carcinom scuamos col uterin

12-06-2012
gidova
Nu este medic/terapeut
gidova
Dupa o vizita la Spitalul Fundeni si la clinica Hypocrate am fost diagnosticata 'simplu' cu - carcinom scuamos si atat, urmand sa fac cateva analize si investigatii prescrise de medici ca: tomografie si colposcopie.
Am citit pe net fel de fel si sunt confuza.
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?
Va rog mult.
7 comentarii
0
12-06-2012, ora 23:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
singurul sfat util este urmatorul: urmeaza indicatiile medicilor. ai primit diagnosticul de cancer (banuiesc ca de col uterin) si ca atare urmatoarea etapa este STADIALIZAREA si stabilirea tratamentului in functie de asta. s-a practicat biopsie ? cum s-a pus diagnosticul ?
0
14-06-2012, ora 22:36
gidova
Nu este medic/terapeut
gidova
Astazi mi-am facut analizele la sange si luni voi merge la tomograf la Fundeni. Voi reveni cu amanunte.
0
15-06-2012, ora 00:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam.
0
25-06-2012, ora 22:56
gidova
Nu este medic/terapeut
gidova
Buna seara.
In urma controlului CT abdominal, CT pelvis si Ct regiune toracica s-au constatat:
- plamani cu distensie aerica normala, fara epansamente lichidiene pleuropericardice, micronodul posterobazal drept partial calcifiat sub 3mm, micronodul punctiform in piramida bazala stanga, mic nodul subpleural in lobul mediu 5mm.
-la nivelul lobului tiroidian drept, zona rotunda hipodensa, hipocaptanta de 7 mm
-adenopatie calcificata partial, dispusa infracarinal,
cu diam. 16 mm
-ficat cu forma, pozitie si dimens. in limite normale, cu struct. si iodofilie omogena, fara procese focalizante
-absenta dilatatiilor de cai biliare de cai biliare intra sau extrahepatice
-colecist cudat- septat in regiunea fundica, fara imagini de calculi
-splina, pancreas, rinichi, glande suprarenale fara prize focalizate de contrast
-uter in anteversie, cu diametrul longitudinalal corpului uterin de aprox 7 cm;
col uterin marit in dimens. 5, 8 / 3.6 cm, cu iodofilie neomogena; mici bule aerice prezente
- anexe cu aspect CT corespunzator varstei
-vezica urinara in semireplectie
- adenopatii pe lantul iliac extern drept cu diametre ce nu depasesc 11 mm si microadenopatii inghinale bilateral, cu centru grasos
- absebta lichidului intraperitoneal
- examinarea in fereastra de os deceleaza emangiuoame vertebrale la nivelm T6 si L1

CONCLUZII:
1 col uterin marit in dimens., cu aspect neomagen.
2 mici adenopatii pe lantul iliac extern drepr
3 nodul tiroidian drept de mici dimens.
4 cativa micronoduli pulmonari nespecifici
5 mici adenopatii mediastinale
6 modificari de structura osoasa cu aspect de hemangioame vertebrale si microosteocondensare

REzultatul la cistoscopie nu s-a inmanat pacientei ( nu stiu din ce motive) dar s-a transmis ca este bun...ce o insemna si asta.

Biopsia din col
MICRO : carcinom scuamos necheratinizant

Porgramare la radioterapie este stabilita abia pe 28 iulie si nu inteleg de ce. Desigur ca boala fiecaruia este mai importanta decat a celuilalt dar un raspuns de genul' daca nu erai bine incepeai de maine" nu prea inseamna profesionalism si incredere in acel doctor de la Fundeni

Intrebare: De ce s-a stabilit inceperea tratamentului asa tarziu, in functie de ce s-a luat acesta decizie si ce se poate intampla de acum inainte
Citeam pe forum despre stadiile bolii. Dupa ce analize se stabilesc aceste stadii.

Va multumesc ca ati fost foarte promt si ca incercati sa alinati prin sfaturile dumneavoastra starile celor suferinzi.
0
25-06-2012, ora 23:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
decizia de incepere a iradierii (care ar trebui sa se faca cu chimioterapie concomitenta) in mod evident s-a luat in conditiile abundentei uriase de bolnavi si a lipsei locurilor la aparate pana in momentul respectiv. este absolut regretabil si posibil riscant, dar din pacate fara alternativa.

totusi nu mi-e clar care este STADIUL TNM (sau FIGO) al cancerului de col cu care ai fost diagnosticata, pentru ca daca se recurge direct la iradiere, acest fapt semnifica o inoperabilitate a bolii, cu sanse mult mai mici de vindecare. in stadiile mici, tratamentul standard este INTERVENTIA CHIRURGICALA, ca atare nu pot decat sa presupun ca stadiul este unul destul de avansat, mai mare sau egal cu stadiul IIB. ai primit aceasta informatie ?

stadiul se stabileste pe baza unui examen RMN de pelvis si a examenului ginecologic + a biopsiei.
0
27-06-2012, ora 04:44
gidova
Nu este medic/terapeut
gidova
Dupa cum am spus o parte a analizelor nu i-au fost date, ele fiind in posesia doctoritei si nu am inteles de ce.
Eu, cel care scrie sunt doar ruda cu persoana bolnava si nici nu am fost la spital la momentul analizelor. Asta este modul meu de a o ajuta,. Apreciez sinceritatea dumneavoastra.
Va multumesc pentru detalii. Revin
0
28-06-2012, ora 00:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
OK, asteptam!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: