candida bucala

18-05-2007
ana vasiliu
Nu este medic/terapeut
ana vasiliu
in mai multe dimineti am avut niste depozite albicioase la colturile gurii si limba era incarcata la baza.am fost la farmacie si am cerut un tratament pt candidoza bucala.mi s-a dat fluconazole de 50 mg sa iau timp de 7 zile.am urmat acest tratament, dupa 2-3 zile de la terminarea tratamentului limba arata normal dar imediat toata limba a devenit alba si mult mai incarcata.se poate sa fie alta afectiune care sa se manifeste asa sau ce anume a determinat inalbirea si mai tare?o sa mai incerc zilele astea cu bicarbonat de sodiu dar daca nu se amelioreaza o sa apelez la un medic desi nu stiu ce medic se ocupa de aceasta afectiune, nu pot apela la medicul de familie pt trimitere la medicul de specialitate pt ca sunt studenta din provincie si nu am in bucuresti medic de familie.as mai putea incerca alt tratament?
1 comentarii
0
04-01-2009, ora 19:29
AndreeaA21
Nu este medic/terapeut
AndreeaA21
e destul de tarziu sa dau un sfat aici, dar poate il vede cineva care mai are aceasta problema. poti sa sugi dimineta si seara nizoral si sa.ti clatesti gura cu citrolin (este o apa de gura ce se gaseste in farmacii) si cum ai spus si tu cu bicarbonat de sodiu.
trebuie sa te prezinti la un medic ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.