carcinom ductal invaziv - interpretare

27-02-2012
Rusalinda
Nu este medic/terapeut
Rusalinda
Va scriu pentntru mama mea, cu rugamintea de a ma sfatui in legatura cu un posibil tratament pentru cancer mamar.
Mama mea are 65 de ani, are următorul rezultat histopatologic luat din ganglionii axilari stg.:
- fragmente bioptice cu o proliferare tumorala maligna de tipul carcinomului ductal invaziv grad SBR III modificat Nottingham (G formare tubi 3, G mitotic 3, 16 mitoze/10HPF fără componenta de carcinom in situ.
-Storma este de tip fibro-hialin. Reactia inflamatorie limfo-plasmocitara peritumorala este moderata.
- Necroza prezenta focal. Elastoza prezenta. Calcificarile sunt absente.
-Nu se identifica imagini de emboli tumorali intralimfatici sau intravenosi si nici infiltrare tumorala perineurala.
-Receptori hormonali:
- expresie slaba RH(0-10% celule tumorale)
- Tumora ( componenta invaziva) E=b80% int.+; P=0%
- Martori interni (glanda netumorala) E şi P absenti

- este cardiaca, are insuficienta tricuspidiana gradul III prin prolaps, insuficienta pulmonara I, Insuficienta mitrala I si hipertensiune arteriala.
Splina i-a fost scoasa acum 45 de ani, in urma unei septicemii.
La ultima ecografie ficatul, pancreasul si bila erau normale.
Ma intereseaza o interpretare, cat de grav este, daca sunt sanse de tratament. Mamei ii este foarte frica de citostatice ca nu va rezista. Poate rezista si daca este cardiaca? Dr. oncolog de la Cluj care mi-a dat rezultatul nu mi-a dat nici o informatie suplimentara cand i-am spus ca vrem sa faca chimioterapia in Alba Iulia. Mi-a spus ca fiecare medic are schema lui de tratament. Multumesc!
10 comentarii
0
28-02-2012, ora 21:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ti-am scris intr-un mesaj privat, dar cred ca e mai bine sa vorbim aici, pentru ca mi-e mai usor sa urmaresc cazul.
0
28-02-2012, ora 22:43
Rusalinda
Nu este medic/terapeut
Rusalinda
Am fost cu mama astazi la un dr.oncolog care ne-a spus ca ar fi stadiul III si destul de agresiv. Nu stie exact daca nodulul de la plaman evidentiat la RMN este o metastaza pentru ca nu are o radieografie sau tomografie anterioara cu cel putin 6 luni.
Tumoarea este situata la sanul stg. langa mamelon si are aprox. 4.3-4, 5 cm, iar masa ganglionară cuprinsa are cam 2, 5- 3 cm.
Ne-a spus ca avem doua alternative să incercam o perioada de 3 luni tratament hormonal si daca nu exista un raspuns bun sa facem chimioterapie sau sa facem direct chimioterapie.
In final a sugerat ca ar trebui totusi sa incercam tratament hormonal care este mai putin agresiv şi nu ii pune viata in pericol in cele 3 luni.
I -a prescris Letrozole tb. 1/zi ( cred ca am inteles bine) si urmeaza sa facem Dexa Scan, urmand a ne vedea dupa acest rezultat.
RaulDuke, multumesc pentru mesaj. Am inteles din acesta ca s-ar potrivi si un tratament hormonal aşa cum ne-a sfatuit si medicul la care am fost.
Mama dupa septicemia de acum 45 de ani nu a mai avut ciclu. Sper din tot sufletul sa reactioneze la acest tratament. Daca ma poti sfatui cu privire la tratament, analize sau chiar regim alimentar te rog sa imi spui. Sunt deschisa la orice sugestie care mi-ar insanatosi mama.

Daca te ajuta, iti pot scrie rezultatul de la ecografie dinainte biopsiei: Central stg. imagine inomogenă, transonica şi parenchimatoasă cu diametrul de max. 5 cm, cu portiunea parenchimatoasa inomogenă şi extrem de neregulată. Glanda mamara accesorie in stg. Axilar stg., înspre varful axilei se pun in evidenta trei limfonoduli de pîna la 1, 5 cm cu corticala ingrosata neregulat.
Multumesc pentru timpul acordat.
0
29-02-2012, ora 17:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai tratamentul am inteles ca a fost initiat. acum se va astepta raspunsul, pentru cel putin 2 luni. nu am alta recomandare de facut, iar regim alimentar... nu se indica, de nici un fel. analize veti face dupa cum va indica oncologul care a initiat tratamentul. mult noroc !
0
17-01-2013, ora 07:23
Rusalinda
Nu este medic/terapeut
Rusalinda
Am internat-o pe mama in decembrie pe motiv ca ametea si nu prea avea echilibru. La RMN s-a stabilit ca are doua metastaze cerebrale, una pe trunchiul cerebral de 2, 2 cm si una pe cerebel. La CT toracic s-au gasit multiple determinari secundare, din care cea mai mare are 3, 8 cm. Cred ca nodulul din decembrie anul trecut de 1, 6 este acum de 3, 8. Am incercat trat. cu Gamma knife, dar doctirul Fery Stoica a spus ca e riscant.
A acceptat in final chimioterapia. Face la o saptamana sindacel de 120 mg. Nu se simte rau, doar slabita si obosita. De mancat mananca bine. NU stiu ce sa cred, unii spun ca daca nu te sinti foarte rau dupa chimio nu e bine, , , , imi e si frica sa ma gandesc daca mai are rost chimioterapia.
Mama nu are nici o dureresi nu mai ameteste. Tratamentul este cu medrol o tableta la doua zile si carbamazepina 2/zi dimineata si seara.
Intrabarea mea este ca in conditiile in care mama are si probleme cardiace, ce as putea sa ii dau suplimentar pentru a rezista in continuare ca, din cate am auzit scade nr. de trombocite si leucocite.
Inca ceva, inainte cu vreo 4-5 luni la mama i s-a spart nodulul de la san si a curs un fel de puroi, uneori mai mult, alteori mi putin. Acum am i s-a inchis. Oare e bine sau nu?
Ce ma sfatuiti sa fac pentru o mai pastra in viata?
0
17-01-2013, ora 07:24
Rusalinda
Nu este medic/terapeut
Rusalinda
Am uitat sa mentionez ca i se umgla gamba si laba piciorului drept si mana stanga. Cam astea ar fi simtomele.
0
17-01-2013, ora 21:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
a facut iradiere cerebrala ? acesta e cel mai important lucru in momentul in care se descopera metastaze cerebrale. iar "sindaxel" este chimioterapie, dar nu prea are eficienta pe metastazele din creier.
0
19-01-2013, ora 07:04
Rusalinda
Nu este medic/terapeut
Rusalinda
Radioterapie cerebrala nu a facut. II este frica mamei. A facut chimioterapie probabil pentru metastazele de la plamani.
0
20-01-2013, ora 20:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in cazul in care exista metastaze cerebrale, iradierea este unul dintre putinele lucruri care pot sa o ajute cu adevarat sa se simta mai bine. faceti un consult si eventual o programare la radioterapie !
0
01-02-2013, ora 07:20
Rusalinda
Nu este medic/terapeut
Rusalinda
Din cate am inteles radioterapia este destul de riscanta, poate ajunge si la dementa si mama refuza. Acum dupa chimioterapie se simte foarte slabila, abia vorbeste si la telefon ;i are mai multe scaune noi pe zi. Ea spune ca de cate ori urineaza are si putin scaun. Nu cred ca e prea bine. Pe doctorul ei nu l-am gasit inca sa vorbesc la telefon. I-a scazut si apetitul. Ar fi gresit daca i-am face niste perfuzii sa o mai intareasca cu vitamine, fara B12 si aminoacizi? I-am luat picaturile Beres indicate tot in bolile de cancer, care contin aminoacizi si AVEMAR.
Vreau sa ne bucuram de ea cat mai mult cu putinta.
0
01-02-2013, ora 19:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu o ajuta cu nimic nicio perfuzie cu nicio vitamina sau aminoacid. ma tem ca singura varianta prin care puteti sa va mai bucurati de ea intr-o stare mai buna este radioterapia cerebrala, daca ziceti ca are metastaze cerebrale simptomatice. de asemenea, daca veti merge acolo cu un bilet de trimitere sa faceti programare, nu o sa primiti una din scurt, caci bolnavii sunt multi iar cozile... de saptamani sau luni de zile. astfel s-ar putea sa ajunga intr-o starea foarte foarte rea, in care voi sa va panicati prin jurul ei si sa incepeti sa plangeti, iar atunci in culmea disperarii s-ar putea sa ajungeti la spital cerand sa i se faca iradiere, lucru care nu se va putea asa, din senin, caci, cum v-am spus, bolnavii sunt multi si aparatele putine. iar in momentul acela, sansele sunt ca veti regreta ca nu v-ati miscat mai din timp.

cu privire la dementa... riscurile sunt oricum mai mici decat beneficiile iar sincer, dementa nu e ceva imediat si o persoana cu boala ei nu va ajunge sa sufere de complicatiile tardive ale radioterapiei, cum ar fi dementa. nu va trai atat de mult, din pacate!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •