carcinom ovarian.. cat de grav e si ce se poate face? | Forumul Medical ROmedic

carcinom ovarian.. cat de grav e si ce se poate face?

29-07-2009
lucasm
Nu este medic/terapeut
lucasm
mama mea a fost diagnosticata cu carcinom ovarian bilateral slab diferentiat- grad inalt de anaplazie G3 cu invazia trompelor, parametrelor si corpului uterin. Metastaze carcinomatoase epiplooice.
Stadializare TNM pT3bpNxpMx
Stadializare FIGO IIIb
Cod OMs8020/3. Va rog sa imi explicat ma pe indelet diagnosticul pus, cat de grav este si ce se poate face!!!!!!!!!!
4 comentarii
0
29-07-2009, ora 16:49
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Slab diferentiat, G3, inseamna o forma agresiva de cancer. Stadializarea IIIb arata extensia la organele enumerate de Dvs. si faptul ca metastazele epiploice au dimensiuni sub 2 cm.Starea invaziei ganglionare nu e apreciata. Oricum este grav.Inteleg ca a fost operata-foarte bine. Nu specificati tipul interventiei-radicala sau de citoreductie-adica a mai ramas sau nu masa tumorala postoperator. In orice caz tratamentul urmator este chimioterapia.Uneori se obtin rezultate excelente, dar pe perioade reduse de timp-. Va doresc sanatate.
0
12-08-2009, ora 16:16
juliena
Nu este medic/terapeut
juliena
Buna ziua,

Stie cineva un medic care a tratat disgerminomul ( tumora cu celule germinale maligna) si tratamentu a avut rezultate ?; va rog sa ma ajutati pt. ca sororii mele i s-a extirpat o astfel de tumora si trebuie sa venim la Bucuresti Luni la Spitalul Fundeni, sectia Oncologie; suntem dezorientati, cu atat mai mult cu cat suntem din Pitesti si am inteles ca este destul de problematic cu internarile in acest spital.
Va multumesc si multa sanatate !
0
13-08-2009, ora 18:04
roze
Nu este medic/terapeut
roze
ptr.juliena
V-am dat un raspuns despre IOB, la cealalta rubrica, , Stadiul in care se afla cancerul".Ma putei informa ce v-au spus cei de la la IOB?
0
13-08-2009, ora 18:24
juliena
Nu este medic/terapeut
juliena
pt. roze

au spus ca are un disgerminom ( tumora cu celule germinale ); am citit ca este destul de rara, numai 5% din cazurile de cancer reprez. aceasta si in general in 86% din cazuri este vindecabile ( poti trai 5 ani sau mai multi ); depinde cat de putenic este organismul sa lupte

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.