candidoza vaginala si HPV

26-06-2008
axy
Nu este medic/terapeut
axy
am si eu o problema!!! am fost diagnosticata cu candidoza vaginala si HPV, insa la HPV era un semn de intrebare in buletinul de analize. am primit tratament cu CANESTEN GYN si CERVUGID. stiu ca trebuie sa se trateze si partenerul, insa medicul nu mi-a spus ce tratament trebuie sa urmeze. in mod normal, stiu ca ar fi trebuit sa faca acelasi tratament ca si mine, insa eu avand numai ovule...logic nu are cum sa urmeze acelasi tratament. Trebuie sa mearga neaparat la medic???daca da, la ce fel de medic? la dermatolog?va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat!
2 comentarii
0
03-07-2008, ora 00:00
nicolasa
Nu este medic/terapeut
nicolasa
Mergeti impreuna la doctorul tau ginecolog. Explicatii problema. Candidoza fiind boala cu transmitere sexuala el va sti ce e de facut.
0
04-08-2008, ora 00:00
andra1
Nu este medic/terapeut
andra1
Draga axy,

Ambele, sint afectiuni cu transmitere sexuala, ( desi aparitia candidozei nu este legata de actul sexual, transmiterea acesteia se poate face si pe cale sexuala)si este bine ca ambii parteneri sa urmeze tratament. Deasemenea trebuie luat in consideratie faptul ca adesea, candidoza este agravata sau chiar provocata de anemie, depresie ori probleme intestinale grave.
In ceea ce priveste virusul HPV, problema e putin mai delicata.
In urma carui test / analize.poate coloscopie???...ai fost diagnosticata HPV? Cum a justificat medicul acest diagnostic? Ai cumva negi sau veruci pe suprafata corpului sau la nivelul aparatului genital?
In cazul in care acest diagnostic a fost pus in baza unei examinari concludente (investigatii specifice de depistare a virusului) sau evidente( manifestari vizibile ale HPV ), normal mi s-ar fi parut ca medicul sa iti recomande un test Babes-Papanicolau care sa confirme sau sa infirme prezenta HPV.
Testul Papanicolau este cel ce depisteaza HPV-ul - adica celulele colului uterin prezinta modificari(koilocite) specifice in caz de infectie cu HPV.
Poti sa ne dai mai multe detalii in ceea ce priveste diagnosticarea HPV?

Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.