carcinom de prostata | Forumul Medical ROmedic

carcinom de prostata

17-04-2007
anan
Nu este medic/terapeut
anan
Tatal meu are 70 de ani si acum 3 ani a facut o operatie laparoscopica de prostata.
Recent a facut un control la urologie si la tuseu rectal s-a descoperit un chist. I s-a recomandat biopsie si rezultatul a fost cancer. S-a recomandat operatie.
Rugamintea mea este sa ma ajutati sa inteleg analiza respectiva si diagnosticul care a fost pus.
Pe buletinul de analiza scrie:

Dgn. clinic-ADKP
Piesa trimisa-punctie
Ex. solicitat-ex.h.p.
Trimis de urologie
Rezultatul:
Structura microscopica de carcinom de prostata, scor Gleason 8 (4+4)


Ce inseamna diagnostic clinic ADKP?
Scorul Gleason poate arata stadiul in care se afla cancerul??
Astept lamuririle dumneavoastra.
Va multumesc!
61 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›
0
01-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
In afara de lamurirea unor temeni medicali te intereseaza cumva si insanatosirea tatalui tau ?
0
01-06-2007, ora 00:00
anan
Nu este medic/terapeut
anan
Nu vad rostul unui asemenea comentariu!
Tocmai pt ca ma intereseaza insanatosirea lui si vreu sa-l ajut am pus aceste intrebari.
Dar pt. a-l ajuta trebuie mai intii sa inteleg exact diagnosticul pus si implicatiile lui.

Oricum, intre timp tata s-a operat, a inceput tratamentul medicamentos precum si unul naturist care sa-i sustina ficatul si sa-i ajute imunitatea.
Pina acum este bine. Speram sa fie bine in continuare.

Multumesc pt. interes!
0
01-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Stiam de rezultate foarte bune la adenom de prostata cu anume suplimenti alimentari la barbati in virsta. Sau de folosirea unor preparate pe baza de insecte facute de dr.M. Ciuhrii.
Sa va fie bine in continuare si sa fiti sanatosi !
0
03-08-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
ADKP inseamna adenocarcinom de prostata si nicidecum adenom de prostata cum a inteles dl. Dan V., intre ele fiind o mare diferenta. Buletinul este de fapt rezultatul examenului histopatologic al punctiei prostatice efectuate de tatal dvs.
Scorul Gleason se stabileste dupa structura microscopica si are valori intre 2-10. Se considera ca ar putea da relatii referitoare la prognostic (cu cat e mai mare prognosticul e mai rezervat).
Este bine ca s-a efectuat operatia si ca urmeaza tratamentul si tot ce conteaza este sa fiti optimisti si sa faceti analize periodic (PSA si ce va mai recomanda medicul).
Multa sanatate ii doresc tatalui dvs si sa speram ca nu mai intervin persoane neavizate.
0
06-08-2007, ora 00:00
anan
Nu este medic/terapeut
anan
Va multumesc pt. raspuns.
Au trecut 3 luni si jumatate de la operatie si de la inceperea tratamentului.
Pina acum tata se simte foarte bine, s-a recuperat repede dupa operatie si este la fel de activ ca si inainte.
Speram din toata inima ca boala sa stagneze sau, cel putin, asa cum ne-a spus medicul lui, boala sa inainteze atit de lent incit sa moara de batrinete inainte ca boala sa-si arate coltii!
0
07-12-2007, ora 00:00
stefan+cl.
Nu este medic/terapeut
stefan+cl.
Cumse mai simte tatal dvs.? Sunt in aceeiasi situatie, tatal meu a fost operat de curand, avand asemanator rezultatul puntiei: adenocarcinom slab diferentiat scor geason 4+4=8
0
09-01-2009, ora 18:22
ceornea tuca
Nu este medic/terapeut
ceornea tuca
va inteleg durerea tuturor celor care treceti prin aceeasi situatie ca si mine.Sotul meu, in varsta de 53 ani, a fost diagnosticat cu ADKP iar rezultatul biopsiei este urmatorul:
-adenocarrcinom prostatic slab diferentiat (grad lV Mastofi ???)
-scor Gleason 4=5=9
-se constata si aspecte de invazie perineurala.
Din discutia cu medicul am inteles ca este destul de grav.
Intrebarea mea este -ce sta in puterile mele sa fac pt a-l ajuta, si cand spun asta ma gandesc la absolut orice fel de tratament.Va multumesc si va doresc tuturor multa, multa sanatate.
0
10-01-2009, ora 19:20
anan
Nu este medic/terapeut
anan
A trecut 1an si jumatate de la operatia tatei, pina acum totul este bine, se simte excelent. Nu a mai avut deloc probleme si nu mai face nici un tratament. In schimb isi face periodic analiza PSA. (la 3 luni). pina acum totul este bine.
Am avut mari emotii in perioada operatiei pt ca tata are si probleme destul de mari cu inima.
sper ca totul sa se rezolve cu bine si pentru dumneavoastra! Multa sanatate!
0
11-01-2009, ora 20:54
stefan+cl.
Nu este medic/terapeut
stefan+cl.
Si tata a trecut deja prin 3 operatii pana acum si la fiecare trei luni face analiza PSA, care a iesit bine deocamdata. Bineinteles ca urmeaza si un tratament la oncologie, constand in 3 pastile zilnic de flutasin. Se simte bine in general, iar noi speram sa moara de batranete. Mai acuza dureri osoase, dar banuiesc ca sunt din cauza medicamentelor. Speram sa fie totul bine si va doresc multa sanatate si dumneavoastra.Multa rabdare si optimism si nu renuntati la tratamentul medicamentos.
0
05-03-2009, ora 09:05
elisabeth
Nu este medic/terapeut
elisabeth
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati: tatal meu in urma biopsiei a fost diagnosticat cu ADENOCARCINOM AL PROSTATEI CU ARII DE GRADUL 2 SI 3 (SCOR 5). Pe analizele lui mai scrie : CT2a; Nx ;Mx; G2.Indicatie de prostectomie radicala. Nu stiu sa interpretez aceste analize. Tot ce stiu este ca doctorul ne-a spus este ca are cancer, ca trebuie operat si ca i se va scoate prostata iar in urma acestui lucru i se va pune sonda (sonda pe care o va purta toata viata), ca va sta in spital o luna de zile timp in care i se vor face analize si operatia.
Tatal meu are 59 de ani si are diabet de aproximativ 20 de ani.Nu face face insulina ia doar pastile (pentru dibet) pe care i le da medicul lui.
Imi poate da cineva mai multe relatii? Nu sunt interesata sa fiu linistita ma intereseaza sa stiu care esre situatia reala si la ce sa ne asteptam pe viitor. Tata "este cu moralul la pamant" asa ca incerc sa gasesc o metoda sa-l mai linistesc dar pentru acest lucru trebuie sa stiu eu mai intai starea reala.
In urma datelor pe care le-am scris imi poate da cineva mai multe informatii?
Multumesc mult pentru ajutor.
0
03-04-2009, ora 19:28
ary_creatza
Nu este medic/terapeut
ary_creatza
Buna ziua,
Mama mea in varsta de 57 de ani a facut un chiuretaj biopsic, iar rezultatul histopatologic a fost:hematii, mucus si rest glandular cu pseudostratificari.Fragment polipoid cu atrofie chistica, alaturat fragment fibroconjunctiv cu hiperplazie adenomatoasa agravata posibil ADK in situ.NL-leziune suspecta.
Spuneti-mi va rog in ce stadiu se afla daca este cancer si ce trebuie facut in acest caz?
Va multumesc!
0
14-04-2009, ora 19:30
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
Buna seara! Tatal meu are 59 de ani si pe 23 aprilie face un an de cand a fost diagnosticat cu cancer la prostata cu metastaze osoase. Si el a fost cu moralul la pamant, dar in timp, si-a revenit. I s-a facut biopsie la prostata, tot anul trecut si diagnosticul a fost "adenocarcinom de prostata", scor Gleason 5(3+2), moderat diferentiat.De atunci, face un tratament medicamentos, de ultima generatie, asa spun doctorii, ideea este ca se simte bine, dar...ma intreb, cum este posibil, la acest scor Gleason 5 sa dea deja metastaze osoase? Din toate analizele, rezulta ca deja e in ultimul stadiu boala, chiar daca el este bine si se poarta ca un om normal, arata ca un om normal, doar ca mai are dureri la oase din cand in cand.Sa ma gandesc deja ca nu mai are mult de trait? Asta m-ar interesa, un raspuns sincer, chiar daca este dureros.
Va multumesc si le doresc tuturor parintilor vostri multa sanatate.
0
15-04-2009, ora 15:51
stefan+cl.
Nu este medic/terapeut
stefan+cl.
Si la tata a trecut un an si ceva de la operatie si acum are metastaze osoase. Nu stiu ce tratament urmeaza tatal dvs. insa tata are dureri cumplite de oase. Eu nu ma gandesc ca nu mai are mult de trait, pentru ca daca nu apar complicatii poate sa o duca mult si bine.Am intalnit un domn care avea aceiasi boala ca tata, fusese operat de 12 ani si se simtea bine. Sa speram ca vor disparea durerile osoase, a efectuat si 5 sedinte de radioterapie cu cobalt acum 3 saptamani. Tata are scor gleason 4+4=8, iar ultimul PSA se ridicase la 22, 28.
0
15-04-2009, ora 18:51
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
Pai tata nu a fost operat, tocmai din motivul, ca la randul lui, a cunoscut si alte persoane cu aceeasi problema, dar operati si degeaba, boala a recidivat dupa 1 an si chiar de curand a fost o emisiune cu cancer de prostata si au zis ca operatia sau un tratament corespunzator sunt exact la fel. Multi au impresia ca daca se opereaza, treaba este buna, dar nu-i chiar asa. Dupa parerea multora, tratamentul tine boala sub control cel mai bine. Tatal meu face 2 injectii pe luna, una in burta si este pt prostata (Zoladex) si una in oase, pt intarire(Zometa) si intr-adevar, aceasta injectie in oase ii da dureri groaznice, dar este un efect advers al ei, pe care il va avea toata viata si va tb sa se obisnuiasca cu asta. O perioada, PSA-ul a fost bun, dar a crescut iarasi, la 40, dupa 6 luni si i-a marit doza de medicamente, altul (Casodex), tot pt prostata si sa speram ca totul va fi bine.Dar cred ca stii ca PSA-ul creste si din alte motive.
Sunt de acord cu tine, ca daca nu apar complicatii, poate trai multi ani, am mai auzit si de persoane, cu acelasi tratament de 10 ani si traiesc si acum.Ideea este si ma rog in fiecare zi pt asta, ca metastazele sa nu se duca si in alte parti.Tb tinut totul sub control si sunt convinsa ca va fi bine. Eu sunt optimista si ar tb ca toti sa fim optimisti, mai ales tatii nostri.Tatal meu este, lupta cu boala, in paralel mai face si ceva tratamente naturiste si, mai nou, vrea sa incerce o cura cu spanz.Cand o sa am mai multe informatii, le voi pune pe forum.
Capul sus, totul va fi bine si va doresc multa sanatate si un "Paste Fericit!"
0
17-04-2009, ora 09:47
elisabeth
Nu este medic/terapeut
elisabeth
Nu pricepun lucru: tatal meu a fost operat de cancer la prostata acum o saptamana.I-a fost extirpata toata prostata.Doctorul spune ca nu a apucat sa se intinda si la celelalte organe si ca asta este un lucru bun.Vreti sa spuneti ca exista totusi posibilitatea sa faca metastaza ?
0
17-04-2009, ora 20:23
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
Elisabeth, doamne fereste, eu nu sunt doctor sa spun ca o sa faca metastaze, dar scriu si eu ce mai aud de la unii, de la altii; partea proasta este ca am auzit numai ce-am scris mai sus.Poate chiar tatal tau a fost in faza incipienta si aici lucrurile stau altfel.Spun doar ca exista si posibilitatea asta, uita-te mai sus la ce a scris Stefan, exact deasupra mea.Acum am inteles ca a aparut ceva foarte bun, inghetarea prostatei cu azot si este recomandata la cei in faza incipienta.Si eu sunt disperata, crede-ma, ma documentez de un an despre boala asta.Am stat de vorba si cu alti doctori, dar parerile sunt impartite.Nu stiu pe cine sa cred. Faptul ca impartim toti aceeasi suferinta si putem sa vb despre asta, pt mine inseamna enorm.Mi-ar trebui pagini intregi sa scriu tot ce stiu de aceasta boala.
Trebuie sa avem incredere si totul va fi bine.
0
17-04-2009, ora 21:49
elisabeth
Nu este medic/terapeut
elisabeth
Am auzit si eu varianta cu inghetare si din cate am citit este foarte buna. Cand spun buna ma refer la faptul ca pacientul nu mai sta in spital o luna de zile (asa cum sta la o operatie normala) ci pleaca acasa chiar si in aceeasi zi in care i s-a realizat interventia.In ceea ce priveste revenirea dupa interventie este mult mai usoara deoarece nu este necesar sa stea la pat.Partea proasta in legatura cu aceasta interventie este pretul : in jur de 6000 euro. La salariile din ziua de astazi nu-ti permiti sa dai iar in cazul unui imprumut in banca nu cred sa ai succes mai ales cu noile reglementari. Si chiar asa sa fie, sa zicem ca reusesc sa platesc o astfel de interventie este garantat ca scapa de cancer?
0
12-06-2009, ora 23:24
cod
Nu este medic/terapeut
cod
Tatal meu a fost operat de curand de cancer de prostata, avand PSA 6, 9 fiind diagnosticat cu carcinom slab diferentiat. I s-a efectuat o operatie TURP precum si castrare, am inteles ulterior ca TURP nu este recomandat pentru cancer de prostata. Ce sanse are?
0
26-06-2009, ora 00:44
koba
Nu este medic/terapeut
koba
Buna. Tatal meu a fost diagnosticat cu adenocarcinom de prostata acum un an si jumate si a primit tratament hormonal dar nivelul PSA a crescut in ultimele doua luni. Acum la reevaluare in fisa de externare este scris: prostata de mici dimensiuni fara adenopatii iliace sau lateroaortice determinari secundare osoase. Se recomanda tratament adjuvant chimioterapic. Puteti sa-mi spuneti ce inseamna acest lucru Este vorba de metastaze
0
06-10-2009, ora 09:02
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
tatal meu (60 ani) a fost diagnosticat cu adenocarcinom de prostata, PSA 37, scor Gleason 8 (4+4) si metastaze osoase.
I sa propus tratamentul cu DEGARELIX..CE IMI PUTETI SPUNE DESPRE ACEST MEDICAMENT?
ERA MAI EFICACE CASTRAREA?
pentru tratamente naturiste cemi recomandati?MULTUMESC ANTICIPAT.
0
06-10-2009, ora 14:17
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
si tatalui meu i s-a propus castrarea si chimioterapia, dar deocamdata a refuzat-o. din ceea ce citesc mai sus, se pare ca tatal meu are PSA-ul cel mai mare: 100, in rest prostata are dimensiunile normale. iar de metastaze, ce sa zic...tata face zometa, pt oase si scintigrafia osoasa i-a iesit mult mai bine ca anul trecut; inseamna ca si-a facut efectul asupra oaselor, ceea ce e bine. ca tratament naturist, doar ce a inceput sa ia: pt prostata, medicamente din palmier pitic si bea ceai de pufulita in fiecare seara; complex de omega 3 plus Ca si Mg, pt oase si mai are un ceai antitumoral din 19 plante luat pe comanda si ceai verde. o gramada de ceaiuri, de altfel. nu stiu exact ce-i face bine din toate astea, dar oricum nu conteaza, important este ca se simte bine. si face multa miscare.
multa sanatate!
0
15-10-2009, ora 08:03
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
pt ananicoleta.nr. meu de mobil -*.va rog mult dati un sms si am sa va sun eu.
au trecut 5 sapt pana cand tatal meu a fost acceptat in programul cu medicam degarelix.
intre timp psa a sarit de la 37 la 1100.are dureri de oase dar in general se simte slabit si nu are putere.
fol ceaiurile de mai sus.ceaiul antitumoral de unde pot sal procur.?ana te rog




(*modificat de administrator)
0
19-10-2009, ora 13:56
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
scuze tavyy, dar am ceva probleme de sanatate si am vazut tarziu msg. sa intri pe site si gasesti acolo tot despre acele ceaiuri si cauti la tratament naturist pt tumori maligne. ceaiul are 13 plante, nu 19,
multa sanatate.
0
09-01-2010, ora 01:03
bitzu0611
Nu este medic/terapeut
bitzu0611
Buna tuturor! Sunt in aceasi barca cu dvs. Tatal meu 76 ani este suspect de cancer prostatic, PSA 30, luni primim resultatele biopsiei. Am sunat la spital dar asistenta care ne-a rugat sa sunam, a refusat sa ne spuna resultatul biopsiei...Am cautat sa ma informez cat mai in amanunt de aceasta boala si sansele de supravietuire, evolutia sa etc. Am gasit cateva filmulete pe youtube foarte informative. Am sa le postez aici pentru cei care sunt in cautare de info, sunt in engleza...

As dori sa intreb ce sanse de supravietuire sunt in cazul unui cancer prostatic metastazic sau invazie perineurala (cazurile in care nu este operabil). Si as mai vrea sa stiu pentru cei care au urmat si tratamentul radiologic, care sunt efectele rele, cum se simt persoanele dupa aceste radiatii. Mi-e teama sa-l supun pe tata la radiatii, sunt foarte puternice si distrug foarte mult in jur, pe langa partile afectate...slabeste foarte mult sistemul imunitar. Mama mea a murit de cancer pulmonar acum 5 ani, a urmat tot ce se putea urma la vremea respectiva...si CIT si Rad...naturist...dar nu a avut mari sanse, am descoperit tarziu cancerul :(...sunt disperata sa ma gandesc ca il pot pierde si pe tata in acelasi mod, sufleteste este inuman sa treci de 2 ori prin aceasi durere.
L-am pus pe tata sa urmeze un regim vegetarian strict, se numeste macrobiotic, unde se manaca numai anumite alimente, fara nici un fel de proteina animala, doar proteine vegetale. Poate ati auzit de regimul Oshawa. Tata l-a inceput imediat ce am aflat ca e suspect de cancer. Laptele de soia ajuta mult in combaterea cancerului prostatic. Bea 1 litru de ceai de pufulitza cu ghipe pe zi si 1L de ceai verde dimineata. De cand merge pe acest sistem, se simte mult mai bine, urineaza bine, dar luni se va afla ce este cu adevarat acolo.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat in legatura cu intrebarile mele. Mi-e frica doctorul nu ne va spune adevarul luni. Spre deosebire de dvs, tata e constient ca posibilitatea de cancer este mare, plus ca m-a rugat mult sa ii spun adevarul...

Am uitat sa postez linkurile:
Prostate Cancer - Your Treatment Options part 1
http://www.youtube.com/watch?v=Orp8l7wh-lAfeature=related

Prostate Cancer - Your Treatment Options part 2:
http://www.youtube.com/watch?v=ItqQ4BFl05sfeature=related
0
09-01-2010, ora 19:04
tavyy
Nu este medic/terapeut
tavyy
tatal meu a inceput tratamentul cu zoladex de 2 luni.avea PSA 37 APOI IN 6 SAPTAM ia sarit la 1200.dupa prima luna de tratament PSA a ajuns la 65 apoi dupa luna a 2 a ajuns la 29.
bea foarte mult ceai de pufulita si de coada calului, mananca sfecla rosie la greu si morcovi.nu bea nu mananca carne de porc si grasimi.peste mult, vita pe gratar si pui.tot raul spre bine cred.Avand si metastaze osoase dupa tratam cu zoladex durerile de oase iau disparut aproape in totalitate.Pana sa inceapa tratam nu dormea noaptea de dureri.SA NU DISPERAM.FIECARE ARE ALATURI PE DUMNEZEU.
0
11-01-2010, ora 10:22
ananicoleta
Nu este medic/terapeut
ananicoleta
pe tatal meu razele l-au ajutat foarte mult. cat timp le-a facut, cateva serii chiar, a fost mai slabit dar dupa aceea s-a simtit foarte bine, deci nu e nici o problema daca le face. a inceput sa faca citostatice, taxotere, din cauza PSA-ului, care de 6 luni este 100 si in rest toate analizele sunt bune. intr-adevar cu zoladex scade PSA-ul foarte repede, dar dupa ce se obisnuieste organismul cu tratamentul incepe sa creasca iarasi. durerile de oase au incetat o perioada, dar au aparut din nou, cu toate ca scintigrafia osoasa este mult mai buna. nu stiu care sunt cauzele, dar poate nu la toata lumea se manifesta la fel. se pare totusi ca palmierul pitic a mentinut PSA-ul timp de 6 luni la 100. e mare valoarea, dar incercati si cu asta, daca tot a scazut PSA-ul la 29, poate ajuta. in toata perioada asta, de aproape 2 ani de cand am aflat ca are cancer, au fost zile bune, dar si zile proaste, dar important este ca e langa noi si sper sa fie mult timp de acum inainte. trebuie sa li se dea a doua sansa. sanatate multa.
0
17-01-2010, ora 12:02
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Buna, am avut acelasi diagnostic ca al tatalui ta, cu acelasi scr :4+4=8.Orice chirurg stie ca bolnavii in acest stadiu si cu acest scor sant
INOPERABILI. In aceste cazuri se administreaza trat hormonal, combinat cu radio terapia(30-33) sedinte, operatia fiind exclusa in tate cazurile. Exista un PROTOCOL INTERNATIONAL care nu permite interventia chirurgicala la prostata daca tumora a depasit capsula invadand si regiunile(mai mult sau mai putin) din jur. Parerea mea este ca aceasta este ca acesta esta motivul starii in care se afla tatal dvs. Eu em urmat trat de mai sus(fara op) si ma simt fff bine iar PSA-ul esta dupa ultimile 5 analize ZERO ! Astept sa mai vb, cu bine, Eugen. Acest mesaj este ptr Stefan, +cl su nunumai.
0
17-01-2010, ora 19:49
stefan+cl.
Nu este medic/terapeut
stefan+cl.
Da, din pacate tatal meu a fost operat. Nu stiu daca acest fapt a fost cel care a generat urmatoarele probleme, numai Dumnezeu stie. Cert este faptul ca la un an dupa operatie au aparut metastazele osoase, iar de ziua lui de nume si a mea, pe 7 ianuarie 2010 tatal meu a decedat. Nu avea dacat 60 de ani!
In luna noiembrie anul trecut a fost internat cu o anemie severa. Cancerul distrusese in mare parte globulele rosii, iar starea tatalui meu s-a degradat constant. PSA-ul urcase la 100, fosfataza alcalina la 700 si multe alte analize specifice care aveau de sute de ori rezulatatele mai mari decat limitele normale.
Va urez sincer multa sanatate si luptati cu boala!
0
18-01-2010, ora 10:03
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Ptr stefan+cl. Nu stiu ce sa va mai scriu in astfel de momente. Imi vin in minte sperantele pe cre le aveati pe la jum lui april 2009. Sincer, imi pare nespus de rau pt tatal tau si stiu cat de greu accepti aceasta grea pierdere la numai 60 de ani. Mi-e greusi apasator cand ma gandesc ca eu am doar...49 !Totusi eu LUPT si SPER ca-l voi INVINGE ! DUMNEZEU sa-l ODIHNAESCA pe TATAL tau !
0
18-01-2010, ora 14:21
stefan+cl.
Nu este medic/terapeut
stefan+cl.
Multumesc mult pentru aceste cuvinte! Ma bucur ca mai sunt oameni pe lume carora le pasa si de altii. Niciodata nu esti pregatit sa mori si nici sa accepti moartea cuiva drag, asta o spun din proprie experienta. Cu toate ca vedeam starea alterata a tatalui meu, speram sa se faca bine si sa plecam din spital impreuna, pe picioare. Insa n-a fost asa. Singurul lucru care ma consoleaza este faptul ca nu mai sufera acolo unde este. Dumnezeu sa-L ierte si sa-L odihneasca in pace.
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Simptome frecvente în cancerul de prostată - când mergem la medic?
  • Beneficiile practicării yoga pentru sănătatea prostatei
  •