candidoza vaginala si colpita - tratament?

15-02-2009
carmen2000
Nu este medic/terapeut
carmen2000
In urma cu doua luni am facut testul papanicolau si cultura din col.
Am fost diagnosticata cu candidoza vaginala si colpita.Am urmat in prima faza urmatorul tratament..clotrimazol, ovule si crema si in priza unica tinizol si eu si sotul meu. Nu mi-a trecut. Mi-a schimbat tratamentul, am luat deja doua doze de FLUCORIC de 150mg, una la7zile, m-ai am de luat una sapt. viitoare.I-am dat o doza si sotului. Pe langa acest FLUCORIC am folosit 2 ovule LOMEXIN, unul la 3 zile si LOMEXIN crema si eu si sotul meu. Sotul meu s-a vindecat. In privinta mea nu vad nici o schimbare in bine. SIMTOMELE SUNT ACELEASI SI DE ACEIASI INTENSITATE. VA ROG CINE MA POATE AJUTA CU O ALTA SCHEMA DE TRATAMENT?
3 comentarii
0
16-02-2009, ora 12:54
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Nu stiu exact daca scriu bine denumirea medicamentelor dar un farmacist va sti ce vrei sa spui.Gynoflor crema pt tine, Nistatina pastile pt amandoi (3/zi)timp de 5 zile, Nizoral crema pt el.Fierberea sau aruncarea lenzeriei intime, schimbarea gelelui de dus cu unul din farmacie cu ph neutru in caz ca pana acum ai folosit altceva, bai cu ceai de musetel si bicarbonat, cat mai putine spalaturi intravaginale etc.
Numai bine
0
16-02-2009, ora 12:54
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Scuze pt greseli, ma grabeam ca sunt la munca:)))
0
19-02-2009, ora 14:28
carmen2000
Nu este medic/terapeut
carmen2000
Pt. arena. Multumesc am sa incerc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Candidoza vaginală în sarcină
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • O nouă abordare în tratamentul candidozei orofaringiene
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  •