carcinom renal - explicare diagnostic | Forumul Medical ROmedic

carcinom renal - explicare diagnostic

377 comentarii 1 2 ..... 9101112 13 ÃŽnainte ›
0
27-05-2012, ora 19:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
despre interferon raspunsul cel mai probabil este urmatorul: NU ! oricum faptul ca nu ati vazut inca un oncoloog, este o greseala. chiar daca nu trebuie facut tratament, urmarirea trebuie coordonata de oncolog. doar a primit diagnosticul de CANCER, nu ?

despre necesitatea unui tratament... ma tem ca nu pot sa-ti dau niciun raspuns intrucat nu ai furnizat STADIUL acestui cancer, care trebuie aflat in urma unor investigatii extensive si oricum ar trebui sa fie si in examenul histopatologic pe care l-ai scris mai sus. cred ca ti-a scapat tie, ar trebui sa fie ceva de la I la IV sau o prescurtare de tipul pT si un numar, eventual si un pN si un numar... revino, te rog, cu aceaste informatii !
0
27-05-2012, ora 20:03
sibera
Nu este medic/terapeut
sibera
Am verificat si am scris toate informatiile din buletinul analiza.revin cand o sa am alte informatii
multumesc
0
27-05-2012, ora 20:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere. te asteptam. stadiul e cel mai important lucru.
0
27-05-2012, ora 20:19
sibera
Nu este medic/terapeut
sibera
Primul rezultat:formatiune tumorala renala necropata si hemoragica in care se mai disting doar cateva zone cu aspect de carcinom cu celule clare grad 1-2, hematom perirenal
Cea de-a doua analiza s-a facut pentru confirmare, daca ajuta cu ceva...
0
27-05-2012, ora 20:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
repet: trebuie aflat STADIUL ! au fost identificate metastaze sau nu ?
0
27-05-2012, ora 20:35
if
Nu este medic/terapeut
if
Scuze, scuze, comentariul meu de mai sus era pentru 'MARIJUANA MEDICINALA', unde d-nul doctor RaulDuke face o colectie de opinii, dar nimeni nu intra sa puna acolo marturii concrete, sa descrie calvarul prin care trec cei care ajung sa faca chimio si radioterapie ci doar pareri sterile. Cei care au trecut prin 'infern' trebuie sa-si spuna parerea daca ar accepta propunerea pentru canabinoizi. Cu cat mai multe opinii, cu atat mai bine, poate foloseste cumva, orice lucru are un inceput. Intrati pe 'MARIJUANA MEDICINALA' si spuneti-va parerea. Eu cred ca trebuie sustinuta cu tarie orice initiativa care vine cu intentii bune. Oameni buni, de asta omenirea a evoluat fara noi.
0
27-05-2012, ora 20:40
sibera
Nu este medic/terapeut
sibera
Metastaze, nu
0
27-05-2012, ora 21:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
atunci cu siguranta ca cea mai probabila varianta ramane supravegherea la distanta, prin controale clinice, biologice si imagistice regulate, dupa cum stabileste oncologul. daca nu exista metastaze, sansele sunt ca exista posibilitate de vindecare, dar riscul de recidiva tine in foarte mare masura de care a fost STADIUL initial.
0
27-05-2012, ora 22:09
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
Va multumesc pentru sfaturi si incurajari, o sa va tin la curent cu rezultatele.
0
27-05-2012, ora 22:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
28-05-2012, ora 20:43
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
Buna seara
Am fost dim cu rezultatul la d prof si a spus ca totul e bine si ne vedem in oct la o ecografie in clinica, l am intrebat daca nu trebuie sa merg la oncolog si a zis ca nu este nevoie.
pentru linistea mea o sa merg saptamana viitoare la med oncolog pt medical si am sa i arat si rez la biopsie sa vad si o alta parere.
cu multumiri si o sa revin sapt viitoare
0
28-05-2012, ora 20:47
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
am uitat sa intreb ceva-nu ma ustura cand urinez dar simt ca o jena dupa, poate fi o problema legata de operatie?
0
28-05-2012, ora 21:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
posibil dar putin probabil.
0
07-06-2012, ora 15:07
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
buna ziua
am fost ieri la oncologie si dna doctor a spus ca din punct de vedere histopatologic sunt bine, dar cand fac 3 luni de la operatie trebuie sa fac o tomografie, dar inca nu poate fi vorba de citostatice, deocamdata.
va multumesc si sper sa ne auzim cu bine
0
07-06-2012, ora 22:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mult noroc !
0
12-06-2012, ora 13:33
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
buna ziua
am si eu o intrebare-de cate zile de concediu medical beneficiez(cm de la oncologie) si daca pot iesi la pensie pe caz de boala tinand cont ca acum 3 ani am fost operata si de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala?
cu multumiri
0
13-06-2012, ora 00:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate aceasta nu este o problema oncologica, nu cred ca o sa putem sa te ajutam aici. este mai degraba o problema de medicina muncii. medicul tau de familie poate sa te indrume mai bine.
0
13-06-2012, ora 10:54
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
ma refeream ca acum merg la oncologie pt tumora renala dreapta(operata in 23 aprilie2012), de unde primesc medical si daca am sa ma pot pensiona pe caz de boala tinand cont de operatia din aprilie si de cea de acum 3 ani de histerectomie?codul la cm este 14 adica neoplazie si vroiam sa stiu cate zile de cm am voie?unii spun ca 90 zile altii 180zile dupa care ma pot pensiona?
0
13-06-2012, ora 15:29
if
Nu este medic/terapeut
if
Raspunsul este DA. Am un caz asemanator in familie, de-aia stiu. Va puteti pensiona oricand doriti. Aveti dreptul la 180 de zile de concediu medical inainte de pensionare, timp in care primiti salariul in cuantum de 100%. Nu tine de medicina muncii. Aia e cu totul altceva. Concediul medical vi-l da ocologia iar medicul de intreprindere(daca aveti asa ceva ), doar il vizeaza. Asta stie compartimentul dumneavoastra de Personal si salarizare. Cand o sa ajungeti la un nr. de 90 de zile de concediu medical, va spune medicul de la oncologie ce aveti de facut pentru ca urmatoarele trebuiesc aprobate de medicul de la comisia de pensionare. Mai puteti lua medicale si de la medicul de familie, numai sa fie pe diagnosticul care necesita pensionare. Intre timp mai puteti si lucra cate o perioada, daca puteti, iar atunci cand totalizati 180 de zile de concediu medical in ultimele 12 luni, puteti inainta dosarul de pensionare. Sau la fel de bine, dupa cele ~ 170 de zile de concediu medical, daca mai puteti lucra, puteti sa lucrati in continuare, sau puteti beneficia de concediul dumneavoastra de odihna, nimeni nu va obliga sa va pensionati, va puteti relua lucrul fara probleme, este dreptul dumneavoastra, ati fost doar in concediu medical si oricand considerati ca mai aveti nevoie de refacere puteti sa beneficiati de concediu medical din nou. Atentie: nu va face nimeni nici o favoare, este dreptul dumneavoastra.Singura regula pe care trebuie sa o indepliniti este ca inainte de pensionare, trebuie sa treceti prin aceasta perioada de concedii medicale de 180 de zile. Este obligatoriu pentru a se acorda oricarui om dreptul la refacere. Multa sanatate va doresc!
0
14-06-2012, ora 21:03
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
am si eu o intrebare-de cateva zile am niste ameteli si din aprilie de la operatie vad ca niste panze de paianjen in fata ochilor
poate sa fie de la cele 2 anestezii-de la citoscopie si de la operatia de extirpare de rinichi facute la o diferenta de 2 zile-sau poate sa fie o anemie?
va multumesc
0
14-06-2012, ora 21:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pot fi reactii reziduale de la anestezie. daca persista, consulta medicul !
0
14-06-2012, ora 22:38
catalina29
Nu este medic/terapeut
catalina29
Buna seara,

Tata a refacut CT (torace, abdomen, pelvis) la un an si 6 luni de la nefrectomia partiala dr, la 9 luni de la scintigrafia care a arata o leziune osteolitica pe coasta dr.
Concluziile CT-ului au fost: "fara aspecte de determinari secundare", leziunea osoasa are aceeasi dimensiune ca in octombrie 2011. Insa in descrierea CT-ului apare: "se evidentieaza 2 ganglioni de dimensiune centimetrica paratraheal drepta si stanga". Nu scrie dimensiune exacta insa medicul a spus ca au sub 2, 5 cm si ca nu au semnificatie metastazica.

Intrebarea mea este ce ar fi bine sa facem? Mai sunt si alte investigatii mai detaliate pt a vedea exact natura ganglionilor?

Multumesc!
Sanatate tuturor!
0
14-06-2012, ora 22:50
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
multumesc pt raspuns
0
15-06-2012, ora 00:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
catalina29: da, mai sunt. dar daca se indica sau nu, asta e alta discutie si e decizia medicului vostru oncolog.
0
15-06-2012, ora 14:09
catalina29
Nu este medic/terapeut
catalina29
Multumesc pentru raspuns.

Medicul oncolog nu a recomandat nici o alta investigatie spunand ca dimensiunea lor nu este mai mare de 2, 5 cm ceea ce inseamna ca nu au semnificatie metastazica.

Ma nelinisteste insa si as dori sa stim ceva cert.

Dumneavoastra d-le Raul ce ati recomanda? Faptul se se evidentiaza pe CT 2 ganglioni este suspicios?
Pana acum nu s-au vazut deloc.
0
15-06-2012, ora 21:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ceva cert e posibil sa nu merite efortul sa fie aflat. respectiv pentru o CERTITUDINE ganglionii ar trebui SCOSI. asta ar implica o interventie chirurgicala, posibil destul de complicata si relativ riscanta. ca rezultat insa, nu ar insemna decat ca se poate incepe tratamentul sistemic pentru boala in faza metastatica, daca ei ar fi metastatici, circumstanta in care din pacate nu mai exista speranta de vindecare, si NIMIC, ci doar urmarire in cazul in care sunt negativi. ca atare pentru a doua varianta interventia chirurgicala ar fi inutila, iar a doua poate fi usor acoperita doar prin repetarea CT-ului la un oarecare interval, sa zicem cateva luni. daca TEORETIC boala ar fi in faza metastatica, nu ar fi nicio diferenta daca ar incepe tratamentul ACUM fata de daca l-ar incepe peste cateva luni, in care sa zicem ca s-ar vedea ca ganglionii au crescut si e evident ca sunt metastatici, fara sa ii mai biopsiezi.

NB: totusi ganglionii sunt MICI (centimetrici inseamna ca au aproximativ un centimetru fiecare, deci normal) si nu sunt descrisi ca "bolnavi" aka adenopatii.

ce as face eu: urmarire, cu repetarea CT-ului in cateva luni + analize de sange tot atunci (un bilant cu hemograma completa, biochimie, LDH, calcemie cu albuminemie, functii hepatice complete...).
0
18-06-2012, ora 10:11
maria1984
Nu este medic/terapeut
maria1984
Buna ziua,

Stie cineva un doctor oncolog bun care trateaza cancerul renal?
Talal meu a fost operat acum o luna si i s-a extirpat rinichiul stang din cauza unei tumori maligne de 7 cm
Operatia a fost facuta de Dr. Sinescu si dupa operatie nu i s-a prescris nici un tratament, doar un CT care va trebui facut in Septembrie.

Cu toate astea noi vrem sa cerem parerea si unui oncolog bun.


Multumesc frumos si multa sanatate tuturor!
0
18-06-2012, ora 10:18
catalina29
Nu este medic/terapeut
catalina29
Va multumesc pentru raspuns. Acum inteleg, pe langa suspiciunea la oase, mai exista o suspiciune la ganglioni.care trebuie urmarita. Vom merge din nou medicul oncolog, peste 3 luni ne-a chemat, pt repetarea CT-ului. Sper sa fie bine.

Apreciez mult modul in care oferiti explicatiile d-le RaulDuke! Felicitari pt munca pe care o faceti!

Multa sanatate va doresc tuturor!
0
18-06-2012, ora 10:30
catalina29
Nu este medic/terapeut
catalina29
Va multumesc pentru raspuns. Acum inteleg, pe langa suspiciunea la oase, mai exista o suspiciune la ganglioni.care trebuie urmarita. Vom merge din nou medicul oncolog, peste 3 luni ne-a chemat, pt repetarea CT-ului. Sper sa fie bine.

Apreciez mult modul in care oferiti explicatiile d-le RaulDuke! Felicitari pt munca pe care o faceti!

Multa sanatate va doresc tuturor!
0
19-06-2012, ora 00:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
multumesc! numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
377 comentarii 1 2 ..... 9101112 13 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul în care mutaÈ›iile genetice comune cauzează cancer renal
  •