candida

16-06-2012
alina812
Nu este medic/terapeut
alina812
Am mers la ginecolog si am fost diagnosticata cu candida. Mi-a fost dat tratament cu gynofort crema si flucoric si mi-a fost facuta analiza de secretie. Cand am primit rezultatele terminasem tratamentul si simptomele au disparut. Medicul m-a intrebat doar daca mai simt ceva si i-am spus ca nu si ca secretia a revenit la normal. Mi-a dat ovule pentru 3 luni cate 6 ovule/luna pentru a preveni aparitia. Dupa 3 zile cu tratamentul cu ovule am inceput sa simt mancarime. Cred ca nu a disparut candida ci doar se ameliorase. Nu trebuia sa imi faca analize sa vada daca a disparut? Vreau sa revin si sa vad ce e de facut. Chiar vreau sa scap de ea. Ce credeti ca e bine sa fac? sa fac o fungigrama?
Rezultatul analizei de secretie a fost:
Diagnostic 713 - alte inflamatii ale vaginului
Celule epiteliale - relativ rare
Leucocite - relativ frecvente
Hematii - absente
Flora microbiana: polimorfa, cu relativ frecventi coci Gram pozitivi; absenti bacili Doderlein; prezente levruri, levruri inmugurite, filamente miceliene.
Pe frotiu nu s-au vizualizat - Trichomonas vaginalis, Neisseria.
Mie nu-mi suna foarte bine.. Ce inseamna? Multumesc :)
2 comentarii
0
16-06-2012, ora 16:58
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Problema cu candida este ca reapare. Daca simti din nou ca e ceva in neregula, nu inseamna ca nu a disparut in trecut de la tratament, ci ca a aparut din nou. Aceasta ciuperca traieste in mediul bucal, vaginal si intestinal in mod normal impreuna cu alte bacterii, insa ea se poate inmulti dintr-o varietate de cauze ( tratament cu antibiotice, slabirea sistemului imunitar, igiena precara), si atunci faci candidoza. Continua tratamentul, iar daca apare din nou candidoza, atunci repeta-l.
Eu am avut candidoza cu multi ani in urma, timp de doi ani m-am chinuit cu ea pana cand am scapat. Tot reaparea. Eu luam o pastila de flucovim 150 si foloseam crema michoeal hc pentru uz extern. disparea repede.
0
17-06-2012, ora 14:22
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Candida poate aparea si pe fundalul unei perioade de imunitate scazuta, stres. Ce nu ai mentionat tu, este dc ai avut si contact sexual in perioada aceasta- dc ai avut si partenerul tb sa primeasca tratament, altfel se paseaza de la unul la celalalt. In orice caz, respecta tratamentul medicului, o igiena intima regulata si poate incearca sa-ti intaresti sistemul imunitar putin in aceasta perioada.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.