candida la copii.

24-09-2008
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
candida la copii.As dori sa stii cum se manifesta si daca pofta de mancare are legatura cu arte
6 comentarii
0
24-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
banuiesc ca e vb de candida bucala..Iar despre pofta de mancare...nu am inteles, cu ce sa aiba legatura???
0
24-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
nu scrie ce fel de candida este, dar presupun ca intestinala pt.ca am descoperit-o la coprocoltura.Si vreau sa stiu daca are ca simptom lipsa poftei de mancare si greata
0
24-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
natalia da sigur ca are legatura!!trebuie tratata cu un antibiotic special timp de 5 sau 7 ziledepinde de cat este de grav!!mergi la medicul pediatru!!numai bine
0
24-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
am primit si antifungigrama si ne-a dat nistatin.MERSI, LA FEL SI VOUA
0
23-12-2008, ora 20:02
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Inprimul rand, depinde ce varsta are copilul! Daca e fetitza, atunci candida apare si vaginal, de la aciditate crescuta sau de la tratam.cu antibiotice, etc.
antibioticele se admnistreaza INTOTDEAUNA cu Biotics - este forma de Bifidus, pur. Il gasiti in farmacii. pt. copii f. mici este si praf! Pt. candidoza la copii: clatit gurita cu solutie slaba de bicarbonat. Inghinal la fel!
Daca nu accepta ideea, pacaliti-l cu spray 9luati de la tantum verde.lasati putina solutie de la Tantum - e astringenta si nu-i problema, adaugati solutie de bicarbonat si-i ziceti ca-l dati cu "parfum"...:)
Da! afecteaza pofta de mancare! si nu numai! - afecteaza si intestinal, pt.ca exact ca si la adulti se extinde pe traseul digestiv (sau mai bine zis, se dezvolta mai mult decat e deobicei).
Sanatate
0
17-03-2010, ora 13:18
nagy
Nu este medic/terapeut
nagy
buna ziua, am facut exudat faringian baietelului meu si rezultatul fiind candida bucala ; antifungigrama: sensibil la nystatin, amphotericin si rezistent la : econazol, fluconazol, ketoconazol, rugamintea mea era ce ii pot administra si ce reprezinta sensibil la...si rezistent la. M-am uitat in gurita lui si nu am vazut nimic albicios sau bubite, poate sa aibe candida bucala chiar daca nu este nimic care sa se vada?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •