candida

22-12-2009
mirelanechita
Nu este medic/terapeut
mirelanechita
Am un anumit discomfort in zona genitala, acesta se manifesta prin mancarimi si scurgeri vaginale albicioase. M am interesat pe internet si am gasit ca ar fi posibil sa am candida. Sunt ingrozita pentru ca si prietenul meu s a plans de o iritatie pe gland, niste bubite dupa ultimul contact sexual. In plus, e posibil daca el mi a facut sex oral sa ii apara ceva si la nivel bucal? Poate e o intrebare stupida, dar eu, neavand informatiile necesare in acesta privinta am simtit nevoia sa ma asigur. V as fi profund recunoscatoare daca mi ati oferi un raspuns. Va multumesc! Sarbatori fericite!
24 comentarii
0
23-12-2009, ora 16:49
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Trebuie sa mergi la un cabinet sa iti faci un frotiu din secretia vaginala. Nu trebuie sa faci tratament dupa ureche deoarece poti rata agentul cauzal si atunci poti ajunge la complicati serioase ce pot duce la sterilitate. Numai dupa ce ai rezultatul veti incepe tratamentul.
0
02-01-2010, ora 01:08
yony pow
Nu este medic/terapeut
yony pow
buna exact asta mi sa intamplat si mie, stiu ca trebuie sa mergem la doctor dar vroiam sa intreb de la ce se fac toate astea?de la un contact cu cineva bolnav sau. multumesc
0
02-01-2010, ora 10:58
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Candida este o ciuperca ce exista in mod normal in organism dar in unele situatii se face, , auzita". Cea
mai comuna cauza fiind un tratament cu antibiotice. De multe ori la barbati nu se exprima ca boala ei fiind purtatori sanatosi astfel incat, daca intr-un cuplu numai femeia face tratament, la primul contact se va reinfecta. De aceea tratamentul se face in cuplu si tot de aceea nu este recomandat sexul neprotejat cu un partener intamplator. Daca va intereseaza mai multe despre aceasta cautati pe web parerile Dr. Tullio Simoncini la : http://it.wikipedia.org/wiki/il_cancro_%C3%A8_un_fungo
Dintre suplimentele alimentare pe care le cunosc de foarte mare ajutor este Acidofilus-ul
Sanatate si un an bun!
0
04-01-2010, ora 09:51
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
buna ziua, ma lupt cu candida de 5 luni...vreau sa stiu daca am vreo sansa sa ma fac bine.sa nu mai am nimik.si vreau sa va mai zic ca mai am si E.coli si tricomonas pe langa candida si vreau sa stiu ce e colpita...pentru ca o am si pe aia pe fisa de rezultate dar nu stiu sigur ce e..ce trebuie sa fac ca sa stiu? ca stiu ca poate fi de la o simpla imflamatie a vaginului pana la rana pe col.si testul papanicolau mia iesit de fiecare data bun..si candida mi-a inflorit de 2 ori pana acuma.1 data dupa un tratament si acum cateva zile
0
04-01-2010, ora 14:41
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Buna rose ice !
- colpita este inflamarea colului uterin, iar vaginita infl. mucoasei vaginale. Ele sunt printre altele, cauzate de infectia cronica cu cei 2 agenti patogeni si nu invers. Tratamentul ineficient poate duce de la colpita la rana pe col. Escherichia colli o ai probabil ca si infectie urinara. Daca ai infectii urinare repetate trebuie sa vezi care poate cauza care le declanseaza.
- Cand faci tratament pentru candida si trichomonas el trebuie luat concomitent si de partener OBLIGATORIU.
- Din pacate aici se creeaza un cerc vicios: cand iei tratament antibiotic pentru E. colli se declanseaza automat candida.
Deci cred ca in momentul in care nu ai inf. urinara trebuie sa FACETI tratamentul pt. candida si trichomonas, iar daca ulterior mai apare vreo inf. urinara, tratamentul trebuie asociat cu ceva care sa protejeze de reaparitia candidei.
Poate nu ar fi rau sa consulti si un medic homeopat, pentru ca este clar si un dezechilibru al apararii imunitare. Numai el iti poate da un tratament strict individualizat si fiind medic, in masura in care considera necesar poate jongla si cu tratamentul medicamentos astfel incat un germene patogen sa nu il mai, , ajute" pe celalalt sa apara!
Numai bine!
0
07-01-2010, ora 00:19
yony pow
Nu este medic/terapeut
yony pow
multumesc domnule doctor.o alta intrebare am, raspundeti din placere la aceste intrebari sau din obligatie, daca e din placere sa stiti ca mai greu se gasesc asa oameni, multumesc
0
07-01-2010, ora 09:03
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Sunteti draguta!
Nu are cum sa fie din obligatie din moment ce nu am nici un beneficiu material. In schimb am un imens beneficiu moral care face bine la suflet!
Sa aveti o zi frumoasa!
0
08-01-2010, ora 12:26
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
multumesc pentru raspuns, dar mai am o intrebare pt dom doctor...vreau sa stiu daca tratamentu pe care il fac isi face efectul doar temporar adica cat sunt sub tratament si dupa aceea reapare mai are rost sa mai fac sau sa incerc sa fac un tratament naturist si cat de bune sunt tratamentele naturiste...va multumesc
0
08-01-2010, ora 12:29
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
si mai vreau sa stiu daca tricomonas se transmite numai pe cale sexuala?.pt ca il am si am doar un singur partener de 3 ani si inainte nu am mai avut pe nimeni.de unde se mai poate lua?..
0
08-01-2010, ora 18:00
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Oof!
Deabia am scris ceva pentru voi, lunga cat o zi de post, si s-a sters. Acum chiar nu mai am rabdare sa scriu toat povestea. Voi incerca din nou maine.
Va pup, noapte buna!
0
17-01-2010, ora 21:20
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
buna.vreau sa va zic ca am inceput tratamentu naturist de 2 zile si gasesc pe tampoanele zilnice fasi albe care curg din vagin...vreau sa stiu daca e de bn si daca e posibil sa scap prin acest tratament.. va multumesc.si va rog frumos domn doctor sa imi spuneti daca se mai contacteaza si altfel tricomonas inafara de contact sexual, toalete, probarea lenjeriei intime sau stergerea zonei intime cu prosoapele unei persoane infectate..si promit ca nu va mai intreb nimik...am o mare dilema pt ca eu nu m-am culcat cu un alt baiat inafara partenerului meu si el zice ca nu s-a culcat cu o alta fata...va multumesc..
0
18-01-2010, ora 07:37
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Imi cer scuze pentru intarziere, dar luata de-ale vietii valuri...am uita de voi. Dar nu am uitat ce v-am promis si am pregatit un material extins despre candida pe care iata vi-l trimit acum.
Cat despre trichomonas, se intapla exact ca la candida. Barbatul poate fi purtator sanatos. Deci la el boala nu se manifesta vizibil, germenele ramanand cantonat in prostata. Daca face tratament NUMAI femeia, la primul contact sexual se reinfecteaza. TRATAMENTUL TREBUIE URMAT DE AMANDOI, SIMULTAN.
Iar despre cum se ia, rar, dar se poate lua si pe alte cai. Nu-mi aduc aminte exact ce si cum, dar stiu ca demult a fost un mare scandal, caci femeile se imbolnaveau de la vata sau tampoane (nu tin minte precis) infectate. Acum nu mai are rost sa facem sapaturi. Important este sa se trateze ambii parteneri.
Va las, trebuie sa fug la servici!
CANDIDOZA

-Aparitia micozei vorbeste despre un organism obosit si cu imunitatea la pamant.
-Un organism sanatos lupta singur cu micoza.
-Majoritatea femeilor sunt afectate la un moment dat de aceasta infectie, insa dupa tratament, de multe ori simptomele reapar.
-Cel mai eficient si pe termen lung tratament remediu, il reprezinta dieta.
Ca orientare generala:
1. tratezi toate focarele de infectii
2. te hidratezi bine... 2 litri de apa, ceai de Echinaceea de 2 ori pe zi, sucuri naturale, fara zahar si NU acidulate ! ( este preferabila apa deoarece in structura celulei se gaseste APA, nu sucuri, ceaiuri, supa! Astfel organismul va elimina toxinele)
3. alege alimentele care intaresc imunitatea - cel putin 5 portii de fructe si/sau legume pe zi ( o portie este reprezentata de un fruct de marime mijlocie, un bol de cirese sa zicem, o felie de pepene, etc..). Consuma fructe care contin putin zahar (mere, grapefruit), cereale integrale (contin zinc, care ajuta la intarirea imunitatii), proteine de origine vegetala ( lapte de soia, tofu..)
Ca o paranteza aici trebuie sa amintesc faptul ca proteinele de origine animala (lapte, branza, carne, oua) creeaza o usoara acidifiere a sangelui, ceeace favorizeaza aparitia candidei dar, printre altele si a osteoporozei, dar aceasta este alta poveste!
4. scade, sau renunta la consumul de zahar si dulciuri rafinate
5. mananca BACTERII BUNE : un iaurt probiotic de exemplu! (eu personal nu am de ce sa ii fac reclama, dar activia cred ca este bun. Daca mai gasiti si altele foarte bine!)
6. daca va este mai usor, folositi un supliment alimentar probiotic (de exemplu Jarro-Dophilus sau Acidophilus)
7. incearca aromele antibacteriene - ceapa este recunoscuta ca un veritabil antibiotic si antifungic, iar usturoiul are proprietati antibacteriene (nu le ocoliti deoarece intaresc imunitatea!)
8. gargara cu bicarbonat de sodiu.. pentru a schimba PH-ul local... sau spalaturi locale.. si nu se mai dezvolta micoza
9. trebue sa faceti tot posibilul sa aveti scaun. zilnic
10. de tinut KG.. la control !
0
19-01-2010, ora 15:50
sex feminin
Nu este medic/terapeut
sex feminin
buna, am candidoza vaginala recurenta...de aproximativ 1, 5 ani.Am facut-o de la anticonceptionale si antibiotice.In urma antibiogramei am urmat multe tratamente fara succes.Dupa o perioada imi reaparea.As vrea sa va intreb ce parere aveti despre Imunostimulatorul bacterian cu candidina IBC-10?va rog frumos sa imi dati un sfat.Ce alte tratamente exista in cazurile recidivante?Canesten ovule este eficient?Va multumesc mult.
0
19-01-2010, ora 23:04
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Bună, , , sex feminin", citeşte sfaturile generale. Îţi vor fi de folos. NU puteai să faci tratament (cred) după antibiogramă, DOAR pentru candida! Poate şi pentru alte afecţiuni (sau germeni). Poate erau afecţiuni asociate, cum mai vorbirăm.
(NU ! uita de tratamentul concomitent, pentru cei doi parteneri ! ) Degeba face unul dacă nu face şi celălalt.!
Despre ce întrebi tu, Imunostimulatorul bacterian cu candida IBC-10, poţi cel mai bine să întrebi un homeopat.
Ai grijă de TINE!
0
27-01-2010, ora 14:34
mihalina
Nu este medic/terapeut
mihalina
Imi cer scuze daca am postat gresit mesajul. Insa am o rugaminte. Am facut examenul de secretie vaginala iar rezultatul este:
-frecvente celule epiteliale plate
-frecvente leucocite
-moderata flora bacteriana polimorfa
-absent trichomonas
-prezente levuri
-prezent escherichia coli
Am fost la un medic care mi-a spus ca nu am probleme deosebite, ca este o usoara infectie si mi-a dat 12 zile ovule -Poligynox.fara sa-mi spuna ce am de fapt.
V-as ruga sa ma ajutati daca stie cineva.
0
24-02-2010, ora 22:57
Mihalache Ana-Maria
Nu este medic/terapeut
Mihalache Ana-Maria
Buna seara.Problema mea, ar fi urmatoarea:Facand anual testul babes papanicolau, imi iesea un rezultat de tip clasa2(neluand prea mult in seama) Anul acesta, am plecat cu rezultatul testului( tot clasa 2 si candida) la ginecolog.Parerea d-lui doctor a fost alta dupa un control si o ecografie endovaginala.Ca ar fi o rana foarte urata si ca rezultatul testului papanicolau ar fi trebuit sa fie un rezultat de cl.3. Acum am terminat cele 12 zile de tratament pt. candida cu comprimate vaginale de clotrimazol 2/zi ; nizoral 2/zi ; spalaturi cu bicarbonat de sodiu 2/ zi si supozitoare de indometacin.Nu stiu acum, cred m-am pricopsit cu ceva raceala dupa atatea spalari pentru ca am usturimi cand urinez si ceva dureri abdominale.Ar trebui sa repet acest test babes papanicolau cu secretia.iar mai departe poate ma ajutati sa cred ca va fi bine pt ca la 34 ade ani nu am inca un copil si nu am avut niciodata nici un avort
0
05-03-2010, ora 11:48
Elenna07
Nu este medic/terapeut
Elenna07
Dupa o depistare la un examen de secretie cu ureaplasma, am urmat un tratament cu doxiciclina 10 zile si ovule Klion, am fost ok iar in ultimele zile mi-a revenit o mai veche problema, cred ca o infectie urinara, si o candida destul de "agresiva". Luni urmeaza sa imi fac o urocultura iar marti sa repet analiza secretiei pentru ureaplasma. (nu am putut sa fac testul mai devreme deoarece am luat antibiotic pentru infectie urinara) Intrebarea mea este: Pot trata candida cu ovule lomexin, 2 zile, cum ati zis dvs, diflucan 150 mg doza unica si eu si partenerul si lomexin crema fara a influenta analiza urinei de luni si rezultatul pentru ureaplasma de marti??
0
09-03-2010, ora 20:22
blondutualex
Nu este medic/terapeut
blondutualex
se pate scapa de candidoza.? se transmite prin sarut ?.pot face o vizita la medicul dermatolog fara trimitere de la medicul de familie...va multumesc
0
10-03-2010, ora 17:47
daniellli
Nu este medic/terapeut
daniellli
domnule doctor, ce tratament recomandati pentru candida la barbati? multumesc
0
11-03-2010, ora 06:48
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
ambii parteneri urmeaza acelasi tratament
0
12-03-2010, ora 16:55
daniellli
Nu este medic/terapeut
daniellli
am luat impreuna dar fara rezultat, doctorita ei a spus sa merg la un dermatolog ca sa nu o dam de la unul la altul.am fost si am primit mai multe feluri de creme ;nidoflor, triderm, trvocort, pimafucort, cam ca si fiecare baiat de pe aceste pagini daca ati mai vazut.fara rezultat! daca stiti dumneavoastra un tratament va rog sa ne ajutati.multumesc!
0
13-03-2010, ora 16:00
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Virginele pot folosi ovule contra candida? Este posibila deflorarea ? am inteles ca himenul are un orificiu pe unde ar putea intra ovului, asa mi-a explicat doctora mea.
0
13-03-2010, ora 16:28
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Eu nu pot şti ce tratamente aţi primit voi, dar tratarea candidei implică mai multe aspecte. Din ce ai scris aici am înţeles că aţi folosit numai creme, deci tatament LOCAL. Ori pe lângă tratamentul local, trebuie luat un tratament general, per os (adică intern, pe gură, că nici eu nu mai ştiu cum să scriu ca să se înţeleagă!) plus o dietă specială ca să nu aibă şanse de recidivă (adică să reapară), plus ceva pentru creşterea imunităţii care oricum în perioada aceasta a anului este scăzută.
Capisci?
Vă pup!
0
13-03-2010, ora 19:32
daniellli
Nu este medic/terapeut
daniellli
am luat apa cu bicarbonat+cremele de mai sus+simphoral, azatril, zanocin, doxacilina, aflamil, fucovim, simptome:din prima zi am simtit usturime la urinare si dureri sub forma de arsuri pe capul penisului in locul unde au aparut acele pete rosi.eu cad spun unui doc ce simt el ma trite la psihiatru.ma consolez cu faptul ca am vazut barbati aici cu aceleasi simptome(poate nu la toti se manifesta).scrie si pe internet cum se manifesta balanita la barbati(intrati pe google).poate aceasta problema ar trebui discutata cand aveti sedinte ca nu doar eu trebuie sa fiu tratat.sant cam multi, multe pagini sant aici pline...apropo acel vaccin este mai mult pentru imunitate sau pentru candida?multumesc si scuze ca va bat la cap
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •