candida - doresc o schema de tratament

16-01-2008
dana preda
Nu este medic/terapeut
dana preda
frotoriu secretie vaginala: trichomonas vaginalis, filamente si spori de candida vaginalis prezente.
cultura din secretie vaginala : candida albicans prezenta.
antifungigrama:
econazole, clotrimazol, metronidazole, floconazole, ketoconazole, itraconazole, natamicin.
intermediar: flucitosine, nystatin.
Doresc o schema de tratament.
3 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Tratamentul il stabileste medicul curant in functie de aceste rezultate si de examenul clinic. Nu e vorba numai de Candida albicans ci si de Trichomonas vaginalis. Odata cu dvs. va trebui sa se trateze si partenerul, altfel infectia va persista.
Numai bine!
0
30-01-2009, ora 19:24
carmen2000
Nu este medic/terapeut
carmen2000
In urma rezultatului papanicolau mi s-a pus diacnosticul de cervicita, o rana pe col.ca tratament mi s-a dat cerviron.Dupa 3 ovule introduse ma apucat o mancarime de nedescris.Am luat diferite medicamente feminela vagi c, tantum rosa, 3doze de tinizol, clotrimazol ovule si crema, spalaturi cu ginosept si ceai de galbenele.Astazi mi-am recoltat iarasi papanicolau si cultura din col.Nu stiu ce sa mai cred totul s-a declansat de la acel cerviron ? E posibil sa se fi produs o alergie?Eu sunt alergica la mai multe medicamente.
0
02-05-2010, ora 14:20
George12
Nu este medic/terapeut
George12
Buna Ziua!de ceva vreme simt ca un discomfort in gat..cand inghit..dar nu in fiecare zi!am luat 10 zile tratament cu zinnat pentru ca mi'au gasit streptoco aureu dupa ce mi'am facut un snf dintr'un cos de pe fata!limba este putin incarcata cu ceva alb! nu tusesc, nu sunt ragusit doar cateodata dimineata dar rar!am fost la orl pentru ca m'am speriat sa nu fie ceva grav insa mi s'a spus ca nu am nimic!doar sa fac inca un snf! si o sa il fac marti deoarece joi am terminat tratamentul cu antibiotic! cand am baut alcool acm 2 zile m'a ustura gatul cand inghitea iar a 2 zi mi'a fost foarte uscata gura de dimineata! imi este foarte frica! ce pot avea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •