tratament acnee si mancarimi vaginale = candida?

05-05-2008
lol-la
Nu este medic/terapeut
lol-la
buna...sunt din sibiu...am primit de la mediul dermatolog un tratament pentru acnee cu doxicilina(1 tableta pe zi -20 de zile).am luat 5 tablete pana acum..dar am inceput sa am mancarimi in zona genitala...probabil este candida...am mai luat antibiotice dar niciodata nu am avut o astfel de reactie..am mers la farmacie si farmacista mi-a dat nistatina(tablete-2/zi) si clotrimazol(unguent-2/zi)...nu stiu ce sa fac sa continui tratamentul cu doxicilina??sau sa renunt la el si sa imi tratez candida??
..sunt destul de ingrijorata pentru ca am auzit ca se scapa destul de greu de aceasta candida..si ea reapare...astept raspuns..multumesc anticipat
4 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu va sfatuiesc sa renuntati la doxicilina si sa va tratati candidoza, insa ar fi bine sa apelati la un medic ginecolog sau dermatolog, deoarece "tratamentul" prescris de farmacista este incorect. Nistatina nu se absoarbe din tubul digestiv, deci nu trece in sange si nu are cum sa ajunga intravaginal pentru a va trata candidoza, iar clotrimazolul nu se aplica intravaginal.
0
22-06-2010, ora 23:30
dental
Nu este medic/terapeut
dental
Buna, am si eu o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati. Am facut tratament pentru vaginita cu gynofot si niste pastile( si eu si prietenul meu) si acum daca uitam sa ne spalam dupa un contact sexual lui ii apar niste gramagoare de bubuite cu lichid transparent! daca se spala nu ii apar.puteti sa imi explicati ce se intampla.am eu ceva? va multumesc
0
06-07-2010, ora 21:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca intrebarea ati pus-o in gluma !!
Cum adica sa nu se spele dupa contactul sexual ?????
0
07-07-2010, ora 13:38
dental
Nu este medic/terapeut
dental
De exemplu suntem ffffff obositi si adormim.(baniuesc ca ati patit-o si dvs vreodata in viata) Oricum am fost la analize si astept raspuns. multumesc oricum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • Candidoza vaginală în sarcină
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Cum să te ferești de candidoză
  •