carcinom renal - explicare diagnostic | Forumul Medical ROmedic

carcinom renal - explicare diagnostic

377 comentarii 1 2 34 ..... 12 13 ÃŽnainte ›
0
15-04-2010, ora 23:51
ella_20_68
Nu este medic/terapeut
ella_20_68
buna seara tuturor, andreea-mihaela, referitor la ce mi ai raspuns, sotului meu i au extirpat rinichiul stang fara ganglioni, am inteles k era capsulat, dupa cum ne a spus medicul dupa operatie. Oricum, sunt cu ochii in patru la tot ce se scrie pe forum, intreb kt mai multi medici despre asta si imi ramane doar sa sper si sa ma rog lui D zeu k va fi bine, pentru toti cei ce sufera sau trec prin astfel de greutati.Cred k conteaza f mult si psihicul fiecaruia si ti doresc si tie multa putere si mult optimism ca sa poti lupta si sa treci peste tot cu bn, ptr tine si familia ta care are nevoie de tine! Sotul meu este destul de optimist, munceste mult si nici nu are timp sa se gandeasca la boala insa, are si el momente knd se intreaba, oare ce va fi? Noi toti il sustinem si suntem alaturi de el ceea ce ti doresc si tie alaturi de familia ta! si...da, bea numai ceai antitumoral de 6 luni in loc de apa, mai bea si apa dar ceaiul nu i lipseste zilnic, pe langa tratam pe care l face.Daca vrei sa ti spun tratam pe care l face-dat de medici din buc-uite id-ul meu pe mess:ella_20_68. Va pup pe toti cu drag si ce mai aflati, mai spuneti ne si noua.sanatate maxima!
0
16-04-2010, ora 11:18
andreea-mihaela
Nu este medic/terapeut
andreea-mihaela
Buna Ella!
Multumesc pentru cuvintele frumoase si ma bucur sa aud vesti bune de la tine! Sper din tot sufletul sa fiti bine, sa aveti parte de sanatate si de bucurii!
0
17-04-2010, ora 10:38
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
Imi pot face in Romania un screening oncologic complet? Unde?
0
17-04-2010, ora 11:12
andreea-mihaela
Nu este medic/terapeut
andreea-mihaela
Buna!
Eu m-am lovit de aceasta analiza la Centrul Medical Promedica Diagnostic (Cal Vacaresti, sect 4), am vrut sa-i facem tatalui meu. In dec 2009 costa in jur de 2000 RON si ei spun ca este la fel un PET CT, adica la fel de sensibil. Poti sa dau search pe google si ii gasesti, suni si ei iti dau toate informatiile. Din cate imi aduc aminte, nu exista contracte cu Casa de Asigurari pentru aceast analiza.
Ai vazut emisiune Romania te iubesc! in care era prezentat un spital din Austria? Unde se trateaza cu succes romani bolnavi de cancer, fac analiza performante si primesc medicatie de ultima generatie, astfel incat dau cu succes peste cap tot sistemul sanitar din Romania!?!
Cum te mai simti?
Doamne ajuta si sanatate maxima!
Andreea
0
19-04-2010, ora 15:46
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
Am fost la un psihoterapeut azi si ma simt ok. Sper sa ma tina.
Azi am fost si la oncolog. Deoarece rezultatul histopatologic nu e concludent, nu au fost analizati si ganglionii din jurul rinichiului, mi-a recomandat sa fac un screening oncologic. La Izmir, in Turcia, unde se pot vedea si nodulii de pana la 1mm.
Pretul este de 1400 euro si include avionul si cazarea acolo. Nu mi-a recomandat sa fac acest sreening in tara. Voi pleca la inceputul lunii mai.
In rest ma simt bine. Dorinta asta de victimizare trebuie sa mi-o depasesc.
0
19-04-2010, ora 17:27
andreea-mihaela
Nu este medic/terapeut
andreea-mihaela
Buna!
Ma bucur sa aud ca esti mai bine, asta-i super!
Probabil ca este vorba de un PET CT. Se face si in Romania, din cate stiu, undeva pe la Oradea, cam la acelasi pret. Dar cred ca este mai bine sa mergi afara, este altceva. E vorba de clinica Anadolu? Daca da, am auzit numai de bine despre ei.
Nu prea inteleg cum nu a fost concludent histopatologicul. Ce scrie in buletin? Poate fi un semn bun? Sper sa da!
Doamne ajuta si s-auzim numai de bine!
Andreea
0
20-04-2010, ora 14:36
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
Clinica la care voi face analiza PET - CT se afla in Izmir si cred ca se numeste Kent Hospital.
Voi afla mai multe saptamana viitoare cand ma voi reintalni cu oncologul.
Aveti idee cam care este perioada de asteptare pt interferon?
0
25-04-2010, ora 09:06
silvya
Nu este medic/terapeut
silvya
si sotul meu a fost operat in ianuarie 2008 de carcinom renal stadiul III, din martie 2008 ia sutent si se simte bine, la inceputul tratamentului a fost mai greu dar acum s-a obisnuit, munceste, este un om f. activ, in concluzie este bine.
0
25-04-2010, ora 09:47
ella_20_68
Nu este medic/terapeut
ella_20_68
buna silvya, vroiam sa te intreb unde si de catre cine a fost operat sotul tau si cine i a recomandat sa ia sutent? acesta este tot un fel de interferon?multumesc anticipat si sanatate tuturor!
0
25-04-2010, ora 11:49
silvya
Nu este medic/terapeut
silvya
A fost operat de dr. Gluck la spitalul Fundeni, i-a fost recomandat sutent de catre medicul oncolog dr. Stanculeanu. Da, dar este mai bun decat interferonul din cate am citit eu pe net.
0
25-04-2010, ora 11:59
ella_20_68
Nu este medic/terapeut
ella_20_68
Dar medicul Gluck a fost de acord cu acest sutent? sau nu i ati mai spus ?ptr k Sinescu nu este de acord cu asa cv, de fapt nici un medic de la urologie nu este de acord cu citostatice(ptr k si acestea sunt tot un fel de citostatice)in aceste cazuri de cancer renal.Am inteles k rinichii nu suporta citostatice din cauza k toate toxinele care raman in organism(citostaticele sunt extrem de toxice) trec prin rinichi care nu le poate filtra si dauneaza, deci rinichiul ramas va fi in pericol.Acum...nu stiu nici io ce sa mai cred si ce sa mai fac.Sotul meu nici nu vrea sa auda de asa cv si...multumesc lui D zeu este ffff bn.Vom vedea si dupa ink 6 luni knd vom merge iar la control. Ce varsta are sotul dvs? si ce analize a mai facut atunci knd ati fost la control?
0
25-04-2010, ora 12:26
silvya
Nu este medic/terapeut
silvya
Sotul meu a facut tomograf la 2 luni dupa operatie si i-au depistat noduli la plamani adica facuse metastaza.Sutentul se da la cancer rinichi cu metastaza.Cand a fost operat sotul meu avea 49ani acum are 51.Acest medicament ii tine boala pe loc, analizele ii ies bune, face tomograf la 6 luni, nodulii n-au evoluat, in decembrie a fost in Ungaria si a facut un PET/CT si rezultatul a iesit bun.
0
25-04-2010, ora 13:02
ella_20_68
Nu este medic/terapeut
ella_20_68
am inteles. deci sa faca si sotul meu tomograf la plamani? se face asa cv? noi avem 8 luni de la operatie si la 6 luni am facut tomograf abdominal si pelvian-totul a iesit ok, si analize, tot. aveti un id pe mess? id ul meu este acesta de utilizator-poate vb mai multe asa...multumesc
0
04-05-2010, ora 00:18
anamaria.s
Nu este medic/terapeut
anamaria.s
Pt Adanaroro:

Imi pare foarte rau de diagnosticul tau. Dar trebuie sa fii tare si optimista sa te lupti cu boala asta. Fii increzatoare ca o sa reusesti.

Ai facut PET scan-ul? Care e rezultatul? Tratamentele sunt diferite in functie de resultat si de raspandirea cancerului.

Am dat de curand peste site-ul asta. Explica foarte bine cancerul renal si posibilele tratamente in UK si Europa.

http://www.cancerhelp.org.uk/type/kidney-cancer/treatment/whats-new-in-kidney-cancer

Din cate am inteles eu pana acum, foarte multa lume recomanda tratamentul cu IL-2 (interleukin). Din pacate nu se face in Romania si are efecte secundare foarte severe. Dar efectele tin numai pe durata tratamentului (4 saptamani). IL-2 e singurul medicament care e considerat ca o sansa sa vindece cancerul renal 15-20% (spre deosebire de alte medicamente care ii incetinesc numai raspandirea)
Tratamentul are si mai mult success daca esti tanar si nu ai alte probleme de sanatate.

Dar rezultatele depind de la om la om si am auzit de oameni care au avut rezultate bune si numai cu sutent, torisel sau alte medicamente.

Mama mea ia momentan interferon. Nu a asteptat prea mult sa ii se aprobe (cred ca max 2 sapt). La inceput l-a suportat destul de greu dar de o luna, ii facem injectia seara cu 1 - 2 ore inainte de culcare si efectele secundare aproape au disparut in intregime.

Ana
0
06-05-2010, ora 08:21
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
Aseara m-am intors de la Izmir. Rezultat-ul CT-PETului este negativ. L-am facut la spitalul SIFA. Totul a fost excelent. Daca aveti nevoie de aceasta analiza va recomand aceasta varianta. Totul a costat 1800euro. Tot timpul a stat directorul spitalului cu mine pentru ca nu aveau alt traducator de lb romana. S-au ocupat de tot ce inseamna transport, cazare, mancare. Cel mai important este ca au 2 aparate (deci nu risti sa te duci si sa nu functioneze) si au si ciclotron de producere a substantei, propriu. Pot detecta tumorile de pana la 1mm. Dupa rezultat m-a consultat si o somitate de-a lor in domeniu oncologic, dr S. Salahattin. Mi-a spus ca nu exista tratament pentru acest stadiu. Trebuie doar urmarit. Doar in stadiul metastatic se administreaza Sutent, sau Nexavar.
0
06-05-2010, ora 08:44
ella_20_68
Nu este medic/terapeut
ella_20_68
Ptr. Adanaroro...Ma bucur mult ptr tine si iti doresc tot binele din lume! Si noi va trebui sa mergem in decembrie ptr aceasta analiza tot la Izmir. Daca poti, te as ruga sa mi dai mai multe detalii despre zona spitaluilui sau un nr de telefon si numele doctorului cu care ai luat contact ptr a putea face o programare si noi. Deci asta inseamna ca nu ai metastaze in organism, adica boala nu progreseaza, nu?Multumesc anticipat
0
06-05-2010, ora 21:16
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
Ella da-mi te rog adresa de mail sa-ti trimit toate datele necesare.
Si da, CTPET-ul asta arata: daca apar noduli de metastaza in orice alta parte a corpului. Avantajul este ca descoperind din timp o eventuala metastaza, poti beneficia mai repede de medicamentatie.
0
07-05-2010, ora 08:50
andreea-mihaela
Nu este medic/terapeut
andreea-mihaela
Buna adanaroro!
Vesti excelente! Ma bucur pentru tine, sa dea Dumnezeu s-o tii tot asa multi, multi ani de acum inainte!
Diferenta maxima intre noi si altii, nu? Ma bucur ca ai avut sansa sa faci toate analizele si consultatiile acolo, sa poti elimina orice dubiu din prima!
Multa sanatate si Doamne ajuta!
0
17-06-2010, ora 11:54
mirelatm
Nu este medic/terapeut
mirelatm
Buna tuturor ! Ma alatur si eu acelora care au aceasta boala despre care pana acum nu stiam mare lucru.Sunt din Timisoara si am fost operata in mai anul acesta.Mi s-a scos rinichiul drept iar rezultatul histopatologic a iesit carcinom cu celule renale clare grad Fuhrman 12 tumora avea 3.5 cm fiind considerata gradul I. Doctorul urolog nu mi a recomandat sa iau legatura cu oncologul dar eu citind acest forum m-am dus la medicul de familie si am cerut trimitere la oncologie si am vb cu un medic care mi a zis ca in stadiul asta nu se impune nici un tratament oncologic. Daca este cineva in situatia mea poate sa mi dea mai multe amanunte caci nu stiu ce sa mai cred. Nici preventiv nu se ia nimic?
Am inteles ca acest tip de cancer da metastaze la distanta in timp. Poate imi recomanda cineva vreo alternativa naturista sau orice altceva ca sa previn pe viitor sa nu se intample mai rau. Va doresc sanatate tuturor si cu credinta in D-zeu sa trecem peste aceste incercari ale vietii.
0
18-06-2010, ora 21:42
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
Mirela, mie mi s-a recomandat de catre oncologii turci sa fac un ciclu de radioterapie nu mai tarziu de 8 saptamani de la operatie. Nimic altceva pana la faza de metastaza. Oncologul meu roman, in care am destul de multa incredere, a fost de acord. Asa ca luni termin ultima sedinta din cele 25. Fara efecte secundare. E drept ca eu eram intr-un stadiu mai avansat. Multa sanatate.
0
19-06-2010, ora 15:58
tatibios
Nu este medic/terapeut
tatibios
Buna la toata lumea
ma numesc viorel si in urma cu 2 luni, la un control de rutina am fost diacnosticat cu tumoare renala la rinichiu drept, va dati seama cum am primit vestea, eram terminat.Cu ajutorul lui dumnezeu, cu sustinerea profesorului dr.Bucuras Viorel, care pentru mine a fost totul si nu in ultimul rand cu sprijinul familiei, am fost operat acum 2 luni si mi-a fost extirpat rinichiu drep, (era cat o lubenita).Dr.Bucuras care m-a operat a facut tot ce ia sta in putere, pe aceasta cale tin foarte mult sai multumesc, mi-a spus ca nu e nici o problema.Dupa 10 zile a venit si examenul histopatologic, nasol, diagnostic carcinom renal cu celule clare
grad Fuhrman 4, pT3a NxMx;ICD 8310/3, stiu a este cancer malign, dar mai multe dumnezeu cu mila, am incredere mare in doctor care a zis ca e ok.Deacea eu zic ca daca vrei sa traesti nu trebuie sa te lasi prada deznadejdiei, asa ca tuturor care au ce am eu le spun ca trebuie sa lupte si sa mearga mai departe, fie ce o fi, eu traesc pentru familie, a 5 copilasi si sper ca inpreuna cu ei si cu ajutorul lui dumnezeu sa trec peste toate.Le doresc la toti care sunt in aceiasi situatie sanatate dar in pimul rand sa lupte pentru viata, eu la 45 de ani care ai am nu ma las, trec peste toate si sper ca, cu ajutorul lui Dumnezeu si cu sprijinul famliei sa inving.As vrea doar sa stiu cauza care a dus la cancer, daca stie cineva.
0
06-09-2010, ora 15:39
minciuna_ionela
Nu este medic/terapeut
minciuna_ionela
Buna... ma numesc Ionela si pe data de 09-07-2010 unchiul meu in varsta de 52 de ani a fost operat la spitalul fundeni de profesorul Sinescu, extirpanduise rinichiul drept. Deabia astazi ia fost dat rezultatul histopatologic in care se precizeaza : carcinom renal cu celule clare si eozinofile cu un contingent sarcomatoid(~20%) grad nuclear Fuhrman 4 stpT3 pN0 Mx COD 8310/3. plus adenom corticosuprarenal.
Daca cineva imi poate spune ce inseamna exact asta?
Suntem putin speriati, unchiul trebuie sa vina deoarece locuieste in Galati la control zilele astea, noi inca nu iam zis exact ce e in rezultat deoarece nu stim cu exactitate ce sa-i spunem.
Va multumesc anticipat pt raspunsurile primite
Multa sanatate tuturor celor care au trecut prin aceasta faza.
0
06-09-2010, ora 19:22
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
Multa sanatate, Viorel; trecem noi peste toate! Din pacate cauzele pot fi multiple. Medicii turci mi-au dat de inteles ca in cazul tatalui meu si al meu de vina este fumatul. Poate fi alimentatia sau orice altceva.
Ionela, cel mai bine va poate explica un oncolog semnificatia diagnosticului.
0
07-09-2010, ora 11:52
andreea-mihaela
Nu este medic/terapeut
andreea-mihaela
Buna tuturor!
Ionela, din cate arata rezultatul histopatologic, unchiul tau are cancer renal, stadiul 3. la care se mai adauga adenom corticosuprarenal; asta nu stiu exact ce inseamna, dar nu cred ca-i foarte simplu. Indiferent ce va spune Dl. Prof. Sinescu, parerea mea ferma este sa consulti de urgenta un medic oncolog, daca se poate unul bun. In acest stadiu sunt convinsa ca are nevoie de tratament. In rest, numai Dumnezeu stie care va fi evolutia lui. Imi permit sa fac aceste afirmatii pentru ca eu am fost in situatia ta cu tata si stiu ce am trait din momentul diagnosticarii in 2000 pana pe 1 feb 2010, cand taicul meu ne-a parasit.
Pentru Adanaroro: cum te mai simti? imi pare bine ca vad de la tine un rand! Daca vrei, astept sa-mi scrii ce ai mai facut si cum mai esti!
Multa sanatate tuturor si astept vesti si de la ceilalti, daca vor sa ne dea!
0
07-09-2010, ora 14:24
if
Nu este medic/terapeut
if
Buna ziua,
Este f. important de stiut care dintre cazurile Stadiului III este, deoarece, pt. stadiul III, exista 3 tipuri: T3a, T3b, si T3c, fiecare cu o alta abordare a evolutiei in organism, in functie de zona pe care a apucat sa o afecteze extinderea celulelor tumorale
0
07-09-2010, ora 14:28
if
Nu este medic/terapeut
if
Revin cu o completare: Deasemenea este f. important gradul Fuhrman, care indica defapt agresivitatea tumorii.
0
07-09-2010, ora 14:29
minciuna_ionela
Nu este medic/terapeut
minciuna_ionela
Multumesc mult pentru sfat Andreea-Mihaela, imi pare sincer rau pentru pierderea ta... noi inca nu iam spus nimic unchiului pana cand va veni la control (asta fiind joi). O sa-l indrumam spre un oncolog si noi, vom face tot posibilul sa fie ok. Acum sa vedem joi ce ii va spune de la Fundeni doctorul.
Iti multumesc mult pentru raspuns si multa sanatate tuturor
0
08-09-2010, ora 06:20
if
Nu este medic/terapeut
if
Draga Andreea-Mihaela, referitor la variantele stadiului III, stii cumva care din astea (a, b, c), a fost la tatal tau?
Si inca o intrebare, cum i s-a facut diagnosticarea din 2000, daca operatia a avut-o in 2007? Ma refer la procedeul prin care a fost diagnosticat, si ce stadiu avea atunci, ce tratament a facut in acesti 10 ani, pt. ca 10 ani de supravietuire cu un cancer mi se pare un succes important.
Multumesc.
0
09-09-2010, ora 15:44
andreea-mihaela
Nu este medic/terapeut
andreea-mihaela
Buna ziua!
Pentru "if"
Tata a fost diagnosticat in anul 2000 cu tumora renala dreapta, in urma unei tromboze masive la ambele picioare. Nu a putut fi operat tocmai din aceasta cauza, datorita faptului ca era un bolnav cu risc maxim. Nu i s-a prelevat nici biopsie. Am fost cu el la Cluj, la Prof. Lucan, care pana la urma ar fi fost dispus sa-l opereze in colaborare cu cei de la Institutul Inimii, dar tata n-a vrut, a vrut sa mearga acasa. Dl. Prof a fost de acord si in nov 2000 a venit acasa. Timp de 7 saptamani a urmat un tratament naturist si, de unde nu se putea da jos din pat, a inceput chiar serviciul. In 2004 a mers din nou la Cluj, tot la Prof Lucan, care inainte de operatie l-a trimis pe tata sa faca o urografie. Medicul care i-a facut urografia i-a spus ca rinichiul cu tumora functioneaza si functioneaza bine si ca parerea d-lui este sa mearga acasa, sa mai faca ce-a facut (adica tratamentul naturist) si sa revina dupa 6 luni. Cred ca este lesne de ghicit ca tata atat astepta, a plecat frumos acasa (din nou!) si a ramas ca revine. N-a mai repetat tratamentul, s-a simtit bine pana in ian 2007, cand a baut ceva rece si a simtit o durere puternica in zona lombara si a facut si hematurie. Trimis la Bucuresti, la Prof Sinescu, operat (nefrectomie radicala drapta-rezulatat anatomopatologic de carcinom renal, tipul cu celule clare si nu am la indemana analizele), mers acasa fara nici un tratament, incris la Oncologia teritoriala pentru concediu medical, de unde nu i s-a indicat nimic, nici macar un tomograf; 1 an de zile nimeni nu era ca tata, arata perfect sanatos, mai bine ca niciodata si pe 19.05.2008 a inceput calvarul. Atunci am descoperit ca avea multiple metastaze la oase (bazin+2 coaste), ficat (cateva mici) si plamanul drept. Sunt convinsa ca avea si la creier, dar nimeni n-a avut decenta sa ne indice un scan complet, astea le-am descoperit in martie 2009. Iradiat whole brain in dec 2009 la Fundeni, metastaze la maduva spinarii in ian 2010, desi evolutia metastzelor cerebrale era buna. Tata ne-a parasit pe 01.02.2010. Atat a putut sa mai reziste. Ca tratament a luat Sutent 50 mg, 28 de zile cu 14 pauza din 12.06.2010, Bonefoss IV 5 zile pe luna si o intreaga lista cu naturiste. Mama s-a ocupat de el exemplar, nimeni din lumea asta nu l-ar fi putut ingriji mai bine! De altfel, in afara de ultimele 3 luni din viata lui, tata nu prea arata ca un om bolnav. Aproape ca nici unui medic nu-i venea sa creada cat de bine arata si se comporta la cate aratau documentele medicale. Si inca un amanunt: tata n-a stiu niciodata ce scria pe documentele medicale. Am avut mereu grija sa facem diverse scenarii, sa vorbim inainte cu medicii, sa-l ferim sa afle. Poate daca ar fi stiut n-ar fi trait atat! Psihicul e foarte important.
Cam asta e povestea mea: trista, dar reala.
Cine ar putea sa-mi spuna care ar fi fost evolutia tatalui meu daca se opera in 2000? Sau in 2004? Poate ca n-ar mai fi trait atat. Poate ca da. Numai Dumnezeu stie! Nimeni nu-ti pune zile intr-un tratament, indiferent care ar fi el.
Multa sanatate tuturor si s-auzim numai de bine!
Doamne ajuta!
0
10-09-2010, ora 12:22
emilpop
Nu este medic/terapeut
emilpop
Buna ziua, ma numesc Emil in februarie 2010 am fost diagnosticat cu cancer pulmonar dar in viata mea nu am fumat nu am baut, dar totusi am fost fumator passiv pentru ca ocupatia mea este barman si am stat 15 ore in fiecare zii in fum.Dupa ce am facut analizele doctorii au descoperit ca am metastaza pe ficat si au zis ca nu se mai poate opera.Nu mai am sanse!Cineva a povestit ca in Viena este clinica unde poate sa ma ajuta dar era foarte scump, nu aveam de unde sa fac rost de bani.Am vandut masina si aveam un teren langa Bucuresti am vandut tot ce am utut.Mam dus cu un prieten in Viena si acolo m-au refuzat doctorii si au zis sa incerc tratamente naturiste.Am citit pe internet despre vitamina b17(laetril) si am hotarat sa incerc tratamentul, nu mai am ce pierde.Cand am vrut sa comand au cerut scanul analizelor prin email si mi-au recomandat un tratament personalizat.Dupa tratament am mers sa fac analizele iarasi si tumormarcerul a cazut " drastic" metastaza de pe ficat a disparut, si de pe plaman s-a micsorat.Mi-au recomandat o cura mai slaba.Peste o luna iarasi trebuia sa fac analizele si tumorul de pe plaman s-a micsorat la 1-2mm.Nu mai trebuia cura de injectii era suficient doar tablete.Si au recomandat sa iau tablete pentru intretinere 1 an de zile.Multumiri pentru echipa B17 Romania

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
377 comentarii 1 2 34 ..... 12 13 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul în care mutaÈ›iile genetice comune cauzează cancer renal
  •