cantitatea de lapte pentru un bebe de 2 luni?

02-01-2010
gotaiulia
Nu este medic/terapeut
gotaiulia
buna ziu, am o fetita de 2 luni si sunt putin ingrijorata in ceea ce priveste cantitatea de lapte pe care o mananca. o alimentez cu lapte praf NAN 1, si mananca aproximativ 800-900 ml pe zi, impartiti in 7-8 mese. este normal? multumesc.
4 comentarii
0
02-01-2010, ora 15:15
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pana la varsta de 2 ani, copilul trebuie sa consume zilnic o cantitate de 600 ml lapte!Pe dumneavoastra va ingrijoareaza faptul ca papa mult sau putin pt varsta ei?
0
02-01-2010, ora 18:11
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
e o cantitate normală, nu aveţi de ce să vă faceţi griji
0
23-08-2010, ora 20:29
Anca/Sonia
Nu este medic/terapeut
Anca/Sonia
Buna ziua
Am o fetita de 1 luna si jumatate (la nastere 3.300 kg, iar acum 4.900 kg) si as vrea sa stiu ce cantitate de lapte praf ar trebui sa consume zilnic. E in functie de greutatea ei? Sunt putin ingrijorata, ca nu mananca decat de 4 sau de 5 ori pe zi si noaptea doarme de la 23 la 7 dimineata. E o problema?
Multumesc anticipat
0
28-08-2010, ora 12:02
cenuclaudia
Nu este medic/terapeut
cenuclaudia
Buna ziua,
Am un baietel de 8 luni si 2 saptamani, are 9.2 kg, si pana acum l-am alaptat. Nu i-am dat deloc lapte praf. Am inceput diversificarea la 6 luni, cu suc de mar si morcov, si treptat supa si piure de legume cu carne.
In momentul actual primeste lapte de la mine dimineata, seara, in unele zile si pe la ora 3-4 dupa masa.
Ora de culcare este 9:30 - 10, si pana acum 1 saptamana, se trezea pe la 5, il alaptam, apoi se trezea la ora 7-8. De o saptamana se trezeste de mai multe ori pe noapte, plange, il pun la san, trage putin si adoarme la loc (cam de 2-3 ori pe noapte, adica pe la ora 1, 3, 5). Ce-i drept ca acum 3 zile i-a curs nasucul, adica a racit.
Ingrijorarea mea este legata de laptele meu: nu imi dau seama daca ii mai ajunge copilului sau nu.
M-am gandit ca poate ii dau si dintisorii, de aceea se mai trezeste noaptea, iar acum fiind putin racit, ii trebuie lichide multe, si acesta sa fie motivul pt care se trezeste.
Ma sfatuiti va rog, daca sa suplimentez copilului laptele meu cu lapte praf, si daca da, ce fel de lapte?
Cum imi dau seama daca ii ajunge laptele meu? Copilul e vesel, vioi, foarte dinamic si jucaus.
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul