capsula de slabit - mit, realitate sau experiente pe oameni

2533 comentarii 1 2 ..... 707172 ..... 84 85 Înainte ›
0
25-06-2009, ora 14:31
miusette
Nu este medic/terapeut
miusette
googoodolls pe mine m-a amuzat mesajul tau insa ai dreptate n-am ce zice cred ca bati la tastatura foarte repede ori esti foarte rabdator ai scris muuuuult insa am reusit sa citesc tot fiindca tineam copilasul in brate sa adoarma ca altfel adormeam pe tastatura.
0
25-06-2009, ora 14:35
miusette
Nu este medic/terapeut
miusette
de ce dispar semnele de punctuatie
0
25-06-2009, ora 14:37
lili p
Nu este medic/terapeut
lili p
MA INCLIN IN FATA DOMNIEI TALE GOOGOODOLLS Mai bine ca tine nu o putea spune nimeni. So ca sa lamurim treaba sunt una din consumatoarele faimoselor capsule/pilule no problem m-am informat inainte am si spus pe forum. Diferenta este ca eu am stiut ca m-am informat la ce ma inham toata treaba cu sibutramina in toate medicamentele de slabit : Reductil Super slim Xenical Capsula de slabit toate contin aceeasi SIBUTRAMINA. Singura diferenta este ca unele se elibereaza pe baza de reteta si altele nu. Motivele sunt la mintea cocosului: Statul castiga mai putin de pe Plafaruri decat de pe Farmacii. Si atunci o noua strategie: hai sa ii obligam pe fraieri sa se vanda totul prin farmacii: controale chestii socoteli. Produs bagat in farmacii egal produs cu reteta obligatoriu. Lista produselor care vor necesita reteta este kilometrica si ca un produs sa poata obtine eliberare pe baza de prscriptie medicala dureaza o caruta de ANI Si cam asta este povestea cu Romanica noastra daca gandesti un pic si maiales daca te informezi.Dar noua ne este mult mai simplu sa acuzam in stanga si in dreapta fara sa depunem cel mai mic efort pentru a gandi/informa. Eram sa uit IUBESC TELEVIZIUNILE DIN ROMANIA Astia fac bani de pe urma prostiei noastre o combina cu a lor si uite asa iese stirea/emisiunea. Paraziti sociali Pentru ca nu vad in afara de METEO o stire / emisiune sanatoasa. Dar cum se spunea: Cu Televizorul am prostit poporul
0
25-06-2009, ora 14:43
lili p
Nu este medic/terapeut
lili p
Am uitat VA POOOP si va doresc multa intelepciune Nici mie nu mi-au iesit parantezele in text. Sorry Cred ca dau in judecata admin-ul . Glumeam :
0
25-06-2009, ora 14:55
ilenuka
Nu este medic/terapeut
ilenuka
ce credeti daca am pulsul marit pot lua capsula am facut ekg care a iesit bine tensiunea e normala...oare le pot lua cu propranolol numai bine
0
25-06-2009, ora 14:58
Dark_elf323
Nu este medic/terapeut
Dark_elf323
googoodolls ESTI GENIAL - E foarte tare fraza Treci si-ti stoarce si tu capu 6 ani la medicina generala si stai cu stresu-n cur 2 luni pe an ca s-ar putea sa-ti pice fix din alea 3 subiecte pe care nu le-ai invatat si ai sa pici examenu. - STIU CUM E 5 ani la inginerie Trebuia sa am pielea portocalie de la cati morcovi mi-au intrat in. DA AM CITIT TOT. Foarte tari parerile tale. Scuze de comentul de mai sus. Am judecat cartea dupa coperta. Hai bafta la exam.
0
25-06-2009, ora 16:30
deea_irina
Nu este medic/terapeut
deea_irina
googoodolls: foarte tare frate insa sigur mai putin de 10 persoane au citit tot ce ai scris.asta pentru ca e mai usor sa te simti lezat de adevar si sa schimbi pagina decat sa-ti deschizi ochi si sa vezi ca ti se potrivesc de minune toate acele cuvinte. Oricum felicitari eu una am avut ceva de invatat din ce ai scris acolo si multe alte lucruri mi le-am demonstrat inca o data Multumesc si mult succes
0
25-06-2009, ora 19:07
gabyi
Nu este medic/terapeut
gabyi
salut..Am aflat de aceasta capsula de la o prietena care in 3 saptamani a slabit in jur de 10 kg eu am inceput sa o iau de 5 zile si am simt foarte bine.In prima zi am avut o senzatie usoara de greata dar doar atunci..acum nu am probleme.. defapt nici macar nu am avut.. si am observat ca pe zi ce trece ma satur cu tot mai putina mancare si partea buna e ca nu mai am pofta de dulciuri si de mancare.. mananc ptr ca stiu ca trebuie sa am ceva in stomac dar nu pentru ca simt nevoia...Ciudat este ca nu prea beau apa..eventual 2 cani de ceai pe zi: si atat .si nici inainte nu eram in stare sa golesc un pahar plin de apa.inca nu m-am cantarit dar am degand dupa ce termin toate capsulele.
0
25-06-2009, ora 19:28
simonik_25
Nu este medic/terapeut
simonik_25
buna am 25 de ani 1 66 si 70 de kg am aflat de capsula de slabit exact acum 2 saptamani eu nu traiesc in romania dar am o sora care mi-a racomandat aceasta capsula.Acum 3 ani am avut UN BAIETEL ALPTAND AM LUAT 20 DE KG si in tot acest timp adica 3 ani ma-m chinuit facand diferite diete mancand timp si de 2 saptamani numai fructe si apa am luat tot tipul de pastile am fost la fff multi dietologi dar nici un rezultat slabeam 2 kg maxim si luam din nou alte 4 asa ca in momentul in care sora mea mi-a vb despre aceasta pastila am decis sa o incerc nestiint aproape nimik despre reactiile care le provoaca acum sunt la a doua pastila la prima am avut putine ameteli suportabile si o usoara amorteala la degetul mic si cel inelar de lka mana stanga si bineinteles insomni pot spune isa ca ma simt mai activa acum decat inainte chiara daca nu reusesc sa dorm bineinteles urmez sfaturile scrise pe instructiunile capsulelor adica le soministrez impreuna cu multicentrum aduica vitamine de la a la z calciu fier magneziu etc azi la a doua pastila nu am avut nimik ma asteptam cine stie ce dar din potriva nu am avut ameteli nu am avut nimik in afara de sudoratie excesiva transpiratie dar deja ma simt mai bine mai usoara fara pofta de mancare dar energica in concluzie daca capsula de slabit e luata cu intelepciune e fff buna cel putin pana acum pt mine a iunceput sa dea rezultate pozitive asa ca tanand cont de instructiuniile capsulei o sa aveti rez pozitive. Eu sunt pro capsula de slabit astept sa termin cele 2 luni sa vad adevaratele rezultate.V a urez noroc si multa multa intelepciune si sanatate ca-i mai buna decat toate : kisses
0
26-06-2009, ora 12:47
Tily27
Nu este medic/terapeut
Tily27
Buna tuturor La 25 de ani la doi ani dupa ce am nascut-o pe fetita mea cantaream 96 de kg la 1.71 h. Intotdeauna am avut probleme de greutate dar niciodata nu am depasit masura in halul asta ca dupa nastere eu sunt o fire sportiva si chiar daca nu ma duc mereu la aerobic fac acasa gimnastica sau alerg in parc periodic. Problema mea este mancatul mult rontaitul asta a fost mereu. La 26 de ani sufeream din cauza grasimii de mai multe boli ca sa zic asa: chisturi la ovare spondiloza din cauza greutatii sanilor probleme cu o glezna si mai ales raceam infiorator in fiecare iarna de 2-3 ori incat credeam ca o sa mor de fiecare data. Mereu ma indopam cu antibiotice puternice precum augmentin si amoksiklav care mi-au distrus organismul in acea perioada. Aveam si probleme la ciclu dureri mari hemoragii...Intr-o zi cu soare dupa ce am implinit 26 de ani m-am suparat pe mine si m-am hotarat sa ma documentez cum as putea slabi sanatos si sa ma si mentin dupa aceea. Mai incercasem biomed4 inainte dar puneam la loc toate kg pierdute si chiar mai mult de fiecare data. O cunostinta - medic naturist m-a ajutat dandu-mi anumite materiale de pe net sa citesc cu privire la alimentatia sanatoasa. Treptat mi-am schimbat stilul de viata. Mai intai am renuntat la carnea de prc si toate mezelurile plus painea alba si dulciurile. Dupa inca 6 luni am renuntat la toata carnea in afara de peste slab si am renuntat si la fumat. Imi cumparam tot felul de ceaiuri adjutante la slabit dar si la vindecarea multor organe din corp tincturi de plante bitter suedez.. Cu fiecare zi care trecea ma simteam mai bine din toate punctele de vedere aveam mai multa energie nu ma mai durea nimic iar cand am fost la ecografie sa vad daca mai am chisturile la ovare am descoperit cu bucurie ca nu mai erau acolo iar ecografa ma intreba cu ce fel de anticnceptionale m-am vindecat iar eu nu am folosit niciodata asa ceva. Intr-un an si jumatae am pierdut 28 de kg treptat facand si sport de 3-4 ori pe saptamana. M-am schimbat din toate punctele de vedere eram mai echilibrata mai calma mai buna cu ganduri mai frumoase despre mine cei din jurul meu si despre viata in general. Mi-am schimbat atitudinea si intreg stil de viata. Asta cred ca trebuie sa faca fiecare dintre noi: sa-si schimbe stilul de viata. Azi am aproape 33 de ani nu am reusit niciodata sa fiu slaba dar ma mentin la cele 68 de kg si sunt multumita chiar si asa chiar daca imi doresc binenteles sa fiu mai slaba decat atat.de aceea am si intrat pe acest forum sa ma documentez despre minunea super-slim de care vorbeste toata lumea. Nu stiu insa daca se merita sa ne distrugem organismul si mai ales sistemul nervos pt. cateva kg. care le poti pune la loc imediat ce nu mai iei pastilele acestea. Am vrut sa va impartasesc si voua tuturor de pe acest forum experienta mea de viata cu privire la slabit. Va doresc mult succes tuturor celor care isi doresc sa slabeasca si sa-si schimbe stilul de viata P.S Baiatul de 21 de ani googoodolls are multa dreptate in ceea ce a scris mai sus asta e parerea mea chiar daca nu sunt de acord cu limbajul:P.
0
27-06-2009, ora 06:16
smioara95
Nu este medic/terapeut
smioara95
pt.googoodolls PACAT DE ANII DE SCOALA PE CARE I-AI FACUT PT CA CEI 7 ANI DE ACASA TOT NU-I AI.LIMBAJUL TAU NU A FACUT DECAT SA-MI INTAREASCA PROASTA PARERE DESPRE UNII MEDICI. BUNA PREGATIRE NU TE FACE SA-TI TREMURE.LA EXAMEN DAR PROBABIL AJUNG SA NE TRATEZE CEI K TINE CARE SE TARASC 6 ANI IN FACULTATE SI APOI SUNT MARI MEDICI. TOT RESPECTUL PENTRU CEI BUNI CARE AU FACUT O SCOALA SI NU NUMAI.STIU SA RESPECTE SI SA AIBA COMPASIUNE PT CEI BOLNAVI FARA SA-I JUGNESCA.FARA SUPARARE.SCHIMBATI MESERIA PT K NU AI NICI O INCLINATIE SPRE ASA CEVA.vAI DE NOI DAK INKAPEM PE MAINILE UNORA K TINE.IMI PARE RAU DAR PT LIMBAJUL FOLOSIT NU DAI DOVADA DECAT K NIVELUL TAU DE EDUKTIE ESTE O. zero.PAKT DE TIMPUL SI BANII IROSITI PE UN ASA VALOROS SI NEPRETUIT VIITOR MEDIC .
0
27-06-2009, ora 07:12
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
Nu tanti smioara95 nu eu am sa te omor cu zilele. O sa te omoare cei care dupa un an de microbiologie nu stiu care-i diferenta intre Gram-negativ si Gram-pozitiv ca unu-i roz si celalalt violet. O sa te omoare cei care nu stiu ce artere si ce vene are INIMA O sa te omoare cei care dupa un an de facultate se duc la examenu de fiziologie si nu stiu LA CE FOLOSESC GRUPELE SANGVINE Astea-s exemple care le-am vazut cu ochii mei. Si cand am spus ca-mi storc mintile... ma refeream ca invat cu sarguinta spre deosebire de cei care nu si-au stors mintile prin scoala. Si am compasiune... DE ASTA IMI GASESC TIMP SA TE JIGNESC SPUNAND UN ADEVAR - adevarul e ca adevarul doare :D- Ca sa te trezesc din letargia asta eroziva -si nu ma refer la dumneata ci in general dar vorbesc astfel ca sa te simti... daca intram aici si jigneam in stanga si-n dreapta fara sa spun nimic folositor atunci as fi fost un idiot- Cat despre limbaju meu il folosesc pentru ca imi permite internetul si pentru ca atrage atentia si ustura si doare si poate poate o sa se simta cineva si-o sa faca ceva mai folositor decat sa posteze pe internet cati ani are ce pastile a luat la ce medici a fost si ce mananca si sa astepte parerile celorlalti care NU MAI VIN ODATA pentru ca si ceilalti posteaza exact aceleasi lucruri. Asta simt eu cu adevarat si aici nu sunt obligatorii bunele maniere pentru ca cea mai aspra pedeapsa posibila este ignorarea. Asta simti si matale cand vrei sa iei toporu si sa tai capu sefului sau cand vezi ca cineva jefuieste un batran dar te abtii pentru ca in cazurile alea ajungi la puscarie sau iei bataie si tu. Aici iti permiti sa-mi tai capul pentru ca nu pot decat sa te ignor daca nu-mi convine toporul. Bucurati-va de libertatea ce v-o da internetul pentru ca toate libertatile noastre dispar incetul cu incetul in viata reala -in care apropo nu ma comport asa ci foarte foarte frumos asa ca mori de frica stiind ca ai sa pici pe mana unuia ca mine :D glumesc desigur-. Si tare foarte foarte tare ti-as dori sa cazi pe mainile unui coleg de-al meu care nu invata in facultate sa vezi atunci fericire. Dar sincer parca nu pot sa-mi doresc asta cu adevarat pentru ca am vazut si eu ce poate face incompetenta. Bunele maniere ajuta foarte mult dar fara competenta ajungi doar sa-ti ceri scuze foarte foarte politicos de la om ca l-ai omorat. Asa ca va rog sa-mi ignorati injuriile daca nu va convin sau sa ma injurati si voi din toata inima dar sa nu ignorati mesajul pe care vreau sa-l transmit.
0
27-06-2009, ora 07:14
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
A si foarte foarte important asa ca o concluzie un lucru care te invata si la scoala primara: ATACA IDEEA SI NU PERSOANA CARE O SPUNE.
0
27-06-2009, ora 07:15
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
sau daca nu poti macar ataca-le pe amandoua :D
0
27-06-2009, ora 08:29
nara@
Nu este medic/terapeut
nara@
FELICITARI-GOOGOODOLLS vad ca mesajul tau a DERANJAT f multe persoane care cred ca se regasesc in ceea ce tu ai scris. Poate daca fiecare si-ar analiza stilul de viata ceea ce mananca in fiecare zi si ce fac pentru corpul lor ti-ar da dreptate 100 dar aste este la unii le este foarte greu sa recunoasca adevarul pentru ca doare. Aceste pastile nu poti sa le iei toata viata daca nu faci nimic pentru corpul tau nu neaparat un sport MISCARE-PLIMBARE ZILNICA o sa puneti pe voi... Nu pot sa comentez acum mai mult o sa revin... SUCCES LA EXAMENE ...
0
27-06-2009, ora 11:30
smioara95
Nu este medic/terapeut
smioara95
pt googoodolls si nara@ am citit cu mare atentie ceea ce ai scris mi sus nu m-a deranjat mesajul ci vocabularul folosit. Va puteti felicita intre voi dar nu asteptati felicitari si de la cei care nu gusta vulgaritatea nici pe net si nici in viata de toate zilele. Un DOMN este DOMN nu pt k are o facultate ci pt k o demonstreaza prin comportament si cultura nu este facut ci nascut. Oricum cred k v-am acordat mai multa atentie decat era necesar.meditati . si BAFTA LA EXAMENE .oricum ceva ce se invata in cei 7 ani de acasa este buna cuviinta chiar inainte de scoala primara. Iar respectand pe altii te respecti pe tine insuti. Iti doresc sa ajungi un medic bine instruit dar si care sa stie sa aline pe cei care apeleaza la tine pt k jumatate de tratament este vorba buna si intelegerea fata de semenul tau. SA AJUNGI UN MEDIC DESPRE CARE SA SE POATA SPUNE NU NUMAI K AI O PREGATIRE FFFF BUNA CI SI K ESTI UN OM DE PUS LA RANA.
0
27-06-2009, ora 14:14
deea_irina
Nu este medic/terapeut
deea_irina
Daca googoodolls ar fi vorbit strict din punct de vedere medical asa cum au facut-o si altii de la inceputul acestui subiect pana acum sigur ar fi existat cineva care sa se considere mai experimentat mai cu multa carte si l-ar fi luat peste picior ca de el este abia la inceput. Sunt momente in care buna cuvinta si cuvintele siropoase pupincureala si zaharelul nu te fac sa te trezesti la realitate si asta este demonstrat in zecile de comentarii asupra acestui subiect. Cum spuneam si mai sus este mult mai simplu sa te simti lezat sa te legi de forma decat sa privesti fondul si sa realizezi ca asa dure/imorale/vulgare cuvintele spuse de googoodolls sunt reale si ca de fapt numai datorita intrigii produse de folosirea lor am ajuns sa citim pana la cap comentariul si am putut si invata din el asta in cazul in care cine s-a regasit printre randuri nu a fost prea lezat si a inceput sa comenteze forma. Inca o data nu va mai loviti de forma de aparente si incercati sa vedeti dincolo de ele pentru ca sigur exista ceva de invatat Altfel o sa deveniti niste superficiali din toate punctele de vedere asteptand ca toate sa vi se ofere frumos ambalat fara jigniri fara greseli fara a cauta prea mult fara a munci... Si uite asa o sa se duca naiba viata asteptand sa slabesti prin pareri prin sfaturi prin pastile fara pic de efort ca doar asa e cel mai usor. Multa bafta celor care asteapta totul pe tava si felicitari celor care s-au trezit la timp
0
27-06-2009, ora 14:23
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
Mesajul acesta e in primul rand pentru a-i raspunde smioarei95 -sau lui smioara95 pentru cei minutiosi in ceea ce priveste articularea corecta:P- dar si pentru toata lumea care are chef de putina vorbaraie filosofico-logico-idioata. ca in fond toti suntem niste fiinte -putin mai superioare cu sepci de baseball si pistoale automate- George Carlin :D. Imi cer scuze pentru cei obositi sau care nu au chef sa citeasca mult dar tocmai am venit de la examen si-s fericit c-am facut bine. Astfel am chef sa ma exprim :D Iti dau dreptate smioara95. Nu sunt un DOMN ADEVARAT si nici nu vreau sa fiu. Vreau sa fiu domn atat cat sa nu ma vorbeasca de urat tzatza Floarea la radio shantz. Pentru ca tzatza Floarea o sa ma plateasca si cei care pot fi influentati de ea o sa ma plateasca si vreau banii aia :D. Eu pot fi o persoana recalcitranta cu foarte putina rabdare extrem de taios etc. dar ma controlez si in societate pentru a fi acceptat port ca toata lumea o masca. Sunt anumite reguli care se aplica in anumite locuri si situatii. Daca esti pe o banca retrasa in parc si-ti apuci prietena de fund si ei ii place e ok. Acolo nu trebuie sa fii domn. Dar la nunta in biserica de fata cu preotul si rudele n-o poti apuca de fund. La fel e si cu internetul fata de un spital de exemplu. In functie de grupul si situatia in care ne aflam se schimba regulile sociale iar noi avem o masca pentru fiecare situatie. Sa fii domn e bine atat cat iti este folositor. Nu are nici un sens logic sa fii domn cand vanezi un iepure. Nu-ti dai jos palaria intainte sa-i infingi sulita-n gat ca fuge. Daca as fi vorbit frumos as fi starnit mult mai putina atentie si n-ar mai fi urmat chiar asa de multe mesaje pro si contra care sa determine si pe cei care au intrat acum pentru prima oara sa-mi citeasca mesajul. Iar asta e doar UN exemplu. AM VRUT ca toata lumea sa se uite la ce-am scris MACAR pentru ca am scris vro 2 pagini de word si n-am vrut sa ma repet asa de mult ci sa-i fac sa inteleaga din prima si sa le ramana in minte si sa vorbeasca despre asta cu prietenii ca sa ia tot ce-i mai bun dar sa si dea mai departe. Chiar si cei care nu sunt de acord cu mine se poate sa spuna unui prieten -Uite ce prostii a scis asta. cand se uita poate baga la cap in loc sa zica si a doua persoana -Da ai dreptate e un dobitoc. Este o strategie pe care o pot aplica DOAR aici pe internet si ma bucur ca merge. cat o merge ea. Si nu mai stiu daca am mentionat ca eu nu vorbesc CHIAR asa in viata de zi cu zi:D. Nu-s nici chiar un derbedeu de la bloc :D. Am exagerat cu limbajul pentru ca asta era strategia iar spre sfarsitul mesajului pentru ca sunt intr-adevar nervos si suparat pe idiotii care vorbesc toti doctorii si toata medicina de urat. Si ca sa va dau un exemplu de ce ii urasc -poate v-ati dat seama pana acum ca imi place sa dau exemple nu sa arunc vorbe goale :D- imi amintesc acum cateva luni ca a fost o stire la TV ca nu a oprit o ambulanta -dacie papuc parca era- sa ajute niste oameni care facusera accident. Ei DE FAPT in salvarea aia era numai soferu care nu avea pregatirea necesara sa mute niste bolnavi dintr-o masina si nici NU AVEA VOIE SA FACA ASTA CA INTRA IN PUSCARIE -in mod normal nu se face asta decat de persoane specializate pentru ca s-au intamplat cazuri cand l-a miscat oleak si i-a rupt coloana care era deja sensibila de la impact si a omorat persoana respectiva incercand sa-i faca un bine. Omu a oprit putin sa vada daca accidentu e grav. A vazut ca e grav. A realizat ca nu are ce face. Si a plecat mai departe. Mai tineti minte reportaju Intrebati prin jur SIGUR isi aminteste cineva. Sau cautati pe net. Vai cata tevatura apoi. Toate tzatzele Floarea erau revoltate la interviuri. DE ASTA URASC EU PROSTIA CARE ARE GURA. Daca esti prost TACI ca mai mult rau faci -si nu ma refer la nimeni anume prin exclamatia asta- Numai ca nu sunt de acord cu tine intr-o privinta DOMNIA NU TE NASTI CU EA CI O INVETI SI O EXERSEZI. Iar cat priveste respectul celorlalti si respectul de sine... zicala aia mi se pare foarte potrivita cand inveti un copilas bunele maniere incercand sa-i determini dezvoltarea reflexului de a se comporta frumos. Dar la varsta noastra e cum spun si americanii bullshit pentru ca noi putem face diferenta logica si constienta intre bine si rau. Toata lumea are impresia ca merita respect. Tu -si aici ma refer la toata lumea- ai impresia ca meriti sa fii respectat-a. Nu e asa si e foarte rau daca e asa pentru ca ascunde adevarata valoare a omului si paralizeaza dorinta de a deveni mai bun. RESPECTUL NU SE MERITA RESPECTUL SE CASTIGA. Si pentru a castiga respectul celor din jur trebuie sa muncesti. Eu nu am pretentii sa ma respecte profa de anatomie cum nici ea n-ar trebui sa se astepte de la studenti s-o respecte sta-i-ar o coaja de paine-n gat. Respectul asta neconditionat da oamenilor impresia ca sunt ceva mai mult decat sunt cu adevarat. Si ca un exemplu din domeniul in care ma pricep va amintesc -sau poate unii n-ati auzit- de pleava societatii care se duce la cules capsuni in nush ce tzara si vine incarcat cu euro in romania ca aici au mai mare valoare. Apoi se duc cu pretentii de cocalar si cu figuri la spital si injura pe-acolo cand nu le convine ceva purtandu-se de parca spitalul ar fi al lor. Ei cred ca merita respect pentru ca au bani la fel cum tu crezi ca meriti respect pentru ca . existi pentru ca asa scrie in codul bunelor maniere pentru ca asa e traditia sau nu mai stiu eu de ce. Nici parintii nu ar trebui sa aiba respect neconditionat. Nu vad cum as putea respecta un parinte care ma bate sau care nu are grija de mine sau care nu-l intereseaza pe unde umblu sau ce note iau la scoala. RESPECT nu meriti. Meriti sa fii TOLERATA si mult mai important decat asta meriti sa nu fii ignorata respinsa sau jignita -amintesc aici Drepturile Omului. Nu confunda cele doua. Respectul e undeva mai sus. E sinonim cu veneratie. Si pentru a fi venerata trebuie sa FACI CEVA nu sa faci numai observatie :D. Dar iti multumesc pentru raspuns si mai astept cu placere si alte observatii. Prin asta mi-ai adus aminte ca trebuie sa ma comport cu fiecare persoana diferit dar cu toate cuviincios :P O zi superba SI MAI PUNETI INTREBARI DESPRE SANATATE SI PASTILA DE SLABIT SI CE VA MAI DOARE CA ASTA E UN SITE PENTRU A DISCUTA LUCRURILE CARE NE DOR NU NUMAI BUNELE MANIERE :D TREBUIE SA FACEM SCHIMB DE INFORMATII CA SA PASIM SPRE VIITOR. VREAU SI EU SA AFLU CE TRUCURI AVETI DIN A VA ABTINE SA MANCATI CEVA CARE VA LASA GURA APA DE EXEMPLU. Pentru ca eu ma pot abtine si de multe ori nici nu mi-e pofta de nimic dar cateodata imi vine TARE TARE greu :D
0
27-06-2009, ora 14:34
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
EXACT PRECIS deea_irina pe principiul curat murdar :P Mi-ai amintit ceva. Oameni buni grasi si slabi Spraponderabilitatea si obezitatea la procentul populational la care se manifesta indica faptul ca sunt boli legate de PSIHIC si nu de fizic. CEI MAI MULTI DINTRE NOI SUNT GRASI PENTRU CA SUNTEM NISTE PUTUROSI SI NU FACEM MISCARE nu pentru ca avem metabolismul lent sau mai stiu eu ce alte scuze. Si ala cu metabolismu mai lent daca fac sport MAI MULT decat ceilalti COMPENSEAZA Si sa vedeti cum ce mishto e ca astia asa zisii melco-metabolici sunt oamenii care nu se duc la fotbal cu prietenii care nu ies in oras la plimbari care merg cu masina care nu merg pe jos care nu se duc in club sa danseze. NU SE MISCA. Si iti zic ca au metabolismul lent pentru ca ei sunt toti endocrinologi si s-au testat in laboratoare de-au ajuns la concluzia asta :
0
27-06-2009, ora 14:47
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
Am recitit si eu ce-am scris. Rog sa fiti toleranti cu greselile. De exemplu in masina aia se aflau accidentati nu bolnavi si chestiile de genu. Pe langa fericit mai sunt si foarte obosit astfel mai neatent la exprimare. :P
0
27-06-2009, ora 15:23
ilenuka
Nu este medic/terapeut
ilenuka
ce credeti daca am pulsul marit pot lua capsula am facut ekg care a iesit bine tensiunea e normala...oare le pot lua cu propranolol numai bine
0
27-06-2009, ora 15:46
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
ilenuka. MERGI SI INTREABA UN CARDIOLOG. Si intreaba-l exact despre pastilele astea si spune-i ca au sibutramina. Eu personal ti-as sugera sa nu incerci fara sa te documentezi bine de tot pentru ca din cate am citit despre ea deja pastila aia iti stimuleaza sistemul nervos si inima -nu stiu daca in mod direct- dar baga adrenalina in sange care determina cresterea frecventei cardiace si a tensiunii. Si crede-ma ca nu-i de joaca cu sistemul cardiovascular pentru ca ORICE AFECTIUNE la vase sau inima daca-s netratate se generalizeaza pe tot sistemul. In plus chiar daca pulsul e crescut dar EKG-ul e ok si tensiunea la fel nu inseamna ca esti perfect sanatoasa pentru ca sunt mai multi factori de care depinde tensiunea si pulsul. S-ar putea sa ai pulsul marit si tensiunea normala datorita compensarii din partea factorului vascular de exemplu dar s-ar putea sa ai si invers de exemplu la ritm cardiac normal in ateroscleroza pentru ca arterele isi pierd elasticitatea se instaleaza hipertensiunea. Dar NU STIU SIGUR de aia spun sa consulti un medic sau mai multi si sa te documentezi si tu daca ai timp din mai multe surse.
0
27-06-2009, ora 15:54
ilenuka
Nu este medic/terapeut
ilenuka
ms mult pt rasp googoodolls. ce crezi tu ar fii cel mai indicat sa fac sa mi dau seama daca inima e ok deja am intrat in panica...deci ekg ul e cam degeaba ms mult
0
27-06-2009, ora 15:58
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
Apropo de efectele amfetaminelor si in general a medicamentelor. Noi intre noi suntem FOARTE diferiti in ceea ce priveste modul de actiune a unei substante asupra corpului. Eu cand am luat pastila ma simteam mai cu energie mai fara pofta de mancare dar nu era nimic exagerat dar am auzit de persoane care au luat prima data si cateva ore dupa aia nu s-au putut linisti. Aveau tahicardie tensiune transpirau abundent n-aveau stare erau anxiosi panicati incat n-au mai incercat si a doua oara. Asa ca atentie mare. Nu va aruncati legati la ochi in chestii din astea ca s-ar putea sa sa va doara. Si nu uitati. AMFETAMINELE SUNT DROGURI. DA. DIN ALEA CARE SE VAND SI LA COLT. ALEA-S AMFETAMINE. Doar ca se folosesc si in medicina dar in cantitati mai mici si numai alea care au mai putine efecte secundare. Initial se foloseau in terapie pentru ca induc euforia deci sunt antidepresive dar mai suprima si pofta de mancare. De asta se baga in pastilele de slabit. Mai putin Alli. Aia functioneaza pe alt principiu. Am sa detaliez dupa ce mai citesc despre ea.
0
27-06-2009, ora 16:08
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
Of ma faceti sa rad cateodata :D. NU INTRATI IN PANICA.Eu va spun ce se POATE intampla ca sa aveti o imagine de ansamblu. Asta nu inseamna ca intr-adevar asa se intampla. Deseori vedeam la practica pacienti care intrau in panica la cea mai simpla si calduroasa explicatie a doctorului. Afectiuni ale inimii care sa se manifeste prin ceva aparent banal cum este hipertensiunea pot fi o suta si o mie. Asta nu inseamna ca ai vreo una sau ca le ai pe toate sau ca le ai pe alea mai nasoale :D Oricare din variantele enumerate SE POATE sa fie adevarata dar tot la fel de bine poti fi perfect sanatoasa. Poate fi pur si simplu o chestie fiziologica. Cum am spus suntem foarte diferiti. Imi aduc aminte ca am fost odata la practica si nu dormisem. Dimineata 2 cesti de nes si 2 tigari. In spital simteam ca-mi explodeaza inima eram palid transpirat si ametit. Aveam pulsul 120 si tensiunea 16 cu 9 Daca as fi avut 120 kile si ateroscleroza puteam sa fac urgent fara cea mai mica problema un infarct :D Si sunt colege de-ale mele care beau cafea in loc de apa si nu le creste tensiunea deloc.
0
27-06-2009, ora 17:49
ilenuka
Nu este medic/terapeut
ilenuka
ai mare dreptate in tot ceea ce spui insa pulsul meu sigur nu e de la cafea pt ca o beau fara cofeina. la mine se intampla sa am pulsul 120 doar stand in pat f linistita. odata mi o ia inima la trap. doctora mi a prescris propranolol 3 / zi. insa am zis ca sunt inca tanara sa incep sa iau medicamente pt inima. as vrea sa fac niste investigatii mai amanuntite. ma gandesc ca de la nastere s a dereglat tiroida sau am lipsa de magneziu...nu stiu ce sa mai cred. imi doresc tare mult sa iau capsula insa vreau sa fiu sigura ca nu am nimic la inima. este mai imp sanatatea. miscare fac chiar f multa am un copil de un an jum care ma alearga toata ziua dar eu sunt f pofticoasa...nu ma pot abtine de la o mancarica buna. am 170 si 75 kg...macar 5 daca as mai da jos.poate e bine si pt inima. am si colesterolul putin peste limite 210 . aaa mie doctora mi a exp ca atunci cand ai pulsul mare tensiunea e mica si asta poate fii o cauza a pulsului marit...nu stiu..
0
29-06-2009, ora 12:48
ana 35
Nu este medic/terapeut
ana 35
vreau sa stiu ce efect are cafeaua in combinatie cu capsula si de ce este interzisa
0
29-06-2009, ora 14:36
janyne
Nu este medic/terapeut
janyne
ana 35.cofeina si efectele ei in combinatie cu capsula poate sa dea palpitatii. nu e valabil la toate persoanele. dar pt a se evita este recomandat a se lua capsula la un interval de timp dupa sau inainte de a bea cafeaua.
0
30-06-2009, ora 12:10
Alisamon
Nu este medic/terapeut
Alisamon
pt googoodolls S-a intamplat minunea Se face dialog pe forum si nu monolog Si inca ceva mult mai important au inceput discutiile sa fie si interesante fara sa gasesc mereu posturi de genul : mi-e mila de voi vai de capul vostru ca nu va dati seama ce faceti inconstientelor nu realizati ca o sa muriti si ca eu va deschid ochii pentru ca va vreau binele In momentul in care chiar vrei sa ajuti pe cineva ii furnizezi informatia si pro si contra si il lasi sa aleaga intre cele doua si mai laes daca tot vrei sa-l ajuti mai bine raspunde la intrebari.Cred ca sunt sute de femei care au intrat pe acest forum pentru prima oara ca sa puna intrebari si au fost complet ignorate nu le-a raspuns nimeni nimic. Asa ca se pare ca aveam nevoie de un barbat care sa ne organizeze. Welcome P.S. Mergeti la doctor daca va este rau. datul cu parerea pe un forum nu va ajuta cu nimic. Iar daca intentionati sa luati pastila mergeti inainte la doctor faceti analize si spuneti ce vreti sa faceti
0
30-06-2009, ora 14:05
googoodolls
Nu este medic/terapeut
googoodolls
pt ana35. cofeina -sau cafeina- si pastila au cam aceleasi efecte fiziologice tahicardie tensiune arteriala etc. de aceea nu e bine sa le combini. Cand faci asta efectul este sumativ si astfel se poate ajunge la palpitatii dureri de cap sau lucruri mai grave. In plus pastila contine o substanta care daca e luata mult timp poate da dependenta. Substanta asta din cate am citit eu a fost initial incercata ca un antidepresiv dar s-a observat ca scade foarte mult si pofta de mancare -pentru ca fiind un drog actioneaza asupra sistemului nervos in mod direct-. Deci ea produce euforie da senzatia de siguranta de sine -uneori exagerata- de control etc. scade pofta de mancare si stimuleaza eliberarea de adrenalina in sange. Adrenaliza este cea care actioneaza asupra inimii. Ati vazut poate prin filme cum oameni pusi intr-o situatie extraordinara de la emotii si stres ajung sa ridice masina sub care se afla cineva drag sau sa mai faca nu stiu ce minuni si tot datorita -dar uneori DIN CAUZA :D- adrenalinei tremuram atunci cand dam examene de exemplu :D pentru ca se elibereaza in conditii de stres. Chestiile astea sunt adevarate pentru ca adrenalina ne ajuta sa fugim de leu prin jungla cand ne fugareste. Sporeste forta musculara creste tensiunea arteriala pentru ca muschii sa fie mai bine perfuzati si astfel mai bine oxigenati -ca sa poata lucra mai mult timp si cu mai multa eficienta- creste frecventa cardiaca si forta de contractie a inimii pentru a-i permite sa pompeze mai mult sange si mai repede TOT pentru a oxigena muschii. Iar oxigenrarea asta e foarte importanta pentru ca O PERSOANA GRASA NU OBOSESTE CAND FUGE PENTRU CA NU ARE FORTA EA OBOSESTE PENTRU CA NU AJUNGE DESTUL OXIGEN LA MUSCHII CARE DEPUN UN EFORT MAI MARE DIN CAUZA CA TREBUIE SA TRAGA DUPA EI NU NUMAI MASA NORMALA A ORGANISMULUI CI SI GRASIMEA DE PE EI. Daca ar fi unu de 150 de kile cu o oxigenare musculara de 20 de ori mai mare decat normal el ar putea sa fuga si 50 de kilometri fara problema. De asta ne obosesc noua muschii. Desigur va dati seama ca atunci cand eliberam PREA MULTA adrenalina in sange ea poate avea efecte nedorite de genul - infarct sau accident vascular cerebral. E ca si cum ai incerca sa ridici ceva prea greu. Daca te fortezi prea tare ajungi sa faci ruptura musculara sau de tendon sau chiar fractura osoasa -sunt cazuri destule printre culturisti-. Cafeina e o substanta care are efecte similare adrenalinei. La fel cum sibutramina -din pastila- este o substanta care are efecte asemanatoare endorfinelor -adica morfinelor endogene adica alea naturale care sunt eliberate de corpul nostru cand ne simtim bine sau cand radem sau cand facem sex sau sport sau cand fugim iar de leu pentru ca endorfina inseamna MORFINA ENDOGENA -adica actioneaza ca MORFINA -calmantul dureros care induce si el euforie- astfel incat daca leul iti rupe mana nu te doare asa de tare si asta iti permite sa nu cazi in secunda 2 la pamant ci sa continui sa fugi ca sa scapi. Numai ca sibutramina fiind o substanta exogena -adica o substanta care nu e produsa de corpul nostru - care vine din exterior - are efecte secundare daca este folosita in cantitati mare sau timp indelungat precum dependenta destabilizarea metabolismului alterarea temporara sau permanenta a anumitor functii fiziologice etc etc etc. Posibilitatile sunt multe. Dar din aceste motive medicamentele astea trebuie sa fie foarte riguros testate pe animale de laborator apoi pe subiecti umani -voluntari desigur :D- apoi pe grupuri mai mari de populatie pana cand sa aiba voie producatorul sa le vanda in farmacii. Iar SuperSlim-ul asta cica nu a fost testat pe oameni ci a fost produs si vandut direct. Si de asta e interzis si vor sa-l scoata de pe piata. Acuma eu PERSONAL nu cred ca treba sta CHIAR ASA. Cred ca cele 2 mari puteri economice ale lumii SUA si China concureaza pe piata Europeana. Pentru ca noi avem deja un medicament care se cheama REDUCTIL doar ca e DE CATEVA ORI MAI SCUMP decat SuperSlim. Reductil e din SUA -acolo se cheama altfel- si contine dupa cum am spus in alte mesaje TOT sibutramina. Numai ca ala cica a fost testat si totul e ok si. Cel putin asa spun ei. Sa stiti ca exista destule cazuri de pacienti depresivi care iau medicamente din astea antidepresive DUPA RETETA si au efecte secundare nasoale si mor din cauza lor. SE INTAMPLA. De asta nu cred ca si Reductilu e mai viteaz decat SuperSlim si tot din cauza conflictelor astea politice si econimice nu cred ca SuperSlim e dracu-n persoana cum vor astia la TV sa credem. Intai spuneau VAI CONTINE DROGURI. Apoi cand s-a prins lumea ca de fapt si Reductil contine acelasi drog ziceau. DA DAR SUPER SLIM CONTINE CANTITATI VARIATE DE SIBUTRAMINA NU CONTINE O DOZA STANDARD CARE SA FIE EXACT ACEEASI IN FIECARE PASTILA SI DATORITA BAMBILICIULUI CARE IL JOACA CU SISTEMU NERVOS ITI FAC RAU. Eu nu cred ca sunt chinezii ATAT DE PROSTI sa nu puna aceeasi cantitate de drog in fiecare pastila ca doar astea se fac pe banda rulanta de catre roboti nu se umplu cu lingurita de catre Gheorghe chinezu. Dar repet asta e ceea ce CRED EU. Nu e obligatoriu sa fie asa. E doar parerea mea personala. Sper ca ti-am raspuns satisfacator la intrebare. Cam atat pe azi. Si ca un ultim sfat va reamintesc la toti sa FACETI MISCARE :D. ACUM DUPA CE TERMINATI DE CITIT ASTA IESITI DIN CASA SI PLIMBATI-VA PE LANGA BLOC SAU PRIN CENTRU. Mergeti la o cafea DAR NU STATI MULT :D si PLIMBATI-VA. Jumatate de ora o ora doua nu conteaza. AFARA CU VOI. Nu conteaza ca ploua. Si eu tot acum ies in oras. Asa ca AFARAAA :D
Adaugă un comentariu / răspuns
2533 comentarii 1 2 ..... 707172 ..... 84 85 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.