candida

07-04-2012
Mari Maria
Nu este medic/terapeut
Mari Maria
Buna ziua! V-am lasat un mesaj de pe un alt cont dar nu stiu de ce nu imi mai merge tot Mari Maria era username'ul si va multumesc din suflet pentru raspunsul dvs..
Acum intre timp..am mai facut niste analize si mi-a iesit ca am candida..
Nu mai cum sa fac si ce sa fac sa scap de ea...
Oare pot scapa vreodata de ea?
Am vazut ca mi-ati recomandat sa fac un tratament homeopatic..
In ce consta acesta?
Chiar nu mai stiu ce sa fac..nu m-am interesat dar am sa ma interesez si daca exista cabinete de homeopatie aici in Drobeta Turnu Severin in Mehedinti si am sa merg..
Nici nu stiu de unde am contractat-o.. Toti doctorii care m-au vazut au spus ca nu am nimic, ca e ceva normal dar analizele nu-mi ies niciodata bune si nu stiu care e diferenta intre ele dar niciodata aceleasi..Dupa cum v-am spus mai intai am avut o colpocervicita, apoi o colpita iar acum candida pe care am tratat-o doua saptamani cu ovule canesten si pastile orungal iar acum timp de o saptamana mai folosesc ovule polygynax si pastile nizoral si spalaturi cu tantum rosa..pe langa acestea am mai comandat si de pe internet o crema pt candida..oare apoi dupa ce voi termina tratamentul o sa imi treaca cu acestea? Acum nu am mai mers la nici un medic ginecolog, am facut analizele la clinica si am mers la farmacie unde doamna de acolo stie toata povestea si mi-a recomandat tratamentul acesta..
Spuneti-mi va rog in ce consta tratamentul homeopat?
Si despre ce autovaccin este vorba? Nu mai stiu ce sa fac.. de unde oare am contractat-o? Am fost la toti medicii din Mehedinti. Am spart milioane lunar pe medicamente si investigatii care mai de care mai costisitoare. Oare am o forma usoara de candida sau mai grava? Am luat pastile si ovule care mai de care de la scumpe la foarte scumpe..spalaturi cu ceaiuri nu am facut pana acum cand am inceput cu tantum rosa...pt ca nu stiu cat de bine imi fac.. Concluzia mea este urmatoarea: nu trece.. Trece pe moment si reapare. Prietenul meu la fel.. nu are nimic..pana la un contact sexual...cand il mananca dupa un contact sexual cu mine si ii apar bubite..dar foloseste crema lomexin imediat si ii trece..pe mine nu mai stiu ce sa zic..nu cred ca ma mananca, ma doare, s-au mai miroase..doar ca ma mai ustura dupa un contact sexual..cred ca este ceva totusi dupa cum v-am mai spus din 'sperma' mea.. Nu stiu, sunt putine persoane care au scapat, depinde si de organismul fiecareia evident. Deja nu mai am viata...si cand aud ca trece si e in ordine in vine sa urlu!! Examinarile acelea amanuntite cum se fac? Se pot face? E fustrant sa nu stii exact cum sa combati ceva care se presupune a fi banal. Eu tot mai sper.. In schimb...Mentionez ca pe perioada tratamentului nu intretin contact sexual..Sa incerc si o antifungigrama? Spuneti-mi va rog, pot depista de unde am luat-o? Ce imi recomandati? Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns. O zi buna sa aveti!
2 comentarii
0
05-06-2012, ora 18:01
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Scuze ca intervin, insa e important sa stiti ca aceasta Candida nu ati luat-o efectiv de undeva sau de la cineva. Candida e un fung prezent in organismul nostru (vagin, intestin, piele). In mod normal nu ar trebui sa faca probleme, avand in vedere ca lactobacilii din vagin isi fac treaba si o tin sub control. Ea exacerbeaza atunci cand exista o imunitate slaba, din diferite motive: stres, antibiotice, diabet, uneori si anticonceptionalele. In mod normal aceasta infectie fungica (inmultirea Candidei mai exact) se trateaza relativ usor si nu ar trebui sa revina, cel putin nu mai curand de 1 an. La dnv, banuiesc ca a fost un tratament inadecvat sau poate prea dur, de la inceput ceea ce a facut ca aceasta ciupercuta sa prinda rezistenta, prin asa numitele hife vazute la frotiu. De Candida nu veti scapa niciodata, decat daca, probabil, veti face un autovaccin despre care am vazut ca ati adus vorba. Nu stiu prea multe despre asta, decat ca astfel de vaccinuri de fac doar la Cantacuzino. Insa trebuie sa reusiti sa tineti sub control aceasta problema, asa cum incercam, noi femeile, sa facem asta. Avand in vedere ca ati incercat timp indelungat tratament medicamentos, atat local cat si sistemic, ma gandesc ca e posibil sa gasiti scaparea intr-un tratament homeopat. Daca aveti intrebari cu privire la un anumit medicament, va pot ajuta cu placere. Multa sanatate!
0
04-01-2013, ora 15:35
Mari Maria
Nu este medic/terapeut
Mari Maria
Puteti sa imi lasa-ti un e-mail ceva la care sa putem vb mai multe?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul