candidoza orala sau digestiva?

22-01-2013
cristiner
Nu este medic/terapeut
cristiner
Buna ziua,

Problemele mele de sanatate au debutat undeva in luna septembrie, cand, dupa ce am mancat o salata de ton am simtit ca imi amortesc buzele, ameteam, nu aveam aer, simteam ca o sa lesin, ca si cum as fi facut o reactie alergica. Pe interiorul buzelor mi-au aparut niste basicute rosii, nu cred ca erau afte. Am ajuns la urgente, unde mi-au spus ca am facut o alergie, posibil toxiinfectie alimentara. La urgente am avut un singur scaun apos, eu nefiind alegica pana acum la ceva anume. Totusi am simtit ca era ceva in neregula cu tonul, avea un gust ciudat. Vreau sa precizez ca inainte cu 2 saptamani am facut o viroza puternica, care nu imi mai trecea: am luat initial sumetrolim, apoi claritromicina. Recunosc ca nici nu prea mancam si eram f stresata.
Dupa ce a trecut episodul acesta, am inceput, la interval de 2 saptamani, sa am stari de greata, dureri abdominale, nu puteam manca nimic. Am descoperit ca aveam H. Pylori. Am facut tratamentul cu cele 2 antibiotice si Nexium, dar starea de greata nu ma lasa, simteam o repulsie fata de orice mancare, am slabit f repede de la 54 kg la 51 kg.
Analizele de sange sunt toate in limite normale (hemoleucograma, vsh, proteina C reactiva), am facut pana la urma si o gastroscopie, si totul este in regula. Paraziti nu am gasit, doar celule levurice in scaun.
Am observat la putin timp apoi ca limba mea era incarcata cu depozite albe, Candida. Am facut tratament cu Fluconazol 10 zile si parca a fost mai bine, am inceput sa mananc. Momentan am 53 kg.
Pentru starile de greata am facut un tratament cu motilium vreau 10 zile, iar apoi am constatat ca mi s-a dereglat ciclul. Luna asta mi-a venit asa cum era de obicei, cu scurgeri abundente si a durat vreo 7 zile.
Din pacate in acest moment Candida iar a recidivat, o vad in gura, apare ca niste forme neregulate cu margini albe, si iar imi da de furca cu alimentatia.Simt in gura tot felul de senzatii, de la furnicaturi, la amorteli, arsuri, parca imi erupe iar ceva in gura ( bubitele rosii ). Sunt foarte neplacute, si deja am ajuns in extrema cealalta, sunt paranoica si depresiva.
Mai doresc sa adaug faptul ca scaunul meu ( 1 pe zi, max 2) este momentan destul de apos, nu este legat, asa cum ar trebui. Credeti ca este o dereglare de tranzit de la Candida?
Credeti ca aceasta ciuperca este raspunzatoare de lipsa de pofta de mancare si anxietatea mea?
Nu stiu daca am fost destul de coerenta, dar va rog sa va exprimati o opinie, daca se poate.

Va multumesc.
3 comentarii
0
22-01-2013, ora 18:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Mergeti si faceti exudat faringian ca sa fiti sigura ca aveti candida sau numai candida.

2. Sa va curatati limba in fiecare dimineata de depozitele albe cu o lingurita ascutita.

3. S-a putea sa fie invers, pe fondul depresiei si anxietatii cauzate de evenimentul cu pestele si de toate lucrurile prin care ati trecut pina acum, sa va scada sistemul imunitar iar sistemul imunitar scazut sa intretina candida sau ce iese exact la analize.

Eu personal am avut dureri de gat care m-au tinut un an (12 luni, primavara, vara, iarna, toamna), pe aceasta tema.

4. Pentru problema cu scaunul apos, trebuie sa va vada un gastroenterolog care cu siguranta va va pune sa faceti examenul coproparazitologic ca sa identifice clar tipul infectiei. Eu cred ca ori ati fost diagnosticata gresit de la inceput, ori de la antibiotice s-a dezvoltat acolo ceva care va produce acum neplaceri.
0
22-01-2013, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cristiner...
nu. nu cred ca candida este de vina...
este exact knvers...candida apare din cauza problemelir digestive si imunitatii scazute
trebuue sa gasiti un medic naturist...care sa va explicecregimul cordct alimentar. traramentul naturist
pentru imunitate si pentru normaluzarea digestiei...
din medicina alopata ar ajuta sa faceti o ecografie...sa vedeti starea ficatului. fierea. pancreasul
0
23-01-2013, ora 08:31
cristiner
Nu este medic/terapeut
cristiner
Va multumesc pentru raspuns tuturor.

Referitor la alimentatie incerc sa evit dulciurile si laptele dulce; am inceput de cateva zile sa iau probiotice 1/zi, parca e ceva mai bine si mi-a reglat scaunul...

Am efectuat o ecografie abdominala acum cateva luni si era in regula.

Cred ca trebuie sa lucrez putin la psihic...:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: