candida albicans. va rog dati-mi o parere

11-01-2008
pisicutzaai
Nu este medic/terapeut
pisicutzaai
in urma cu aprox 3 saptamani am avut o raceala destul de severa. din acest motiv am hotarat sa ma tratez cu ospen 1500 dupa tratament de aprox 7 zile nu a vut nici un efect asa ca am hotarat sa iau augmentin de 1g pe langa acesta am luat si biotics 3/zi pentru protectie. de o saptamana mi a aparut in zina genitala un fel de iritatie rosie vinetie iar pielea s a cojit. mentionez ca ma ustura si ma manca si aveam niste secretii foarte urat mirositoare. hotarata fiind am zis ca sigur e vorba de candida din cauza antibioticelor pe care le am luat si am gandit ca poate nu am luat destul biotics. am luat o pastila de flucovim 150 si zilnic ma dau cu clotrimazol unguent. usturimile nu mai sunt atat de intense si piele nu se mai cojeste dar zona a ramas la fel de rosie si acest lucru ma sperie de groaza. oare sa nu fie candida? ce ar putea fi? va rog sa mi dati un raspuns
3 comentarii
0
12-01-2008, ora 00:00
Dr.S
Nu este medic/terapeut
Dr.S
Cel mai probabil este candida, insa daca o tratati"dupa ureche"riscati sa scapati foarte greu de ea;un consult ginecologic cu analizele recomandate va poate da un diagnostic cert si un tratament corect.
0
13-01-2008, ora 00:00
isadenisa
Nu este medic/terapeut
isadenisa
Eu te sfatuiesc sa iei timp de 10 zile seara inainte de culcare o lingurita de romergan costa 2lei, numai ca se da cu reteta (poate reusesti totusi sa faci rost de el) se da bebelusilor inainte de culcare, provoaca somnolenta, eu asa am scapat de candita.Am aflat de acest sirop de la o nutritionista merita sa incerci si eu am luat10 zile flucovin si lomexim crema dar nu am scapat mi le prescrisese un ginecolog.Incearca cu siropul si o sa vezi bafta
0
27-08-2021, ora 02:47
AndreeaCloud
Nu este medic/terapeut
AndreeaCloud
Sufer de exact aceeast problema, am incercat sa fac rost de romergan, dar farmacista nu a vrut sa imi. Ce sugerati sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.