candidoza la barbati

466 comentarii 1 2 ..... 131415 16 Înainte ›
0
15-12-2010, ora 15:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Cosmyn C:
Nu stiti ce inseamna "subdozat"?? Adica medicamentul nu are concentratia necesara de substanta activa pentru a fi eficient !!
Dumneavoastra probabil nu aveti candidoza daca dupa o luna de tratament boala nu s-a vindecat!
0
15-12-2010, ora 15:07
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Atunci ce boala am ??? Oi avea Sifilis primar sau secundar de nu mai trece pata nici acum sau alta boala cu transmitere sexuala !!!!!!
0
15-12-2010, ora 15:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru curcudel marius:
Probabil ca aveti o limba scrotala. In general aceasta nu necesita tratament.
0
15-12-2010, ora 15:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru nelu44:
Parerea mea este ca nu prea este OK fluocinolonul!
Mai bine incercati Advantan crema.
0
15-12-2010, ora 15:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mihaimicutzu:
In principiu trebuie sa mergeti si dvs la un dermatolog pentru a recolta secretia si a o examina la microscop.
0
15-12-2010, ora 16:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru anonim1991:
Este posibil!
0
15-12-2010, ora 19:22
nelu44
Nu este medic/terapeut
nelu44
multumesc mult domnule doctor.momentan la mine pare in regula dupa 3, 4 zile au disparut, DAR m.am informat in legatura cu flocinolonul si spre surprinderea mea am aflat ca e destul de periculos.acum nu stiu daca e folosit foarte des sau mai rar.AICI ar fi buna o clarifiicare.am citit cum mai multe persoane dupa o folosire de cativa ani sau ales cu o CUPEROZA din ce am citit e foarte grav si se ajunge chiar la operatie (acele persoane sau dat p fata.)
in cazul meu e pt a 2a oara cand am aceste peste si mancarimi prima data am dat cu NAFTIFINA fara sa intreb p cineva si au trecut dar se pare ca nu definitiv.deasta am incercat flocinolonul bazanduma ca acel prieten a scapat definitiv de aceasta problema.(am vb iar cu el si zice ca sa mai dat si cu, , nidoflour, , off nu putea sa spuna din prima...)sa nu derutez lumea mai postez un comentariu mai jos pentru alte clarificari.multumesc.
0
15-12-2010, ora 19:44
nelu44
Nu este medic/terapeut
nelu44
acum ca m.am speriat putin de eventuale probleme ce a.r putea aparea dupa folosirea unor creme as vrea sa.mi spuneti daca m.am expus vreunui risc folosind, , de cele mai multe ori, , la recomndarea farmacistelor pt cosuri infundate si pete rosii in zona guri urmatoarele creme.acele cosuri infundate dor foarte tare si numai dupa ce sunt stoarse incep incet sa treaca se umfla putin si sunt tari.la inceput
miconaft(am mai cautat acum am inteles ca sunt scoase din farmacii)
exodiril si naftifina cea p care am folositi si pt acele pete si mancarimi pe penis.
din pacate acele cosuri infundate si mici pete nu au trecut total la intervale de timp mai apar.
vroiam sa aplic fiind foarte convins ca acel flocinolon ar putea rezolva problema cosurilor infundate si acelor mici pete.care intradevar stopeaza dar dupa c mi.atti spus ca nu e prea ok unguentul acesta am realizat ca ma expun unui risc foarte mare.am scris pt ca un raspus pt mine ajuta multa lumea care va citi si nu mai e nevoie sa mai posteze si ei un coment. ce mi se pare ciudat e faptul ca acele cosuri si pete cat timp am fost plecat din tara au disparut pur si simplu cand am revenit in ro au aparut iar.multumesc.
0
15-12-2010, ora 20:39
curcudel marius
Nu este medic/terapeut
curcudel marius
Va multumesc pentru raspuns, precizez ca cum 2 zile am fost iarasi la un control la dermatologie iar dn.doctor mi-a spus ca nu am candida si ca daca limba arata la fel inainte (aprile-mai )cand am observat striatiile nu a fost candida ci asa e limba mea sa stau linisit si atat.Dar totusi limba nu arat asa acum 1 an, poate sa fie o alta ciuperca sau o alta boala?
0
16-12-2010, ora 00:04
cryss06
Nu este medic/terapeut
cryss06
buna! vreau sa va spun ca si eu am avut candida, doctorul ginecolog mi a confirmat banuielile si mi a dat un tratament atat mie cat si prietenului meu, , am folosit canesten ovule, eu iar el canesten crema si ne a ajunat foarte mult.eu zic sa incercati, cel putin pe noi ne a ajutat foarte mult! mult succes si sanatate
0
26-12-2010, ora 17:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru nelu44:
Pentru problemele de la nivelul penisului puteti folosi Pimafucort crema, iar pentru fata ar trebui sa va examineze un dermatolog pentru a va recomanda un tratament mai compex.
In ambele situatii NU mai folositi Fluocinolonul !
0
26-12-2010, ora 17:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru curcudel marius:
V-am spus, se numeste limba scrotala si nu se trateaza!
0
30-12-2010, ora 16:26
zdranganel
Nu este medic/terapeut
zdranganel
buna ziua... prietena mea are candida de vreo un an a luat tratament a facut si fungigrama sau cum se numeste i-a trecut o luna 2 si dupa aia i-a reaparut a facut dupa aia iara tratament si povestea se repeta, si eu am luat de la ea de cateva ori.Nu am avut nici o data nici o boala cu transmitere sexuala si nici o porcarie deasta, nici nu sunt sensibil sau ceva, racesc greu manac cum trebuie.Am observat ca totdeauna ii apare cu cateva zile inainte sa ii vina stopul.Eu sunt nelamuriri, am citit despre candida si nu inteleg cum de ii reapare tot timpul fix inainte sa ii vina stopul.
Stiu ca candida ii prezenta si face parte din ganganiile cu care traieste omul..si ori ce medicatie ii doar temporara, dar la ultimul doctor la care a fost nah i-a facut fungigrama ca de obicei i-a dat ceva medicatie si 3 luni nu i-a mai aparut si acu iara, intrebarea mea ii sa ii ceara la medicul de familie sa faca alte analize sa faca daca are ceva boala ce slabeste sistemul imunitar sau din cauza careia sa ii tot reapara (chit ca nu prea cred ca are ceva dar nah nus doctor singuru lucru naspa ca arunc "bani pe geam" si nici o rezolvare)
0
05-01-2011, ora 19:20
doru2011
Nu este medic/terapeut
doru2011
Buna ziua. LA MULTI ANI! Am urmat un tratament cu antibiotice atat eu cat si sotia in urma caruia cred ca ne-am ales cu o candidoza(la mine se manifesta cu bubite rosii pe capul penisului, mancarime atat in zona bubitelor cat pe interiorulu canalului aproximativ 1 cm.in interior si deasemeni ceva alb in zona cu bubite). Din cate am inteles de pe acest forum am folosit crema TRAVOCORT DE 2 ori pe zi (azi esta a treia zi)in urma caruia bubitele si mancarimea au inceput sa dispara dar nu definitiv in special pe canal. La sotie(senzatie de usturime la urinare, mancarime si scurgere de culoare alba).Singura intrebare este daca trebuie sa iau si pastile si daca da ce pastile si daca acelasi tratament este valabil si pentru sotie? Va multumesc anticipat pentru timpul si sfaturile acordate.
0
07-01-2011, ora 08:16
mark974
Nu este medic/terapeut
mark974
Buna dimineata! Am si eu o intrebare: exista posibilitatea ca o data infectat cu candidoza(ca si barbat) si netratata boala, sa fi doar purtatorul ei si sa o poti "pasa" mai departe, dupa o luna de zile, unei persoane sanatoase?
Multumesc!
0
11-01-2011, ora 20:49
gica90
Nu este medic/terapeut
gica90
Buna ziua am si eu o problema acum 2 saptamani am facut sex neprotejat cu prietena mea (suntem impreuna de 4 ani am facut si cu prezervativ si fara ). Dupa o saptamana au aparut niste bubite rosi pe care le-am tratat cu advantan, bubitele au trecut dupa 2 zile problema este ca dupa cap a aparut o bubita mai mare (nu exagerat) am fost la dermatolog si am fost diagnosticat cu candida (o ciuperca) am urmat tratamentul prescris(Canesten cu clormatizol de 3 ori pe zi si un sapun cu glicerina Herbosopy Shea Butter 1 pe zi dimineata) insa fara nici un folos ba chiar se pare ca sa mai marit putin. Precizez ca nu ma ustura nu ma mananca nici un discomfort ma usturat cu o zi inainte sa ma duc la dermatolog la prima urinare insa a trecut presupun cu Canesten deoarece a 2 zi nu ma mai ustura. Ce sa fac ? Astept msg urgent. NU stiu sigur daca a zis candida dar ciuperca a zis sigur.
0
11-01-2011, ora 21:04
gica90
Nu este medic/terapeut
gica90
Am uitat sa va spun ca lenjeria intima schimbata in fiecare zi si durata tratamentului 7 zile. Multumesc astept raspuns.
0
14-01-2011, ora 12:48
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si io am aceeasi problema cu o pata rosie pe capu penisului care nu mai trece deloc si s-a facut si mai mare, am fost la dermatolog si mi-a zis ca ar fi candidoza si nu stiu ce sa ma mai fac si astept rezultatul sapt ce vine ca am facut extrudat de pe limba, am dat de cateva zile cu CANESTEN crema si tot la fel este, am luat si NISTANINA cate 3 pe zi si nu vad vreo ameliorare, inainte am dat cu LOMEXIN si am luat si FLUCOVIM 50 mg si degeaba tot la fel este, nu stiu cum sa fac sa treaca aceasta pata de pe capu penisului si nu stiu de ce nu mai trece odata aceasta pata ca deja a inceput sa ma streseze, o sa fac tratamentul cu CANESTEN Si NISTANINA sa vad dk ma ajuta la ceva, ma gandesc ca poate oi avea sistemul imunitar slabit si de-asta sau oi avea vreo boala incurabila Doamne fereste, sunt stresat din cauza asta cu toate ca mi-am facut analizele in vara pt toate bolile si nu am nimik. Astept raspuns URGENT cu privire la aceasta problema pe care o mai au si altii ca mine si ne chinuim sa scapam de aceste ciuperci in zadar !!!!!!
0
25-01-2011, ora 21:40
pyta18
Nu este medic/terapeut
pyta18
buna seara domnule doctor nu vam mai scris de ceva timp fiindca miau trecut simptomele de candidoza si iritatiile dar au reaparut deaorece am facut sex neprotejat cu pretena mea si ea luase antibiotic pt o infectie la gat si cred ca a reaparut candidoza la ea!se poate ca din aceasta cauza sa fi luat si eu de la ea fiindca capul penisului este iritat si pielea de pe penis e zbarcita si ma mananca usor nu foarte tare si des, si dimineatza si seara am un aspect branzos pe capul penisului mentionez ca il spal si seara si dimineatza.va rog sami spuneti daca crema advantan e ok.Va multumesc frumos.
0
07-02-2011, ora 18:17
adysb82
Nu este medic/terapeut
adysb82
Buna ziua ! Am si eu o intrebare. In data de 13.05.2010am fost diagnosticat cu intertrigo candidozic interfesier, iar tratamentul a fost Ketoconazol, Fluconazol si Lomexin. La control, in 22.06.2010, mi s-a prescris Baneocin si Biazol.Totusi, nu a disparut definitiv, iar in data de 02.11.2010, am fost iarasi la medic unde mi s-a precris Pimafucin si Nistatin tablete. Mentionez ca am facut si analize de glicemie, TGO SI TGP care au iesit in limite normale. Dupa urmarea tratamentului, o vreme n-au mai fost probleme, insa acum iara a aparut. Ce pot sa fac ? Cum scap definitiv de aceasta boala ? Multumesc !
0
09-02-2011, ora 17:09
take2010
Nu este medic/terapeut
take2010
buna ziua am o problema, imi apar puncte rosii mici pe penis mai bine zis cand o decalotez o mancarime usoara dupa ce fac sex apar a 2 a zi chiar si a 3-a si mai imi apare tot atunci pe pielea penisului un fel de pata rosie mica dar care pare k o rana k ustura face coaja se duce la spalat si imi trece dupa cam 2- 3 zile maxim toate cele mentionate mai sus ce sfaturi imi da-ti? e un disconfort enervant intr-o relatie anterioara am avut candida nu mai stiu de care a fost acum cativa anisori dar nu k acum am luat pastile atunci impreuna cu fosta prietena s-a vindecat.astept sfaturile dumneavoastra multumesc anticipat.
0
25-02-2011, ora 17:14
Noone
Nu este medic/terapeut
Noone
Domnule Doctor...Incepusem sa citesc comenturile de mai jos si nu am putut sa nu remarc ironia si lipsa de profesionalism cu care raspundeti la intrebari...De aici ar rezulta doua concluzii : ori nu sunteti medic, ori va bateti joc pur si simplu...sau poate nu ati prea trecut in facultate pe la cursurile de Stiinte comportamentale (asta daca se facea asa ceva pe vremea dumneavoastra)...Eu inteleg ca ati stat atatia ani in facultate, ca aveti o diploma si asa mai departe dar asta nu va da dreptul sa folositi urmatorul limbaj : "la persoane NESPALATE". Dumneavoastra ati auzit in toti anii aceia de facultate "persoane cu igiena precara"? stiu ca este tot cam acelasi lucru, dar macar suna mai fumos...Este ca si cum ati fi spus in anul 1 la anatomie in loc de FCP - Fosa craniana cea mai din spate...Or avea pacientii nevoie de noi, dar asta nu ii face mai prosti, mai inculti sau mai inferiori.Va multumesc!
0
25-02-2011, ora 20:56
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Numai la misto raspunde acest doctor Mihalache pe acest forum la toate problemele oamenilor, sunt perfect de acord cu ce ziceti mai sus, nu prea a invatat sa se poarte frumos cu pacientii sau doar aici face pe grozavul si la cabinet se poarta frumos ca doar acolo e pe bani, aici e gratis. Traim in Romania.. !!!!
0
27-02-2011, ora 14:39
dra.dragos82
Nu este medic/terapeut
dra.dragos82
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat sau tratament. De aproximativ 1 an am mancarimi anale crezand initial ca este o afectiune de genul hemoroizilor, dar citind acum pe net vad ca are legatura cu boala cu care ma confrunt acum. Dupa un tratament cu antibiotice (klacid) pe o perioanda de 14 zile mi-a aparut o iritatie pe penis rosie si cu mancarimi intense si secreti albe care nu miros urat si chiar pielea pare a fi crapata, am aplicat Lomexin in speranta ca-mi va trece dar vad ca nu are nici un efect. Puteti sa-mi prescrieti un tratament pentru iritatia de pe penis si mancarimile anale. Va multumesc.
0
27-02-2011, ora 21:52
alinasss
Nu este medic/terapeut
alinasss
Buna Ziua

Prietena mea a fost la ginecolog, si doctorul i-a prescris ca are candidoza, trebuie sa urmez si eu tratamentul;ei ia dat mai multe, mie mi-a dat LOMEXIN crema si nizoral pastile, dupa timp de 10 zile pastilele, si crema timp de 12 zile;Dupa 5 zile de pastile, si 7 de dat cu crema nu vad nici o diferenta, va avea oare vreun efect? sau trebuie sa schimb tratamentul? astept un raspuns.

O zi Buna!
0
27-03-2011, ora 18:30
Horia21
Nu este medic/terapeut
Horia21
Buna ziua.
Am intretinut relatii sexuale neprotejate cu o partenera ce avea candidoza incluzand sex oral (desi simptomele lipsesc la nivelul cavitatii bucale). Intrebarea mea este: Care e riscul sa o transmit altei partenere chiar folosind un prezervativ? Dar daca ofer sex oral?
Belea mare ciperca asta.
0
31-03-2011, ora 01:51
nicol84
Nu este medic/terapeut
nicol84
Buna seara,

Pe data de 3 martie am avut un contact neprotejat cu partenerul cu care sunt de 8 luni, in urma contactului m-am ales cu o cistita din spusele doctoritei de familie, diagnostic dedus din simpotomele care le aveam(mancarime acuta, oparire, inflamare, urinare deasa cu usturime si arsura, in anumite momente si sangerare), fara alte analize desi i-am spus ca as vrea sa-mi dea o trim pentru urocultura si secretie vaginala, dar a spus ca nu e nevoie. Tratamentul a fost tavanic 500mg si Nimesil, timp de 7 zile si Tantum Rosa. Am terminat tratamentul, dar disconfortul si senzatiile de usturime si mancarime nu au disparut, asa ca mi s-a recomandat Monural - doza unica. La doua zile situatia s-a agravat si deja nu mai aveam zona genitala doar inflamata, dar si iritata si foarte rosie, foarte oparita, a inceput sa mi se exfolieze pielea si sa se extinda in zona inghinala + niste mancarimii cumplite. Am mers la doctor ginecolog care fara analize de secretie sau ceva m-a diagnosticat "vulvovaginita acuta" cu urmatorul tratament : Canesten unguent de 2 x zi, Fluocinolon N unguent 2 x zi, ovule Polygynax, Tantum Rosa - spalat cu irigatorul, acest tratament 6 zile, am terminat si cu el si nu mai e usturimea, dar tot mai sunt oparita, culoarea zonei nu mai este rosu aprins, este maroniu si ma mai mananca dar nu f rau, iar acum ma dau cu Pimafucin unguent(prima zi cu acest unguent), e mai bine.
Si acum va intreb ultimul tratament e bun? Nu trebuia totusi sa fac niste analize? Si pe partener sa-l pun si pe el sa se dea cu Pimafucin? Si sa luam cum ati spus Fluconazol? Doza unica sau 7 zile?
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri!
Va multumesc anticipat
0
05-04-2011, ora 16:52
NpC
Nu este medic/terapeut
NpC
Buna ziua.

De 2 luni de zile mi-au aparut niste bubite rosii pe capul penisului, iar in jurul penisului am niste mancarimi... :| ce imi recomandati.? :|
0
02-05-2011, ora 22:53
iulialavi
Nu este medic/terapeut
iulialavi
buna! am candida albicans. partenerul meu nu prezinta simptome, dar am avut contacte sexuale recent. care este probabilitatea ca si el fi contactat aceasta micoza. desi asimptomatic ar trebui sa urmeze un tratament?
0
10-05-2011, ora 17:34
didibibi
Nu este medic/terapeut
didibibi
se pare ca am balanita cadidozica, caci asa scrie pe reteta la diagnostic iar la tratament pimafucin crema de 2 ori pe zi si cicalfate crema o data, vdrl si tpha negativ, in continuare cele doua bubite dintr o parte si cele doua de pe cealalata parte a capului penisului de langa axa de simetrie(:D) sunt tot acolo dupa 5 zile de tratament, e normal? se vindeca mai greu, tratamentul nu este eficient? atibioticul e bun daca il folosesc? recomandati alt tratament, e ceva ce nu stiu si ar trebui sa stiu?multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
466 comentarii 1 2 ..... 131415 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •