candidoza la barbati

466 comentarii 1 2 ..... 141516 Înainte ›
0
01-06-2011, ora 17:31
rrrobert
Nu este medic/terapeut
rrrobert
buna ziua.. de vreo 2 ani am o pata rosie pe pielea care acopera capul penisului uneori ustura si se formeaza ceva alb deasupra... am facut ceva tratament cu flucovin si ceva crema dar degeaba.. partenera mea are si ea la randul ei secretii.. am fost la doctor si mi-a recomandat tratamentul mentionat mai sus. degeaba ! pata nu a disparut.. problema mai grava e ca nevasta mea e insarcinata de 7 saptamani.. poate afecta sarcina ??? ginecologul a zis ca sa asteptam pana ce are 3 luni de sarcina. (si eu cum scap de aceasta pata ??? ) multumesc
0
04-06-2011, ora 13:00
man55
Nu este medic/terapeut
man55
Buna ziua. Am si eu o problema am si eu candidoza si am fost la media si mia dat un unguent numit Nidoflor dar nu mia trecut.Am tot citit pe Forum si am OBS ca multi au folosit Canesten.ma poate ajuta cineva in privinta asta ca nu stiu ce sa mai iau va rog daca este cineva la care ia trecut cu canesten sa imi spuna
0
13-06-2011, ora 14:09
minulescu
Nu este medic/terapeut
minulescu
buna ziua. prietena mea si-a facut testul papanicolau si a fost diagnosticata cu candida. ia fost dat un tratament cu ovule. suntem impreuna de 2 ani si ceva si am facut sex neprotejat. sunt sanse sa am si eu candida chiar daca nu am nici un simptom? si daca da ce trebuie sa fac? sa urmez un tratament?
0
23-06-2011, ora 11:53
antrez
Nu este medic/terapeut
antrez
FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE
ABSENTE PMN
RARI COCI GRAM POZITIV
NEISSERIA GONORRHOEAE - ABSENT
TRICHOMONAS VAGINALIS ABSENT
acesta este rezultatul meu de la analize... as dori sa stiu si eu daca sunt in regula sau trebuie sa urmez vrun tratament?
0
30-06-2011, ora 14:59
daia1
Nu este medic/terapeut
daia1
Buna.Am si eu o mare problema.De cateva luni am inceput sa iau anticonceptionale si aveam o scurgere putin mai inchisa..dar nu era ceva neobisnuit.Acum 3 zile am avut o scurgere alb branzoasa abundenta..si mai multe simptome ale candidozei.Poate fi din cauza anticonceptionalelor ? Dupa ce am avut eu acea scurgere prietenul meu a2a zi a avut pe penis ceva alb branzos, niste bubite pe penis si i se decojeste asa pielea. A luat de la mine ?Ce tratament ar trebui sa iau si eu si el ?
0
05-07-2011, ora 16:44
iulian001
Nu este medic/terapeut
iulian001
Buna ziua domnule doctor! Am o intrebare care ma apasa de ceva timp cam de 1 luna si ceva sa zicem 2 mi-a aparut la baza penisului asa ca o iritatie iar pielea in acel loc este mai deschisa usor rosie si uneori se jupeste si arata asa ca un fel de matreata! V-asi fi recunoscator daca mi-ati recomanda un tratament! Multumesc mult!
0
05-07-2011, ora 17:54
iulian001
Nu este medic/terapeut
iulian001
Am uitat sa mentionez ca aproape de fiecare data cand ma spal in zona genitala apare o usturime la anus ( fund) daca as lua Fluconazol caps de 50 mg, cate o caps pe zi + o crema aplicata local recomandata de dumneavoastra pt penis ar fi bun acest tratament ? Sau recomandat-mi d-voastra unul numai sa imi treaca ! Va multumesc mult
0
16-07-2011, ora 11:02
alex898
Nu este medic/terapeut
alex898
Cum scap de candida peniana, am avut bubite rosii dar au disparut, momentan in jurul peninsului chiar la cap pe piele apar crapaturi!!! Ce sa folosesc?
0
25-07-2011, ora 23:45
sebastian24
Nu este medic/terapeut
sebastian24
buna ziua.va rog sa ma ajutati mi-au aparut multe bubite pe capul penisului mici si rosii. din ca-te am inteles este candida numai ca eu nu am mai avut contact sexual de mai bine de 3 luni. si de curand am suferit un preinfart si am fost diagnosticat cu pericardita cronica de 2 zile am iesit din spital si nu am avut nimik pana astazi cand mam trezit cu acele bubite, va rog daca se poate sa imi spuneti si mie un tratament sau un sfat pentru ca de spitale sunt ingrozit. va multumesc anticipat
0
29-07-2011, ora 14:45
mmrs_68
Nu este medic/terapeut
mmrs_68
Ce tratament sa urmez daca pe capul penisului mi-a aparut de ceva timp un fel de branza
0
11-08-2011, ora 15:15
saske
Nu este medic/terapeut
saske
Salut si eu am patit acelasi lucru ca si colegul nostru, Seif, doar ca eu nu am avut mancarimi, pur si simplu mi-se exfolia pielea penisului si imi aparea pasta alba branzoasa m-am tratat cu o crema numita triderm si cu o solutie de bicarbonat de sodiu, acum pare ca mi-a trecut dar nu stiu ce ar fi putut fii, sar putea sa fi fost candida sau o banala ciuperca bacteriana (tin sa mentionez ca inainte de a-mi aparea facusem sex anal cu prietena mea, ar putea fi de la asta )daca da va rog sa imi spuneti ca sa stiu sa nu mai fac asa ceva. Multumesc
0
27-08-2011, ora 20:24
Swanheart
Nu este medic/terapeut
Swanheart
Buna seara!

De aproape 2 ani fac candida atunci cand sunt pe tratament cu antibiotice si ma tratez in maxim o saptamana cu Nidoflor...

Usor si fara probleme.
0
05-09-2011, ora 01:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Dragilor, pentru a vă trata în mod eficient şi ieftin candidoza cutanată, oriunde ar fi ea situată, dacă doriţi, folosiţi crema cu mărul lupului şi gălbenele. Cumpăraţi-o de la un plafar sau de la un magazin naturist on-line.
După spălarea zonei afectate, de două ori pe zi, dimineaţa şi seara, aplicaţi-vă o cantitate optimă din crema respectivă, masând gentil pentru a favoriza absorbţia ei. Aplicaţi-vă crema timp de o lună de zile (dacă în acest interval de timp observaţi ameliorări evidente, continuaţi administrarea până la vindecare, dar nu mai mult de încă 1-3 luni de zile, fără oprire/pauză).
Dacă nu observaţi nicio ameliorare, ceea ce ar fi aproape imposibil, consultaţi medicul dermatolog!
Ca şi fapt divers, planta mărului lupului tratează şi acneea, infecţiile genitale cu trichomonas, papiloma şi chlamidya; hemoroizii, formaţiunile canceroase cutanate benigne şi maligne etc.
_

Însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu iubire creştină, respect şi preţuire, dorindu-vă toate cele bune şi o zi splendidă, într-o săptămână relaxantă, într-o lună echilibrată, într-un an cumpătat şi într-o viaţă desăvârşită în adevăr, iubire, credinţă şi lumină,
Mister Nick
0
11-09-2011, ora 23:37
diana738
Nu este medic/terapeut
diana738
buna seara. am anumite suspiciuni ca am contractat candidoza bucala, insa pana acum nu am avut niciun fel de simptome. am o programare la medic martea viitoare. exista posibilitatea sa i-o fi transmis altcuiva prin sarut?multumesc.
0
31-10-2011, ora 16:08
maxx30
Nu este medic/terapeut
maxx30
Buna ziua d-le doctor.

Am fost diagnosticat cu candida in urma cu cateva zile(o saptamana).Precizez faptul ca am facut boala de la antibiotic.
Mi s-a facut antifugigrama si au iesit mai multe medicamente la care ar fi sensibila.
Ma simt obosit, am gura uscata fac tratament cu Ketoconazol si cu un medicament italian pentru refacerea florei.
Problema ca fac de 7 zile tratament dar nu simt imbunatatire.

Urmez un regim alimentar si cand am intrebat medicul a zis sa mananc ce-mi cade bine ca medicamentul isi va face efectul.

Problema e ca la 2 zile dupa inceperea tratamentului au aparut niste butite rosii pe piele in zona pieptului.

Poate fi de la candida?Sa fi iesit in afara intestinelor?
0
06-11-2011, ora 01:44
jellyo
Nu este medic/terapeut
jellyo
Am facut candida si ginecologul mi-a recomandat folosirea cremei local atat de catre mine cat si de partener. mentionez ca nu am intretinut relatii neprotejat. As vrea sa stiu ce inseamna local atat la el cat si la mine. pe prospectul cremei scrie ceva de aplicator, dar sunt cam in ceata. Multumesc
0
09-11-2011, ora 20:30
razvanvyyp
Nu este medic/terapeut
razvanvyyp
Buna ziua, am si eu o intrebare, dupa ce fac baie sau ies de la dush dupa ce ma sterg capul penisului devine foarte uscat si se decaloteaza destul de greu fara durere dar parca este asa lipicios, vreau sa mentionez ca am avut un raport sexual de unde m-am ales cu candida persoana respectiva nestiind ca are, dupa simptomele secretie albicioasa si mancarimi am presupus ca am si eu si am folosit clotrimazol crema 2 saptamani si o pastila de fluconazol.Acele simptome au disparut dar a aparut chestia cu penisul uscat intentionez sa merg la un dermato-venerice sa vad ce am. as dori sa stiu ce analize imi va da si mai ales daca se preleva secretia uretrala pt candida si daca e dureroasa.Va multumesc si astept raspuns
0
14-12-2011, ora 03:49
genesys2010
Nu este medic/terapeut
genesys2010
buna ziua! dupa un tratament recomandat de medic pt candida cu clotrimazol timp de 10 zile dimineata si seara, lucrurile s-au ameliorat. La numai 2 zile dupa tratament in timpul unei erectii am observat din nou pe penis si pe capul penisului ca pielea este usor 'uscata'. mentionez ca am o igiena curata si foarte atenta. am contact candida de la prietena mea. Ce sa fac mai departe! Multumesc.
0
11-01-2012, ora 12:42
Iuliannu
Nu este medic/terapeut
Iuliannu
Si eu am suferit de candida, dar, dupa de am gasit site-ul adiocandida.com si am luat cartea recomandata acolo in cateva saptamani toate neplacerile cauzate de aceasta afectiune au disparut. Recomand cu caldura cartea dupa adiocandida.com.
0
23-01-2012, ora 21:23
Micu46
Nu este medic/terapeut
Micu46
Buna seara, in seara asta am aflat cu stupoare ca am simtomul de candidoza prietena mea ne fiind sincera cu mn de la inceput ca are aceasta problema am patit-o si eu ce pare destul de aiurea este ca suntem de ceva timp impreuna am facut sex si protejat si neprotejat. Ieri nu aveam absolut pe penis nu am avut mancarimi scurgeri sau ceva de genu pana in seara asta cand imi faceam dush am obs 3 babsici albe ca si cum ar avea puroi in ele prima reactie credeti-ma ca numai stiam de mn. acm stau si citesc probleme diferite de la voi poate cineva sa ma sfatuie ce as putea sa fac sa pot reveni la normal va rog din suflet nici nu ma pot gandi sau realiza ce am putut sa patesc pls un sfat ce ar trebui sa iau.. va multumesc mult
0
24-01-2012, ora 18:52
nelu44
Nu este medic/terapeut
nelu44
Salutare., parerea mea este ca toti cei care suspecteaza ca au aceasta problema sa mearga la doctor.stiu ca din anumite motive nu vreti sa treceti pacolo, , la doctor, , defapt asta e problema voastra altfel nu mai erati aici. de ce e bine sa mergeti al doctor? din simplu motiv ca e foarte posibil sa mai aveti si altceva si sa nu stiti.eu am avut aceasta problema si am rezolvat.o la doctor.bun daca tot nu vreti puteti incerca asa: Ofloxin pastile si Triderm unguent.e foarte posibil ca dupa aproximativ 2 saptamani sau mai repede datorita tridermului sa apara o iritatie moment in care nu va mai dati cu triderm si treceti la ADVANTAN unguent.acesta are si rolul de a ameliora si reactiile cutanate, precum inrosirea, ingrosarea pieli, asprirea suprafetei pielii, mancarime si alte cauze(senzatia de arsura sau durere) pentru ofloxin intrebati la farmacie daca exista riscuri in combinatie cu alte medicamente( pentru cei care urmeaza si un alt tratament) nu cred ca mai trebuie spus ca trebuie citit prospectul inainte de administrare;)) ATENTIE Ofloxin poate afecta capacitatea de a conduce autovehicule, utilaje.luati cu 30 minute inainte de masa de seara(cina) 1 pe zi e suficient.Valabil pt cei suspecti de candida. indiferent daca aplicati asta sau mergeti al doctor reveniti si postati aici.ar putea ajuta pe cineva.o seara placuta tuturor.
0
28-01-2012, ora 23:42
poke
Nu este medic/terapeut
poke
Buna ziua, domnule doctor as dori sa stiu si eu daca sufar de CANDIDA... prietena mea a facut un tratament cu ANTIBIOTICE dupa care mi-a sps ca ii aparuse o "brobonitza" in zona vaginului dar abea se epilase eu crezand ca s-a iritat. dupa ce a urmat actul sexual... a 2-a zi m-am trezit cu mici bubite rosi sub forma unor cosuri si mancarimi... prietena mea. in urma sfatului dat de medic a inceput sa ia timp de 2 saptamani flucoric 150 mg odata la 3 zile... eu insa nu am urmat un tratament deoarece a 3-a zi numai aveam mancarimi si acele bubite au inceput sa dispara... dar dupa 3 - 4 zile iar mi-au aparut cateva bubite dar fara sa am mancarimi sau orice altcv ! E Posibil sa sufar de CANDIDA?
0
28-01-2012, ora 23:46
poke
Nu este medic/terapeut
poke
Buna ziua, domnule doctor as dori sa stiu si eu daca sufar de CANDIDA... prietena mea a facut un tratament cu ANTIBIOTICE dupa care mi-a sps ca ii aparuse o "brobonitza" in zona vaginului dar abea se epilase eu crezand ca s-a iritat. dupa ce a urmat actul sexual... a 2-a zi m-am trezit cu mici bubite rosi sub forma unor cosuri si mancarimi... prietena mea. in urma sfatului dat de medic a inceput sa ia timp de 2 saptamani flucoric 150 mg odata la 3 zile... eu insa nu am urmat un tratament deoarece a 3-a zi numai aveam mancarimi si acele bubite au inceput sa dispara... dar dupa 3 - 4 zile iar mi-au aparut cateva bubite dar fara sa am mancarimi sau orice altcv ! E Posibil sa sufar de CANDIDA?
0
08-03-2012, ora 00:13
Touchplay
Nu este medic/terapeut
Touchplay
Buna seara, am si eu o intrebare. De 2 sapt folosesc nizoral crema de un 1 mg si fungolon 100 si nu vad niciun rezultat(mentionez ca am fost la medic urolog care m-a diagnosticat cu candida). Si nu inteleg de ce nu-mi trece! Trebuie sa m-ai astept, tratamentul e unu bun?
Si in cat timp se vindeca deobicei aceasta ciuperca
Va multumesc anticipat
0
13-03-2012, ora 12:24
rrrobert
Nu este medic/terapeut
rrrobert
Cred ca medicul si-a dat demisia :( de nu mai raspunde la intrebari...
0
19-03-2012, ora 21:54
otrava9
Nu este medic/terapeut
otrava9
buna ziua de ceva timp, cam 3 - 6 luni ami tot apar multe bubite rosi pe capul penisului si ma si manaca...cum apar asa dispar.ma tin cam 3maxim5 zile este ceva grav??????
sunt insurat si fac sex neprotejat, , dar sotia nu are nimic, , , , o data a facu un tratament pt. candida sa am si eu acelasi lucru??????
0
27-04-2012, ora 15:06
catalin091
Nu este medic/terapeut
catalin091
buna ziua se poate sa am gaze necontrolate din cauza la candida.daca da ce tratament ar trebui sa iau
0
21-05-2012, ora 20:49
ilea alin
Nu este medic/terapeut
ilea alin
buna...am 21 de ani si de vreo 2 saptamani mi-au aparut pe penis, pe cap niste bubuite rosii ca o iritatie(mentionez ca fac sex neprotejat, doar cu prietena, de multa vreme si doar acuma au aparut)..de la farmacie mi-a dat crema canesten de 2 ori pe zi dimineata si seara...mi-a trecut cateva zile si iar au aparut, iar trec si iar apar la cateva zile...este bun tratamentul sau ce ar trebui sa iau altceva?a aparut in zona bubitelor o usoara "decojire"a pielii...multumesc..
0
10-06-2012, ora 13:44
ANONIM321ano
Nu este medic/terapeut
ANONIM321ano
Am urgent nevoie de ajutor. Prietenul meu are candidoza si nu stie ce sa faca. Ce medicamente ati putea sa'i recomandati?, pt ca vrea cat mai repede sa scape. E o boala chiar asa de grava ?
0
24-06-2012, ora 23:40
Suspect
Nu este medic/terapeut
Suspect
Buna Seara,
De aproape o saptamana am o problema in zona penisului, care la inceput s-a prezentat prin mancarimi iar dupa cateva zile m-a usturat iar acum am constatat ca se exfoliaza pielea de pe penis (ca atunci cand te bronzezi) si are o culoare mai inchisa si pare uscata.Cam ce credeti ca ar fi?Este cazul sa ma prezint la un control?Este vorba despre o boala?Daca da, poate fi tratata?Mulumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
466 comentarii 1 2 ..... 141516 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •