candidoza vaginala de 3 ani jumatate | Forumul Medical ROmedic

candidoza vaginala de 3 ani jumatate

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Am candidoza vaginala de 3 ani si jumatate. In acest timp am urmat multe tratamente, dar din pacate, fara nici un rezultat ( starea mi-a fost un pic ameliorata dar nu am scapat de aceasta ciuperca, simptomele persista). Am urmat tratament local cu : OVULE: macmiror complex, gynotravogen, meclozol, meclon, cerviron, clotrimazol, lomexin, gynozol, tergynan; CREME: cltorimazol, biazol, lomexin, triderm, de asemenea am facut spalaturi intra-vaginale folosind irigatorul, cu ceai de galbenele, musetel, tantum rosa, septovag, bicarbonat de sodiu, amestec din mai multe plante...Pe cale orala, am luat: diflazon, nizoral, ofloxin, fasigyn, summamed, diflucan, orungal, ciprofloxacina
De asemenea, dr. mi-a prescris aerius, claritine, metronidazol, centrum, complex de vitamine ( calciu, magneziu, seleniu, zinc), coaxil( jumatate de tableta)
Prietenul meu a facut analize si totul este ok, insa, si el a urmat tratament atat local, cat si pe cale orala.
Igiena este cea corespunzatoare (din fata in spate). port lenjerie din bumbac..., , de asemenea mi-am facut analizele la sange si totul este bine ( stiu ca cei cu diabet au probleme cu aceasta candida...)
nu stiu ce altceva as mai putea face...
doctorii imi spun ca este tratabila aceasta boala, dar am impresia ca acest lucru este doar din punct de vedere teoretic...ca, practic.(cel putin la mine)
sunt foarte afectata de aceasta problema, atat fizic cat si psihic ( de la 19 ani, de cand mi-a aparut aceasta candidoza, traiesc un cosmar) (
Intrebarea mea este: in cazul meu, chiar mai exista sanse reale sa pot scapa definitiv de aceasta inmultire a cipercilor candida?( sau toata viata trebuie sa fiu dependenta de medicamnete si creme, si asta doar pt amelioararea starii?
Va multumesc aniticipat!
3 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Este esential ca aceasta pacienta sa aiba un examen micologic direct pe lama si o cultura cu fungigrama. Daca este intr-adevar candidoza cronica cu granuloame candidozice tratamentul se face pe cale orala cu doze relativ mari de fluconazol sau terbinafina, poate fi de 30 pina la 90 de zile, zilnic, apoi o data pe luna in perioada ciclului menstrual.E obligatorie fungigrama deoarece in Romania este o rezistenta mare la antimicotice datorata...folosirii gresite a tratamentelor, in doze prea mici..

-
Dr. Anca Zbranca
0
22-07-2009, ora 00:46
alemimi
Nu este medic/terapeut
alemimi
buna seara
macmiror complex se poate folosi si in timpul menstruatiei pentru tratarea candidozei.
0
25-03-2010, ora 10:37
elena_navodari
Nu este medic/terapeut
elena_navodari
si eu am urmat tratamente o gramada, dar i-am dat de cap cu banalul gel intim de le avon sper sa_ti fie si tie de folos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: