sfaturi pentru cineva care a trecut prin astfel de situatii. onutzza_88
o seara frumoasa iti doresc!
0
19-12-2010, ora 20:08
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna seara d-le Doctor, revin si eu cu o intrebare la cazul tatalui meu in varsta de 54 de ani operat de 5 ori cu diagnostic cu carcinom invaziv la prima biopsie si ultimele 4 biopsii de granulom piogenic, relatez ca nu a facut radioterapie si nici un fel de raze, i s-a extirpat coarda vocala stanga toata si doar dreapta mai este intreaga.este bine acum, nu are nici un fel de probleme si vb cat de cat binisor, singura problema pe care o are este ca dupa cele cinci operatii, anestezii si multe alte analize, de 2 saptamani a inceput sa-i cada smocuri de par, nu mult, dar suficient cat sa fie observabil, ne ingrijoreaza foarte mult acest lucru, ne puteti spune cam de la ce ar fi?reamintesc ca nu a facut nici un fel de raze, nu a luat medicamente care sa duca la acest lucru.va mult anticipat..
0
19-12-2010, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o lipsa de vitamine si minerale.
UN tratament cu SUN TONIC 1 dimineata
Stugeron 3 pe zi timp de 1 luna de zile ar rezolva problema
0
30-12-2010, ora 23:53
Ratzy
Nu este medic/terapeut
Ratzy
Buna seara, vreau sa va urez tuturor un an bun cu multa sanatate si fara griji multa putere, pentru ca aveti nevoie sa treceti peste perioadele neplacute din viata si mii de multumiri domnului doctor pentru ca va faceti timp sa va ocupati de toate cazurile noastre atata timp cat alti medici nu ne ofera prea multe informatii. Sa ne auzim cu bine in 2011. Toate bune!
0
31-12-2010, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
LA MULTI ANI.SANATOSI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
04-01-2011, ora 14:25
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Buna ziua si La Multi Ani tuturor!

Domnule dr Flueraru, este posibil ca si tatal meu sa se confrunte cu o situatie asemanatoare celor descrise aici. De aproximativ doua luni de zile are urmatoarele simptome: tuse puternica, dificultati la inghitire, respiratie foarte grea, uneori sufocari in timpul noptii; de asemeni a slabit, este palid la fata, a ragusit si are si niste umflaturi la gat. Ne dam seama ca poate fi foarte grav insa nu vrea sa mearga la doctor nici in ruptul capului. Noi am fi vrut sa ii facem o programare la dvs. saptamana aceasta insa nici nu vrea sa auda. Cateva info istoric: tatal lui a murit de cancer la gat (nu stiu exact de care), este fumator inrait, consuma de asemeni si alcool foarte mult.
Din cele descrise va puteti face o idee asupra celor ce vor urma? Stiu ca este o intrebare naiva si un diagnostic se pune doar la medicul de specialitate si in urma unor investigatii, insa cum nu exista posibilitatea sa il vada un doctor am vrea sa stim, cat de cat, la ce ne putem astepta.

Va multumesc!
0
04-01-2011, ora 17:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cel mai posibil este ca peste 2-3 luni sa nu mai poate manca de loc si sa va roage EL.. ca sa.l duceti l;a medic.
sau sa aiba probleme de respiratia noaptea si sa intre in panica si in acest caz Tot El o sa va roage sa mergeti la medic.
0
04-01-2011, ora 20:21
brun3tzik
Nu este medic/terapeut
brun3tzik
ema_2010 nu vreau sa te ingrijorez, insa exact acelesi simptome le-a avut si tatal meu inainte de a fi depistat cu aceasta necrutatoare boala, mai putin ca tata nu fuma si nici nu consuma alcool. Din pacate tatal meu a urcat la ceruri in data de 23 decembrie. Incearca sa-l convingi sa mearga la dr. sa nu mai amane. Noua chirurgul ne-a zis dupa ce tata a fost operat ca o mai ducea maxim o luna si dupa murea sufocat, deci nu e de gluma cu boala...Va doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
296 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.