candidoza cam de 10 ani

21-03-2010
maudedud
Nu este medic/terapeut
maudedud
am de 10 ani aceasta boala.
ma dor burta si intestinele din ce in ce mai tare.
am luat dealungul timpului medicamente diverse dupa care am trecut si la naturiste.
daca cineva stie, v-as ruga sa ma sfatuiti ce as putea lua ca sa scap de durere.
mentionez ca la inceput am avut candidoza in gura.
23 comentarii
0
24-03-2010, ora 19:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara!

Sunteţi sigur/ă că durerea provine de la o candida? (s-ar putea să fie o candidoză sistemică).
Ar fi indicat să consultaţi un medic homeopat. Există multe remedii homeopate, care vă pot ajuta foarte mult.
Ca fapt divers, există şi un remediu homeopatic numit Candida, din care se poate administra o schema în scară (creştere gradată ţi menţinere specifică), împreună cu remediul de constituţie sau de stare a/al persoanei. Schema propune 3 granule de Candida CH 5, 14 zile, apoi 3 granule de Candida CH 7, 14 zile şi apoi 3 granule de Candida CH 9, 14 zile. Se poate continua cu Candida CH15 sau Candida CH 30, în funcţie de evoluţie şi de reacţia organismului.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!
P.S. Suprimarea durerii se va produce după suprimarea cauzei determinante.


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
06-04-2010, ora 20:51
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
am candidoza de un an jumate si nu stiu cum sa mai scap de ea, va rog ajutatima
0
07-04-2010, ora 04:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Cristy_shumy, vă rog să vă detaliaţi problema medicală.
Unde este localizată infecţia fungică? (are o localizare anume, sau este o candidoză sistemică?);
Ce tratamente aţi urmat?
Ce medicaţie v-a ameliorat simptomatologia?
Ce medicaţie a fost total neutră (nu v-a făcut nici bine, nici rău)?
Ce medicaţie v-a înrăutăţit simptomatologia? (cu aproximări/estimări);
Ce investigaţii aţi făcut? (hemoleucogramă, antifungigramă, etc.);
Ce antecedente medicale aveţi? (ce alte afecţiuni aţi avut sau aveţi?);
etc.



Sugestie: Consultaţi un medic homeopat care practică homeopatia unitară.
Să fiţi binecuvântat/ă şi să vă însănătoşiţi cât mai rapid. Numai bine!
Cu respect,
Mr. Nick :)
0
07-04-2010, ora 22:06
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
am depuniri albe pe limba, se retrage din cand in cand pana in fundul limbii dar dupa aia iar apare pe toata limba, am luat de pe net am gasit un medicament pastile formula candida dar de geaba ca nu mia trecut, am fost la medic si mia dat ceva cu fung si mia spus sa faC spalaturi cu bicarbonat, dupa aia am luat spirulina si echinacea dar tot asa apare si dispare si acuma cred ca mia aparut sin gat, va multumesc
0
08-04-2010, ora 02:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mulţumesc pentru răspunsuri. :) Suferiţi de candidoză oro-faringiană, o formă relativ minoră în comparaţie cu cea sistemică.
Vă rog să-mi spuneţi dacaă v-aţi făcut vreodată HEMOLEUCOGRAMA (HLG)?
Care este starea sistemului dvs. imunitar?
Leucocitele, limfocitele şi neutrofilele, au o valoare încadrată în limita normală?
Aţi suferit vreodată de leucopenie, limfopenie, neutropenie, pancitopenie sau bicitopenie? (aceste diagnostice au fost confirmate de un medic?)
Aţi luat antibiotice frecvent sau pe o perioadă lungă de timp?
Vi s-a făcut vreodată o cultură de fungi, pentru a se determina specia de fungus? (Candida albicans, Candida krusei, Candida glabrata, etc.?) Cea mai frecventă este specia albicans, dar acest aspect nu exclude ipoteza existenţei altei specii.
Răciţi frecvent cu febră?
Sunteţi predispus/ă la a face alergii? etc.

Vă rog, răspundeţi-mi la întrebări. Vreau să ştiu măcar parţial starea sistemului dvs. imunitar, pentru a deduce cauzalitatea candidozei. Mulţumesc cu anticipaţie!
P.S. - Răspunzându-mi la întrebări mă veţi ajuta să vă ajut :)


Cu respect,
Mr. Nick:)
0
08-04-2010, ora 20:24
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
nu miam facut nici un fel de analize ca nu mia zis doctorul, mia dat pastile si o zis ca o sa treaca, am fost de 2 ori la doctor dermatolog, prima data credca de la pastile am facut ca am luat antibiotice ca ma durea gatul si am luat cam 2 luni, alergii nu fac dar mai racesc din cand in cand.va multumesc din tot sufletul
0
08-04-2010, ora 20:33
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
despre infarct mezenteric sau nu este domeniul dumneavoastra, fratele meu sufera de asa ceva si a su ferit o operatie ia taiat vreo 2 m de intestine acuma o saptamana, acum la internat iar ca face temperatura ia gasit infectie langa apendic care ia fost scos acuma trei saptamani, este internat in suceava, care este parerea dumneavoastra va rog sami spuneti ce ar trebui de facut
0
11-04-2010, ora 12:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

S-ar putea ca acel tip de candida să vă fie produs doar de consumul îndelungat de antibiotice. Ar fi indicată o hemoleucogramă completă cu indici şi reticulocite, o hemocultură (cultură de sânge) şi o antibiogramă. Vă este recomandat consumul de probiotice (Protectis (un comprimat masticabil/zi), Ac-zymes (2 capsule/zi) sau Colostrum (4 capsule/zi, administrate între mese), consumul de alimente cât mai sănătoase, în special legume şi fructe proaspete şi consumul unui agent antifungic (extract din sâmburi de grapefruit, de pildă).

...
În ceea ce priveşte infarctul mezenteric (necroza intestinală), dar şi acea infecţie, conduita medicală de elecţie este spitalizarea într-un serviciu de reanimare chirurgicală. A fost făcut exact ce trebuia, adică INTERNARE şi OPERAŢIE, aşa cum aţi precizat dvs. Aveţi grijă ca fratele dvs. să fie îngrijit/tratat corespunzător şi rugaţi-vă la Dumnezeu pentru sănătatea lui.
...



Toate cele bune, să primiţi multe binecuvântări divine şi să aveţi o viaţă luminată de iubire necondiţionată:)
Cu respect şi simpatie,
Mr. Nick:)
0
12-04-2010, ora 09:09
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
va multumesc din suflet
0
12-04-2010, ora 15:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu colosal de multă plăcere :) Dumnezeu să vă binecuvânteze. Toate cele bune!

Cu respect şi solidaritate,
Mr. Nick
0
02-09-2010, ora 19:50
Thalias
Nu este medic/terapeut
Thalias
As dori o parere medicala.
Hemoleucograma mea arata cateva valori anormale:
MCHC: 31.9
MPV: 11.1
NE: 2.08
NE%: 40.4
EO%: 5.1
MO%: 11.1
Frotiu sanguin: neutropenie

Analiza urinei:
sediment urinar relativ frecvent fosfat amorf, prezenta flora bacteriana

Ce ma deranjeaza: candida albicans, prezenta de doua ori la analizele ginecologice.Am urmat doua tratamente cu efect pe timp scurt. Candida a recidivat. Nu stiu ce sa mai fac sa scap de ea.
Care este cauza? Cum imi pot verifica sistemul imunitar?
Cum ar trebui sa procedez in mod logic si eficient ca sa scap de aceasta ciuperca din corpul meu,.

Va multumesc mult!
0
29-11-2010, ora 18:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-ră/d-nă Thalias, sistemul dvs. imunitar este puţin afectat, fapt pentru care suferiţi de neutropenie (cel puţin sufereaţi în momentul recoltării sângelui care a fost folosit pentru realizarea hemoleucogramei; în prezent s-ar putea să nu mai suferiţi. Doamne-ajută!).
Neutropenia, ţinând cont că reprezintă scăderea neutrofilelor circulante în sângele periferic, afectează funcţionalitatea maximă a sistemul imunitar, lăsând loc producerii unor infecţii în organism.
Şi totuşi..., nu numai neutropenia poate fi cauza care stă la baza producerii candidozei recurente.
_
Ar fi indicat să vă refaceţi Hemoleucograma, pentru a observa statusul actual al sistemului dvs. imunitar.
Consultaţi un medic homeopat cu multă experienţă, care practică homeopatia unitară, pentru a fi examinată la nivel global (holistic), diagnosticată şi tratată corespunzător.
_


Aţi consumat antibiotice în mod frecvent şi timp îndelungat? Dacă da, ar fi indicat să vă administraţi un supliment alimentar care conţine L. Acidophilus, pentru refacerea florei bacteriene saprofite, din intestine.
Suplimentul Para Free Forte v-ar putea ajuta. Documentaţi-vă cu privire la el.
----------*
_




Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Nick

(*modificat de administrator)
0
20-12-2010, ora 19:50
marrrius
Nu este medic/terapeut
marrrius
Buna Ziua!!Am 17 Ani Si am fost diagnosticat cu o glosita.Fac tratament cu badijonaj bucal(de 3 luni) dar nui nici o schimbare...Ce as putea face sa scap de eaa.??In afara de badijionaj bucal pe care il fac de 3 luni fara nici un rezultat.Va multumesc anticipat!!!.Am ca un fel de rani pe limba care imi apar si imi dispar.:((:((
0
01-01-2011, ora 11:29
joesatri
Nu este medic/terapeut
joesatri
Buna ziua,

Am o intrebare, am avut candidoza orala si am tratat-o, pana la urma a trecut (cel putin nu mai iese la exudat lingual / faringian). Problema mea este ca inca mai am limba incarcata si nu stiu de la ce. Mi s-a spus ca este de la stomac si am intr-adevar probleme de ceva timp, borborisme, flatulenta, spaspe intestinale si diaree din cand in cand. Mi s-a pus diagnostuicul de sindrom de colon iritabil pe fond de stres. Mentionez ca am slabit f mult in greutate si nu reusesc sa asimilez.
Eu as vrea totusi sa elimin complet posibilitatea de a avea candidoza (la stomac sau sistemica) si as vrea sa intreb ce analize trebuie sa fac ca sa elimin complet aceasta posibilitate? Analize de sange, de scaun, ce anume mai exact? Este o analiza generica coproparazitologica sau trebuie specificat exact pentru candida cand solicit analiza?

Multumesc mult de raspuns.
0
31-03-2011, ora 23:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!

Stimate drule/dle Marrius, glosita care nu răspunde pozitiv la tratament clasic, se poate trata cu ajutorul gemoterapiei. Vă recomand să consultaţi un medic care are competenţă în gemoterapie.
Tratamentul gemoterapic al glositei include macerate glicerinice cu efect antiinflamator (Extract din muguri de Coacăz negru - Ribes nigrum MG=D1) şi macerate cu efect antiexudativ (Extract din muguri de Mesteacăn - Bettula verrucosa MG=D1). Combinaţia celor două macerate se ia circa 1-2 luni de zile, în modul de administrare recomandat de medic (în doza şi frecvenţa specifice!).
În situaţia existenţei unei micoze bucale, se adaugă al treilea macerat glicerinic, care poate fi Extractul din mladiţe de Vâsc- Viscum album MG-D1 sau Extractul din muguri de Porumbar- Prunus spinosa MG-D1, cu efect important de stimulare imunitară.
_
Consultaţi medicul!
_

Însănătoşire grabnică şi Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire şi respect,
Mr. Nick
0
01-04-2011, ora 00:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Joesatri, limba încărcată, pe care există depozite albicioase şi nu numai, este foarte frecvent determinată de o dereglare a florei probiotice intestinale. De asemenea, limba încărcată care nu se tratează în niciun fel, este indiciul existenţei unei tulburări digestive superioare sau inferioare, la nivel de stomac sau intestin subţire, în principal, chiar şi o intoxicaţie asimptomatică.
În afară de exudatul lingual / faringian, pentru a exclude prezenţa patologică a unei specii de candida, în special a Candidei Albicans, vă mai puteţi face şi o hemocultură (cultură fungi din sânge) însoţită de o antifungigramă extinsă.
Consultaţi un medic internist!
_


Însănătoşire grabnică şi Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire şi respect,
Mr. Nick
0
04-04-2011, ora 12:38
spielhur
Nu este medic/terapeut
spielhur
Am inceput sa am simptomele candidozei acum un an si ceva si am mers la un medic de familie care mi-a faut o trimitere la un medic dermatolog din un spital din Bucuresti. Simptomele mele erau inrosirea penisului, usturimi si la inceputul perioadei cand au aparut simptomele o secretie alba pe gland care mirosea neplacut. De asemenea pielea de pe gland se exfoliaza si apar anumire rani care sunt dureroase. La medicul dermatolog mi-a fost facut testul pentru a vedea daca am candidoza(balanita) si a iesit pozitiv. Doamna doctor de acoloo mi-a dat un tratament cu Nidoflor aplicat pe gland de doua ori pe zi dupa ce ma spal cu sapun Nivea pentru copii. Am urmat tratamentul atunci neincetat timp de o saptamana si am observat ca simptomele dispareau insa dupa ce am incetat tratamentul acestea au revenit si de atunci nu am mai incercat un alt tratament ci m-am multumit sa scap de aceste simptome suparatoare dandu-ma cu Nidoflor dupa ce ma spal, acesta facandu-si efectul de fiecare data. Am incercat sa nu mai folosesc Nidoflor timp de pana la o saptamana si dupa cateva zile simpomele reveneau si a trebuit sa reincep utilizarea cremei mai sus mentionate! Prietena mea acuza in anumite perioade mici dureri si iritatii in timpul actului sexual insa in ultima perioada nu mai apar aceste probleme decat la mine daca nu ma dau cu crema Nidoflor! Ce tratament ar trebui sa urmez?
Multumesc!
0
27-04-2011, ora 16:59
sabina22ro
Nu este medic/terapeut
sabina22ro
Buna ziua,
Se pare ca ma confrunt cu o candidoza sistemica de un an si cateva luni! am avut cateva episoade la nivel vaginal, in ultimul an 3 la numar 4 incursul a 4 ani de zile insa recent am descoperit-o la nivel sistemic! Am facut exudat faringian pentru asa ceva si mi-a iesit "absent". La nivel local am urmat tratamente de fiecare data cu ovule antifungice si pastile, spcific ca toate episoadele au aparut dupa administrarea de antibiotice ( augumentin ). Simptomele dupa aceste tratamente au disparut. Mai nou partenerului meu in urmaa exudatului faringian i-au iesit prezente filamente si hife candida. Am fost la nenumarati medici care au neglijat acest diagnostic evident oferindu-mi tratamente pentru alte boli pe care nu le aveam. Momentan urmez un tratament de decandidozare si deparazitare care sincer nu prea stiu ce efect va avea dar nu sper la rezultate promitatoare. Intrebarea mea este ce sanse sunt sa transmit aceasta "minunata boala" si celor care locuiesc in aceeiasi casa cu mine prin utilizarea aceleiasi vesele si a altor obiecte de uz casnic in comun! Specific din nou ca am repetat exudatul si la un alt laborator de analize si de asemenea am facut si o hemoleucograma, astept rezultatele!!
Va multumesc anticipat!
0
09-05-2011, ora 14:45
cool_lady
Nu este medic/terapeut
cool_lady
Salutari!

Pentru tratarea candidozelor a incercat cineva urmatoarele?

1. alimentatie echilibrata, macar 2 mese de alimente crude pe zi, mai putina paine alba, zahar, orez alb, bere, vin sau orice care provoaca acizi si drojdie. Preparea in casa de dulciuri folosind zahar brun.
2. legume crude, fructe nu prea dulci
3. renuntarea la mezeluri, carnuri de provenienta necunoscuta sau macar la carnea rosie
4. consum de iaurt natural facut in casa din lapte NEPASTEURIZAT, in care se poate adauga acidophilus sau alte bacterii lactice (capsule la Plafar)
5. Folosirea iaurtului natural si a usturoiului pentru vagin, din cand in cand
6. bai externe cu ceai de galbenele cu cateva picaturi ulei de arbore de ceai
7. renuntarea la irigatiile vaginale
8. lenjerie de bumbac
9. fara lenjerie prin casa
9. cat mai multe legume proasptem frunze verzi (gen stevie, patrunjel, iarba de grau...sunt excelente)
10. cateva suplimente alimentare (vitamina D, vit C, probiotice, silimarina, alte produse care ajuta la detoxifierea corpului)
11. grija la combinatia de alimente (exemplu: fructele se mananca cu 30 min inainte de masa si nu dupa masa, in timpul mesei nu se bea apa, nu folositi microundele pt ca distrug orice elemente nutritive din mancare)
12. lapte de caprea, cereala integrale dimineata
13. fara lapte de vaca deoarece favorizeaza fungii
14. atentie la antibiotice, dupa 30 min de la administrare sa se ia bacterii bune (exemplu acidophilus)
15. iaurt, iaurt, iaurt, dar F IMPORTANT sa fie NATURAL, din lapte NEPASTEURIZAT. Reteta de casa e simpla: se pune lapte dulce in borcan, cu putin iaurt si se lasa la caldura pana se prinde.

Sanatate!
0
09-05-2011, ora 14:53
cool_lady
Nu este medic/terapeut
cool_lady
Am uitat sa precizez sa nu va asteptati la rezultate imediate, dureaza cateva saptamani, important este sa va formati un obicei in a manca ce va face bine, nu neaparat ce are gust bun pt limba.
Deasemenea reducerea stresului e f importanta pt intarirea sist imunitar.
Desi tratamentul medicamentos e calea cea mai usoara si dureaza cel mai putin, nu este ceva de durata, pentru ca acest fung se dezvolta in interior si se instaleaza in diverse parti ale corpului. Eradicarea lui se poate face prin controlul alimentatiei si formarea unor obiceiuri cat mai sanatoase, printre care cateva exercitii fizice.
Incercati sa va gasiti echilibrul intre alimentele pe care le consumati astfel incat sa dati o sansa si cruditatilor in viata voastra si a alimentelor care va fac bine! Nu este usor pentru ca e de durata, dar este benefic pt corpul vostru!
0
01-06-2011, ora 18:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
Spielhur, ar fi indicat să faceţi un tratament naturist.
De pildă, în acest sens, puteţi folosi o cremă cu mărul lupului şi gălbenele, o dată pe zi, seara, după spălare, timp de minim 14 zile. După cele 14 zile, faceţi o pauză de 3-5 zile, după care reluaţi cura de 14 zile.
----------*
Combinaţia dintre mărul lupului şi gălbenele este extraordinară pentru tratarea oricărei infecţii fungice cutanate (pentru tratarea oricărei ciuperci situate pe piele!).
_

Însănătoşire grabnică!

(*modificat de administrator)
0
01-06-2011, ora 18:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
Sabina22ro, candida este un microorganism tip fung identificată atât în secreţii respiratorii, urinare, gastrice, cât şi în sânge, în vagin, în oro-faringe, pe piele, în scaun, în urechi şi în unghii.
Majoritatea persoanelor infectate cu o specie de Candida au apărarea imunitară scăzută, acestea suferind de binecunoscuta anergie.
_
Dacă aş fi în locul dv., cu acordul medicului curant, pentru o decandodizar eficientă şi pentru fortificare imunitară, aş lua următorul tratament:

â‘  Curăţitor de Colon (Colon Cleanser), 2 capsule dimineaţa şi 2 capsule seară, cu 30 minute înainte de micul dejun şi de cină, administrate timp de o lună. Capsulele se vor administra cu cel puţin o cană mare de apă, iar pe parcursul zilei se vor consuma minim 2 litri de apă plată sau apă Pi.
----------*
â‘¡ Para-Free Forte, 2 capsule de 3 ori / zi, la o oră şi 30 de minute-2 ore după micul dejun, prânz şi cină, administrate timp de o lună de zile;
----------*

După o lună de zile, după terminarea tratamentului de mai sus, se continuă cu:

❶ Super Immune Forte, o capsulă pe zi, înainte de micul dejun, timp de 3 luni de zile (ATENÈšIE! Cu 1 oră înainte şi după administrare nu se vor consuma produse lactate şi grăsimi animale, pentru a mări absorbţia intestinală a substanţelor bioactive);
----------*
❷ Ulei de oregano sălbatic, 5 picături de 3-5 ori pe zi, luate între mese, timp de 3 luni de zile (Se dizolvă picăturile în puţină apă sau se amestecă într-o linguriţă cu puţină miere de salcâm sau suc; se ţine scurt timp în gură, după care se înghite. Imediat după înghiţire, se respiră adânc pe gură de câteva ori, pentru a inspira vaporii de oregano).
----------*
_

În altă ordine de idei, răspunzându-vă la întrebare, sunt şanse mici să-i contaminaţi cu candida şi pe ceilalţi membrii ai familiei dv., dacă aceştia au un sistem imunitar echilibrat. Dacă nu-l au, şansele sunt foarte mari.
Candida se poate lua intrând în contact cu sângele, secreţiile respiratorii, secreţiile auriculare, materiile fecale şi urina persoanei infectate, în principal, dar nu numai. Se poate lua chiar şi bând apă dintr-o cană din care a băut persoana infectată, dar destul de rar!


Însănătoşire grabnică!

(*modificat de administrator)
0
08-05-2020, ora 07:42
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Eu am candida de 20 de ani, sistemul imunitar trebuie ajutat.

Am luat probiotice multe, vitamina C.

fac candida in urechi, candidoza vaginala si mai am o tumoare la axila.(cauza este tot candida)/

eu am luat si tratament pentru paraziti: duador.

sunt mai bine cu intestinele.

Ce sa mai iau?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •