carcinom epitelial mioepitelial al glandei parotide

26-12-2012
carmen1967
Nu este medic/terapeut
carmen1967
Buna ziua!
Am 45 de ani si in urma cu 2 ani si jumatate am fost operata in strainatate de tumora glanda parotida, cu conservare de nerv facial.Rezultatul histopatologic a fost carcinom epitelial mioepitelial parotida dreapta cu infiltratii neurale, diagnostic T1420.Am avut paralizie de nerv facialDupa primirea rezultatului, am efectuat 25 de sedinte de radioterapie in tara.Dupa 3 luni am efectuat primul RMN, care a indicat resturi tumorale.Nu am crezut si efectuat un PET CT la Oradea la alte 3 luni distanta, concluzie:fara leziuni hipercaptante FDG de tip malign detectabile la examen PET /CT.De atunci, am mai efectuat 2 RMN-uri la Hiperdia-Elias, concluzie :examen MRI cervical normal d.p.d.v.oncologic; fara imagini de recidiva tumorala sau adenopatii loco-regionale.
Mentionez ca de la incheierea sedintelor de radioterapie nu am urmat nici un tratament, singurele medicamente utilizate fiind antioxidanti.
Nici pana astazi nu stiu ce stadializare a avut tumora si nici la ce trebuie sa ma astept.Am tot citit tot felul de statistici privind rata de supravietuire in cazul tumorilor maligne ale glandei parotide, dar daca nu stiu exact ce grad a avut...
Va rog sa-mi lamuriti aceste incertitudini, daca se poate.
Va multumesc anticipat si va doresc sarbatori fericite!
3 comentarii
0
26-12-2012, ora 17:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise reese ca a fost T1NoMo
asa ca e cazul sa va linistiti... sa mergeti periodic la control si atat.
nu mai cititi nimc pe aceasta tema si na va mai ganditi la trecut
nu ajuta la nimic... dar va tine in stare de tensiune si nu va permite sa va bucurati de prezent
dati clic pe fvaleriu...si acolo gasiti un articol despre alimentatia corecta pentru a preveni recidiva
0
26-12-2012, ora 21:33
carmen1967
Nu este medic/terapeut
carmen1967
Va multumesc mult si va urez sarbatori fericite!
0
17-06-2013, ora 23:02
carmen1967
Nu este medic/terapeut
carmen1967
Buna seara!
Ce este mai indicat:RMN-ul sau IRM 3T, tinand cont de diagnostic?
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.