carcinom cu celule scuamose,

21-03-2009
adela23
Nu este medic/terapeut
adela23
Buna ziua

As dorii daca se poate sa ma lamuriti si pe mine cu un raspuns la o intrebare.In urma unui control medical, am fost diagnosticata cu carcinom cu celule scuamose, slab keratinizant, dezvoltat la nivelul unui chist, de incluzie epidermal tegumentar, cu rezultatul testelor Imunohistochimice urmator:CK34 betaE12, CK5, CK7, toate pozitive.Si ER negativ.Va rog sa ma ajutati si pe mine, sunt un pica cam speriata, pentru ca nu stiu ce inseamna toate aceste lucruri, iar doctorul ma va contacta abia peste 3 saptamani, iar eu nu mai am rabdare.
1 comentarii
0
22-03-2009, ora 17:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste tipuri de CK [ citokeratine ] si ER [ receptor estrogen ] sunt indicatori, markeri specifici in diagnosticul imunohistochimic al carcinoamelor. Ele ajuta la diferentierea din punct de vedere histologic a diverselor carcinoame tegumentare. Aceste analize nu spun nimic nou ca sa fii mai ingrijorata decat trebuie, sunt markeri tumorali ce certifica carcinomul de care deja stii, dar dau relatii mai de finete, de diagnostic diferential de care doar oncologul poate relata mai multe.Deci ai rabdare pana-l vei intalni.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.