candidoza foarte veche:(( | Forumul Medical ROmedic

candidoza foarte veche:((

05-02-2006
maria1980
Nu este medic/terapeut
maria1980
Buna ziua asa avea mai multe intrebari.Prima ar fi ce simtome da rana pe col.A doua intrebare se refera de fapt la o problema foarte veche de-a mea, acum foarte multi ani in jur de 10 am facut o candidoza in tot corpul adica incepand din cavitatea bucala(la gingii, mi s-au desprins de masele si dinti), pe limba, in gat, cat si jos in reginea genitala.Am facut tratamente de atunci foarte multe ca sa scap de aceasta pacatoasa ciuperca dar doar s-a ameliorata situatia si simtomele reapar.Ultimul tratament pe care l-am facut a fost cu lomexin ovule si unguient plus ovule cu prpolis plus spalaturi cu ceai de galbenele sau septovag, iar in fiecare luna timp de 6 luni am luat cate o pastila de flucovim.S-a ameliorat situatia dar dupa o perioada a reaparut secretia alba care are un gust acru(imi cer scuze ca trebuie sa spun asta).Am facut din nou acelasi tratament dar nu pot scapa nici cum de aceasta ciuperca care m-a adus intr-o situatie foarte jenanta.Precizez inca o data am facut n tratamente cu ovule si nu au nici un rezultat.Sunt foarte stresata din cauza ei mai ales ca imi da uneori dureri la contactul sexual, e posibil asta?va rog sa ma ajutati cu un raspuns ce pot face sa imi treaca, e posibil sa scap de ea?
1 comentarii
0
06-02-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
necazul cu candidoza ta foarte veche e ca probabil este intretinuta de o alta stare care sa duca la o crestere a aciditatii.Asta inseamna ca mai multe investigatii care sa ne arate daca ai cumva diabet sau alta afectiune ar fi bine venite.
vreau sa zic ca este foarte posibil ca aceasta candidoza sa fie o rezultanta.
Sigur ca poate da dureri la contactul sexual.
E greu de dat sfaturi pe forum intr-o atare problema.sansele de rezolvare exista doar sub supravegherea directa a unui dermato-venerolog, cred eu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: