candidoza la barbati

466 comentarii 1 2 345 ..... 15 16 Înainte ›
0
04-11-2009, ora 22:09
only4waly
Nu este medic/terapeut
only4waly
Buna ziua
Simptomele sunt urmatoerele: in prima faza a aparut o iritatie in partea posterioara a glandului penian iar pe suprafata glandului pete de culoare rosie. aveam mancarimi la baza glandului, mancarimi ce au disparut cu timpul (1zi-2).dar imediat am avut o secretie de culoare, alba secretie ce nu s-a manifestat decat o singura data
Dupa o saptamana totul a disparut dar a ramas o pigmentare anormala a penisului adica o coloratie neuniforma ce poate varia intre roz si galben-roz insotita de o durere locala difuza pana la baza penisului.
IMPORTANT;nu am avut contact sexual pana acum din motive religioase si nu am urmat nici un tratament cu antibiotice in ultimul an(cel putin).
As dori un raspuns concret orientativ si o solutie preliminara pana la un consult propriu-zis.
0
06-11-2009, ora 14:19
edwie9
Nu este medic/terapeut
edwie9
Buna ziua. Am o intrebare va rog, as vrea sa stiu ce este "secretia uretrala".. Am fost la un medic si i-am spus ca vreau o urocultura si un examen pentru secretia uretrala, de unde am inteles ca urocultura este examinarea urinei iar examen pentru secretia uretrala ar fi sperma.. ESTE CORECT? Mentionez ca am un miros neplacut al penisului la 2-3-4 ore de la spalare.. dar nici un alt simptom, mancarimi, roseata sau nu stiu ce altceva, si prietena mea a avut candida.. as vrea sa mai stiu va rog mult, daca candida la barbati se trateaza doar cu crema... si daca din urocultura si examinarea spermei (asa am inteles secretia uretrala, dar poate ca nu este aceeasi) se poate afla de la ce am acest miros.. si diferite boli..
Multumesc anticipat.
0
09-11-2009, ora 16:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Secretia uretrala NU este sperma!
Aceasta secretie apare atunci cand exista o inflamatie la nivelul uretrei produsa de o infectie si este similara puroiului care apare dintr-un cos.
Mirosul de la nivelul penisului poate fi de natura hormonala.
0
09-11-2009, ora 16:54
edwie9
Nu este medic/terapeut
edwie9
Dar daca nu am am asemenea "secretie" inseamna ca o urocultura e suficienta? Mirosul nu a fost acolo mereu, de cateva zile ma dau cu o crema anti-candida si mirosul parca a disparut dar pielea pe penis a devenit cam sensibila si rosie... si cred ca este de la crema.. O alta crema pentru disparitia acestor iritatii, un fel de "fortare" a pielii imi puteti recomanda va rog? Va multumesc doc :)
0
09-11-2009, ora 21:30
only4waly
Nu este medic/terapeut
only4waly
Buna ziua
Simptomele sunt urmatoerele: in prima faza a aparut o iritatie in partea posterioara a glandului penian iar pe suprafata glandului pete de culoare rosie. aveam mancarimi la baza glandului, mancarimi ce au disparut cu timpul (1zi-2).dar imediat am avut o secretie de culoare, alba secretie ce nu s-a manifestat decat o singura data
Dupa o saptamana totul a disparut dar a ramas o pigmentare anormala a penisului adica o coloratie neuniforma ce poate varia intre roz si galben-roz insotita de o durere locala difuza pana la baza penisului.
IMPORTANT;nu am avut contact sexual pana acum din motive religioase si nu am urmat nici un tratament cu antibiotice in ultimul an(cel putin).
As dori un raspuns concret orientativ si o solutie preliminara pana la un consult propriu-zis.
0
11-11-2009, ora 17:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru edwie9:
Nu stiu daca urocultura va releva ceva! Daca pielea de pe penis a devenit sensibila este posibil sa fi facut o dermatita de contact ! Ar trebui sa va examienze un dermatolog.
0
11-11-2009, ora 17:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru only4waly:
De cand tot postezi pe toate site-urile simptomele pentru o "solutie preliminara", mergeai la un consult dermatologic si rezolvai problema !!!
0
13-11-2009, ora 11:49
why
Nu este medic/terapeut
why
buna ziua, de 2 zile ma confrunt cu o problema care pe mn unu ma sperie, am facut sex cu prietena mea neprotejat, fiind si prima cu care fac neprotejat, am o iritatie pe capul penisului ceva rosiatic si o mancarime, prima oara cand ma confrunt cu o asa problema.va rog un sfat, ce medic ar trebui sa vad, ori ce tratament medical pot urma.va multumesc
0
16-11-2009, ora 18:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca problema nu te sperie, spala cateva zile capul penisului cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar, o ligurita de bicarbonat la o cana cu apa calda. Spalarea fa-o dimineata si seara.
0
18-11-2009, ora 14:00
devgru
Nu este medic/terapeut
devgru
de 4 zile incoace am o secretie la nivelul penisului transparenta, albicioasa (uneori), cleioasa, nu miroase si uneori la urinare simt furnicaturi (gen arsura) sau la palparea mai energica a penisului in stare flasca dea lungul lui pe canalul simt cam aceiasi arsura.

nu caut tratament pe net, mi-am facut deja programare la medic pentru vineri dar as vrea sa stiu cam despre ce este vorba sau eventual cum as putea sa ii explic mai bine medicului desprea cea ce simt pentru a ma ajuta cu un diagnostic corect.
0
22-11-2009, ora 17:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa ai o trichomoniaza.
0
23-11-2009, ora 12:43
mitza89
Nu este medic/terapeut
mitza89
buna ziua, acum 2luni mi.au aparut pe penis niste bubite mici rosi la baza capului, care la inceput mi.au provocat mancarimi dar dupa o saptamana au disparut, am fost la medicul dermatolog si mi.a zis sa ma dau cu crema pimafucort, am urmat tratamentul bubitele nu mai sunt la fel de proeminente, dar nu au disparut de tot, si acum mi.au aparut niste pete rosii pe capul penisului pe care se formeaza un fel de pielita care se decojeste, astea sunt sintome de candidoza? la farmacie m.a sfatuit sa folosesc crema canesten de 2ori pe zi si sa fac spalaturi locale cu bicarbonat de sodiu...si inca o intrebare ar trebui sa iau si flucovim 150?
0
23-11-2009, ora 13:29
dan87
Nu este medic/terapeut
dan87
Buna ziua

acum 3 zile mi au ieshit niste bubite pe penis.. azi am fost la dermatolog am fost diagnosticat cu candidoza... mi s a dat nizoral + un preparat care se aplica local... interbarea este urmatoarea prietena mea(cu care intretzin relatii sexuale neprotejat) are nevoie de tratament dak nu prezinta nici un sintom?., si inca ceva am citit ca aceasta candida nu poate fi eliminata in totalitate niciodata? ... si am mai citit un articol interesant cum ca aceasta candida ar fi principalul factor al cancerului as putea revenii cu un link dak este un subiect care v ar interesa
0
23-11-2009, ora 13:40
edwie9
Nu este medic/terapeut
edwie9
Scuzati din nou deranjul, as vrea sa stiu prin ce teste se poate afla -trichomoniaza-, am facut urocultura si examen de sperma.. dar fara diagrama sau ceva de genul asta (testele au fost facute pentru siguranta), si au iesit curate amandoua.. Acum, poate totul e psihologic, dar as vrea sa stiu va rog daca trichomoniaza imi aparea in testele facute, sau trebuie sa fac altceva? Multumesc anticipat!
0
23-11-2009, ora 15:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mitza89:
Canestetnul nu este mai bun decat Pimafucortul!
Poti face baile cu bicarbonat de sodiu. Nu este necesar Flucovim 150.
0
23-11-2009, ora 15:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru dan87:
Prietena trebuie sa faca si ea tratament deoarece probabil ea te-a imbolnavit!
Daca aceasta candida ar fi implicata in cancer, atunci TOATA populatia globului ar avea cancer !!
0
23-11-2009, ora 15:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru edwie9:
Singurul examen care trebuie sa-l mai faci este cel psihologic !
0
23-11-2009, ora 16:03
edwie9
Nu este medic/terapeut
edwie9
:)) Multumesc dl.doctor :) Acum chiar ma simt mai bine "psihologic".. Sanatate si multumesc inca o data!
0
23-11-2009, ora 16:19
simolum
Nu este medic/terapeut
simolum
buna ziua! sunt noua pe acest forum., am 46 ani. Din cauza frigului de la serviciu, am avut dureri abdominale ( Inferor) cam 2 saptamani. Am luat no spa, ketonal supozitoare si cuminol. Acum durerile nu mai sunt asa persistente, dar ma deranjaza in special dimineata. Am facut un ecograf abdominal, si mi- a descoperit, retrouterin o formatiune neomogena de 6, 7 cm/3, 5 cm cu zone transonice si zone hiperecogene . ( inflamatie peuniala, abces sau afectarea ovarului stang. )Nu am fost la ginecolog, imi este foarte frica. Dupa cum mi-a spus dna. dr. care a facut ecografia, trebuie operatie urgenta. Sunt disperata si imi este foarte frica de controlul ginecologic. Ce credeti ca poate fi? Cum pot sa-mi infrang teama si sa merg la ginecolog.Mentionez ca nu am prezint scurgeri sau sangerari. Ciclul a fost regulat.
0
23-11-2009, ora 18:25
dan87
Nu este medic/terapeut
dan87
am apucat sa iau nizoral azi si mi am pus compresa cu rivanol diluat cu apa... si mi au trecut bubitele de pe penis(candidoza) ... am mai citit si pe net si am vazut cum ca as putea avea candidoza si la ureche... eu am avut tot timpul probleme cu urechile ( o data cel putin la 2 ani am avut otita) si noaptea mai am niste scurgeri care au si un miros.. dar chestia asta o am de f mult timp... ar putea avea legatura cu candidoza?
0
24-11-2009, ora 11:44
dan87
Nu este medic/terapeut
dan87
a inceput sa ma doara capul ingrozitor cred ca de la nizoral... am vazut la reactii adverse.. am mai patit si cu alte medicamente... nu mi a trecut pana nu m am culcat aseara... o sa mai iau si azi cu toate ca mi e cam teama... pot sa iau paracetamol ceva ca sa mi treaca ? sau trebuie sa intrerup tratamentul?
0
25-11-2009, ora 20:16
bastty
Nu este medic/terapeut
bastty
Buna ziua de ceva vreme mi'a am in gura un sentiment ca si cum am ceva in gat si nu pot sa scap de el ma jeneaza.iar in cerul gaurii mi'a aparut ceva asa ca si cum as avea pielea zbarcita...?oare e candida sau ce anume...? Cineva mi'a spus k poate sa fie cancer in gat. Mi'a spus ca acel disconfort pe limba adica sentimentul ca as avea ceva pe limba aproape de gat sunt semne ale cancerului in gat
0
25-11-2009, ora 23:23
bastty
Nu este medic/terapeut
bastty
ma scuzati dar nu pot sa vad ce mi'ati raspuns...va rog daca se poate sa imi tr pe adresa de emeil -
0
26-11-2009, ora 08:42
bos
Nu este medic/terapeut
bos
Buna ziua, mi-au aparut niste crapaturi pe pielea penisului. Va rog frumos stiti un unguent cu care sa ma pot da sau despre ce poate fii vorba
0
27-11-2009, ora 20:25
lot
Nu este medic/terapeut
lot
Acum cateva luni (mai bine de 4 luni) am observat o picatura mica de sange pe chilot aproape neobservabila. Pana acum nu am avut relatii sexuale.
De asemenea la o analiza mai amanuntita am descoperit ca meatul urinar este usor inflamat, prezentand si o bubita rosie putin inchisa la culoare(pe peretele stang al orificiului care elimina urina). Pe data de 27.10.09 m-am prezentat la medicul de familie, apoi la medicul dermatolog, si apoi la medicul urolog. Dupa aceste consultatii, sub indrumarea medicului dermatolog am aplicat de 2 ori pe zi crema BEPANTHEN. De pe 30.10.2009 aplic aceasta crema si pana astazi 26.11.2009 si bubita rosie tot acolo este. De asemenea am facut si unele analize medicale: urocultura+sumar de urina, sifilis, ecografie renala. In urma acestor analize am fost descoperit cu nisip la rinichi(la echografie), iar celelalte au iesit bune sifilis-negativ, fara dezvoltare de germeni. Acum urmez tratamentul cu URICLAR. Daca mi-ati putea da o sugestie cum as putea sa scap de acesta iritatie sau inflamatie mi-ar fi de mare ajutor.
Multumesc
0
27-11-2009, ora 20:46
lot
Nu este medic/terapeut
lot
Repet faptul ca nu am avut relatii sexuale pana acum. In octombrie 2008 am avut o infectie urinara cu usturimi la urinat. In vremea aceea am luat antibiotic. Ma gandesc ca acesta iritatie/inflamatie sa nu fie de atunci.
0
27-11-2009, ora 21:33
tzushplengher
Nu este medic/terapeut
tzushplengher
Buna seara!

Am o problema cred. Dupa un contact sexual cu prietena, am observat pe penis un lichid albicios, la ceva timp miau aparut pe gland niste "crapaturi" si este era uscat, am observat apoi niste brobonite albe la baza glandului, iar limba este cam alba. Am fost la generalist, mi-a prescris un tratament care nu a avut efect (turbinefina+lamisil crema), apoi am fost la farmacie si mi-au dat un econazol si am mai cumparat un extract de samburi de grapefruit + manilla (pentru candida albicansis). Acum am fost la un dermatolog, dupa ce am facut mai multe analize (printre care si pentru secretia de pe limba), si mi-a spus ca "nu am nimic" si ca brobonitele sunt de la hormoni. Ar trebui sa imi fac griji? Ce ar putea fi?
0
07-12-2009, ora 22:39
berbecul
Nu este medic/terapeut
berbecul
salut, am si eu o problema: de cateva saptamani am observat ca pielea de pe testicole si toata zona genitala(in afara de penis) este rosie, chiar si pe picioare, pe langa asta am o mancarime ingrozitoare in aceasta zona si in fiecare zi se formeaza o pudra alba ca si cum ar fi "matreata", e posibil sa am candidoza? sau ce ar putea fi
va rog frumos sa imi spuneti ce ar putea fi si ce tratament ar trebui sa urmez.ce medicamente sa cumpar etc. multumsc.
0
17-12-2009, ora 11:54
ionutz88
Nu este medic/terapeut
ionutz88
buna ziua am si eu o problema in urma cu 2 ani am avut un contact sexual neprotejat dupa care am avut o serie de simtome urinari dese, iritatie pe capul penisului dupa o perioada de timp situatia s-a agravat niste bubite pe capul penisului care apareau si dispareau dupa o perioada de timp mai exact 2-3 zile.Acum ma confrunt cu aceiasi problema dar si mai grav in momentul cand imi dipare iritatia de pe capul penisului imi apare pe fata niste cosuri care se vindeca.Acum un an am fost la doctor si am facut analize la urina si sange dupa care a rezultat ca am corpi ceramicii urina dar mi-sa spus ca nu e grav.Ce altceva ar trebuie sa mai fac casa stiu exact ce am ? va multumesc
0
24-12-2009, ora 09:47
mihaig3
Nu este medic/terapeut
mihaig3
Buna Ziua!
am fost la un medic dermatolog acum 1 anpt ca aveam usturimi, ma manca si pete pe capul penisului, mi a spus ca am candidoza...nu mi a facut analize sau altcva doar s-a uitat...mi a prescris Flucovin 1/zi si Nidoflor, 2 saptamani.m am simtit mai bine dupa tratament dar nu mi a trecut de tot!al 2 lea tratament a fost Flucovin, Xizol, Travocort rezultatul a fost acelasi...al 3 lea tratament a fost Azatril si Triderm.nici asa nu mi a trecut...ultimul pe care mi l-a prescris a fost Terbisil 1/zi timp de 1 luna si Canesten crema.nici cu asta nu mi-a trecut, m-am simtit mai bine dupa el, aproape ca imi trecuse dar in ultima saptamana a revenit la normal.Ce pot sa fac acum, alt tratament sau ce anume..??am 21 de ani, sunt din tg jiu.un alt doctor mai bun stiti pe aici..??
Adaugă un comentariu / răspuns
466 comentarii 1 2 345 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •