candida si multe altele care nu le intelegem | Forumul Medical ROmedic

candida si multe altele care nu le intelegem

06-12-2005
dyanaroma
Nu este medic/terapeut
dyanaroma
Suntem o pereche sot - sotie de tineri (din Bucuresti) din pacate departe de tara in aceste momente dificile in care ne aflam in prezent.

Inainte de toate sper in confidentialitatea dvs si seriozitatea cu care ne puteti ajuta moral si sfatuindu-ne ce am mai putea face pentru a rezolva situatia neplacuta total in care ne aflam.

De 5 ani aproximativ aflati la mare in Neptun am captat - habar nu avem nici in prezent de unde candida - deci avem amandoi. Suntem de 8 ani impreuna, fideli si ne iubim ca in prima zi, declar asta pentru a iesi absolut din dubiu eventuala infidelitate a unuia din noi.

In prezent fiind in Italia muncind si neavand posibilitatea de a ne intoarce curand in tara si in urma nenumaratelor controale facute si eu si sotul meu, tratamente care mai de care si puternice, eu iarna trecuta (in decembrie anul trecut mai exact) am racit jos, (scuzati-mi limbajul neadecvat in termeni de medicina ) am ajuns la spital la urgenta noaptea datorita faptului ca faceam pipi cu sange si dureri maxime de usturime. Intr-o tara straina mereu vei fi tratat ca un strain asta se stie, mi-au facut o injectie am urmat un tratament si mi-a trecut.

Sotul meu in ianuarie imediat la 1 luna, cu dureri jos si el, am ajuns la urgenta si s-a depistat o umflatura pe langa testiculul stang care il jena si durea, ne-am speriat teribil. Medicul ne-a spus dupa 5 ore de asteptare ca nu e nimic ingrijorator, ca o sa dispara, dar ce e. motivul aparitiei, nimic. Dupa cateva luni parca disparuse, dar a reaparut si jenandu-l am facut la cerintele doctorului de familie o radiografie, ca la fel nu e nimic grav, dar sotul meu are momente mai ales in perioade de stres, de probleme cotidiene, la serviciu, sau in momente de oboseala sa simte chiar cateodata si o amorteala a piciorul stang. Suntem speriati nu mai intelegem nimic.

Si daca ar fi numai asta. Aceasta candida apare si dispare ca o ciuperca dar noi de fiecare data dupa ce facem dragoste de la cate putin la inceput pana in prezent avansand destul...
-mie imi creaza dificultati ma mananca permanent, ma ustura, ma arde, am perioade iniante si dupa ciclu cu lichide albe, albe si diverse particele albe, nu stiu cum sa ma exprim, perioade cu mirosuri neplacute total, igiena fiind extrem de tinuta, fierte si spalate la 90 de grade toata lenjeria, coton, calcate, spalaturi 1-2 pe zi. va rog nu inteleg.. ce se intampla??'
-sotului ii apar dar imediat cand ne spalam pete rosii pe piele in jur, pe penis diverse pete si crapaturi chiar amandoi, cu usturime. Dupa dispar poate dupa 2 zile, dar fara sa mai avem raport.

Ce ar trebui sa facem, ce ar putea fi?
Eu nu am facut niciodata un avort deci complicatii de nici un fel.

Dorim de asemenea sa avem copii iar eu nu raman insarcinata, de ce?

Astept cu nerabdare un raspuns de specialitate si va multumesc pentru atentia cuvenita.
5 comentarii
0
06-12-2005, ora 00:00
anamonika
Nu este medic/terapeut
anamonika
trebuie sa faci o analiza, antifungigrama se numeste la noi. Vei afla la ce medicament este sensibila candida ta. Doar ala va fi eficient in tratarea candidei. La noi mai este si un vaccin ibc - 10, de la cantacuzino. Am avut si eu aceeasi problema si dupa 2 ani de chin am aflat ca nu trece decat cu un singur medicament care nu mi-a fost recomndat de nici un medic. Cere aceasta analiza la ce doctor te duci. NU ar trebui sa se dea medicamente fara acesta analiza, cel putin asa e in afara tarii, dar avand in vedere ca tie nu ti-au facut analiza, atunci cred ca asa e cand esti roman in alta tara. oricum chiar si tara tre sa ceri medicului aceasta analiza sau eventual daca nu stie despre ce e vb sa-i explici (analiza se efectueaza la spitalul militar). altfel nu o sa scapi de candida, iar celelalte intrebari cred ca au legatura tot cu candida.
multa sanatate.
0
12-12-2005, ora 00:00
ayllin
Nu este medic/terapeut
ayllin
anamonika am si eu o mare rugaminte la tine: si eu ma chinui cu candidoza de 2 ani aproape! spune-mi te rog unde ai fost tu ultima oara, la ce doctor, oras si daca ti-a trecut in sfarsit1 multumesc
0
19-05-2006, ora 00:00
annoukkablonda
Nu este medic/terapeut
annoukkablonda
am avut si eu candidiza cu aceleasi simptome ca ale tale

am luat nizoral pastile si ovule la recomandarea doctorului

am inteles ca odata ce apare nu mai scapi de ea, ca se creeaz o predispozitie pentru asa ceva

dupa ce am facut tratamentul mi-a trecut dar acum mi-a aparut din nou dupa 4 ani

voi incepe sa fac acelasi tratament si sunt convinsa ca imi va trece

am si infectie urinara iar dupa simptomele pe care le-ai scris s-ar parea ca si tu

iti recomand tratamentul cu nizoral pastile si ovule dar de asemenea intreaba si doctorul
0
05-12-2006, ora 00:00
editpinaru
Nu este medic/terapeut
editpinaru
Eu o sa-ti dau niste sfaturi mai babesti si nu cred ca o sa regreti de le aplici.Sa faci spalaturi cu irigatorul cu ceai musetel si clotrimazol. Sa faci aburi pe infuzie de frunze de varza.Folosesti primele frunze ale capatanii de varza pe care le pui in apa clocotita intr-un lighean si stai pe aburi acoperita doar cu un cearceaf in zona bdomenului.Stai in pat la cald dupa.Fa seara acest lucru.Ca medicamente poti folosi cu aplicare locala LOMEXIN SI REVIKEN.Intotdeauna cand iei un antibiotic ia un insotitor de antibiotic( FLAGYL), fiindca candida este stimulata de prezenta acestuia.Daca ciuperca apare pe cale orala poti folosi stamicin, bicarbonat de sodiu ptr. mentinerea igienei orale.In mod obligatoriu iei medicamentul la care este sensibila ciuperca si care reiese in urma unei analize a secretiei vaginale sau exudat faringian.
0
06-12-2006, ora 00:00
garofitza_22
Nu este medic/terapeut
garofitza_22
E CEA MAI MARE PROSTIE CU INFUZIA
PT CA PROVOACA DILATAREA ORGANELOR INTERNE
ASTA O STIU SIGUR. CEL MAI BUN SFAT ESTE UNUL DAT DE UN MEDIC DE SPECIALITATE. EXISTA CARTI SI FOR. UNDE PUTETI AFLA DETALII DAR DIAGNOSTICUL SI TRATAMENTUL TREBUIE DAT DE DOCT
MULTA SANATATE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: