carcinom bazocelular - ce inseamna si care ar fi pronosticul in cazul unui alt tratament?

15-12-2011
alinamaurea
Nu este medic/terapeut
alinamaurea
In urma efectuarii biopsiei, tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom bazocelular, subtipul solid si adenoid chistic. Limite histologice de siguranta absente. Puteti sa-mi spuneti va rog ce inseamna asta, care ar fi prognosticul si daca in afara de indepartarea chirurgicala ar trebui sa urmeze si un alt tratament. Va multumesc.
7 comentarii
0
15-12-2011, ora 16:38
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Nu inteleg prea bine... Limitele de siguranta sunt absente in sensul ca nu sunt precizate pe buletinul histopatologic sau nu este precizat nimic in buletin referitor la ele...
Daca formatiunea tumorala este excizata fara limite de siguranta atunci, cel mai corect ar fi sa se reintervina.
Daca excizia este efectuata in tesut sanatos atunci doar trebuie supravegheat la anumite intervale de timp.
Numai bine,
0
17-12-2011, ora 18:22
alinamaurea
Nu este medic/terapeut
alinamaurea
Pe buletinul histopatologic este precizat asa: carcinom bazocelular, subtipul solid si adenoid chistic.
NL: limite histologice de siguranta absente. Dimensiunile epiteliomului sunt de 0, 8/0, 4 cm. Medicul mi-a spus ca a taiat mult in jur si ca nu e nici un pericol, dar parca nu sunt linistita.credeti ca ar trebui reintervenit? multumesc mult
1
22-12-2011, ora 13:28
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Fiind vorba de carcinom bazocelular ( cel mai putin agresiv) puteti doar supraveghea pe o perioada zona respectiva sa vedeti daca recidiveaza (caz in care se reintervine chirurgical).
Pe de alta parte (pentru linistea dumneavoastra) puteti opta pentru reinterventie in perioada imediat urmatoare.
Cu stima,
0
28-05-2012, ora 20:00
lucicaT
Nu este medic/terapeut
lucicaT
buna ziua, as avea si eu nevoie de o lamurire daca se poate. am fost operata in 19.03. la nas la chirurgie plastica iar in urma ex. histopatologic a rezultat 'carcinom bazocelular varianta solida si adenoida, bine diferentiat G1'. mentionez ca sunt bolnava si de diabet zaharat tip 2 insulinodependenta.cam la 2 luni de la operatie am obs. la baza nasului o mica umflatura sub piele care mi se pare ca creste in diametru. e posibil sa fie o recidiva a operatiei? si daca da ce ar fi bine de facut.multumesc anticipat astept raspuns cat de repede se poate
0
29-05-2012, ora 12:08
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Ar trebui sa vizitati un dermatolog pentru a putea aprecia daca formatiunea care v-a aparut este tot un carcinom sau altceva. Dupa stabilirea unui diagnostic cert veti fi sfatuita cum sa procedati in continuare.
Cu stima,
0
16-08-2012, ora 14:15
daniela_dana3212
Nu este medic/terapeut
daniela_dana3212
Buna ziua, am un carcimom bazocelular, va rog sa-mi spune-ti daca se poate daca operatia cu laser CO2 este o reusita.Am fost cauterizata in 2010, operata clasic 2011 si acum a recidivat.Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
0
23-11-2018, ora 18:16
Dori02
Nu este medic/terapeut
Dori02
Acelas diagnostic il am si eu de carcinom bazocelular.Imi pueti spune cum va mai simtiti fetelor.?Eu am fost operata de o luna, dar teama de o recidiva nu imi da pace si ma consum enorm.Sper sa am vesti bune de la voi ca sunteti bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: