candida

09-07-2010
pink4wdm
Nu este medic/terapeut
pink4wdm
Am o problema care persista de mai bine de 2 ani...desi am urmata de fiecare data tratamentul care mi s-a dat dupa 2 saptamani inainte de inceperea ciclului menstrual apare din nou candida...o alta problema este ca si prietenul meu a luat-o de la mine dar de vreo 2 zile i s-a umflat penisul nu in varf ci la baza capului lucru care nu s-a mai intamplat pana acum...chiar nu exista nici o metoda care sa ne ajute sa scapam sau macat sa tinem simptomele sub control? continua de prea mult timp si ne afecteaza viata sexuala intr-un mod foarte serios..va rog da k imi poate da cineva un sfat v-as fi foarte recunoscatoare..multumesc
9 comentarii
0
09-07-2010, ora 20:02
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
In primul rand trebuie sa iti faci si fungigrama ca sa vezi la ce e sensibila candida si dupa aceea sa urmezi tratament cu pastile, ovule si creme atat tu cat si prietenul tau. Foarte important e sa faceti ambii tratament in acelasi timp ca sa nu existe probleme de reinfectare.
Cat timp faceti tratamentul nu trebuie sa aveti contact sexual.
Si eu ama vut probleme mari cu candida si m-am vindecat. Am luat nizoral 14 zile si tinctura de propolis iau de 3 luni si mi-a facut foarte bine. Mi-a trecut si candida din gat datorita propolisului. Daca nu esti alergica iti recomand sa iei pentru ca e foarte benefic pentru organism.
De asemenea ai grija sa nu folosesti ob-uri, in cazul in care mai foloseai inainte. Iar cu spalaturi vaginale ai iarasi grija pentru ca risti sa-ti dezechilibrezi ph-ul vaginal iar flora aceea benefica se poate diminua.
Cat faci tratament e bine sa eviti dulciurile pt ca zaharul favorizeaza dezvoltarea candidei. De asemenea e bine sa ai grija si la paine, paste fainoase.
Prietenul tau sa se duca la un urolog sau dermatolog pentru consult si tratament.
Eu de la atatea tratamente pentru candida cu ovule, am mai facut tratamente si cu antibiotic pentru un enteroccocus care mi-a iesit la cultura de col mi-am distrus flora lactobacilara, iar acum fac tratament cu lactobacili ca sa imi revin.
0
09-07-2010, ora 20:26
pink4wdm
Nu este medic/terapeut
pink4wdm
am facut fungigrama in urma careia medicul mi-a spus k trebuie sa fac un fel de cur de ovule o data la 2 luni dar problema este k mi-e imi apare mai des...am facut aman2 tratamentul de fiecare data si nici nu am avut contact sexual...chiar ma intereseaza si alte metode sau alte pastile pentru k simt k innebunesc..si nu stiam de faza cu zaharul in timpul tratamentului..o sa tin minte...o sa incerc si nizoral si tinctura de propolis..dar dak ai putea sa imi spui cum anume sa le administrez ar fi de mare ajutor..multumes pentru raspuns
0
09-07-2010, ora 21:20
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Tinctura de propolis: cate 30 de picaturi puse pe o bucatica mica de paine si luata pe stomacul gol, nu mananci si nu bei nimic 30 de min - 1 ora. Se ia pe paine, pentru ca administrata in alt mod nu se dizolva substanta.

Mai sunt si supozitoare cu propolis foarte bune, care pot fi administrate si vaginal: miprosept se numesc cate un ovul seara inainte de culcare timp de 10 zile.
Exista si unguent cu propolis, se poate da prietenul tau, insa nu trebuie sa fie alergic la propolis.

Nizoralul il iei doar daca in antibiograma ti-a iesit ca e sensibila candida la ketoconazol. Se ia o pastila in timpul mesei, eu am luat 14 zile poti lua si 7 sau 10, depinde de caz si ce-ti recomanda medicul.

Sanatate

Succes.
0
09-07-2010, ora 21:47
pink4wdm
Nu este medic/terapeut
pink4wdm
ok multumesc mult..o sa incerc si asa pentru k sincer n u mai stiu c sa fac... inca o data multumesc si o seara placuta
0
10-07-2010, ora 11:38
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
Buna pink, aceeasi problema ca si tine am avut-o si eu. Simteam ca nu voi mai scapa niciodata de aceasta ciuperca uarata. Chiar si medicul meu, in cele din urma mi-a zis sa ma obisnuiesc cu ea ca nici el nu mai stia ce sa-mi mai prescrie pentru ca de fiecare data imi aparea si iar aparea. In cele din urma am fost la un homeopat si cu ajutorul unui singur remediu m-am vindecat de candida. Eu zic sa incerci sa mergi la un homeopat bun care sigur te va ajuta sa scapi de candida.
Sanatate multa !
0
10-07-2010, ora 11:50
pink4wdm
Nu este medic/terapeut
pink4wdm
ok multumesc o sa incerc si varianta asta..:*
0
11-07-2010, ora 15:10
MDN
Nu este medic/terapeut
MDN
Buna pink, cu aceeasi candida ma lupt de 8 ani de zile si sincer simt ca o sa innebunesc, nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai iau sa scap de ea.am facut tratamente peste tratamente, apoi am tinut regim fara paine numai paine uscata, fara dulciuri, cola, sucuri, alcool lenjerie spalata la 90 de grade si apoi calcate dar ea nici ca m-a parasit.in vara o sa vin in romania si o sa merg la medic iarasi, dar nici nu mai stiu unde sa merg.acum insa mananc dulciuri si paine de toate cu alte cuvin te ca daca tot nu scap de ea la ce imi foloseste ca sa mai si slabesc ca o scandura.o sa incerc si eu cu propolis, dar am auzit de vaccinul ptr iminitate am sa-l incerc, incearca-l si tu poate o sa ne ajute.sanatate multa.
0
11-07-2010, ora 23:00
pink4wdm
Nu este medic/terapeut
pink4wdm
nu imi vine sa cred cat de comuna este boala asta...si pe cat de comuna nu exista solutii..mi se pare o ironie k ceva asa de banal sa cauzeze atatea probleme...norocul meu este k preietenul meu este cel mai intelegator om din cate cunosc si isi da seama cat de greu imi este..chiar si el a avut de suferit din cauza mea dar totusi ma sustine...am incredere k pana la urma o sa dau si de un tratament...deci mult noroc tuturor si tie MDN :*
0
17-07-2010, ora 02:31
monyqve
Nu este medic/terapeut
monyqve
dragele mele ma alatur si eu grupului vostru :)) Stiu ca nu'i de ras insa mai trebuie din cand in cand sa facem haz de necaz.. Am fost si eu la medic acum 2 zile si mi'a spus k am o ciuperca.. Nu mi'a spus ce fel de ciuperca pt k nu are de unde sa stie atata timp kt nu mi'a facut nici o recoltare/analiza.. Mi-a dat ca tratament flucovim 150 pt mine si sotul meu, tantum rosa, cervugid si gynofort.. Am inceput deja tratamentul si peste 7 zile trebuie sa ma duc la control.. As vrea sa stiu cat va costat fungigrama (asta ca sa nu mai raman socata ca atunci cand mi'a spus la farmacie k trebuie sa platesc 165 ron pe tratament) si unde ati facut'o (in spital sau la clinica particulara).. Multumesc frumos...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Candidoza vaginală în sarcină
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  •