candidoza traheo bronsica

24-07-2012
paumih
Nu este medic/terapeut
paumih
de 3 saptamani tusesc in continuu. Initial mi s/a spus ca am o rinita alergicca si de aici a aparut si tusea si am luat tratament cu augmentin, aerius si olynth, dar am inceput sa tusesc pana ramaneam fara aer. Apoi inca o saptamana am luat cyprofloxacin, acc 600 si abia atunci am inceput sa expectorez. Intre timp am facut si o analiza fungica a sputei si la rezultat scria candida albicans, rezistenta la fluconazol, ketoconazol, miconazol si sensibila la amphotericina, econazol, flucytosine, nystatin. MEdicul dorea sa imi prescrie nystatin, insa intre timp cred ca am ramas insarcinata si pana nu se confirma sau infirma sarcina mi/a recomandat sa nu incep tratamentul cu nystatin. Abia peste 2 saptamani am programare la medic si as dori ce as putea face pana atunci pentru a diminuaefectele candidei deoarece inca tusesc destul de mult iar noaptea ma trezesc cu gatul foarte uscat si am impresia ca ma inec cu aerul.
1 comentarii
0
25-07-2012, ora 20:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Incearca sa calmezi tusea si celelalte efecte ale candidozei cu produse naturiste pana ajungi la medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.