carcinom scuamos in gat

296 comentarii 1 2 ..... 9 10
0
14-04-2013, ora 18:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum trebuie csa mergeti inapoi la medic.
sa faceti un tranzit baritat esofagian
trebuie rezolvata problema cu deglutitia
daca nu se piate alimenta trebuie pusa sonda sau alte metode care o sa le recomande medicul
0
17-04-2013, ora 09:56
girosanemil
Nu este medic/terapeut
girosanemil
sotul meu are 33 de ani si are cancer amigdalian.a facut tratament dar nici un rezultat.acum trebuie sa ia metrotexat dar, mai intai trebuie gastrostoma dar ii este frica si nu prea vrea.imi puteti spune ceva despre gastrostoma?va multumesc
0
17-04-2013, ora 21:19
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
pana ajungem sa facem tranzitul barit esofagian va rog sa ne recomandati ceva impotriva durerii persisatenta in gat, mai ales cand se chinuie sa inghita.Multumesc mult
0
17-04-2013, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un sprey si tab. tantum verde
daca nu ajuta tratamentul local...orice analgezic injectabil...
0
23-04-2013, ora 23:49
d3yutsa
Nu este medic/terapeut
d3yutsa
buna seara revin cu o nelamurire...l-a operat pe tatal meu si fara sa-i faca analize sau o tomografie i-a pus direct canula...este normal sa faca asa ceva? Mentionez ca inainte de operatie rezultatul biopsiei era carcinom scuamos mediu diferentiat infiltrant fara invazie limfo vasculara si perineurala la coarda vocala stanga, si ca tatal meu era doar ragusit putin. Daca i-a pus canula inseamna ca i-a scos tot laringele? Domnul doctor nu vrea sa stea de vorba cu noi in nici un fel sa ne lamureasca si pe noi si nu mai inteleg nimic...ne-a zis doar ca se vindeca bine si atat...sunt disperata...si mai am o intrebare care sunt riscurile canulei? Se poate sufoca sau ineca cu mancare? momentan este hranit printr-o sonda. Multumesc pentru rabdarea de a raspunde intrebarilor noastre si intelegerea acordata.
0
24-04-2013, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. canula poate sa aiba rol temporar sau permanent
2 poate sa fie operata numia o coarda vocala.. dar daca medicul in timpul operatiei vede ca este riscul sa se extinda formatiunea si la cealalta coarda vocala..decide sa scoata tot laringele ( este in intereseul pacientului. se mai evita o oepratie peste 2-3 ani)
3 Inainte de operatie se semneaza de catre pacien sau apartinatori.. in foaia de observatie
atunci este momentul cand pacientului i se supne ce urmeaza de facut
daca pacientul e de acord.. se face operatia
daca nu, nu
logic ar trebuie sa stiti ce a vrut medicul sa opereze
pueti si acum intreba daca sa scos partial sau laringele integral
0
07-05-2013, ora 14:46
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
Dupa extirpare corzii vocale stg sotul meu, 62 ani a facut 30 sedinte de radioterapie.Noaptea se umfla sub barbie.Uneori se retrage ziua partial sau total.Ce credeti ca poate fi sau ce putem face tinand seama de faptul ca toate analizele de pana acum o luna sunt bune.Va multumesc si Cristos a inviat!
0
08-05-2013, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de o staza limfatica
sa administrat Detralex ?
0
08-05-2013, ora 22:16
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
Ce inseamna staza limfatica si ce avem de facut, va rog mult.
0
09-05-2013, ora 08:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radioterapia duce la un edem local din cauza circulatiei proaste a limfei
se ia Detralex 2 pe zi 10 zile
0
15-05-2013, ora 16:08
PuiuBeatrice
Nu este medic/terapeut
PuiuBeatrice
Buna ziua domnul doctor, tatal meu a primit rezultatele la biopsie iar diagnosticul final este metastaza limfoganglionala de carcinom nediferentiat, cu marcata hiperplazie foliculara reactiva!
0
20-05-2013, ora 14:46
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
MULTUMESC MULT SI NUMAI BINE.
0
06-06-2013, ora 17:25
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
Umflatura aparuta la nivelul gatului in urma radioterapiei a inceput sa se intareasca si este tot mai mare.Va rog sa mi spuneti ce putem face.Sotul meu a fost operat de cancer la nivelul corzilor vocale.Multumesc nticipat si numai bine.
0
06-06-2013, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergeti ca consult la med. care a operat
0
21-06-2013, ora 00:35
Bitzu_Adrian
Nu este medic/terapeut
Bitzu_Adrian
Buna ziua,
Tatal meu (54ani) a fost diagnosticat cu "carcinom spinocelular microinvaziv" (acesta este rezultatul biopsiei ) la coarda vocala dreapta. Este programat la operatie pe 1 Iulie la spitalul Coltea. Doctorul nu a detaliat diagnosticul prin telefon (fiind in concediu), a spus ca este grav. Puteti sa ma ajutati cu lamuriri pentru acest diagnostic, toata familia este speriata.
Multumesc
0
26-06-2013, ora 20:47
ana dana
Nu este medic/terapeut
ana dana
Buna seara,
Tatal meu (53 ani) a fost diagnosticat cu "carcinom scuamos necheratinizat de amigdala palatina stanga" (rez. biopsiei).Luni (01.07) trebuie sa mergem la Cluj la clinica orl pt al vedea o comisie de medici... inca nu stim ce urmeaza, daca trebuie sa-i faca operatie sau... altceva.Medicul care l-a consultat nu mi-a spus foarte multe decat ca este cancer..si ca trebuie cat de repede mers pt investigatii mai amanuntite...nici nu stiu in ce stadiu se afla boala si cat de avansata este... Foarte greu inghite, nici nu prea mananca, a fost si un fumator inrait (2, 5 pachete la zi), acum incearca sa le lase (cam pana la 5 tigari pe zi +/-).Imi spuneti ce-ar fi idicat sa manance in perioada asta.
Va rog sa ma lamuriti vizavi de acest diagnostic.
Multumesc!
0
06-07-2013, ora 23:03
aurel larynx
Nu este medic/terapeut
aurel larynx
dupa laringectomie totala, pot obtine pensie de handicap?Am 59 de ani si nu ma mai angajaza nimeni! Nu sant inscris la oncologie, unde ma duc sa fiu luat in evidenta???Am fost operat in strainatate, si nu am decat documentele de iesire din spital ! unde ma pot interesa de o eventuala pensie medicala sau anticipata ??Am 31 de ani de servici, +facultatea + armata+ 5 ani de grupa II !!! Multumesc, aurel
0
08-07-2013, ora 09:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se incepe cu medl de familie
se traduc actele si se legalizeaza
se merge la ORL..si la Oncologie p[entru evidenta
0
28-07-2013, ora 21:13
goantaflorin
Nu este medic/terapeut
goantaflorin
buna ziua
ma numesc Florin si am o problema cu tatal meu, cancerul asta pagubos.
tatal meu are varsta de 63 ani, ia aparut un nodul in partea dreapta sub maxilar aproximativ de 2, 5 cm nodulul a fost mai mare dar sa retras.sa inflamat amigdala dreapta.am fost la orl i-am facut biopsie, concluzia biopsiei este:
'aspectul histologic pe sectiuni numeroase ale fragmentelor primite pledeaza pentru carcinom scuamocelular papilar necheratinizant, G2, invaziv si ulcerat.
ICD-O C05.9 8052/3. '
Doamna profesor doctor care se ocupa de tatal meu a spus ca nu se opereaza(e dificila zona de operat) si se recomanda radio si chimioterapia.35 de sedinte radio dupa care nu ar mai trebui sa fie cancerul asta pagubos.suntem programati pe data de 02.08 la tomograf (cap, gat, torace)
intrebarile mele sunt:
- a vrut sa ne linisteasca doamna doctor cand ne-a spus ca e pozitionat rau si ca radioterapia e ceea mai buna, sau e prea tarziu si nu se mai poate opera, iar radioterapia doar o sa ii prelungeasca viata cu cateva luni
-din cate am citit pe internet radioterapia e indicata pt cancerul de amigale si daca e la inceput doar asa se poate scapa de el.
-din experienta dumneavoastra profesionala se poate scapa de cancer la amigdale doar cu radioterapie sau trebuie si operat.- doar dupa tomograf putem stii in ce stadiul e cancerul ??? I, II sau III
va multumesc anticipat pt raspuns
multa sanatate va doresc
0
28-07-2013, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai dupa rezultatul de la tomograf o sa se stie cat de extins este procesul, ce organe invecinate atinge.s.a
deasemenea.. numai med. orl care consulta pacientul este in masura sa se pronunte despre conduita terapeutica
0
28-07-2013, ora 23:44
goantaflorin
Nu este medic/terapeut
goantaflorin
multumesc frumos.Doamna profsor doctor ma asigurat ca nu e necesara operatia ci doar radioterapia si chimioterapia o sa inlatura tumoarea.pot spera ca a fost descoperit la timp? ca e in faza incipienta cancerul?
0
05-08-2013, ora 14:06
goantaflorin
Nu este medic/terapeut
goantaflorin
bna ziua
am revenit cu rezultatul tomografiei:
"Examinare: CT CAS cap, gat si torace cu contrast
Rezultat:
fara formatiuni expansive intracerebrale supra si subtentorial.
Sistemul ventricular simetric, normal dimensionat.
Structuri mediane in pozitie normala.
Orbitele, baza craniului si sinusurile cranio-faciale cu aspect normal
Formatiune tumorala cu priza de contrast cu dimensiune de4/3 cm dezvoltata pe peretele drept al orofaringelui in loja amigdaliana ce se extinde submandibular si infiltreaza si lueta.
Adenopatii laterocervicale necrozate cu dimensiunea maxima de 2.5 cm in contrast cu muschiul SCM. Mici adenopatii localizate supraclavicular bilateral si latero-cervical in stanga.
Glandele salivare si glanda tiroida de aspect normal.
Coloana cervicala cu aspect degenerativ, fara modificari de structura osoasa.
Modificari de fibroza apicala in dreapta.
Fara alte modificari patologice pleuro-pulmonare bilateral.
Fara adenopatii mediastinale, hilare si axilare.
Cordul si aorta normale.
Coloana vertebrala fara modificari de structura osoasa.

Conculzii:

Formatiune tumorala dezvoltata in loja amigdaliana dreapta.
Adenopatii necrozate latero-cervical in dreapta.In rest aspect normal al regiuni cervicale, fara leziuni de focar in parenchimul cerebral si pulmonar. "

credeti ca o sa dispara tumoarea dupa radio si chimio terapie.
va multumesc anticipat pt raspuns si va doresc multa sanatate.
0
12-09-2013, ora 22:14
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
VA ROG sa ma informati ce inseamna RTE din diagnosticul Carcinom scuamos laringian operat, RTE. Multumesc mult si numai bine.
0
12-09-2013, ora 22:18
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
repet diagnosticul Carcinom scuamos laringian operat, RTE
0
04-10-2013, ora 19:21
sun vicky
Nu este medic/terapeut
sun vicky
Buna ziua.Mama mea a fost diagnosticata cu carcinom scuamos bine diferentiat, cheratozic, invaziv.
As dori sa stiu ce este mai bine:operatie sau fizioterapie?
Operatia ce efecte adverse are?
Fizioterapia ce efecte adverse are?
Cat ar putea costa operatia??
Ea inca fumeaza si bea bere, ciudat este ca mi-a spus ca nu ia dat nici un tratament.
Rezulatatul este de la spitalul coltea, nu stiu cu ce medic a vorbit.
va multumesc
0
21-11-2015, ora 17:18
Maria778
Nu este medic/terapeut
Maria778
Buna seara,

Tatal meu a fost diagnosticat cu: carcinom scuamos bazaloid cu invazie in cartilaj-biopsie tumorala subglotica c32, 2 m-8123/3 pTx LVx.Cum se interpreteaza rezultatul biopsiei?Care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i urmam?
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
296 comentarii 1 2 ..... 9 10

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.