candidoza in zona genitala

26-11-2008
lust
Nu este medic/terapeut
lust
In urma examenului de laborator am fost depistata cu o candidoza si mi s-au prescris Flucoric, Tantum Rosa, Clotrimazol si Viviflor. Partenerul meu prezinta o iritatie si tumefiere la nivelul penisului si niste mici bubite in zona santului. Ce tratament ar trebui sa urmeze?
6 comentarii
0
26-11-2008, ora 14:35
bradea
Nu este medic/terapeut
bradea
Raspuns pt Iust> Am avut aceeasi problema ca si tine sunt Ramona si am 23 ani. Pt. prietenul tau exista un unguent numit CANESTEN, trebuia sa ti-l dea doct. mie mi l-a dat! Sa ai grija pana ce iti termini tratamentul tau, mai bine zis pana ce te vindeci in totalitate cand ai relatii intime sa te protejezi cu prezervativ pt ca daca nu prietenul tau va avea in continuuare aceeasi problema. Eu in cazul meu nu am mai suportat sa am nici relatii intime pt ca ma ustura foarte tare in zona respectiva. Daca mai ai intrebari in leg. cu Candidoza sa ma intrebi. Sunt cu useru "bradea". sper sa iti fie de folos informatia! ciau.
0
03-12-2008, ora 11:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In mod normal medicul care va prescrie tratamentul este aproape obligat sa ai prescrie si partenerului un tratament antifungic sistemic sau topic (local) cu atat mai mult cu cat intretineti relatii sexuale.
Prietenul dvs. poate lua de la Diflucan si Nizoral (intern), pana la Lomexin (unguent).
0
05-05-2011, ora 09:20
mad10
Nu este medic/terapeut
mad10
Buna la tota lumea,
De ceva vreme am fost diagnosticata cu candidoza, drept urmare mi sa prescris tratament cu Viviflor Ovule, am facut tretamentul si acum totul este ok, dar cautand informatii despre candida si Viviflor Ovule, am ajuns si aici si cu stupoare vad ca trebuia tratat si partenerul... In cazul meu la el nu s-a manifestat infectia, nici nu a facut vreo analiza, asa ca nu a facut vreun tratament. Credeti ca poate fi si el infectat si sa ma infecteze din nou?
0
04-06-2011, ora 12:49
man55
Nu este medic/terapeut
man55
Buna ziua!!
Am luat si eu un tratament de 7 zile cu unguent Nidoflor si inca nu mia trecut ce sa fac ma puteti ajut plsss
0
12-08-2011, ora 18:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Mad10, în mod normal şi partenerului i se prescrie medicaţie antifungică alopată sau naturistă, orală şi/sau topică (sub formă de pastile şi/sau creme/unguente), după preferinţă, pentru o scurtă perioadă de timp, în scop preventiv, chiar şi în lipsa prezenţei unei simptomatologii specifice. Partenerul poate fi infectat; simptomatologia lui poate fi tardivă, poate să apară mai târziu, iar în aceste condiţii se poate produce reinfectarea partenerei care s-a tratat, pe fondul unui contact sexual.
Consultaţi medicul!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.

_

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu iubire creştină, respect şi preţuire, dorindu-vă toate cele bune şi o zi splendidă, într-o săptămână relaxantă, într-o lună echilibrată, într-un an cumpătat şi într-o viaţă desăvârşită în adevăr, iubire, credinţă şi lumină,
Mister Nick
0
12-08-2011, ora 18:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salutare!
Stimate dle man55, în condiţiile în care candidoza nu v-a trecut după cele 7 zile în care v-aţi administrat Nidoflor, folosiţi crema cu mărul lupului şi gălbenele. Cumpăraţi-o de la un plafar sau de la un magazin naturist on-line.
----------*
După spălarea zonei afectate, de două ori pe zi, dimineaţa şi seara, aplicaţi-vă o cantitate optimă din crema respectivă, masând gentil pentru a favoriza absorbţia ei. Aplicaţi-vă crema timp de o lună de zile (dacă în acest interval de timp observaţi ameliorări evidente, continuaţi administrarea până la vindecare, dar nu mai mult de încă 1-3 luni de zile, fără oprire/pauză). Dacă nu observaţi nicio ameliorare consultaţi medicul dermatolog!
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.

_

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu iubire creştină, respect şi preţuire, dorindu-vă toate cele bune şi o zi splendidă, într-o săptămână relaxantă, într-o lună echilibrată, într-un an cumpătat şi într-o viaţă desăvârşită în adevăr, iubire, credinţă şi lumină,
Mister Nick

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •