candida orala si lucrarea dentara

08-01-2011
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
in decembrie la recomandarea medicului de familie am luat cefalexina atb si eurospal comprimate pentru o raceala simptomele racelii au trecut dar am ramas cu o tuse iritanta de la farmacie am luat de supt hexoralete si fiindca nici cu acestea n-a trecut am incercat si cu stodal, neavand nici un rezultat m-am intors la medicul de familie care mi-a zis ca n-am nimic la plamani tusea putand fi pe un mediu, alergic sau nervos, am fost cam stresata in ultimul timp din diverse probleme, mi-a prescris vitamine sun tonic un sirop tus en si distonocalm dar tusea iritanta tot a ramas asa ca am ajuns la ORL unde s-a gasit candida orala de unde am plecat cu urmatorul tratament fluconazol arena 150mg pentru zece zile si gargara preparata in farmacie de trei ori pe zi la 15min dupa gargara vit.a in nas, am patru zile de tratament dar gatul parca este mai iritat ca inainte as vrea sa stiu daca pot continua tratamentul recomandat de la orl cu cel de la medicul de familiesun tonic, distonocalm si cum sa procedez fiindca trbuie sa ajung si la stomatologie fiindca a cazut lucrarea dentara si daca trebuie sa ia si sotul ceva pentru candida
5 comentarii
0
08-01-2011, ora 22:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca antibioticul a creat probleme gastrice..si de acolo si candida
este bun tratamentul de l aORL si de la med. de familie + un regim strict alimentar fara acru, acidulate, fructe citrice, lactate si dulce
UN tratament gastric ( almagel, redigest, )
preparate care refac flora intestinala
0
09-01-2011, ora 09:31
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
multumesc pentru raspuns eu folosesc omez fiindca iau si antiinflamatoare trebuie sa-l inlocuiesc cu redigest regimu-l respect dar nu stiu daca am voie banane, cum sa scap de tuse si am senzatia ca mereu trebuie sa inghit sa scap de senzatia de inec dupa cum am spus trebuie sa ajung la stomatolog si nu pot cu aceasta senzatie, ar ajuta aerosoli
0
09-01-2011, ora 09:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
redigestul pana la masa. almagelul dupa masa
banane, DA
pentru Tuse.. inhalatii si gargara, tab Voseptol de supt. eurespal sau sinupret 3 tab pe zi
aerosoli cu ACC fiole + 2-3 pic de uleiuri volatile de uecalipt
0
09-01-2011, ora 10:13
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
multumesc
0
10-01-2011, ora 18:20
haritonov
Nu este medic/terapeut
haritonov
revin cu alta problema la rad. pulmonara mi-a iesit interstitiu pulmonar, usor accentuat bilateral dreapta, medicul de familie mi-a zis ca nu e nimic grav mi-a prescris medicamente naturiste pentru raceala dar eu stau pe ganduri fiindca nu stiu ce inseamna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • O nouă abordare în tratamentul candidozei orofaringiene
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •