carcei in gamba mai ales noaptea

10-09-2013
evelyn39
Nu este medic/terapeut
evelyn39
Buna ziua domnule doctor,
Intrebarea mea vizeaza o afectiune a mamei mele. Mama mea imi spune ca de aproximativ doua saptamani are noaptea carcei in gambe iar uneori se intampla si la degete la maini si pentru cateva minute degetul ramane in pozitia cum este prins de carcel. Are ceva probleme cu tensiunea in sensul ca de doua saptamani are tratament pentru hipertensiune arteriala(are fluctuatii destul de mari, la consultatie in stare de repaos avea valori de 16, 18) acum a inceput sa se stabilizeze insa totusi nu este bine, la control o sa mearga la sfarsitul lunii. Uneori seara are valoarea 11 iar dimineata 17, nu este in regula dar oare acesti carcei pot sa aiba legatura si cu hipertensiunea? Ce sa faca sau este o lipsa de minerale sau alte vitamine?
Va multumesc petru raspuns.
2 comentarii
0
11-09-2013, ora 13:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevăr, poate fi o legatura cu tratamentul anti-hipertensiv.
Trebuie sa luaţi legatura cu cardiologul, pentru evaluarea tratamentului actual.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-09-2013, ora 13:38
evelyn39
Nu este medic/terapeut
evelyn39
Va multumesc foarte mult, pentru solicitudine.
O sa mearga la consultatie pe la sfarsitul lunii pentru a evalua eficienta tratamentului. Pentru mine totusi este putin ingrijorator faptul ca desi sunt 2 saptamani de tratament totusi are zile in care are valori dimineata de 15, 8, apoi spre amiaza -seara este 12, 13, fluctueaza destul de mult. Are mai multe medicamente ce trebuie sa le ia zilnic.
O zi buna.
Cu consideratie
Simona Manta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de cârcei
  •