candida prostata? | Forumul Medical ROmedic

candida prostata?

29-07-2011
sorinciofu
Nu este medic/terapeut
sorinciofu
Am facut in urma cu ceva timp o ecografie pentru prostata, datorita unei dureri in zona inghinala stanga.Diagnosticul a fost "calcifiere in lobul stang".Am continuat investigatiile cu o spermocultura.Rezultatul a fost " colonoii candida".Mentionez ca in lichidul spermatic apar deseori formatiuni gelatinoase de diferite marimi (2-3 mm) care ma jeneaza atunci cand ejaculez.Totodata durerea din zona inghinala e mai pronuntata si mai jenanta, iar aceasta ma impiedica sa am si o erectie normala.Va rog sa ma ajutati cu un sfat sa scap de aceasta problema.Am facut in doua randuri tratament cu diflucan dat, desi aparent in timpul tratamentului durerea se diminua, dupa ce terminam de luat pastilele ea revenea cu aceeasi intensitate.Ce pot sa fac sa scap de aceasta problema?Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns si poate o solutie la problema cu care ma confrunt.
2 comentarii
0
30-07-2011, ora 17:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e suficient doar doua pastile de Diflucan..in infectia candidozica in sfera renala /urinara se face in primul rand urocultura..tratamentul este de cel putin 7 zile, maxim 14 zile, cu Diflucan de 200 mg [ 1cp/zi ] si, in functie de cum decide urologul, se poate asocia cu Amfotericin B deoarece o mica parte dintre speciile de Candida sunt rezintente la fluconazol [ Diflucan ]...Cauta un urolog bun, dar inainte de asta fa o urocultura si mergi cu rezultatul la medic.
0
06-05-2014, ora 13:14
miki008
Nu este medic/terapeut
miki008
salut, da o cautare aici in forum "viermi gelatinosi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: