carcinom renal - explicare diagnostic | Forumul Medical ROmedic

carcinom renal - explicare diagnostic

377 comentarii 1 2 ..... 101112 13 ÃŽnainte ›
0
19-06-2012, ora 07:01
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
Neata!
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Ce oncolog ati consultat pentru cancerul renal?

Multumesc frumos!
1
19-06-2012, ora 09:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca nu are metastaze nu trebuie tratament. nu ai nevoie de oncolog decat pentru urmarire, pentru ca ele pot sa apara. prof. sinescu totusi nu te-a informat, nu l-ai intrebat nimic ?
0
19-06-2012, ora 12:04
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
Prof. Sinescu ne-a spus sa venim in septembrie cu CT-ul facut. Totusi fiind gradul 3 noi am vrea sa nergem si la oncolog.
Imi puteti spune pe unul bun cu care ati colaborat?
0
19-06-2012, ora 21:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu. toti sunt buni.
0
26-06-2012, ora 10:28
anamaria.s
Nu este medic/terapeut
anamaria.s
Buna ziua

Mama a facut tratament cu sutent pt cancer renal metastatic (celule clare - tumoarea principala a fost scoasa in oct 2005) din iulie 2010 pana luna trecuta. Metastazele sunt la plamani si pe glanda suprarenala stanga. Pana de curand a avut rezultate destul de bune: aproape 50% reducere a metastazelor.

Ultimul CT facut in 13 iunie, arata ca nodulii pulmonari au crescut ca numar fata de scanarea precedenta: sunt 14 acum, inainte erau 11. Tumoarea de pe glanda suprarenala a ramas stabila.

Singura recomandare a doctorilor e sa trecem pe Torisel si sa nu mai luam Sutent pana atunci.
Noi insa am vrea sa incercam fie Votrient, fie Nexavar inainte de Torisel (din cauza ca studiile clinice arata ca amandoua sunt mai bune decat Torisel, din cauza pneumoniei pe care o poate cauza Torisel si pt ca am citit ca e mai bine sa continuam cu un medicament de acelasi tip cu Sutentul, dat fiind ca mama a avut un raspuns bun la Sutent timp de 2 ani).

In Sibiu, Votrient nu se da si am fost indrumati la Cluj la doctorul Ciuleanu daca vrem sa-l incercam. Stiti cumva daca Votrient e in acelasi regim cu Sutentul si Nexavarul? Are nevoie de aprobare? Cum il putem vedea pe doctorul Ciuleanu? Avem nevoie de trimitere de la medicul oncolog?

Va multumesc mult pt orice raspuns/informatii ne puteti da.
Ana
0
26-06-2012, ora 17:49
andreea-mihaela
Nu este medic/terapeut
andreea-mihaela
Pentru Anamaria
Parerea mea, ca apartinator al unui pacient care a luat Sutent si apoi Nexavar, este sa nu mergi pe Nexavar, eu il vad ca un pas inapoi din punct de vedere al tratamentului. As opta pentru Torisel (numai sub supraveghere medicala, cel putin primele 2 ture) sau pe Votrient. Din cate am citit la vremea respectiva pe alte site-uri de profil, ar putea ajunge tratament de prima linie, asa cum este si Sutent. Dl. dr. RaulDuke ar putea avea o opinie mult mai avizata decat a mea. Dar din ce am vazut la tata, Nexavar NU.
Multa sanatate!
0
26-06-2012, ora 23:00
anamaria.s
Nu este medic/terapeut
anamaria.s
Multumesc mult pt raspuns.

Mi-e putin frica sa luam Torisel. Mama locuieste cu nepotelul ei de 1 an si o sa-i fie greu sa se protejeze de infectii. Am citit ca pneumonia care se face de la Torisel trece foarte greu. Cei drept, inainte sa luam sutentul, mi-a fost frica sa il luam tot din cauza multiplelor efecte negative..si cu toate astea i-a dat mamei 2 ani aproape ok. Ne-am obisnuit cu el.

Saptamana viitoare avem programare la Cluj pt o a doua parere. Pana atunci, si pana la primirea unui nou medicament (dumnezeu stie cat o sa dureze) mama nu mai ia nici un tratament. Desi avem Sutent pt inca o cura, doctorii au spus sa nu il mai luam... ce parere aveti?
Nu e prea periculos sa asteptam atat de mult fara sa luam nimic? La urma urmei, inca functioneaza pt o parte din metastaze nu?

Dle RaduDuke, stiti cumva daca se pate face operatie la plamani pt a scoate cei 14 micronoduli? Sunt cumva prea multi sau prea mici pt a fi scosi?

Si pt a inlatura tumoarea de la suprarenala se poate face cryoablatie undeva in Romania? Afecteaza asta si glanda suprarenala?

Va multumim pt orice sfaturi ne puteti da privind orice proceduri sau medicamente.
O seara linistita tuturor,
Ana
0
26-06-2012, ora 23:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Votrient = pazopanib; este un medicament din clasa "inhibitorilor de tirozin-kinaza" care se recomanda in prima linie in cancerul renal cu celule clare in faza metastatica; reprezinta standardul din ziua de azi in PRIMA LINIE (adica prima incercare), cu eficienta comparabila fata de SUTENT (= sunitinib, tot un inhibitor de tirozin kinaza); inutil de intrat in detalii despre cum actioneaza aceste medicamente; nu stiu in ce masura exista acces la Votrient in Romania; stiu ca se foloseste in masura ceva mai mare in statele unite; in europa, inclusiv in romania, este preferat SUTENT (care dupa parerea mea este ceva mai eficient, chiar daca uneori tolerat mai prost de catre bolnavi);

odata ce boala progreseaza sub ORICARE din aceste 2 medicamente, in nici un caz nu are rost trecerea pe cel de-al doilea; au mecanisme de actiune aproape identice si deci nu are rost; nu exista destule informatii pe lume incat sa se poate trage o concluzie ca dupa progresia (imagistica) sub tratament, daca are rost sau nu sa intrerupeti IMEDIAT medicamentul; sfatul meu este (daca nu sunt efecte adverse insuportabile) sa continuati SUTENTUL pana in momentul in care aveti acces la altceva sau pana se termina comprimatele;

despre LINIA A DOUA (adica ce trebuie facut in caz de progresie a bolii dupa tratamentul cu Sutent): recomandarea PRINCIPALA in aceasta situatie este urmatoarea:

AFINITOR (= everolimus); un medicament din clasa "inhibitorilor caii mTOR"; din pacate acest medicament nu cred ca este accesibil inca in Romania;

o varianta in restul europei este un medicament foarte nou, care inca nici nu a primit aprobare prin toate tarile, numit AXITINIB (tot un inhibitor de tirozin kinaza, dar cu eficienta in linia a doua);

NEXAVAR (=sorafenib) este tot un inhibitor de tirozin kinaza (var cu Votrient si Sutent deci), care are eficienta scazuta fata de Sutent, dar care poate fi folosit dupa acesta, in caz de progresie; totusi asteptarile cred ca sunt minimale, in aceasta situatie;

ce vi s-a propus: TORISEL (= temsirolimus), var cu AFINITOR (din aceeasi clasa), care este indicat ca prima linie in aceasta boala, atunci cand niste parametri cunoscuti de medic indica o boala cu risc foarte mare de evolutie; desi nu este principala alegere dupa progresia pe Sutent, dupa parerea mea este varianta cea mai buna disponibila in Romania (daca nu aveti acces la Afinitor sau Axitinib); sfatul meu este sa acceptati asta !

o varianta cel putin la fel de buna cu afinitor (daca nu chiar mai buna), pe are as recomanda-o PE LOCUL INTAI, daca aveti acces la asa ceva, daca vi se propune, ar fi inscrierea intr-un STUDIU CLINIC. asta ar fi ideal.

interventiile chirurgicale cu scopul de a "scoate din tumori" nu au nici un rost, din pacate. interventia chirurgicala se indica atunci cand boala e localizata, cu scopul de vindecare, sau in momentul in care exista simptome date de tumori care nu pot fi controlate altfel. la fel, nici crioablatia de suprarenala, dupa parerea mea, nu este deloc indicata.
0
06-07-2012, ora 15:18
anamaria.s
Nu este medic/terapeut
anamaria.s
Va multumesc pt raspuns. Scuze de intarziere.

Mama o sa inceapa tratamentul cu Torisel luni. Speram sa fie totul bine.
Pt cei care nu au luat inca sutent, asta e un studiu clinic care recruteaza momentan in mai multe centre din Romania, inclusiv in Sibiu, Craiova, Targu Mures. Se bazeaza pe Sutent + un vaccin.

Eu cred ca arata promitator si e o optiune buna pt cei care inca asteapta aprobare pt Sutent:

http://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/study/NCT01265901?term=renal+cell+carcinoma+romaniarank=1show_locs=Y#locn

Un alt studiu clinic inca deschis la Cluj (Avastin + Interferon):
http://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01392729?term=renal+cell+carcinoma+romaniarank=9
0
06-07-2012, ora 20:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
studiile clinice, cum am spus, de multe ori reprezinta o optiune mai buna decat oricare alta varianta terapeutica disponibila, mai ales in cazurile unor cancere care au progresat dupa liniile standard de tratament.
0
18-07-2012, ora 13:51
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
buna ziua
am revenit sa va spun ca oncologul mi a dat sa fac un rmn-am 3 luni de la operatie-si rezultatul este;
-ficat cu dim usor crescute, fara imagini sugestive pt determinari secundare;trei imagini de chiste simple de 3mm in segmentele 2 si 6
colecist fara calculi
status post operator cu nefrectomie dreapta;unghi hepatic al colonului, genunchi inferior al cadrului duodenal si cap de pancreas migrate in loja renala
rinichi stang cu secretie si excretie normala
splina, pancreas, glanda suprarenala stg-normala;glanda suprarenala dr dificil de individualizat, aderenta de ficat
status postoperator la nivel pelvin cu histerectomie totala si anexetomie bilaterala;chist de glanda Bartholin dr de 3mm?
fara adenopatii si fara colectii abdomino-pelvine
coprostaza
CONCLUZII
status postoperator cu nefrectomie dr;histerectomie si anexetomie
fara semne de recidiva locala;rinichi stg cu secretie si excretie normala
Vreau sa va intreb daca exista ceva rau ?
va multumesc
0
18-07-2012, ora 14:12
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
am uitat sa va spun ca mi sa dat sa fac si un ct cerebral din cauza ametelilor si rezultatul este;
fara prize patologice de contrast vizibile la nivel nevraxial, supra si infratentorial
leziune hipodensa, neiodofila de 6 pe 7mmvizibila la nivelul nucleilor bazali de partea dreapta-aspect sechelar
imagine cu densitate lichidiana de 28 pe 17mm, neiodofila, vizibila anterior de lobul dr-chist arahnoidian
sistem ventricular de dimensiuni normale, situat pe linia mediana
Concluzii
chist arahnoidian frontal dr
leziune sechelara nuclei bazali de partea dr
pot sa imi permit sa va intreb daca trebuie sa ma ingrijorez de acest rezultat?
va multumesc din suflet
0
19-07-2012, ora 00:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
parerea mea este ca nu. aceste investigatii nu descriu nimic, in cazul de fata, din punct de vedere oncologic. sunt in regula!
0
08-08-2012, ora 00:51
silvia16
Nu este medic/terapeut
silvia16
Buna ziua, as dori sa ma ajutati si pe mine cu unele sfaturi in legatura cu boala tatalui meu. A fost operat pe 4 iulie 2012 la Cluj de echipa prof. Coman. Tatalui meu i-a fost extirpat rinichiul stang, splina, coada pancreasului, ceva din diafragma si toti nodulii (de printre intestine daca am inteles corect). Rezultatul histopatologic este urmatorul:
Concluzii: Carcinom de ducte colectoare Bellini, pT4N2MxL0ViR0 M-8319/3
Macroscopie: Bloc alcatuit din piesa de nefrectomie radicala perifasciala de 19/14/11 cm + splina de 11/7/5 cm si segment de pancreas de 70/50/25. Tumoarea are culoarea albicios-galbuie si masoara 11, 5cm diametrul maxim, infiltreaza tesutul adipos perirenal si pare sa infiltreze si pancreasul. Nu am identificat suprarenala pe piesa (inlocuita de tumoare?)
Microscopie: Tumoarea are arhitectura solida si tubulara si este alcatuita din celule de talie medie cu nuclei mari si citoplasma eozinofila. Au urmatorul profil imunohistochimic: CK7 pozitiv, CD10 pozitiv, CK19 pozitiv, AMACR negativ, C-kit negativ, CK34beta E12 negativ, CK20 negativ, CK 5/6 negativ. Asociaza necroza semnificativa si infiltreaza peretele unui ram cu strat muscular al venei renale. Nu invadeaza aparatul pelocaliceal dar se extinde extracapsular pana la 1mm de pancreas.
Parenchimul renal netumoral prezinta modificari de pielonefrita cronica.
Marginea de rezectie, pancreasul si splina sunt libere de tumora.
Limfoganglionii lateroaortici sunt liberi de tumora dar 2 limfoganglioni peripancreatici prezinta metastaze.
Piesa contine si splina accesorie de aspect normal.

Dupa operatie am discutat cu un medic oncolog care ne-a spus ca totul e in regula si ca nu este nevoie de nici un alt tratament, doar ca peste 3 luni sa faca un nou CT. Chirurgii ne tot indeamna sa mergem la oncolog ca trebuie sa faca ceva tratament si sa nu mai asteptam.

V-as ruga frumos sa imi spuneti cat de grava e boala tatalui meu, daca se mai poate face ceva-orice si cum sa facem sa il ajutam. Credeti ca SUTENT este medicamentul de care are nevoie sau acesta nu ar avea nici un efect? Mi-e teama ca tata ar putea muri in urmatoarele luni asteptand medicamentele. Am inteles ca pentru SUTENT este nevoie de o comisie de la Bucuresti sa aprobe un dosar, iar pana primesti decizia dureaza cateva luni bune. Exista alt medicament mai eficient pentru acest diagnistic care poate fi procurat mai repede?

Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Cu stima.
0
08-08-2012, ora 02:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate dpdv oncologic nu este nimic de facut. nu pentru ca nu ar fi nevoie, ci pentru ca nu exista nicio metoda care sa ajute in acest moment, in aceasta boala.

din pacate boala cu care a fost descoperit este EXTREM de rara, sub 3 la suta din toate cancerele de rinichi, care de principiu sunt un cancer si el foarte rar. de asemenea boala a fost operata intr-un stadiu foarte avansat. nu se mentioneaza daca exista metastaze la distanta (plamani, ficat, creier, etc), dar oricum boala este foarte avansata si ca atare are o sansa foarte mare sa recidiveze, local sau la distanta, in viitorul nu foarte indepartat. global vorbind se mentioneaza in literatura ca la cele cateva cazuri cunoscute in toata lumea, rata de supravietuire pana la 2 ani este, ca medie, situata undeva pe la 20%, deci foarte putin.

chiar si aceste lucruri fiind cunoscute, datorita extrem de putinelor cazuri de pana acum, nu exista niciun tratament standard in acest moment, care sa fie demonstrat ca util. ca atare oncologul nici nu a avut ce sa va propuna altceva decat urmarire prin CT la intervale regulate. in cazul in care apar metastaze, pot fi luate in discutie anumite regimuri de chimioterapie, dar ceva indicat ca "preventie" nu exista. desigur ca este cel putin improprie aprecierea ca "totul e in regula" si ca nu e nevoie de tratament. adevarul este mai apropiat de ce v-am detaliat eu si cu siguranta ca oncologul stie aceste lucruri, dar nu are altceva de facut.

varianta cu SUTENT iese din start din discutie. SUTENT (sunitinib) este un medicament indicat si aprobat in cancerul de rinichi asa-numit "CU CELULE CLARE" (ca subtip histopatologic), cu totul altceva decat diagnosticul din acest caz. cel mai bun lucru in momentul de fata ar fi inrolarea intr-un studiu clinic. mi-e imposibil sa spun unde puteti gasi asa ceva si daca ati avea acces. probabil ca tot oncologul vostru este cea mai buna persoana de intrebat.

mult noroc si tinem legatura si pe viitor! sper ca ati inteles ceva din explicatiile pe care vi le-am dat...
0
08-08-2012, ora 16:17
ess
Nu este medic/terapeut
ess
Buna ziua tuturor utilizatorilor !
Tatalui meu i-a fost extirpat de circa 2 luni rinichiul stang datorita unei tumori.
Concluzia biopsiei este urmatoare:

Aspect histologic compatibil cu diagnosticul de carcinom renal cu celule clare, grad Fuhrman 2, prezent sub forma unui nodul de 50/60/35 mm, cu arii de transformare sarcomatoasa, fara emboli tumorali macroscopici sau microscopici la nivelul vaselor renale, cu invazie in grasimea perirenala si metastaza la nivelul suprarenalei. Ureterul si sistemul pielo-caliceal sunt indemne. Tumora se afla la distanta de limitele de rezectie.
pTNM: pT3aNxM1

S-a recomandat efectuarea de teste imunohistochimice, concluziile primindu-le doar acum (a durat destul de mult, 4 saptamani) si fiind urmatoarele:

Histopatologic: carcinom renal cu celule clare grad 2 si cu arii sarcomatoide
Imunohistochimic: "Ck7" negativ, "EMA" pozitiv, "CD10" pozitiv in rare celule tumorale, "VIM" pozitiv
Testele imunohistochimice sustin diagnosticul histopatologic.

Doar la sfarsitul saptamanii va ajunge la chirurgul urolog care l-a operat, pentru interpretarea rezultatelor. Din cate inteleg va fi necesara consultarea unui medic oncolog si examinarea suplimentara ?

De asemenea, as avea o intrebare in legatura cu "Ck7" care este singurul indicator negativ. Are vreo relevanta acest lucru? Sunt necesare investigatii suplimentare si care ar fi acestea?

Va multumesc anticipat pentru informatii!
0
08-08-2012, ora 16:18
silvia16
Nu este medic/terapeut
silvia16
Multumesc foarte frumos pentru raspuns.

Inteleg perfect ce imi spuneti, este exact ceea ce stiam si eu pana in acest moment... mai greu este sa accept tot ceea ce am aflat. Dar daca Sutent nu poate fi folosit, poate pentru ca este indicat pentru celulele clare ale cancerului de rinichi, chiar nu exista nimic altceva? Am citit despre medicamente precum SUNITINIB (cel mai puternic agent impotriva carcinoamelor ne-clare) sau SORAFENIB (folosit in CDC-urile metastazice si are toxicitate scazuta) sau TAXOL/CARBOPLATIN (rezultate bune in reducerea tumori si fara recurescnte rapide) sau GemCarbo= Gemitabine - Carboplastin sau Cysplatin? Chiar nici unul nu poate fi folosit sau nu se administreaza gratuit in spitalele noastre? Eventual ceva medicamente pentru intarirea imunitatii?

Despre studiul celor de la MRC clinical trials stiti ceva?
http://www.ctu.mrc.ac.uk/research_areas/study_details.aspx?s=31

Multumesc frumos pentru tot ajutorul.
0
08-08-2012, ora 16:38
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
Tatal meu a fost operat acum 2 luni jumatate de profesorul Sinescu. Tumoarea fost la rinichiul stang (tumoare papilara), gradul 3 si 4.
De catre medicul oncolog i s-a recomandat SUTENT. Intrebarea mea este daca Sutent-ul este bun si pentru acest tip de tumoare papilara? Sau ar trebui alt tratament? Multumesc
0
08-08-2012, ora 19:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ess: despre "Ck 7 negativ" - nu are nicio relevanta. diagnosticul e cunoscut. ce ma mira este stadiul T3Nx M1. acel M1 reprezinta faptul ca boala se afla in ultimul stadiu, pentru ca exista metastaze. unde exista aceste metastaze ? a facut un examen CT de torace, abdomen, pelvis sau/si cap ? asta presupune ca trebuie sa primeasca un tratament cu un medicament pentru care oncologul trebuie sa intocmeasca un dosar, de genul SUTENTULUI despre care se tot vorbeste aici.

silvia16: raspunsul despre tratament ramane acelasi; toate tratamentele care sunt incercate (dintre care ai enumerat si tu unele) pot fi luate in discutie in cazul in care exista metastaze; inteleg ca momentan nu exista dovezi ca acesta ar fi cazul; de asemenea, cand vor aparea, nu este sigur nici ca tratamentul (de oricare) va fi foarte util; linkul postat de tine nu functioneaza.

maria1984: nu exista "gradul 3 si 4"; pentru un raspuns mai clar trebuie sa postezi aici rezultatele investigatiilor medicale, respectiv al biopsiei + daca are vreun examen CT sau RMN, altfel e greu de inteles ce vrei tu sa zici cu "tumora papilara"; SUTENT este indicat in cazul anumitor subtipuri de cancer de rinichi, dar in faza METASTATICA; tatal tau are boala metastatica ? unde anume sunt metastazele ?
0
08-08-2012, ora 20:31
anamaria.s
Nu este medic/terapeut
anamaria.s
Silvia (si tuturor celor interesati)

Imi pare rau pt diagnosticul tatalui tau. Fii tare!

Stii engleza? Eu sunt inscrisa pe un forum: Kidney-ONC. Are aprpx 1900 de membrii - toti sunt pacienti sau rude a bolnavilor de cancer renal (majoritatea au cancer renal cu celule clare). Cred ca e un forum separat pt alte tipuri ce cancer de rinichi. Cei din lista o sa te poata indruma mai bine.

Asta e linkul pt forum:

http://listserv.acor.org/scripts/wa-ACOR.exe?A0=KIDNEY-ONC

O sa trebuiasca sa iti faci un cont ca sa ai access la arhive si sa poti posta un mesaj. Eu sunt inscrisa din 2010 si am invatat multe din mesajele postate. Informatiile sunt relevante pt SUA in general dar sunt si multi pacienti din Europa (Marea Britanie in principal), Australia, etc. Majoritatea tratamentelor sau studiilor clinice apar intai in SUA si asta e cea mai buna metoda sa aflii de ele si de cat sunt de bune de la pacientii care le primesc intai.
Cand mama lua sutent, asa am invatat ce sa ii dau sa o ajut sa se simta mai bine si sa suporte mai bine efectele adverse.

Asa am aflat ca NCI - National Cancer Institute din America, face multe studii pe cancere rare si am inteles ca daca esti acceptat intr-unul din studiile lor, in general nu trebuie sa platesti nimic. Trebuie doar sa ajungi in SUA si sa stai acolo pe perioada tratamentului. Sper ca nu gresesc si ca am inteles corect. Nu vreau sa iti dau sperante desarte.
Poti sa cauti pe google mai multe informatii, sau sa te inscrii pe forumul asta si sa ceri opinia tuturor. Poate ca, chiar daca cancerul tatalui tau e un tip rar, cineva a auzit de el si iti poate da niste idei de ce ai putea face sau sa te indrume spre un alt forum mai specializat.
0
08-08-2012, ora 20:49
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
RaulDuke: nu am la mine exact rezultatul biopsiei insa tata a fost diagnosticat cu carcinom renal papilar, grad nuclear Fuhrman 3/4, stadiul III (pT3, pN1).
La ultimul CT au fost depistati niste micronodului pulmonari, care ni s-a spus ca necesita sa fie urmariti.
Doctorul oncolog ne-a prescris SUTENT si asta e a doua luna cand tata ia a acest medicament. Intrebarea mea era daca Sutentul este eficient in acest tip de cancer renal papilar?
0
08-08-2012, ora 21:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Da, este, conform studiilor facute pana in acest moment.
0
08-08-2012, ora 21:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Da, este, conform studiilor facute pana in acest moment.
0
08-08-2012, ora 21:33
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
Multumesc!
0
08-08-2012, ora 22:46
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
Buna Anamaria,

Imi poti spune ce tratamente a luat mama ta pentru reducerea efectelor secundare ale Sutentului? Tatal meu este in a doua luna de Sutent si in prima luna a avut starii de greata, stari de voma, diaree si inflamatii ale limbii. Acum pe langa sutent mai facem un tratament naturopat de la energy plus si efectele secundare s-au diminuat.

Multumesc frumos!
Maria
0
09-08-2012, ora 10:40
ess
Nu este medic/terapeut
ess
@raulduke: multumesc pentru raspuns.

Nu a facut nici un examen inca, acesta este doar rezultatul biopsiei pentru piesele operate (rinichiul, inteleg ca si suprarenala si grasimea curatata din jur). Chirurgului urolog care l-a operat i s-a parut ceva in neregula la rezultatul initial al biopsiei (din spusele tatalui, a fost singurul care a vorbit cu dansul). Asa ca a recomandat examinarea suplimentara imunohistochimica a piesei excizate la Babes. Tumoarea i-a fost descoperita anul acesta in luna aprilie in urma examinarii anuale (nu pt ceva anume, dar anual isi facea diverse analize si examinari recomandate de doctorul generalist) si operata la sfarsitul lunii mai (ulterior uitandu-ma pe analizele facute in 2011 am vazut ca tumoarea era acolo de atunci, fiind mai mica, doar 3 cm, insa doctorul care a interpretat analizele se pare ca nu a observat-o pt ca nu ne-a atras atentia ca ar fi ceva in neregula)

Banuiesc ca M1 se refera la tumoarea de pe rinichiul excizat.
Acum cautam un oncolog pentru consultare si recomandare de teste suplimentare (probabil inclusiv CT)
Am primit recomandare pentru dr. Ciprian Aldea de la Coltea. Inteleg ca este un f bun profesionist, desi din cate am vazut pe forumuri comunicarea cu pacientul este foarte "rece". Ce parere aveti despre el in contextul cazului nostru, l-ati recomanda?

Multumesc.
0
09-08-2012, ora 11:09
silvia16
Nu este medic/terapeut
silvia16
@RaulDuke: multumesc frumos pentru ajutor. Ma gandesc ca medicii chirurgi ne recomanda oncologia din cauza celor 2 noduli cu metastaze extirpati. De alte locuri in care ar fi metastaze nu au zis nimic. Saptamana viitoare avem o programare la medicul oncolog recomandat de chirurgi. Sunt curioasa ce vom afla "nou" si ce vor sa trateze si mai ales cum.. Voi reveni cu amanunte. Nici mie nu mai imi merge linkul postat de mine ieri... e ciudat. Sper sa il mai gasesc si revin cu link-ul corect.

@anamaria.s: multumesc frumos pentru gandurile bune si pentru recomandari. Pe site-ul de la Acor.org mi-am facut un cont ieri dupa-masa si am tot citit pe el despre CDC. Intr-adevar este un site foarte util tuturor celor care sufera de cancer si pe care il recomand si eu. Am gasit chiar ceva sugesti pentru clinical trials in america si ceva nume de cercetatori germani pe care planuiesc sa ii contactez zilele astea sa vedem daca au ceva folositor pentru noi.
0
10-08-2012, ora 00:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ess: M1 se refera la prezenta diseminarii cancerului din rinichi catre SUPRARENALA; chiar daca pare ca sunt "aproape" si practic "tot acolo", din pacate acesta e un semn foarte prost, cum ca celulele tumorale au invadat vase de sange sau limfatice si au migrat catre alte locuri, mai aproape sau mai departe de tumora principala. acest lucru cam trebuie verificat cumva... prin niste mijloace suplimentare imagistice, de exemplu CT; cancerul renal este o tumora care atunci cand metastazeaza este predilect si pentru oase, motiv pentru care poate fi folosita si scintigrafia de oase.

Dr. Aldea este un medic foarte bun, din cate stiu eu. nu stiu daca pe forumuri la intamplare ai ocazia sa citesti vreo caracterizare profesionala a lui sau a oricarui medic, caci lumea care scrie nu are mijloacele de a aprecia asta. lumea nu poate sa aprecieze decat lucruri non-medicale, empatie, talent de a vorbi, PR, lucruri importante si ele, dar neesentiale pentru actul medical, iar atunci cand sunt pozitive de multe ori ascund incompetenta. nemultumiti exista si vor exista intotdeauna, mai ales in oncologie, iti poti imagina.
0
10-08-2012, ora 09:57
ess
Nu este medic/terapeut
ess
Multumesc pentru lamuriri. Saptamana viitoare are programare la oncolog, sa vedem ce ne spune si ce investigatii ne recomanda in continuare.

Ai perfecta dreptate in legatura cu medicii, insa pentru un pacient care cauta bineinteles cel mai bun specialist pe care si-l poate permite si la care poate ajunge este destul de greu sa aleaga, pentru ca nu are alte criterii. Putini sunt cei care pot apela la o recomandare profesionista, din partea unui medic.
0
10-08-2012, ora 12:47
silvia16
Nu este medic/terapeut
silvia16
Buna, revin din nou cu linkul pe care l-am trimis zilele trecute. Se pare ca acum functioneaza, cred ca ei au avut ceva probleme cu site-ul lor.
http://www.ctu.mrc.ac.uk/research_areas/study_details.aspx?s=31

Luni tata este programat la alt medic oncolog (recomandat de medicii chirurgi). Revin cu informatii noi saptamana viitoare. Sunt foarte curioasa ce ii vor recomanda, cu toate ca din ceea ce spuneti si d-voastra pentru moment nu este nimic de facut, decat sa asteptam sa vedem unde o sa apara cancerul din nou si abia atunci sa incepem ceva tratamente. Se poate ca medicul sa incerce sa trateze cei 2 noduli cu metastaze? Dar acestia au fost scosi afara in timpul operatiei... nu stiu daca poate trata asa ceva.

Recent am citit ca tratamentul simultan de sunitinib + radioterapie ar da rezultate pentru cancerul de rinichi cu metastaze. Am un articol din 2012 (Michael Staehler, Germania) in care se arata ca sunitinibul actioneaza ca si un radio sensibilizator (radiosensitizer). Astfel ca in urma administrarii de sunitirib pacientii raspund si tratamentului de radioterapie. In urma tratamentului, din 22 de pacienti supusi studiului, 2 pacienti au avut remisii complete iar cu remisii partiale au fost 9 pacienti, restul avand raspunsuri minore. Oare cancerul renal cu metastaze, cum este denumit in articol, se refera la tipul de cancer cu celule clare?

Multumesc pentru ajutor.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
377 comentarii 1 2 ..... 101112 13 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul în care mutaÈ›iile genetice comune cauzează cancer renal
  •