candidoza

11-03-2007
antiflirt
Nu este medic/terapeut
antiflirt
Buna ziua! akum o saptamana am inceput un tratament cu augmentin, pt sinuzita, si desteapta de la farmacie mi-a zis ca nu e nevoie sa iau si pastilele acelea pt protectie vaginala, ca augmentinul le contine:(. Ideea e ca dupa 3 zile, mi-a aparut intre labii o secretie albicioasa, care s-a intins akum pana la anus. Daca incercam sa o curat, se ia ca si cand stergi si guma... dar ramane locul rosu si ma ustura. Si la anus ma ustura cand ma sterg. Am sunat doctra ginecolog, care mi-a zis ca e candida si mi-a recomndata sa iau macmiror ovule 10 zile, si travogen care sa-l aplic odata seara in vagin. De doua zile am inceput tratamentul, insa nu vad nici o ameliorare. Sunt f speriata... e prima data cand am asha ceva. Doctora a mai zis ca sotul meu nu tre sa ia nimic, desi noi am facut dragoste o data inainte sa-mi apara secretia respectiva, iar el zice ca deocamdata nu are nici un simptom. Va rog din suflet sa imi dati un sfat. Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
11-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1) Semnele descrise corespund bine diagnosticului de candidoza, este improbabil sa fie vorba de o alta infectie (Tinea etc).
2) Tratamentul de electie ( =de prima alegere) al candidozei vaginale reprezinta masurile igienice + Clotrimazol administrat local
3) Specialitatea medicala care se ocupa cu astfel de probleme este, in primul rand, dermatovenerologia. Ginecologii sunt de formatie chirurgi: ei se pricep bine la manevre. Dermato-venerologii sunt de formatie internisti: ei se pricep bine la medicamente. Apeland, pentru orice problema medicala, in prima instanta la medicul de familie, puteti evita neplaceriu si economisi timp si bani.
0
12-03-2007, ora 00:00
dodoka
Nu este medic/terapeut
dodoka
eu am folosit "ultralan" crema si "echinacea" capsule de 500 mg de 3 ori pe zi a trei capsule odata (9 pe zi).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.