candidoza bucala?

19-01-2010
1cristian
Nu este medic/terapeut
1cristian
Buna ziua!
In urma cu 4 luni am ragusit, simultan cu raguseala am constata ca limba este incarcata{urmam un tratament cu SERETIDE pulbere-inhalant pt.asm bronsic }.Dupa o perioada de tratamete cu antiinflamatoare, vitamina A si badijonare limba cu glicerina boraxata raguseala nu a trecut, am mers la spitalul Coltea la prof.dr.Cristian Popescu pt. o examiniare, a urmat o laringoscopie suspendata, rezultatul histopatologic este polip coarda vocala cu corion edematos.Senzatia de usturime limba si gat nu au disparut, medicii orl care m-au examinat nu au spus ca ar fi vorba de candidoza, ce-mi recomandati sa fac
5 comentarii
0
20-01-2010, ora 10:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergeti si la Gastrologie.. pentru investigatii si tratament.
aveti probleme serioase gastrice sau intestinale.. si de acolo toate problemele.
trebue deasemenea sa faceti cateva zile la rand.. coprocultura.. !!!!
0
16-02-2010, ora 23:45
iri33
Nu este medic/terapeut
iri33
Buna seara, am si eu o intrebare pentru Domnul doctor Flueraru Valeriu.acum 2 saptamani am fost la medicul de familie si am fost diagnosticata cu o candidoza bucala.mi-a dat un tratament din fluconazol timpde 7zile si glicerina baroxata cu stamicin si mi-a zis sa fac gargara cu bicarbonat de sodiu, simptomile putin au disparut dar limba a ramas totusi alba.am mers la ORL si mi-a zis ca nu disparut inca, mi-a zis ca sa iau aerius cate una pe zi, dupa 10zile sa iau difulcan 7zile si sa continui cu glicerina baroxata cu stamicin+gargara cu bic.de sodiu.vreau sa stiu daca tratamentul va da ceva rezultate si daca glicerina baroxata schimba gustul mancarii, caci nu mai simt gustul mancarii.pe limba mai am si niste puncte rosii.cineva mi-a recomandat apa de gura Corsodyl, dar nustiu daca pot s-o folosesc si mi-a recomandat sa mananc cat mai mult usturoi si ceapa.astept raspuns si va multumesc anticipat.
0
17-02-2010, ora 11:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eu cred ca aveti o mare problema gastrica netratata.. si cura cu usturoi si ceapa o sa agraveze situatia!!!
deasemenea cred ca numai tratamentul cu antimicotice.. NU o sa dea rezultat.. fiindca ciuperca in mod normal este prezenta in cavitatea bucala si pe tot tractul digestiv.. numai ca este tinuta sub control de sistemul imunitar !
trebue sa tineti un regim alimentar strict.. fara bauturi acidulate, acru si condimentat care irita mucoasa.. si deasemenea fara Lapte si dulce... care hranesc ciuperca si intretin mcoza!
redigest 3 pe zi.. 3 sapatamani minim.
gemoderivat de nuc 2 pe zi
tinct de Galbenele 30 pic la 8 ore in apa.. intern
apa de gura poti folosi oarecare.
deasemenea clatesti cu bicarbonat de sodiu...
0
24-02-2010, ora 19:17
iri33
Nu este medic/terapeut
iri33
buna seara, multumesc mult pentru raspuns dar mai vreau sa intreb daca redigest si gemoderivat de nuc trebuie luate la aceasi ora si nu-mi dispar mancarimile de pe cerul gurii, iar acum 2 zile a inceput si limba sa ma usture, ce-mi recomandati sa fac, va multumesc anticipat.
0
25-02-2010, ora 12:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. nu este strict la ora administrarea preparatelor naturiste.
pentru limba poti foosi o glicerina boraxata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: