carcinom scuamos in gat

296 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 9 10 Înainte ›
0
07-06-2010, ora 22:42
_roxy28
Nu este medic/terapeut
_roxy28
va multumesc din suflet dl.dr.m.ati mai linistit
0
09-06-2010, ora 11:58
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna Ziua, as dori sa va intreb si eu ceva in legatura cu tatal meu a fost operat de trei ori la corzile vocale cu extirpare de coarda vocala dreapta si de jum din stanga, la prima biopsie a iesit carcinom invaziv iar la a doua nu a mai iesit cancer, este buna, acum o asteptam pe a treia.Chiar daca nu a iesit cancer a mai fost operat a treia oara ca la CT a aparut recidiva tumorala si niste adenopatii, urmand sa i se de-a radioterapie de facut.As dori sa va intreb daca nu mai e cacer la a doua biopsie de ce a dat recidiva si daca face radioterapie, poate sa mai recidiveze dupa?Suntem foarte speriati cu adenopatiile acestea si nu stim despre ce este vorba.Va multumesc din suflet.
0
09-06-2010, ora 12:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la intrebarea DE CE ?
nu o sa va raspunda nimeni niciodata !
celulele canceroase puteau sa migreze in ganlioni.. mai demult.. si acum sa se reactiveze... provocand marirea ganglionilor.
0
10-06-2010, ora 11:54
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Va mult din suflet pentru raspuns, asteptam acum radioterapia si sa vedem dupa ce va mai fi, noi speram ca si dupa aceste trei operatii de curatire si dupa radioterapie sa stopam acest cancer si adenopatiile, poate fi posibil o recidiva tumorala chiar si dupa radioterapie?
0
17-06-2010, ora 13:53
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna ziua, as dori sa va intreb si eu ceva urgent, am aflat rezultatul biopsiei de la a treia operatie si este Granulom Piogenic, am inteles ca nu e cancer asa mi-a zis doamna de la anatomo-patalogie.Va rog din suflet puteti sa-mi spuneti este ceva rau, ce inseamna si ce ar trebui sa facem pe mai departe. Va multumesc din suflet..
0
17-06-2010, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine.
a fost o infectie locala care a generat o inflamatie cu formarea granulatiilor ( este tasut inflamator.. nu tumoral.)
0
17-06-2010, ora 15:34
_roxy28
Nu este medic/terapeut
_roxy28
buna ziua dl.dr!!!tatalui meu i s.a facut din nou biopsie, iar rezult este urmat:fragment de mucoasa laringiana cu corion fibros.v-as ruga sa.mi spunetzi daca este bun sau nu!!va multumesc anticipat!
0
17-06-2010, ora 15:44
valivali27
Nu este medic/terapeut
valivali27
buna ziua !pentru Ratzy ce poti s aimi spuneti despre tatal dumneavoastra cum se mai simte ?multa santate !
0
17-06-2010, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Roxy.. DA rezultatul este bun. NU sunt celule canceroase.
0
17-06-2010, ora 22:22
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
As fi vrut sa va mai intreb daca Granulomul piogenic evolueaza rapid sau lent?Este cumva o recidiva la operatiile din urma, o crestere?.Medicul a zis ca o sa urmeze cateva sedinte de radioterapie si o sa vedem apoi.Cel mai tare ne este sa nu cumva dupa toate aceste operatii si raze sa recidiveze.
0
24-06-2010, ora 12:22
_roxy28
Nu este medic/terapeut
_roxy28
buna ziua d.le dr!!!revin cu o intrebare.tatalui meu i s.a inlocuit canula pe care o avea cu una cu fereastra!!de cand o are pe aceasta i se usuca foarte rau gura.exista vreo solutie ptr acest lucru?si daca da, care ar fi aceasta.va multumesc anticipat!!
0
24-06-2010, ora 17:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
solutiea este sa se hidrateze corespunzator.. sa.i dati vit E si vit A cate 2 pe zi de baut..
si vit A ulieoasa local de badijonat buzele. cavitate bucala...
0
06-07-2010, ora 12:43
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna ziua domnule dr. va multumesc din suflet pentru toate raspunsurile dumn. si pentru optimismul pe care ni-l dati.dupa a treia operatie si a treia biopsie tatalui meu i-a iesit tumoare benigna(granulom piogenic), nimeni nu se astepta sa decurga foarte bine mai ales ca prima data a iesit carcinom invaziv la nivelul corzilor vocale epidermial.A fost la fibroscopie la profesor si i-a zis ca e foarte bine si ca e o tumoare benigna si nu va trebui sa urmeze radioterapie deloc, doarv sa vina la control lunar.Intrebarea mea este daca este rau ca nu i-a mai dat sa faca radioterapie, poate recidiva?Profesorul a zic ca daca nu mai e cancer nu are rost sa fie radiat degaba.Va mult.din suflet.
0
07-07-2010, ora 09:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu..nu este rau..
este corect asa..cum a decis D/ Profesor...
0
07-07-2010, ora 09:23
Ratzy
Nu este medic/terapeut
Ratzy
Buna ziua,
Vreau in primul rand sa va multumesc ca v-ati ocupat si de cazul meu si pt raspunsuri...
Din pacate tatal meu a decedat acum 3 saptamani, s-a chinuit ingrozitor. Am ramas cu multe medicamente, uleiuri si dezinfectanti pentru canula, manitol si altele. Asa ca va rog cine are nevoie sa nu ezitati sa spuneti si le dau cu mare placere! Toate bune tuturor si multa sanatate!
0
07-07-2010, ora 12:54
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Pentru ratzy.:Buna, am cunoscut cazul tau de pe site acesta si am urmarit fiecare particularitate in parte a fiecaruia, pentru ca si tatalui meu pe 30 martie i-a aparut acelasi rezultat ca al tatalui tau carcinom.
ma doare sa-ti reamintesc..eram disperata si eu si puneam la randul meu intrebari, acum e mai bine a fost operat de trei ori dar in sfarsit s-a dovedit a fi o tumoare benigna...Imi pare ffffffffff rau si desi nu te cunosc vestea de mai sus m-a dat peste cap...Iti doresc multa sanatate, putere de viata, desi stiu ca e greu acum, dar sa fii tare...Dumnezeu nu te va lasa.Toate cele bune si sa ai grija de tine si de familia ta...
0
11-07-2010, ora 22:10
iulia_me
Nu este medic/terapeut
iulia_me
buna seara dnl doctor,
vreau sa va aduc aminte problema mea: este vorba de tatal meu in varsta de 63 de ani diagnosticat cu carcinom spinocelular bine diferentiat invaziv care a fost operat pe data de 14.04.2010. rezultatul examenului anatomo-patologic:

piesa: 1 laringe (179 229 -230), 2. margine de siguranta cricoid (179 231 - 232), 3. adenopatie latero-cervicala stanga (179-233)

disgnostic hispatologic:
1.carcinom laringian spinocelular bine diferentiat cheratozic invaziv;invazie limfo - vasculara absenta(179 229- 230)
2.margine de siguranta cricoid fara infiltare tumorala (179 231 - 232)
3 metastaza limfoganglionara de carcinom spinocelular (179 233)

In perioada 26.05.-09.07.2010 a facut radioterapie care a suportato oarecum binisor, dar acum ii este foarte rau - nu poate sa manance nimik, nici apa nu poate sa bea, dureri foarte mari.

Va rog frumos daca imi puteti spune ce as putea face in acest sens si daca exista vre-o sansa sa invingem acest cancer.

Multumesc din tot sufletul si multa sanatate!

Ps : Pt ratzy imi pare extrem de rau...multa putere.
0
12-07-2010, ora 06:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa mergeti la ORL.. unde a fost operat sa vada cauza deglutitiei.. si dupa caz se pune sonda alimentara.., un pacient care nu se alimenteaza NU are cum sa se vindece !!!!
0
12-07-2010, ora 10:33
Ratzy
Nu este medic/terapeut
Ratzy
Buna ziua,
Va multumesc pt incurajari... din pacate asa a fost sa fie si este foarte trist ca boala te invinge. Pot sa va spun doar sa aveti mare grija la starile bolnavului, si sa se alimenteze cat mai bine. Multa sanatate si sper macar la voi sitiautia sa fie mai ok...
0
12-07-2010, ora 13:32
valivali27
Nu este medic/terapeut
valivali27
buna ziua doctor ! mama mea are un an de la operatie i s-a scos laringele si este purtatoare de canula definitiva...a facut raze si le-a terminat in octmobrie anul trecut...se simte foarte bine, mergem la control la 2, 3 luni la bucuresti domnul profesor este multumit de operatie si de faptul ac nu exista recidiva tumorala, in schimb uneori se mai umfla in zona ...mai mult sub barbie...care poate fi cauza..mentionez ca la biopsie nu i s-au scos si ganglionii doar ceva de la tiroida nefiind afectat de tumora...l...multumesc anticipat !!!!
0
12-07-2010, ora 14:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice interventie chirurgicala.. duce la inciziea vaselor sangvine din zona( inclusiv cele limfatice)... pana se restabileste circulatia limfatica.. se pot intampla astfel de edeme.
Detralex.. 3 pe zi.. o sa amelioreze situatia.
0
12-07-2010, ora 21:51
iulia_me
Nu este medic/terapeut
iulia_me
buna seara,

multumesc mult pentru raspunsul dvs.

va mai deranjez cu o intrebare : care este parerea dvs despre "reteta inpotriva cancerului" lansata de Monica Tatoiu, merita sa incercam aceasta reteta?

va multumesc si multa sanatate!
0
13-07-2010, ora 08:29
valivali27
Nu este medic/terapeut
valivali27
multumesc mult pentru raspuns.multa sanatate!
0
16-07-2010, ora 11:00
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna ziua, as dori sa va intreb ceva in legatura cu tatal meu, sa va reamintesc ca era vb de cele trei operatii, reusite si rezultatul biopsiei de-a treia era granulom piogenic- tumoare benigna, decizia profes a fost de a numai face radioterapie si sa vina la control lunar.Ce vroiams a va intreb el acum urmeaza cu antibiotice, un sprai de desfundat, dar spunde ca din cand in cand il doare in gat, ca si cum ar fi racit, ne puteti spune camdespre ce este vb, este normal?nu are altfel de probleme decat asta.va multumesc.
0
16-07-2010, ora 12:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot fi multe cauze..
si viroze usoare.. datorita imunitatii scazute
dar poate fi si de la refluxul gastroesofagian.. iritatii a faringelui..
atentie la alimentele reci, acre si acidulate
0
19-07-2010, ora 15:02
valivali27
Nu este medic/terapeut
valivali27
buna ziua domnul doctor !am si eu o intrebare ?care este riscul ca un cancer de laringe sa se extinda la plamani ?in conditiile in care laringele este operat la timp si la bipopsie nu au fost metastaze ?multumesc mult
0
29-07-2010, ora 21:13
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna seara, d-le doctor, tatal meu a fost operat a patra oara ieri cu prima biopsie de carcinom invaziv si ultimele doua de granulom piogenic(sa va reamintesc), iar azi la externare profesorul i-a spus ca l-a operat ca a crescut ceva ca un bob de grau mai mic, datorita infectiei foarte mari provocate de carcinomul invaziv iesit prima data.Diagnosticul de pe externare a fost de TUMORA VEGETANTA.Puteti sa-mi explicati ce inseamna acest lucru?
0
30-07-2010, ora 10:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vegetanta.. inseamna.. ca are aspect de conopida...
Daca este numia granulom.. e OK.. nu tre sa va faceti griji.. important ca nu a recidivat carcinomul.
0
26-09-2010, ora 20:56
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua domnul doctor nu stiu daca va mai aduceti aminte de cazul tatalui meu, a fost operat de carcinom spinocelular microinvaziv la corzile vocale, a purtat canula temporara a facut radioterapie iar dupa ce i-a fost scoasa canula operatia s-a vindecat complet si ok.mergem la control regulat insa de o sapt ma ingrijoreaza ca are o voce mai ragusita ca de obicei, este adevarat ca vocea sa de la operatie s-a schimbat mult, insa acum pare mai obosita si ma ingrijoreaza.Luna aceasta treb sa mergem la control ca sunt 2 luni de la ultimul insa as vrea sa-mi precizati daca schimbarea aceasta in voce poate fi cauza efortului vocal pe care l-a depus deoarece vb f tare sau poate fi si ceva mai ingrijorator!la ultimul control totul era ok.Au trecut 10 luni de la operatie!As fi vrut parerea dvs inainte de a ajunge la medicul sau!!va multumesc mult!
0
27-09-2010, ora 06:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e de la efort.
sa faca pauza vocala 2-3 zile si o sa vedeti diferenta
Adaugă un comentariu / răspuns
296 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.