candida care nu mai trece

12-09-2008
Bbb
Nu este medic/terapeut
Bbb
buna ziua.am o candida albicans pe limba de peste 3 ani de zile aparuta in urma unui tratament cu antibiotice(augmentin, pentru pneumonie) administrat fara antifungice.am mai urmat astfel de tratamente pe parurs in urma unei bronsite si la fel tratamentul a fost administrat fara antifungice.am observat cam dupa un an ca am limba alba si nu am dat importanta.insa acum sa facut ceva mai urat se vad si niste puncte in acea substanta alba.tin sa precizez ca nu am aceasta ciuperca in alte parti ale corpului iar in cavitatea bucala se afla doar pe limba nu si cerul gurii sau pe patea dorsala a obrajilor.in urma a 2 teste de laborator efectuate unul la VITRO si altul la BIOCLINICA, pentru a se observa la ce fel de tratament este sensibila candida si daca mai am alte bacterii, rezultatul a fost ca am doar candida si nu vreun streptococ sau altele de genul si ca bacteria este sensibila la ketoconazol si fluconazol si la inca una sau doua pe care nu le mai tin minte.ca si prim tratament am primit de la medicul de familie 7 cutii de FLUCOVM dar in zadar.la al doilea tratament am primit tratament cu NIZORAL tablete(de la TERAPIA in colaborare cu BELGIA caci sunt ceva mai puternice) si tot nimic.am cosumat si iaurturi.
acum nu stiu ce sa mai fac.cred ca tot tubul digestiv este plin de candida insa ma mira faptul ca nu sa imprastiat in toata gura cum am vazut in ceva fotografii pe internet ci a ramas doar la baza limbii.meicul a spus sa fac o pauza sdupa care voi urma un alt tratament.m-am gandit la un tratament homeopat.nu stiu ce sa mai fac.tot timpul ma abtin sa nu sarut fete caci nu mi se pare corect sa transmit bacteria si altuia.
ce imi recomandati?va multumesc mult de tot.
6 comentarii
0
12-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
candida este o ciuperca pe care o are toata lumea dar, ea nu se inmulteste exploziv, provocand neplaceri, decat atunci cand echilibrul florei bacteriene(care exista la fiecare om)este tulburat(distrus) din diferite motive.In cazul tau, infectiile repetate la nivelul aparatului respirator, consumul de antibiotice au tulburat ac echilibru al florei normale conducand la inmultirea exploziva a ciupercii.Cred ca, succesul tratamentului ptr. candida depinde de reactivitatea sistemului tau imunitar. Ar trebui intai sa-ti intaresti sistemul imunitar cu imunoglobuline, homeopate, vitamine recomandate de medic si apoi sa actionezi asupra ciupercii. Pauza recomandata, poate fi folosita pentru un tratament de fortifiere al sistemului imunitar Sanatate !!!
0
12-09-2008, ora 00:00
Bbb
Nu este medic/terapeut
Bbb
va multumesc pentru raspuns.cred ca si fapul ca am un program tare prost(ma culc pe la 2-3 noaptea, nu mamancc la program, sport nu prea fac) nu imi ajuta organismul.trebuie sa incerc ceva.sau probabil e prea batrana ciuperca.cred ca de atatia ani e dezastru pe esofag, in stomac si in intestine.sper sa scap de ea ca mi-e rusine cu ea si trebuie sa ma abti n de la preamulte.
multumesc inca odata pentru raspuns.
cu respect Bbb
0
13-09-2008, ora 00:00
Bbb
Nu este medic/terapeut
Bbb
am citit pe net despre imunoglobuline dar nu stiu cum sa intru in posesia acestui tip de produs medical.din cate am inteles este injectabil.sunt scumpe?si unde le pot gasi?va multumesc
0
21-11-2008, ora 21:38
hemangiom hepatic
Nu este medic/terapeut
hemangiom hepatic
Am reusit sa scap de candida in cavitatea bucala cu o solutie de bicarbonat de sodiu (o lingurita la o jumatate de cescuta de apa) in care am inmuiat un tifon steril si apoi am frecat f f bine zonele afectate care uneori au si sangerat. Am efectuat aceasta operatiune de 2-3 ori pe zi.Succes!
0
29-10-2009, ora 03:41
ady ardelean
Nu este medic/terapeut
ady ardelean
buna ziua am 30 de ani si de 2 ani am inceput sa tusesc si cand am mers la medic am facut investigatii am aflat ca am candida. simptome aveam ceva de genul..respiram mai greu cu o mica suieratura..in special cand stau pe spate si pe partea stanga..am tot timpul un lichid vascos pe care i-l simt tot timpul in gat.si i-mi provoaca discomfort si provoaca o tuse..si am senzatia tot timpul sa fac exact ca si cand i-ti dregi vocea...deja ma ustura gatul de atata timp...am gust rau dimineata in gura dupa ce ma trezesc cu toate ca am indepartat toate focarele de infectie sau dintii care erau mai cu probleme..deci sunt disperat si nu mai suport..am incercat toate tratamentele..nistatina nizoral..etc.etc...nu stiu ce sa mai fac.va rog dati-mi un sfat sau un tratament pt asta.va multumesc
0
01-11-2009, ora 11:39
nsolomon7@gmail.com
Nu este medic/terapeut
nsolomon7@gmail.com
va recomand pentru intarirea sist imun si rez altor probl cu care va confruntati: cordiceps ganoderma si excelium
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici