carcinom mamar de tip ductal invaziv slab diferentiat...

10-10-2008
ssorina
Nu este medic/terapeut
ssorina
mama mea a fost diagnosticata astazi cu carcinom mamar de tip ductal invaziv slab diferentiat (pt2, pnx, pmx, g3). va rog, daca se poate, sa-mi spuna si mie cineva ce inseamna acest G3. doctorul a spus sa faca 3-4 sedinte de chimioterapie dupa care scoaterea sanului stang.ca orice altcineva care este pus in fata unei astfel de probleme, sunt foarte speriata si nu stiu ce sa mai fac... astept un semn de la voi cat mai repede.
multumesc
3 comentarii
0
12-10-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
G semnifica gradul histopatologic de diferentiere al tumorilor, insumand scorurile care se dau unor modificari histopatologice: arhitectura tesutului tumoral, atipia celulara, nr mitozelor.G3 arata modificari mai importante ale parametrilor amintiti si are semnificatia unei agresivitati mai importante a tumorii.Dar gradul de diferentiere nu este singurul parametru de apreciere a agresivitatii tumorale ; exista mai multi indicatori de prognostic care se coreleaza.
0
13-10-2008, ora 00:00
ssorina
Nu este medic/terapeut
ssorina
multumesc pentru raspuns.problema este ca nimeni nu prea vrea sa-mi spuna cat de grav este.dl.doctor imi spune ca sunt sanse si sa asteptam sa termine chimioterapia si sa - i scoata sanul si dupa ea se vede daca sunt si celelalte glande afectate.chiar nu stiu sau nu vor sa spuna??
0
20-02-2009, ora 00:45
Pelela
Nu este medic/terapeut
Pelela
Nu. Chiar asta este realitatea. Am acelasi diagnostic. Si mie mi-a spus doctorul la fel. Daca a spus ca sunt sanse, chiar asa este. In ziua de astazi i se spune bolnavului adevarul, pentru ca s-a constatat ca numai astfel el se poate mobiliza sa lupte impotriva bolii. Multa sanatate mamei tale!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.