carcinom de prostata | Forumul Medical ROmedic

carcinom de prostata

61 comentarii 1 23 ÃŽnainte ›
0
18-01-2010, ora 17:39
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
.pt dl stefan:tatal dvoastra era de varsta tatalui meu.imi pare rau de cale intimplate.dzeu sal ierte.si tata are metastaze.mam mirat cand citeam ca tatal dvoastra mai are dureri de oase.sa fie intrun ceas bun dar tata nu spune nimic acum de dureri.pana la tratam noaptea nu dormea.dar acum.e mai bine.avem un cunoscut de aceeasi varsta cu tata dar cu metastaze mai grele.sa operat si castrare, apoi citostatice si zometa pt oase.a facut iar scintigrafie si iau disparut din ele dupa 1 an de zile de tratam.nu stiu cred ca mai e si dupa cum rasp organismul la tratam.NOI NU DISPERAM.NE RUGAM SI.INAINTE..ORICUM NU MA POT GANDI MACAR CA VREODATA VOI TRECE PRIN CE ATI TRECUT.DAR E INEVITABIL.
sincere coondoleante.SI DZEU SAL AIBA IN GRIJA ACOLO UNDE ESTE.
0
19-01-2010, ora 18:02
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
PTR STEFAN :PROBABIL CA DUMNEZEU ITI DA PUTERE SA MERGI MAI DEPARTE ...DAR E ASA DE GREU MAI ALES CA AI FOST APROAPE DE TATAL TAU...DUMNEZEU SA-L IERTE SI SA AIBA GRIJA DE EL ACOLO SUS .TATAL MEU ARE CANCER DE PROSTATA CU GLEASON 9 FARA METASTAZE LA DISTANTA DAR CU INVAZIE PERINEURALA ..NU S-A OPERAT, URMAM TRAT HORMONAL CU ELIGARD SI CASODEX .EL E BINE SARACUL , NICI NU SITE ADEVARATUL DIAGNOSTIC MI-E ASA GREU NICI NU POT SA-L PRIVESC IN OCHI STIIND CA L-AM MINTIT .DAR NU POT ALTFEL ...NU AM PUTUT ATUNCI IAR ACUM NICI ATAT NU POT SA-I SPUN ADEVARUL...PSA ESTE ACUM 12 DUPA 5 LUNI DE TRATAMENT
NICI NU VREAU SA MA GANDESC LA CE VA FI IN VIITOR...ORICUM DECAND AM DESCOPERIT ACEASTA BOALA AM SENZATIA CA TRAIESC DOAR PTR EL ...CHIAR DACA AM FAMILIE , AM UN SOT AM O FETITA DE 15 ANI CARE ARE NEVOIE DE MINE ...II IUBESC MULT PE TOTI ...TATAL MEU ARE 59 DE ANI EL SI MAMA MEA MI-A CRESCUT COPILUL PANA LA 7 ANI ...AS VREA SA TRAIASCA MULT , MULT SA FIE ALATURI DE EA ...SA-I CREASCA SI EI COPIII.MA ROG LA DUMNEZEU IMI DA PUTERE ..
DUMNEZEU SA VA FIE ALATURI SI SA VA AJUTE , SA VA DEA SANATATE..
0
19-01-2010, ora 19:41
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
ptr stefan+cl.sincere coondoleante din partea mea.imi e greu sa gandesc prin ce treci.mie frica de ce ma asteapta.dar sper sa fie cat mai tarziu.dzeu sa aiba grija de tatal tau acolo unde este
0
20-01-2010, ora 17:10
florynela
Nu este medic/terapeut
florynela
de bio bran ati auzit?e costisitor dar e un supliment alimentar ff bun ce creste imunitatea organismului la boli si da rezultatele cele mai bune in toate formele de cancer din propria experienta in cancerul de prostata cu metastaze administrat de un an de zile.va multumesc.
0
20-01-2010, ora 17:18
florynela
Nu este medic/terapeut
florynela
sunt in aceeasi situatie cu voi si eu am un tata cu cancer de prostata cu metastaze osoase si eu doresc sa aflu cat mai multe informatii si cam cat timp dureaza tratamentul oncologic, noi deja il facem de un an de zile.
0
21-01-2010, ora 12:26
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
pt.Stefan+cl: condoleante...nu stiu ce alte cuvinte pot sa-ti mai spun in astfel de momente, ca nimic nu cred ca iti alina durerea. mie mi-a mai ramas doar credinta in Dumnezeu, numai o minune il poate salva pe tatal meu. multa sanatate
0
21-01-2010, ora 16:03
florynela
Nu este medic/terapeut
florynela
pt. stefan condoleante si sa stii ca si eu ma tem de acelasi lucru.trebuie sa luptam si sa incercam sa fim puternici sa i ajutam in continoare pe cei din jurul nostru care au nevoie de noi.
0
27-01-2010, ora 15:49
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Pt Florynela, Buna, am citit f multe despre Biobran si m-ar tenta. Ai fost la medic pt schema de tratament sau i-l administrezi "dupa ureche" ? Dak ai fost la medic m-ar interesa si pe mine schema de trat. A inceput tatal tau tratamentul cu spanz ? In ce consta acest tratament / Scuze ca ti-am pus atatea intrebari dar cand ajungi sa te confrunti cu asemenea boala. ! Sanatate multa tatalui tau ! Apropos ce varsta are ? Eu n-am dekt...49 !


!
0
27-01-2010, ora 15:59
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
PT TOTI ! Azi am auzit de la o persoana a carui sot a suferit de cancer de prostata avansay, cu metastaze, k s-a tratat cu OSANZA de BURSUC si s-a vindecat (s-a jurat) ! Stie sau a auzit cinava ?
0
27-01-2010, ora 21:56
florynela
Nu este medic/terapeut
florynela
buna eugen.eu ii dau tatalui meu tratamentul bio bran de un an de zile, crescand imunitatea f f mult l am salvat de la moarte.pierduse f mult in greutate nu stiam nici diagnosticul dar acum cu tratament oncologic si cu bio bran multumim domnului ca suntem bine nu stiu prea multe despre tratamentul cu spanz dar despre bio bran ti l recomand din toata inima cu toate ca el costa ff mult, primele doua lunu se ia doua plicuri dupa aceaa doza de intretinere cate un plic.merita.
0
07-05-2010, ora 12:12
juji
Nu este medic/terapeut
juji
Draga Ananicoleta, am urmarit cu interes evolutia bolii tatalui tau si seamana foarte mult cu al sotului meu.Sotul meu are 63 ani si acum3 luni si-a facut analize si printre ele si-a facut si PSA si a avut 58.Imediat ne-am dus la urolog si la diagnosticat cu adenocarcirom de prostata inoperabil.I sa facut biopsie si i-au dat doua rezultate ;scor Gleason 2+3=5 siT3b.I sa dat tratament cu Casodex o tableta pe zi si o injectie cu Zoladex, o data pe luna.Acum dupa 3 luni de tratament am repetat analizele si ia iesi PSA 0, 85.Luni mergem cu rezultatul la urolog sa vedem in continuare ce tratament urmam.Mentionez ca nu are nici un simtom de boala.Daca nu faceam analizele nu stiam nici acum.Ma ingrijoreaza faptul ca ai zis ca a facut raze.La cit timp de la aflarea bolii?Si mai ceva.La cit timp a facut scintigrafia osoasa.Si unde?Am auzit ca se face la Seged.Noi sintem din Arad si ar fii mai aproape.La cit timp de la descoperirea bolii a inceput sa aiba dureri in oase?
0
07-05-2010, ora 15:10
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
Ptr.juji: o sa incerc sa va raspund la toate intrebarile. tratamentul acesta l-a urmat si tatal meu si intr-adevar PSA-ul scade considerabil, dar asta pana cand se obisnuieste organismul cu tratamentul. la tata s-a intamplat dupa 2 ani, adica anul asta si i s-a dat alt tratament: eligard in loc de zoladex si bondronat, parca, in loc de zometa.PSA-ul tatalui meu a crescut la 257.Razele sa nu va ingrijoreze deloc, tatalui meu i-au facut foarte bine.durerile de oase le-a avut inainte de a afla ca are cancer, dar toti doctorii au zis ca sunt de la artroza, coxatroza, etc..., dar nu a fost asa.razele si scintigrafia osoasa le-a facut la 2-3 sapt dupa aflarea bolii; razele la Galati, iar scintigrafia la Constanta, noi suntem din Braila.a facut si citostatice, Taxotere si degeaba, PSA-ul este tot mare, dar durerile de oase nu mai sunt. de curand a fost la Viena, la clinica aia particulara despre care se tot vb la TV si a repetat toate analizele si diagnosticul este acelasi. boala a stagnat si asta e un lucru bun. doctorii de acolo ne-au asigurat ca atata timp cat celelate organe sunt sanatoase, celulele canceroase nu ataca, ele se duc de obicei la un organ mai putin sanatos si sunt de parere ca pana nu "mananca" toate oasele nu se muta metastazele.tata a avut niste coaste rupte, despre care nu a stiut si acolo s-a dus celula canceroasa, dar cu tratament se pare ca oasele arata mai bine decat acum 2 ani. au mai zis ca tratamentele care ii sunt aplicate, sunt cele mai bune, in afara de Taxotere, despre care au zis ca este un citostatic ucigator si cel mai puternic, dar deja el le-a terminat. i-au spus si chiar au insistat, sa nu accepte nici un fel de operatie, nici castrare si nici scoaterea prostatei. poate aceste informatii va sunt de folos pe viitor. si el si noi suntem optimisti si cu ajutorul lui D-zeu va fi bine atata timp cat boala stagneaza. multa sanatate
0
10-05-2010, ora 22:35
juji
Nu este medic/terapeut
juji
Draga Ananicoleta, multumesc ca mi-ai raspuns asa de repede.Azi am fost cu rezultatul sotului meu la urolog si desi acum 3 luni a spus ca e inoperabil acum la programat la operatie laparoscopica.A zis ca in urma tratamentului cu Zoladex si Casodex s-a restrins si acuma se poate opera
Nici nu stim ce sa facem.Inainte eram disperati ca nu-l opereaza iar acuma mi-e frica sa nu facem mai rau.Doctorul a spus sa avem incredere in el ca va fii bine.Daca refuzam operatia si--i va fii rau voi avea remuscari ca nu l-am ascultat.D-zeu stie cum e mai bine.Nici la scintigrafie nu l-a trimis a zis ca e prea devreme.
0
20-05-2010, ora 12:35
juji
Nu este medic/terapeut
juji
Am fost la spital si i sa facut rezectie TUR-IS.A stat internat 2 zile si acum se simte f.bine.Urineaza normal si trebuie sa mearga la control peste o luna.Poate sa-mi spuna cineva ce va urma dupa aceasta interventie, va inaina cancerul?
0
08-06-2010, ora 19:32
juji
Nu este medic/terapeut
juji
A venit rezultatul histopatologicsi scrie asa;Pe fragmentelerezectate apare aspectul unei hiperplazii benigne de prostata cu PIN de grad inalt si 3 focare de adenocarcinom prostatic paton Gleason2, 2 scor Gleason4.Pat de rezectie cu plaje de adenocarcinom prostatic.Sper ca am scris corect.Treaba e ca doctorul nu a explicat nimic nici ca e bine nici ca e rau
.Nu ia mai dat nimic tratament decit sa ia ulei de in comestibil ulei de susan si lapte de soia si sa vib
a la control peste 3 luni.I-am spus ca urineaza cu putin singe si a zis ca va trece cu timpul.A...si a mai zis ca mai are in urma rezectiei 4 gr de prostata.V-as ruga daca stie cineva sa ma lamureasca ce inseamna rezultatul asta.Multumesc si astept cu nerabdare.
0
15-07-2010, ora 19:57
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
pt juji.puteti fol ceai de pufulita cu flori mici.este foarte eficient.sa nu mai faca efort fizic
0
19-09-2010, ora 15:43
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
pt stefan+cl. : stiu ca este dureros sa mai deschid subiectul vis-a- vis de tatal tau si-mi cer scuze daca deranjez, dar as vrea sa te intreb ceva. cand tatal tau a fost internat pt acea anemie severa de care povesteai i s-au facut cumva injectii sau i-au bagat sange ca sa-i creasca hemoglobina? te intreb pt ca tatal meu este acum in aceeasi situatie si i s-au facut toate astea si e normal sa ma gandesc la ce e mai rau, mai ales dupa ce s-a intamplat cu tatal tau.
inca o data, scuze...si merci anticipat
0
19-09-2010, ora 19:42
stefan+cl.
Nu este medic/terapeut
stefan+cl.
Da, a primit vitamine si calmante, iar cand i s-a administrat o perfuzie cu sange, corpul nu a suportat si a fost transportat la reanimare. Asta s-a intamplat cu aproape doua luni inainte sa moara. A fost externat pe 20 noiembrie si a decedat pe 7 ianuarie anul urmator. Nu vreau sa te dezamagesc, dar nici sa-ti dau sperante desarte. Depinde de fiecare organism cat rezista. In locul tau, mi-as petrece cat mai mult timp cu el. Sa dea Dumnezeu sa fie bine! Toate cele bune si curaj in continuare!
0
05-12-2010, ora 19:21
tania_stefana
Nu este medic/terapeut
tania_stefana
Buna seara,
Dupa un an de zile cu Flutasin si injectii cu Zoladex tatal meu are PSA 0, 27NG/ML.Acum un an de zile cand i s-a facut biopsia scorul Gleason era8(4+4). Stie cineva daca trebuie repetata biopsia la un an de zile?
Va multumesc si astept raspuns
0
06-12-2010, ora 19:57
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
buna Tania, din cate stiu eu nu este voie sa faca alta biopsie.tatalui meu i s-a facut biopsia in 2008 si anul asta cand a fost la Viena credea ca o sa i se faca iar, dar cei de acolo i-au zis sa vina cu cea care i-a fost recoltata si lucrata in 2008 si tot pe ea au lucrat si ei si a iesit la fel. cred ca nu este prea indicat sa tot umbli acolo, ca poate zgandarind mereu se poate intampla altceva, adica se poate imprastie.asta stiu si asta iti spun.
0
07-12-2010, ora 11:26
tania_stefana
Nu este medic/terapeut
tania_stefana
Buna AnaNicoleta si La multi ani !pentru ziua de ieri.
Iti multumesc pentru raspuns.
Tania
0
09-12-2010, ora 17:37
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
tatal meu a decedat pe 23.10.programul cu clinica fundeni sa incheiat in luna mai deoarece nu imi mai spuneau rezultatele analizelor.ma minteau ca nu au coli ca nu merge netul etc.am luat un psa in particular si a iesit 72.atunci miam dat seama de ce numi mai spuneau rezultatele.lam operat in ultima instanta la testicule dar nu sa mai putut face nimic.a mai trait inca 5 luni.apoi.dzeu nu a mai vrut sa fie printre noi.a ajuns din 90 si ceva de kg la 45.am incercat orice inclusiv cu noni tahitian cu mierea lui tatoiu cu orice.nimic.a fost un cancer foarte violent.intr un an si 4 luni la curatat.din cunostiintele mele este un caz cam unicat.cunosc multe persoane care desi sunt in T4 traiesc de ani buni si sunt destul de bine.nu trebuie disperat.incercati totul si cu ajutorul celui de sus va fi bine.
PT ANANICOLETA.da tatalui i sa administrat f mult sange in ultimele 3 luni.ca sa-i creasca hemoglobina.dar nu sa mai putut nimic.ma rog ca tatal tau sa fie mult mai bine si sa fim uniti TOTI PE ACEST SITEi la bine si RAR LA RAU.
0
10-12-2010, ora 12:47
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
pt tavyy: condoleante, ce pot sa-ti spun. imi pare rau pt cele intamplate, stiu cat ai luptat pt tatal tau, de fapt toti am facut asta. tatalui meu ii baga in continuare sange. e din ce in ce mai slabit si refuz sa ma gandesc ca asta poate insemna inceput de sfarsit. el deja a renuntat sa mai lupte, nu mai poate, asa ne spune mereu.
pt cei interesati, ne-a spus cineva de o apa cu continut redus de deuteriu, care ar distruge celulele canceroase si se fabrica la Valcea. tata a inceput sa bea apa asta si asteptam sa vedem reultatele. intr-adevar tb incercat absolut tot ce se poate.
0
10-12-2010, ora 16:36
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
multumesc ana.nu cedati.eu am primit comanda de la noni miercurea si sambata sa intamplat necazul.deci oricum nu credeam ca voi pati asta.am crezut pana la ultima suflare.PT. TOTI.NU CEDATI INDIFERENT CE DE AUZITI SAU VEDETI.NU GASESTI 2 ADKP IDENTICE.SANSELE SUNT FFF MARI DE REUSITA.NOI LAM GASIT PREA PREA TARZIU.FITI TARI SI SARBATORI CAT MAI MULTE SI MAI FERICITE TUTUROR
0
18-12-2010, ora 11:09
cngtup
Nu este medic/terapeut
cngtup
Buna ziua! Citesc de mai mult de jumatate de an mesajele voastre si abia acum imi fac curaj sa va scriu si sa va povestesc si eu problema mea: tatal meu (64 ani) a fost diagnosticat cu adenocarcinom prostatic (ADKP -p), scor Gleason 7 (4+3), st pT3b, pN1 si i se practica prostatectomie radicala retropubica in data de 08.07.2010 in Institutul Clinic Fundeni - Bucuresti.
Evolutia este favorabila 2 luni de la aceasta interventie chirurgicala, iar in luna septembrie a acestui an revine in acelasi spital cu retentie completa de urina. Aceasta retentie completa de urina se repeta atat in luna octombrie, cat si in luna noiembrie, el nemaiputand sta fara sonda urinara si avand aceste blocaje atat de frecvent. Nu are dureri de oase, nu are tratament oncologic, PSA avand valori minime dupa aceasta operatie, insa aceste blocaje urinare (probabil se infunda canalul urinar ) ne sperie si chiar nu ni le explicam (doctorul curant spunea ceva de fibroza, stenoza...).
Stie cineva care ar fi cauza. exista remediu sau va fi purtator permanent de sonda?
0
19-12-2010, ora 20:51
juji
Nu este medic/terapeut
juji
Pt Tavyy; sincere condoleante, sa va deie Dumnezeu tarie sa puteti trece peste aceasta durere mare.
0
21-12-2010, ora 19:17
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
multumesc mult juji.
0
21-12-2010, ora 19:32
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
PT.cngtup
ADKP INSEAMNA CANCER DE PROSTATA.NU TREBUIE SA VA SPERIATI.TRATAT LA TIMP ESTE CEL MAI USOR CANCER.tatal meu a fost desc f tarziu.a fost un om solid si nu a simtit boala.dar cunosc foarte multe cazuri de adkp cu scor gleason 4+4 si t4 care au evoluat f lent si au trait mult si bine.
sa aveti grija cu alcoolul, stresul, supararea si EFORTUL FIZIC.la voi cred ca ii va face histeroctomie (castrare)
care ar fi foarte indicata cat mai repede.dar ascultati dr si nu va bazati pe BABESTI.
la multi ani tuturor
0
05-03-2011, ora 21:55
vladutz2011
Nu este medic/terapeut
vladutz2011
buna ziua tuturor, am citit mesajele de pe forum, va doresc la toti sa va insanatositi si sa nu pierdeti speranta in dumnezeu.Tatal meu tot este diagnosticat cu adenom de prostata, ia dat tratament si a scazut in marime prostata, a facut o pauza de 3 luni dupa asta, a facut din nou analize si ia gasit stafilococ se lecuieste??e posibil sa ajunga la operatie sau cu ajutorul tratamentului v-a evita operatia??dar in cazul in care face operatia cat timp traieste dupa aceea ????
0
09-03-2011, ora 13:48
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
...pe 4 martie.dupa 3 ani, lupta tatalui meu cu boala s-a sfarsit. s-a stins sub ochii nostri. este groaznic.imaginea asta o sa ma urmareasca tot restul vietii. am sperat intr-o minune pana in ultima clipa, dar a cedat inima.
multa sanatate si sunt alaturi de voi toti.
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 1 23 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Simptome frecvente în cancerul de prostată - când mergem la medic?
  • Beneficiile practicării yoga pentru sănătatea prostatei
  •