candida albicans

30-10-2009
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
buna seara. in urma unui control ginecologic de rutina, medicul mi a spus ca am bacteria candida inmultita intrucat aveam o secretie albicioasa mai abundenta dar fara mancarimi, usturimi sau miros urat. mi a prescris ovule cervugid o sapt, spalaturi cu bicarbonat si lomexin pe care mi a recomandat sa l foloseasca si partenerul tot o sapt. am facut tratamentul o sapt insa mare schimbare nu e, sunt zile in care am secretie destul de abundenta. iau anticonceptionale de un an si inainte de pilule nu am avut niciodata vreo prb. e din cauza lor? mi-ar trebui un tratament mai complex?dna doctor mi a zis ca nu e nevoie sa revin la consult ci doar sa mai fac spalaturi si sa folosesc lomexinul din cand in cand. pana la urma e grav sau nu? multumesc
3 comentarii
0
02-11-2009, ora 00:18
maimusik
Nu este medic/terapeut
maimusik
Buna.Acea secretie o am si eu.Eu iau contraceptiv intravaginalsi la fel am.Si inainte luat pilule contraceptive si avea.Si in plus scurgerea aceea albicioasa care spui tu daca nu te mananca nu te ustura si nu miroase urat credema e ceva normal fiindca asa se elibereaza uterul colul uterin si vaginul de mizerii.E din cauza metabolismului si a organismului tau.daca doctorul tia spus si el sa fii linistita nai de ce sa te temi.
0
03-11-2009, ora 13:58
alina-roxana
Nu este medic/terapeut
alina-roxana
Buna, si eu am secrtia albicioasa, nu e nimik rau in asta am fost la medici si mi-au spus ca e ceva normal, mi-au recomandat sa fac spalaturi cu tamtumrosa 2 ori pe saptamana si ovule maxim doua pe saptamana sa nu distrugu flora normala a organismului.
0
03-11-2009, ora 19:53
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
ms frumos pt raspunsuri. m am linistit. am crezut ca e o prb daca mi a dat acest tratament. numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.