carcinom renal - explicare diagnostic

377 comentarii 1 2 ..... 111213 Înainte ›
0
11-08-2012, ora 12:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu stiu la care noduli te referi.. pana la proba contrarie, omul a fost OPERAT si nu mai exista leziuni canceroase pe loc. exista vreo investigatie imagistica recenta care spune altceva ?

desigur ca la orice oncolog ati merge, nu exista nimic ce poate fi oferit, oricat de mult v-ati dori, decat atat: urmarire periodica si/sau inrolarea intr-un studiu clinic. tratament, in momentul de fata, in NICI UN CAZ! te asteptam cu detalii daca dai cumva peste vreun oncolog care zice altceva.

linkul dat de tine contine informatii referitoare la SORAFENIB in cazul cancerului renal cu celule clare. nu este cazul aici. cancerul lui se numeste "cancer renal de duct colector/bellini". nu este acelasi lucru.

studiul lui staehler, despre care am avut si eu acces la un abstract la un moment dat, se refera la tratamentul pe care il descrii tu, dar in contextul bolii METASTATICE. nu ne aflam in aceasta situatie; apoi, si mai important, chiar daca ne-am afla, studiul lui a inrolat 12 oameni, dintre care (nu se mentioneaza in abstract) nu cred ca vreunul macar a avut aceasta forma foarte rara de cancer renal, cancer de duct colector. in nici un caz, deci, studiul respectiv nu cred ca prezinta vreo relevanta, macar pana nu reusesc sa gasesc si sa citesc tot articolul in integralitate.

daca tu faci cercetari, te intereseaza urmatoarele cuvinte cheie dupa care cauti lucruri: cancer renal, local avansat, carcinom de duct colector sau bellini. totusi ma tem ca nu vei gasi multe lucruri...
0
03-09-2012, ora 18:30
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
buna ziua
am o colega care a facut o ecografie si in concluzie i se spune adenom de glanda suprarenala dreapta, dar nu i sa spus decat sa mearga la med de familie.
este ceva grav sau ne puteti spune ce inseamna?
0
03-09-2012, ora 20:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e grav, dar cine a cerut ecografia respectiva, trebuie sa vada rezultatul. altfel nu are nicio valoare.
0
04-09-2012, ora 22:42
anamaria.s
Nu este medic/terapeut
anamaria.s
pt maria1984:

E aproape o luna de cand m-ai rugat sa iti spun ce lua mama cu suntent.. imi cer scuze, aveam notite luate dar erau impartite in mai multe locuri si.

Oricum, am incercat sa listez tot ce imi amintesc. Sper sa te ajute cu ceva informatiia asta:

Efectele secundare difera de la om la om sau de la o tura de sutent la alta. Depind si de cantitatea de sutent care e luata.

In cazul mamei mele, unele efecte secundare s-au manifestat numai in primele cateva ture dupa care au disparut, alte efecte secundare au aparut pe parcurs si au fost mai evidente in saptamanile 3 si 4 ale ciclului de sutent.

Daca tatal tau tolereaza sutentul foarte greu, intreaba-ti doctorul daca poate lua o doza mai mica un timp: mama a inceput cu 50 mg de sutent dar nu l-a suportat bine si dupa doua ture a scazut doza la 37.5. Efectele secundare cu doza scazuta nu au mai fost asa de mari. Desigur, ca poate nici beneficiile nu au fost aceleasi.. nu avem de unde sa stim. Sutentul a functionat pt mama aproape 2 ani.

Noi incercam sa luam sutentul la aceeasi ora in fiecare zi. Mama nu manca grapefruit decat in pauza de sutent, si cand lua medicamentul, nu manca mere, branza, lapte... cu 1 ora inainte si dupa sutent. Asa e ca sa nu afecteze absorbtia medicamentului in organism. Exista mai multe informatii despre asta pe net.

Suplimente alimentare a luat numai: resveratrol (pt un timp scurt) si curcumin. Despre curcumin am gasit informatii pe net ca ar fi bun cu sutentul si l-ar face sa functioneze mai bine.

Am listat mai jos efectele secundare pe care mi le amintesc. Sper sa nu gresesc in informatiile pe care ti le dau, dar oricum, ele se bazeaza pe experienta noastra, (asa cum mi le amintesc) nu sunt medic deci te rog ia-le ca atare.
Va rog sa ma corectati daca am introdus informatii gresite!


- Tensiune crescuta: am cumparat un aparat sa o monitorizam acasa in fiecare zi si cateodata de cateva ori pe zi. In timpul curelor de sutent de obicei era peste limita si lua medicamente pt tensiune. In pauza, dupa vreo 2-3 zile, tensiunea ii revenea la normal si intrerupea medicamentele de tensiune. Tensiunea crescuta poate cauza probleme rinichiilor, deci e recomandat sa fie tinuta sub control mai ales pt persoanele care au numai un rinichi.

Atentie ca medicamentele de tensiune pot provoca o tuse persistenta sau flegma. Daca se intampla, schimbati medicamentul. Cum Sutentul poate cauza probleme de inima, noi am incercat sa mergem regulat la un medic CARDIOLOG (o data la 2-3 luni) pt a monitoriza situatia. Luam cu noi totdeauna o lista cu toate medicamentele pe care le lua mama si detallile despre sutent - de obicei fiecare doctor prescrie cate un medicament fara sa stie ce alte medicamente mai ia pacientul si asa se ajunge sa iei medicamente care poate nu e indicat sa le combini sau care fac acelasi lucru.

- Hipertiroidism: tinut sub control cu eutyrox. Pentru ca nivelul TSH se schimba cu timpul, la 2-3 luni luam analizele si consultam un medic endocrinolog pt ajustarea dozei

- Albirea parului

- Ingalbenirea pielii: in timpul turei de sutent, pielea i se ingalbenea dar isi revenea in pauza dintre ture. Atata timp cat rezultatele testelor hepatice sunt ok, nu e semn de ingrijorare (si atata timp cat ochii - albul ochiilor - nu devin galbeni); asta e un effect comun secundar al sutentului.

- Umflarea fetei in perioada de pauza: nici asta nu e un semn de ingrijorare din cate stiu. In perioada de pauza, sutentul poate cauza "leaky capillaries" - scurgere a capilarelor.. care fac fata si ochii sa para umflate. Ochii mamei se umflau destul de mult in pauza si erau f iritati in jurul pleoapelor - avea chiar zone rosii pe ploape in jurul ochiilor. De obicei se retrag pana la sfarsitul perioadei de pauza

- Mici besici in gura (pe gingii), sensitivitate la mancare: asta se intampla mai ales in saptamana3-4 a turei de sutent: noi ii dadeam mamei mancare mai usor de mestecat, sau pisata: piure, supa, mancare foarte putin condimentata (fara usturoi, piper,..cat de simplu
se poate). Sucuri de legume.
Am folosit glicerina si ceai de sunatoare (sau salvie nu mai tin minte) pt a ajuta vindecarea besicilor.

- Schimbare a gustului: mancarea avea un gust metallic pt ea. Tot ce poti face aici e sa ii spui ca trebuie sa manance, fie ca ii place sau nu, nu are voie sa piarda in greutate (mama a slabit in timpul tratamentului dar a fost ok pt ca era putin supraponderala inaite de a incepe tratamentul). Cred ca am citit ca medicamentele isi fac efectele mai bine pe oamenii pai putin grasi: mai putina masa corporala de acoperit.

- Inflamarea gingiilor: mama tot facea infectii in gura in timpul sutentului si I se forma puroi la unele masele. Din cauza infectiei (nu e bine sa traiesti cu ea in organism) si a durerilor, si-a scos toti dintii cu probleme si eventual i-a scos pe toti (cu permisiunea dr-ului oncolog - sa pomeniti totdeauna medicului stomatolog ca aveti cancer si luati tratament mai ales daca luati tratament pt metastaze osoase pt ca fie si o singura extractie poate cauza probleme.). I-a luat un timp sa se obisnuiasca cu proteza dar e MULT mai bine acuma. Chiari mi pare rau ca am chinuit-o atata timp si nu am lasat-o sa isi scoata dintii cand ne-a sugerat prima orara stomatologul. Cand mai are probleme, mananca mancare usoara si pisata.

- Nr scazut de proteine la testele de sange (probabil cauzat de faptul ca manca mai putina carne - inlocuiam proteinele din carne care sunt mai greu de procesat pt oamenii care au un singur rinichi cu seminte pisate: migdale, nuci, ... amestecate in cereale sau sucuri de legume)

- Anemie: nr scazut de celule albe: injectie de neupogen (sper ca asta e numele corect)

- Nr scazut de trombocite: sub 80.000 intrerupea tratamentul si facea injectii sau perfuzii cu dexametazona (am inteles ca atata timp cat sunt peste 50.000 ar putea continua tratamentul dar trebuie sa fiti foarte atenit la asta pt ca, daca sunt prea scazute, se pot produce sangerari interne - mai ales in stomac cred. Un semn de sangerare interna e scaunul negru - sper ca nu gresesc).
De obicei, cand incepeau sa scada trombocitele, ii apareau mici vanatai pe piele - maini si picioare - si niste punctulite rosii. Si ii sangerau putin nasul si gingiile Cand lua 50mg de sutent, a stat de doua ori in spital ca sa ii creasca trombocitele la loc. Am citit ca e bine sa mananci papaya pt a creste nr trombocitelor.. Suplimentele din papaya nu sunt recomandate - pot cauza toxicitate hepatica.

- Mici bataturi in talpi: ca sa nu apara, isi tinea picioarele f hidratate: seara se dadea cu ulei de masline si dormea cu sosete de bumbac ca sa se hidrateze bine. Cand apar, sunt foarte dureroase la mers. O crema buna poate fi folosita si in timpul zile. Daca sunt f dureroase, si baile calde ajuta putin. Cremele cu steroizi ajuta mult dar, nu sunt prea indicate pt ca au effect asupra sistemului imunitar. Parerile sunt impartite...

- Diaree: affine, Imodium, nuca de cosos, ceai de menta, spanac, banana foarte coapta.

Daca diareea e foarte greu de controlat, atunci va trebui sa luati medicamente preventiv: Imodium dimineata si seara, ajustati dozajul dupa cum e cazul. Stiu oameni care luau: 3-4 pastile dimineata si seara si alte 1-2 pastile cu o ora inainte de mese. Stiu ca suna mult dar puteti incepe cu o doza mica si sa o cresteti pana cand diareea e sub control. Mancare cu mai putine fibre.

- Senzatie de frig: mama a avut perioade cand i se raceau foarte tare fata, mainile si picioarele. Si nu se incalzeau deloc. Am citit ca de obicei sensatia de frig e comuna la bolnavii de cancer. Poate fi cauzata si de: dereglari ale tiroidei sau hemoglobina scazuta (anemie).
0
05-09-2012, ora 22:36
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
Buna Anamaria,

Multumesc frumos pentru raspuns!
Imi este foarte folositor o sa-l printez
Tata a terminat saptamana trecuta a doua tura cu sutent 50 mg. Il suporta destul de bine.
Dupa fiecare tura mergem la Fundeni la medicul oncolog si facem toate analizele la sange. Dupa prima tura au aparut cateva modificari la analizele pe ficat (TGO, TGP) si amilaza a mai crescut.

In rest, efectele secundare au fost destul de putine: o zi sau doua cu diaree, reflux gastric si ceva scimbari de gust (insa poate manca si nu a slabit). Ce am mai observat este ca a inceput sa-i mai albeasca parul :(

Noi am inceput in paralel cu Sutentul si un tratament naturopat la Energy plus cu cateva medicamente care le-ai mentionat si tu: curcumin, resveratrol, protectoare hepatice, renale etc plus niste fiole chinezesti tien hsien liquid (noi luam doar una pe zi la o ora fixa).
De cand a facut operatia tata nu mai consuma carne si lactate si oua foarte putin. Facem in casa lapte de soia si mananca dimineata cu cereale si tot felul de seminte: floarea soarelui, dovleac, caju, nuci, seminte de in, muguri de pin etc

Ce am mai citi eu este ca ceaiul verde (japonez) este foate bun in acest tip de afectiuni. Tata bea cate o cana de 2 ori pe zi. Pe langa ceailul verde mai ia dimineata aloe vera si argila lasata de seara pana dimineata

Pe lanaga ceaiul verde mai bea de-a lungul zilei un ceai facut din multe plante lasate la macerat de seara pana dimineata si sucuri naturale din mere, mocov si sfecla rosie.

Sper ca schimbul asta de infomatii sa ajute pe toate lumea care se confrunta cu aceste probleme.
0
05-09-2012, ora 23:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de rutina si fara a astepta sa apara neaparat simptome sugestive, se recomanda ca din cand in cand sa fie dozati si hormonii tiroidieni, cel putin TSH. asta pentru ca tratamentul cu sutent poate da si tulburari ale functiei tiroidiene.

daca are pofta de carne/oua/lapte, nu trebuie sa i se interzica, in nici un caz ! ba mai mult, ar trebui sa aiba o dieta normala si echilibrata, care sa includa sistematic aceste alimente bogate in proteine, pentru ca mai devreme sau mai tarziu va risca sa fie foarte denutrit, iar deproteinizarea il va chinui fara rost.
0
06-09-2012, ora 09:46
andreea-mihaela
Nu este medic/terapeut
andreea-mihaela
Buna Maria!
Vei vedea ca de la o periada de 28 de zile la alta vor aparea noi efecte secundare ale Sutent-ului, apropae toate cele din prospect, insa intensitatea si frecventa difera de la pacient la pacient. Pentru disconfortul gastric tata lua Nexium, Debridat si/sau Omez. In ceea ce priveste tratamentul alopat de la Energy Plus, parerea mea este ca ar trebui luate cate 3 filole pe zi, macar 3-6 luni, apoi doza de intretinere sa fie 1-2 fiole pe zi. Stiu ca sunt foarte scumpe, dar eficienta maxima este la 3 fiole pe zi; a luat si tata, insa boala lui era destul de avansata si nu mi-am putut da seama poe deplin de efectele lor, mai ales ca-i mai dadeam si alte produse naturiste.
Sanatate multa si s-auzim de bine!
0
06-09-2012, ora 13:12
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
Buna Andreea,

Multumesc pentru sfaturi.
Imi pare foarte rau pentru pierderea suferita cred ca nimic nu se compara cu o astfel de lovitura :(
Tata ia Nexium pentru reflux gastric si da, intr-adevar ar fi foarte bine daca am putea lua cate 3 fiole pe zi, insa noi avem mare grija si la alimentattia lui si banii nu se mai ajung :(

Tata are 3 luni de la operatie si de doua luni ia Sutent. Imi poti spune tatalui tau cat timp i-a fost eficient SUTENT-ul si ce medici oncologi ati consultat? Noi mergem la Fundeni la D-na doctor Stanculeanu.

Multumesc frumos!
Maria
0
07-09-2012, ora 09:02
andreea-mihaela
Nu este medic/terapeut
andreea-mihaela
Buna Maria!
Tata a luat Sutent cam la 1 an si 3 luni de la operatie, in conditiile in care avea metastaze la plamani, ficat si oase, dar cred ca avea si cerebrale, doar ca nu i-am facut un RMN la cap atunci. Parerea mea este ca Sutent-ul i-a prelungit viata cu 1 an si 8 luni, atat cat nu a existat progresie sub tratament, timp in care toate metastazele existente au regresat, iar cele cerebrale pe care le-am desperit mai tarziu aveau arii de necroza, deci a functionat si asupra lor, desi toata lumea spune ca nici un medicament nu trece bariera cerebrala.
Poate ca noi l-am luat prea tarziu, dar oricum a fost de mare folos.
La Fundeni am fost in evidenta d-nei prof. Rodica Anghel, dar am auzit numai lucruri bune si despre d-na dr. Stanculeanu.
Moralul este f important, credinta ca medicamentele functioneaza si ca vor da rezultate. In rest, numai Dumnezeu stie cate zile are fiecare si cum vor fi ele.
Sanatate multa!
0
08-09-2012, ora 14:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Nu l-ati luat prea tarziu. ca a tare el a si avut un efect. sutent este un medicament foarte puternic, chiar daca are niste toxicitati. a aparut de cativa ani si este prima optiune de tratament in cancerul renal, un cancer reputat ca nefiind tratabil in nici un fel cu chimioterapia clasica. din pacate nu este altceva decat un gigantic pas inainte, nicidecum o solutie definitiva sau de vindecare. totusi intelegerea noastra asupra functionarii acestui tip de cancer duce la aparitia si a altor medicamente care au efect din ce in ce mai bun, multe dintre care sunt pe piata si azi, altele sunt "pe teava", poate cu sperante reale ca nu peste mult timp sa putem controla aceasta boala asa cum astazi se controleaza diabetul sau hipertensiunea arteriala, lucruri care acum 50-60 de ani faceau ravagii ca morbiditate si mortalitate, fara drept de apel.
0
11-09-2012, ora 16:55
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
buna ziua, am si eu o intrebare
pot lua ganoderma de la dacia plant daca am fost operata de tumora a cailor urinare sup in aprilie si inca nu fac citostatice, pt ca rmn facut la 3 luni a iesit bine
multumesc
pt dr raoul
0
11-09-2012, ora 20:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu vad niciun motiv contra. iar ganoderma NU este un produs medical, nu are nicio aplicatie sustinuta.
0
12-11-2012, ora 22:35
cercelmalina
Nu este medic/terapeut
cercelmalina
Buna seara. Tatal meu a fost diagnosticat de curand cu metastaza pleurala de adenocarcinom la plamanul drept. El a hotarat sa mearga la Iasi dar asi vrea sa mergem si la Cluj. Cine este cel mai bun medic de la Institutul Oncologic Cluj si cum putem ajunge la el? Va multumesc mult si va doresc multa sanatate.
0
28-12-2012, ora 13:53
crystyan_76
Nu este medic/terapeut
crystyan_76
Buna ziua domnule doctor
Am si eu o problema cu socrul meu. A fost operat de tumora renala.Se practica nefrectomie partiala dreapta si adrenalectomie cu evolutie postop. favorabila( T4NxMx).
Rezultatul anatomo-patologic zice cam asa:
1. Tumora renala- piesa de nefrectomie partiala prezentand formatiune tumorala de 5/4, 5 cm, culoare galben cu zone chistice si hemoragice, aspect microscopic de carcinom cu celule clare, grad nuclear 2 Fuhrman.
2. Glanda suprarenala fara invazie tumorala.
3. Tesut periadrenalian reprezentat de tesut conjunctivo-adipos fara infiltratii tumorale.
4. Capsula renala fara invazie tumorala.
5. Tesut conjunctivo-adipos incluzand doi ganglioni limfatici cu proces de histocitoza sinusala reactiva (PNx).
CONCLUZIE: Carcinom cu celule clare grad nuclear 2Fuhrman, PT1b, PMx, Mx.
Va rog sa-mi spuneti daca este intr-o stare foarte grava si daca este nevoie de tratament de specialitate. Chirurgul nu a vazut inca rezultatul AP. Pana la finele lunii ianuarie 2013 cand mergem la control astept un raspuns din partea dumneavoastra pentru a pregati si pacientul din punct de vedere mental la ceea ce urmeaza.
Va multumesc anticipat si astept cu mare interes raspunsul.
0
03-01-2013, ora 23:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
lucrurile arata faborabil, diagnosticul final este de o tumora cu stadiul T1 si nu T4, asa cum a parut initial pe baza investigatiilor dinainte de operatie. e drept ca trebuie clarificat cum e cu ganglionii (corabia asta a plecat deja, trebuiau scosi mai multi ganglioni la operatie; acum nu mai conteaza); ce se indica este sa aiba un CT de dupa operatie (computer tomograf) de TORACE si ABDOMEN si o scintigrafie osoasa, caci teoretic aceasta boala poate da metastaze frecvent in oase. daca se adevereste ca NU exita metastaze, atunci nu mai trebuie niciun tratament ci doar urmarire pe termen lung, cu controale la oncolog periodice si tot periodic nivestigatii radio-imagistice. este un lucru bun si lucrurile par favorabil, cu sanse foarte mari de vindecare, deci sa nu mai apara probleme de acestea pe viitor. acest lucru nu este 100%, motiv pentru care se vor face aceste reevaluari periodice, dupa cum stabileste oncoogul. lucrurile arata bine, feilcitari !
0
25-02-2013, ora 21:29
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
Buna Ana Maria,

Stiu ca spuneai ca mama ta o sa incepa tratamentul cu Torisel.
Cum se mai simte? care au fost recatiile secundare?
Incepand de Vinerea asta si tata o sa inceapa tratamentul cu acest medicament pentru ca la ultimul CT s-a constat o evolutie a bolii (micronodulii pulmonari au mai crescut).
Tata a luat 8 luni Sutent timp in care boala a stationat.

Multumesc frumos! si multa sanatate
Maria
0
28-02-2013, ora 16:08
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
RaulDuke, ce se poate vedea la o scintigrafie osoasa si nu se vede la CT?
Te intreb pentru ca nu mi s-a recomandat pana acum sa fac acest tip de analiza.
0
28-02-2013, ora 16:52
MariaLuiza1968
Nu este medic/terapeut
MariaLuiza1968
Sotul meu (40 ani) a fost operat anul trecut (nefrectomie partiala tumora renala pol inferior stîng, formatiune de aprox.4 cm bine delimitata, fara infiltratii tumorale in grasime sau recupe, pT1aNxMx). Toate examenele facute pina acum, CT, ecografie, analize singe arata o evolutie buna. Din pacate, dupa orice deplasare cu masina, mai mult de 200 km apar dureri lombare si singe in urina (la inceput au aparut chiar jeturi de singe, apoi doar urina maronie; dureaza cam o saptamina sa se refaca). Chirurgul care il vede pariodic i-a spus ca e ceva 'normal'. Procesul de cicatrizare mai dureaza si din cauza pozitiei sau a efortului cicatricele se forteaza si apar singerari. oare asta sa fie??? Multumim pentru raspuns
0
28-02-2013, ora 23:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, marialuiza1968, am primit inca de acum mai multa vreme mesajul tau pe privat, dar cand am vrut sa-ti raspund, stupoare, ti-ai facut niste setari de asa natura incat NU POTI PRIMI MESAJE PRIVATE. lucru extrem de stupid si foarte frustrant si nu e nici macar prima oara cand se intampla lucrul acesta pe forum. foarte regretabil, te rog sa rectifici !

in alta ordine de idei: intr-adevar, daca operatia e efectuata relativ recent (anul trecut poate insemna si acum 3 luni) se poate ca istorioara cu cicatrizarea sa fie reala intrucat a fost facuta o nefrectomie partiala. totusi nu strica o reevaluare radioimagistica, daca nu a facut una recent; se poate incepe cu o ecografie renala, dar cred ca, tot asa, daca nu are un CT de abdomen care e perfect in regula facut mai recent de 3 luni, daca aceste probleme persista, trebuie repetat. daca se agraveaza, trebuie chiar urgentat.
0
01-03-2013, ora 13:13
MariaLuiza1968
Nu este medic/terapeut
MariaLuiza1968
Buna ziua,
Va rog sa primiti scuzele mele pentru greseala de la setari, dar nu a fost cu o anumita intentie.

Ultimul CT a fost facut in luna decembrie, iar ecografie abdominala in luna ianuarie, chiar dupa un episod asemanator.
Reiau un fragment din rezultatul examinarii CT
"rinichi stîng cu dimensiuni reduse, lipsa de parenchim renal polar inferior si IP redus la acest nivel; functie secretorie si excretorie prezenta, simetric cu a rinichiului contralateral; aparat pielo-caliceal nedilatat, amputat partial caliceal inferior postnefrectomie, imagini nativ hiperdense polar inferior adiacent zonei de nefrectomie (fire de sutura, clipsuri, mici calcifieri); chist cortical infraventimetric, mediorenal pe valva anterioara. Densificare cu aspect "in banda" a grasimii perirenale polar inferior adiacent zonei de nefrectomie si a grasimii subcutanate la nivelul lombei stg; fascia perirenala apare ingrosata.
vena renala stinga permeabila, cu calibru normal. Artera renala stf apare cu calibru usor crescut, cudata; exista importanta reducere in dimensiuni a ectaziei vasculare arteriale de la nivel polar inferior descrisa la examinarea CT anterioara care actualmenta masoara aprox. 8.5 mm.
Fara adenopatii abdomino-pelvine"
Fara leziuni osoase suspecte vizibile pe segmentele examinate. Microchiste osoase la nivelul capului femural bilateral du dimensiuni ceva mai mari pe dr. si mici insule de osteocleroza la acelasi nivel. hernii intrasomatice dorsal inferior si lombar superior; calcifiere discala la L2-L3"
In rest totul apare cu dimensiuni normale, structuri omogele alte celorlalte organe.
In luna aprilie va fi un an de la interventia chirurgicala. Analizele de singe si urina facute inainte de examinarea CT au fost bune: creatinina, uree, glicemie
A facut toate examinarile care i-au fost indicate de catre medic (ecografie, CT, analize singe si urina).
Adevarul este ca in perioadele in care nu face deplasari cu masina (alt efort nu face, nici macar sa duca o sticla cu apa nu il las) nu are decit dureri usoare in partea stinga dimineata sau cind se mai ridica din pozitia sezinda.

Va multumesc inca o data si va rog sa imi acceptati scuzele.
0
06-03-2013, ora 09:59
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
La CT torace facut saptamana aceasta mi-au aparut 2-3 micronoduli (diametre 2-3mm) cu aspect CT nespecific, situati subpleural cu dispozitie aleatoare in ambele campuri pulmonare. La examinarile de anul trecut nu erau.
Am fost operata de TR in martie 2010 iar rezultatul analizei histopatologice a fost de Carcinom cu celule renale- tipul cromofob-, grad nuclear Fuhrman 1 si 2, stp3, pNx, Mx.
Oare acesti micronoduli pot avea si un alt caracter decat malign?
0
06-03-2013, ora 20:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur.
0
10-04-2013, ora 22:47
Simina71
Nu este medic/terapeut
Simina71
Stimate domnule doctor Raul Duke,
Tatal meu (71 ani acum) a fost operat de dr. Sinescu in nov. 2002, i s-a scos rinichiul stang, cu carcinom... (ce tip nu va pot spune acum pt ca nu am la mine respectivele analize). Indicatiiile dlui Prof. Sinescu... aceleasi, le stiti, nu mai repet... De 6 ani incoace, am gasit un doctor la Spitalul Carol Davila din Bucuresti, care i-a facut verificarile periodice si i-a purtat de grija pentru buna functionare a rinichiului ramas. I-a dat medicatie: colchicina (pentru episoadele de guta), milurit, auronal, carvediol, preductal, furosemid. In Nov. 2012, a venit la control si nu s-a observat nimic ingrijorator, iar in februarie a avut niste dureri abdominale, si-a provocat voma si s-a prezentat din nou la control. Acest doctor, de care suntem multumiti, ne-a trimis la Clinica Graal pt. CT. La interpretarea CT s-au gasit urmatoarele: "formatiune tumorala retroperineala dezvoltata intre valva anterioara a rinichiului drept si duodenul II ce masoara aprox. 65/57 mm diametre axiale si 102 mm diametrul cranio-caudal; formatiunea tumorala descrisa infiltreaza grasimea retroperineala adiacenta, valva anterioara a rinichiului drept si peretele lateral drept al duodenului II". In acest moment tatal meu se simte foarte bine, nu are nici o durere si nu stie nimic despre toate acestea. A facut si scintigrama osoasa, nu am interpretarea, am numai fotografiile si exista suspiciunea unei recidive osoase, dar alti doi doctori carora le-am aratat fotografia au spus ca este posibil sa nu aiba inca metastaze osoase (desi fisa lui de externare spune ca da). Am fost astazi la Institutul Oncologic si i-am aratat toate analizele si CT-ul dlui dr. Dediu care mi-a recomandat o punctie (in rinichi) ca sa poata lua o decizie in legatura cu natura acestor formatiuni tumorale si sa poata prescrie un tratament. Dumnealui a presupus ca este fie o recidiva, fie o noua formatiune canceroasa dezvoltata independent, fie pot fi, pur si simplu, niste ganglioni necancerigeni existenti acolo. Acum eu nu stiu ce sa fac, daca sa merg cu tata la punctie sau riscurile sunt prea mari, mai bine sa incercam sa evitam asta. Pe forum nu am gasit pe nimeni cu o situatie asemanatoare. Doctorul de la Carol Davila mi-a spus ca nu are rost sa mai fac nimic, sa-l las in pace sa traiasca cat mai are de trait asa... Pentru ca, daca incerc sa intervin cu alte tratamente, nu voi face altceva decat sa-i scurtez viata si sa-l chinuiesc. In viziunea acestui domn doctor, tata mai are de trait 3-6 luni. Tatal meu se simte bine, sapa in gradina, mananca, doarme bine, are in general un tonus bun. Eu insa nu stiu ce sa fac... Sunt foarte ingrijorata si nu sunt in stare sa iau o decizie. Are rost sa-l zgandarim cu punctia? Sau mai rau ii facem? Sa-l mai las in pace cateva luni sau sa ma grabesc cu investigatiile? Am citit tot ce este scris pe acest forum si apreciez foarte mult munca si sfaturile dumneavoastra. Va rog foarte mult sa ma ghidati si pe mine intr-un fel. As vrea, daca se poate, sa pot sa vin la o consultatie la dumneavoastra, sa va arat analizele si rezultatul de la CT, ca sa aveti o imagine mai clara si sa ma sfatuiti in mai buna cunostinta de cauza. Va multumesc anticipat. Cu respect, Simina.
0
11-04-2013, ora 18:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate din punct de vedere oncologic, si chiar medical general, nu am nici eu si iti garantez ca nimeni de pe lume, vreo opinie sau recomandare de facut ca cea a doctorului dediu, care este un oncolog de mare experienta. cu siguranta ca trebuie facuta SI o biopsie SI o scintigrafie, pentru ca in cazul unui al doilea cancer la rinichi sau a unei recidive de la vechiul cancer, acesta poate da metastaze osoase, si trebuie cunoscut acest lucru dinainte. in tot cazul, chiar daca NU exista metastaze, este greu de crezut ca situatia de acum este operabila sau vindecabila. TOTUSI, desi momentan se simte bine, in scurt timp acest lucru nu va mai fi adevarat, iar atunci vei alerga disperata prin toate locurile incercand sa faci ceva, dar atunci va fi cu adevarat prea tarziu si vei constata cu stupoare ca nimeni nu pare prea dispus sa te ajute. intr-adevar, cum a zis dr. dediu, poate fi o recidiva, poate fi un alt cancer de rinichi, dar poate fi si ceva benign, sau poate fi chiar un alt tip de cancer, de cu totul alt tip, fiecare dintre aceste situatii comportand variante diferite de tratament si solutii diferite. chiar daca este vorba de cancer la rinichi (cum probabil crede medicul de la davila), cu un tratament are sanse de supravietuire mai mari decat cele date de el, poate chiar de 2-3 ori mai mari sau cine stie. solutii exista, dar fara o biopsie nu se poate merge inainte. ca atare totul in momentul de fata tine de voi 2 spre a va decide daca vreti sa mergeti inainte sau daca vreti sa va opriti aici (lucru care nu este obligatoriu o decizie rea, nimeni nu poate zice asta), dar nimeni nu va poate impune asta din exterior.

eu personal nu folosesc acest forum pentru a fixa consultatii, toate discutiile care se pot purta cand e vorba de tratamentul oncologic se pot purta si pe baza unor documente si nimic mai mult, iar personal nu cred ca sunt sanse sa aveti parte de recomandari oncologice mai bune decat cele venind din partea dr. dediu, care cand vine vb de cancer, chiar stie ce vorbeste.

va urez mult succes si celeritate in deciziile pe care le veti lua.
0
27-05-2013, ora 11:17
anny_36_2007
Nu este medic/terapeut
anny_36_2007
Buna ziua,
ce parere aveti despre vitamina B17, a folosit cineva ?
1
27-05-2013, ora 20:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu este un medicament.
0
03-06-2013, ora 11:17
marif
Nu este medic/terapeut
marif
buna ziua, as dori si eu o parere de la dr raul
mama mea, 67 ani, a fost operata acum 2 luni la Tinisoara, de dr Boiborean-nefrectomie totala dreapta.
rez biopsie:carcinom cu celule renale subtipul conventional cu celule clare, grad nuclear Fuhrman 3, fara aspecte de invazie a capsulei renale sau a tesutului adipos perirenal;embol tumoral malign intr-un vas venos de calibru mediu, cu perete muscular, la nivelul unei sectiuni din vecinatatea hilului;invazia tesutului adipos peripelvic pana in vecinatatea bazinetului, cu fibroza peritumorala, cu edem si staza limfovasculara la nivelul tesutului adipos;parenchim renal peritumoral atrofic;ureter si pelvic cu modificari de tipul pielonefritei cronice.
Tesut adipos cu case hiperemice si axtravazare hematica focala, fara infiltrate tumorale.
Concluzie:carcinom cu celule renale clare gr Fuhr 3, pT3aNX.
Indicatii:urologul=RMN la 6 luni, analize de sange uzuale, nimic altceva.
dr oncolog1=la fel, monitorizare.
dr oncolog2=radioterapie +interferon.
sunt disperata, nu stiu ce sa fac.
care e situatia de fapt, la ce ar trebui sa ne asteptam...
0
03-06-2013, ora 20:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este situatia unui cancer cu risc relativ mare de recidiva, motiv pentru care oncologul nr. 2 a propus completarea tratamentului cu radioterapie si interferon. totusi, beneficiile acestui abord de tratament sunt sunt necunoscute, daca nu chiar indoielnice, motiv pentru care standardul in momentul de fata este doar nefrectomia si ulterior urmarire. aveti cumva facut si un examen de bilant, de exemplu un CT de torace si abdomen facut DUPA chirurgie ? poate si o scintigrafie osoasa ?
0
04-06-2013, ora 12:29
marif
Nu este medic/terapeut
marif
multumesc pt raspuns;nu, in acest moment nu am efectuat investigatii suplim;recomandarea a fost sa faca RMN la 6 luni de la operatie(CT cu subst de contrast nu poate pt ca e alergica la iod).
0
05-06-2013, ora 12:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
377 comentarii 1 2 ..... 111213 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul în care mutațiile genetice comune cauzează cancer renal
  •