carcinom mamar

27-05-2011
phonix
Nu este medic/terapeut
phonix
Buna ziua.Va rog mult sa -mi explicati diagnosticul mamei: la biopsie a reiesit carcinom ductal infiltrativ trabecular, granulos si solid.G2. la sanul stang.La ecograf circa 3 cm, ganglionii afectati.
Receptorii hormonali crescuti ER + 80% si PR+ 95% eRB2 + . RBS II (2+2+2) si ki-67 14%
Va multumesc frumos.
20 comentarii
0
28-05-2011, ora 09:08
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

ii doresc MULTA SANATATE.

Doamne ajuta!
0
28-05-2011, ora 09:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mama ta are un cancer de san care, daca nu se vad metastaze pe alte investigatii, trebuie operata!
biopsia arata ca ea poate fi tratata, dupa operatie, nu numai cu citostatice, ci si cu tratament hormonal (mai bine tolerat) si cu Herceptin, molecula specifica ce actioneaza doar pe eRBb2.
ce e important de stiut acum este DACA ARE AU NU METASTAZE. daca nu are, trebuie sa fie operata si abia ulterior aplicate alte tratamente.
spune-ne mai mult, te rugam, cand ai informatii suplimentare !
0
05-06-2011, ora 11:40
phonix
Nu este medic/terapeut
phonix
Nu are metastaze.A primit tratament pe cinci luni cu ARIMIDEX pentru inhibarea estrogenului si micsorarea tumorii in vederea operatiei rezectorii partiale.
0
05-06-2011, ora 11:41
phonix
Nu este medic/terapeut
phonix
Scintilografie urmeaza sa efectueze.Alte investigatii nu a efectuat.Multumesc mult.
0
05-06-2011, ora 11:49
phonix
Nu este medic/terapeut
phonix
Am uitat sa precizez faptul ca a avut dureri inante de biopsie, si acum dupa, si mai pronuntate.
Sunt 3 saptamani de la tratament si parca tumora a mai crescut, simte acum dupa retragerea imflamatiei de la taietura. Acuza dureri si la spate, zona axiala.La sanul drept are mastoza si durerile sunt mai mici dar asemanatoare cu stangul.Ar trebui de vazut la ecograf din nou.?Se poate vedea si la tomograf? Dr. spune ca carcinomul nu doare, dar atunci ce?
0
05-06-2011, ora 12:09
phonix
Nu este medic/terapeut
phonix
Scuze, inca un amanunt-nu s- a facut stadializarea constat.eu. Am vazut si eu agresivitea HER2+ dar viteza este mica kI 67 14%.Citostatice nu sunt indicate spune dr. pt ca rezultatetel venite din Franta cu receptorii hormonali spun clar o cauzistica hormonala.
0
05-06-2011, ora 12:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr-adevar, principalul tratament nu va consta in citostatice, ci hormonoterapie cu herceptin, care eventual va fi combinat cumva cu un citostatic, cel mai probabil.
lucrurile astea nu sunt atat de importante insa ca stadializarea TNM (stadiul) sau daca exista sau nu metastaze, deci daca poate fi operata cu scop de vindecare.
0
06-06-2011, ora 10:56
phonix
Nu este medic/terapeut
phonix
Herceptin am citit se administreaza dupa interventia chirurgicala. Mama are 75 de ani si probleme cardiace.
0
06-06-2011, ora 18:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr'adevar nu e cea mai buna candidata pentru herceptin in general, putin probabil sa i se aprobe acest tratament. de asemenea trebuie vazuta stadializarea completa (T N M) care va spune mai multe, inclusiv scintigrafia osoasa.
0
06-06-2011, ora 20:42
phonix
Nu este medic/terapeut
phonix
Va multumesc.Doamne ajuta!
0
06-08-2011, ora 00:08
phonix
Nu este medic/terapeut
phonix
Buna ziua am mai gasit un aspect pe care nu l-am mentionat cod topografic C50 si cod morfologic 8500/3.Va rog sa-mi explicati ce inseamna.Este um marker tumoral? Urmeaza sa se planifice mama pentru scintigrafie.Are dureri osoase dar si osteoporoza avansata si cu Aridimex-ul se accentueaza. Are dureri acum la ambii sani mai pronuntat la cel bolnav. Speram ca tumoarea sa se micsoreze pentru operatie. Va multumesc
0
08-08-2011, ora 19:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
C50 e codul european pentru cancer de san. 8500/3 e codul morfologic. nu sunt elemente importante pentru tine, sunt coduri si indecsi patologici.
scintigrafia ba spune daca are metastaze sau daca nu are si poate fi operata cu scopul vindecarii. mult succes!
0
22-01-2013, ora 18:57
marius100389
Nu este medic/terapeut
marius100389
Buna ziua.Va rog mult sa -mi explicati diagnosticul mamei: la biopsie a reiesit, tesut fibrocolagen si grasos cu infiltrar de carcinom nediferentiat.emboli tumorali limfatici? ma rog sa imi spune-ti si mie ce inseamna multumesc
0
23-01-2013, ora 15:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai este un diagnostic de cancer, chiar cu un factor de risc suplimentar, adica se gasesc celule tumorale deja in vasele limfatice.
0
12-04-2013, ora 14:03
VladMayer
Nu este medic/terapeut
VladMayer
Buna ziua.
Va rog sa imi explicati mai pe romaneste urmatorul diagnostic obtinut dupa un examen histopatologic si daca se poate, cat de grava este treaba si pasii de urmat:
Biopunctat mamar cu aspect de carcinom ductal invaziv, gr I Nottingham, cu grad histologic 2
, grad nuclear 2 si grad mitotic 1; se asociaza ectazii ductale cu redusa hiperplazie epiteliala
micropapilara dar si carcinom ductal in situ, DIN II; stroma prezinta marcata fibroza, redusa
elastoza, infiltrat inflamator limfocitar redus; necroza redusa; callcificari absente, infiltrare
perineurala absenta.
Invazie vasculara limfatica prezenta.
RH: E + 100%
P + 90%
HER2-0
Ki-67 -10%
E cad +
0
13-04-2013, ora 08:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
buletinul pe care il prezinti reprezinta o analiza histopatologica si una imunohistochimica a unei biopsii din ceea ce pare a fi un CANCER DE SAN. imunohistochimia (cifrele si literele acelea) releva cum ca in acest caz se poate folosi (ba chiar ca trebuie) hormonoterapie, desigur cel mai probabil in completarea altor tratamente, care se indica in functie de stadiul bolii, cu cine ati vorbit si ce v-a fost recomandat ?
0
13-04-2013, ora 08:54
VladMayer
Nu este medic/terapeut
VladMayer
Buna ziua!
Multumesc mult pentru raspuns! Nu am precizat, testul a fost facut sotiei mele, in varsta de 39 de ani.
Recomandarea pentru test am primit-o de la Dr. Banu (Spitalul Sf. Constantin - BV), punctia a fost facuta de catre Dna Dr. Chiorean (CJ) iar prima recomandare, venita din partea Dr. Dan Eniu (CJ) este operatie urmata de terapie (am inteles ca va fi chimioterapie, dar nu sunt convins).
Evident, inainte de o operatie, suntem in cautarea unor pareri alternative. Cum cancerului nu i se cunoaste cauza si cum tratamentele prescrise fiecarui pacient in parte difera, incercam sa gasim mai multe opinii pentru a ne putea forma o idee.
In esenta, intrebarea mea este "cat de grav este, care sunt riscurile si cat de urgenta este intervenita chirurgicala?". Deasemenea, nu am inteles daca aceasta forma de cancer este invaziva (atat carnicom ductal in situ cat si invaziv).
Este posibil ca in acest moment celulele canceroase sa se fi imprastiat si in alte zone?

Uite cum intrebarea mea simpla s-a dezvoltat in vreo 10. Imi cer scuze, insa as aprecia un raspuns din partea Dvs.
Multumesc!
0
13-04-2013, ora 11:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ti-am mai zis: "cat de grav e" tine de extensia bolii din momentul de fata. deci trebuie sa aiba facut un bilant. da, este vorba de CANCER INVAZIV; nu mai conteaza ca exista si componenta in situ. nu exista "cat de invaziv", nu sunt grade diferite de "invaziv". exista INVAZIV si IN SITU. ca atare se impune un tratament complex; daca s-a propus chirurgia, se poate presupune ca au fost excluse metastazele, dar asta presupune ca s-au facut niste investigatii pentru a se certifica acest lucru, pentru ca existenta lor este posibila. acest lucru este teoretic posibil oricand cancerul este "invaziv".
0
13-04-2013, ora 13:03
VladMayer
Nu este medic/terapeut
VladMayer
Investigatiile au fost ecofrafie, mamografie, consult (palpare) oncolog, consult (palpare) chirurg, din nou ecografie si prelevare de tesut, apoi acest examen histopatologic. Ce investigatii credeti ca ar trebui facute pentru a vedea daca sunt metastaze?

Multumesc din nou pentru amabilitate!
0
13-04-2013, ora 13:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ecografie abdominala + radiografie pulmonara (cel putin), daca nu chiar un CT de torace si abdomen. daca cele de mai sus au fost facute, ce stadiu TNM s-a pus bolii ? sau de la I la IV exprimat ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.